Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > RTV i AGD > Aplikacje do biegania – przegląd 10 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – przegląd 10 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – przegląd 10 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Współczesne aplikacje do biegania są w stanie zastąpić Ci osobistego trenera. Motywują, podsuwają sugestie, mierzą czasy, kontrolują tempo, zapisują wyniki – czego chcieć więcej? 

Cóż… Chcieć aplikacji, która jest naprawdę dobra. Niestety, wśród tysięcy biegowych apek jest wiele niedopracowanych bubli, które bardziej Cię zdenerwują, niż pomogą. Dzisiaj podsuwamy Ci 10 bardzo dobrze ocenianych, działających i stale aktualizowanych aplikacji, które warto przetestować na swoim treningu.

Pamiętaj, że nawet najlepsza aplikacja do biegania nigdy nie będzie tak precyzyjna jak solidny (i dość drogi) zegarek do biegania. Jeśli zależy Ci na perfekcyjnych pomiarach oraz indywidualnych treningowych wskazówkach, trzeba nastawić się na taki zakup w przyszłości. Dopóki na dobre nie wkręcisz się w bieganie, możesz spokojnie pozostać przy aplikacjach – wydatki poczekają. 

1 – MapMyRun (MapMyFitness)

MapMyRun to aplikacja dla biegaczy, która pojawiła się jako następca popularnego kilka lat temu Endomondo. Doczekała się nagród i szerokiego grona wielbicieli – do 2023 roku zarejestrowano na niej ponad 2,4 miliarda treningów. To właśnie od niej najlepiej zacząć swoją przygodę z aplikacjami, ponieważ z reguły całkowicie spełnia ona oczekiwania użytkowników.

Aplikacja MapMyRun rejestruje każdy bieg – liczy dystans, tempo i spalone kalorie. Można na niej samodzielnie planować trasy oraz szukać miejsc do biegania w najbliższej okolicy, co bezcenne dla biegaczy dużo podróżujących. Istnieje opcja połączenia MapMyRun z zewnętrznym sprzętem – na przykład pulsometrem, co pozwoli na odczyty tętna. Oczywiście, aplikacja zapamiętuje treningi, toteż możesz śledzić swoje postępy posiłkując się wykresami. Na plus trzeba zaliczyć także rozbudowaną społeczność, która wzajemnie dopinguje się w walce o lepszą formę.

aplikacja map my run - screenshoty pomiarow
Aplikacja do biegania MapMyRun, źródło: Google Play

Obsługa MapMyRun jest bardzo intuicyjna. Biegacze cenią ją także za precyzyjny GPS i płynność działania. Kupując wersję premium, odblokujesz dostęp do planów treningowych.

Jest w niej wszystko, czego potrzebuje biegacz-amator. Wszystko i ani odrobiny więcej. MapMyRun nie zarzuci Cię specjalistycznymi funkcjami, z których niewiele zrozumiesz na swoim etapie zaawansowania. Robi co ma robić, a skoro robi to dobrze, polecamy ją na pierwszym miejscu.

2 – Strava (Strava)

Strava to niekwestionowany numer 1 wśród wszystkich aplikacji sportowych. Korzystają z niej biegacze, rowerzyści, trekkingowcy i miłośnicy wielu innych sportów. Obok MapMyRun, jest drugim zastępcą Endomondo.

Znajdziesz w niej GPS z dokładnym zapisem trasy, miernik tempa i mapy tras. Możesz ją również połączyć z większością elektroniki biegowej dostępnej na rynku, by uzyskiwać bardziej kompleksowe pomiary. Podobnie jak przytoczone wyżej MapMyRun, w Strava znajdziesz wszystko co potrzebne by biegać na amatorskim poziomie. Wersja premium odblokowuje dostęp do planów treningowych różnych dyscyplin.

aplikacja strava do biegania
Widok aplikacji Strava, źródło: Google Play

Jest jednak znaczna różnica. Bardzo ważnym aspektem korzystania ze Strava jest udzielanie się w społeczności. Biegacze zrzeszają się w tzw. kluby, gdzie wzajemnie rywalizują o wyniki i zagrzewają się do walki. Drugim ludzkim motywatorem jest dołączanie do wyzwań, w których czasami, poza satysfakcją, można wygrać realne nagrody. To właśnie silna, rozbudowana społeczność Strava czyni z tej aplikacji do biegania tak potężny motywator.

Wielu biegaczy uważa, że Strava to najlepsza aplikacja do biegania aktualnie dostępna na świecie. Przejrzystość, pomiary, możliwość łączenia ze sprzętem zewnętrznym i stała motywacja dzięki grupie – z pewnością warto ją przetestować, zwłaszcza jeśli poza bieganiem uprawiasz też inne sporty (szczególnie jazda na rowerze).

3 – Zombies, Run! (Six to Start)

Chcesz zacząć biegać, ale nie potrafisz się do tego zmotywować? Załatwione. Są takie chwile, kiedy człowiek wręcz nie może się powstrzymać od biegania ile sił w nogach. Na przykład wtedy, gdy ucieka przed zombie.

Zombies, Run! to aplikacja dla biegacza mająca wirtualnie przenieść Cię w sam środek apokalipsy zombie. Znajdziesz w niej setki wirtualnych misji polegających na uciekaniu przed żywymi trupami i szeroko pojętej walce o przetrwanie w nowej rzeczywistości. Zakładasz słuchawki i wsłuchujesz się w komunikaty radiowe oraz niepokojące odgłosy budujące klimat.

motywująca aplikacja do biegania z zombie
Aplikacja dla biegaczy szukających przygód – Zombies, Run!, źródło: Google Play

Zombies, Run! nie wymusza biegania. Możesz pokonywać wyzwania spacerkiem lub marszobiegiem. Na szczęście, zombiaki mają słabą kondycję, więc by je prześcignąć wystarczy tylko wstać z kanapy. I do tego właśnie służy ta aplikacja – do ruszenia się z miejsca. Znajdziesz w niej także podstawowe pomiary dystansu, czasu i tempa.

4 – Sportactive (Sportactive.com)

Sportactive to kolejna aplikacja zbierająca bardzo dobre opinie wśród biegaczy i miłośników innych sportów. Precyzyjny GPS nie gubi pozycji nawet daleko za miastem. Aplikacja monitoruje zmiany wysokości, tempa, rejestruje czas i pozwala ustawiać osobiste cele. Możesz ją sparować z większością sprzętu zewnętrznego. Służy nie tylko biegaczom – możesz w niej ustawić około 30 rodzajów aktywności. 

screeny z aplikacji sportactive
Aplikacja biegowa Sportactive, źródło: Google Play

Sportactive wyposażono także w moduł kontroli sylwetki, co docenią szczególnie biegacze redukujący masę ciała. Aplikacja pokazuje twoje BMI oraz wykres zmian wagi. Dobra motywacja do odchudzającego treningu!

Już wersja podstawowa (w pełni bezpłatna) wystarcza do szczęścia większości użytkowników. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie wersji premium, otrzymasz dostęp do planów treningowych. 

5 – Sports Tracker (Suunto)

Sports Tracker to aplikacja dla biegacza powstała pod skrzydłami Suunto – jednego z największych producentów sportowej elektroniki, m.in. zegarków i pulsometrów. By z niej skorzystać nie musisz jednak mieć sprzętu od Suunto, a wyłącznie smartfona.

Zgodnie ze swoim rodowodem, aplikacja Sports Tracker jest dobrze dopasowana do potrzeb osób aktywnych fizycznie pod kątem rejestrowania treningów. Dokładnie monitoruje trasy i dokonuje najważniejszych pomiarów – dystans, tempo, kalorie, przewyższenia. Umożliwia planowanie nowych tras, biorąc pod uwagę ich popularność (opcja heatmaps). Sports Tracker prowadzi także wirtualny dzienniczek treningowy z którym będziesz śledził swoje postępy.

widok aplikacji sports tracker od suunto
Screenshoty z aplikacji Sports Tracker, źródło: Google Play

Sports Tracker ma rozbudowaną społeczność (chociaż nie aż tak jak Strava) wraz z opcją dołączania do wyzwań. Biegacze chwalą ją za przejrzystość i intuicyjność, bezcenną szczególnie dla początkujących. Chętnie korzystają z niej również rowerzyści – jeśli łączysz w życiu bieganie i rower, koniecznie przetestuj.

6 – Runkeeper (Asics Digital) 

Aplikacje do biegania pochodzące od producentów sprzętu biegowego – to musiało się udać. Asics należy do czołówki specjalistycznych marek obuwia do biegania, a część swojej wiedzy o biegaczach przekuło w praktyczną, motywującą i wygodną w obsłudze aplikację.

motywująca aplikacja dla biegacza runkeeper - screenshoty
Aplikacja dla biegaczy od Asics – Runkeeper

W aplikacji Runkeeper otrzymujesz dostęp do planów treningowych dla początkujących biegaczy. Powiadomienie przypomina Ci o nadchodzącym treningu, a głosowy trener pomaga w pokonywaniu kolejnych kilometrów. Na koniec treningu otrzymujesz zwięzłe podsumowanie najważniejszych parametrów – tempa, dystansu oraz spalonych kalorii. Motywacyjnym ukoronowaniem jest powiadomienie o osiągnięciu kamienia milowego np. pierwszych 5-ciu kilometrów.

Runkeeper to jedna z najlepszych (jeśli nie najlepsza) aplikacja do biegania dla tych, którzy chcą na poważnie ruszyć z budowaniem formy. Rozbudowany system motywacyjny pomoże Ci utrzymać się na trasie przez kilka pierwszych trudnych tygodni. Zbudujesz z nią podstawy kondycji i na dobre polubisz sport.

7 – Nike Run Club (Nike)

O swoją aplikację do biegania postarało się również Nike. Według użytkowników wyszło im całkiem nieźle!

To aplikacja do biegania rozbudowana o porady dotyczące zdrowego stylu życia oraz monitoring zużycia butów. Podczas biegu dopinguje Cię głos trenerów oraz profesjonalnych sportowców (w tym samego Eliuda Kipchoge). 

najlepsza aplikacja do biegania - nike run club
Nike Run Club, źródło: Google Play

Oczywiście nie obyło się bez solidnej dawki statystyk biegu – mapy przebiegniętej trasy, przebytego dystansu, zużytej energii oraz średniego tempa. Możesz także tworzyć wyzwania, do których zaprosisz swoich znajomych oraz skorzystać z planów treningowych pod konkretny dystans.

Czy to najlepsza aplikacja do biegania na rynku? Niekoniecznie – są propozycje z dokładniejszymi pomiarami i bardziej precyzyjnym GPSem. Jeżeli jednak zależy Ci na zadbaniu o całość stylu życia, porady dostępne w aplikacji pomogą Ci to osiągnąć. Poza tym, możliwość posłuchania dopingu i porad prosto od światowej klasy gwiazd sportu najzwyczajniej w świecie dodaje skrzydeł.

8 – Adidas Running (dawniej Runtastic, Adidas)

Starzy biegacze mogą jeszcze pamiętać Runtastic – ta aplikacja dla biegacza dawno temu była rywalem Endomondo. Dzisiaj, Runtastic znajduje się w rękach Adidasa i wciąż zbiera bardzo dobre opinie użytkowników.

aplikacje do biegania - adidas running
Adidas Running by Runtastic, źródło: Google Play

Podstawowa wersja aplikacji pozwala na bieżąco kontrolować swoje treningi pod kątem tempa, dystansu, czasu i spalonych kalorii – standard. Możesz wyznaczyć swoje treningi oraz cele, a motywujący system odznak i rozbudowana społeczność pomogą Ci je zrealizować. Na plus trzeba także zaliczyć przejrzysty interfejs oraz plany treningowe (niestety dostępne tylko w wersji Premium). 

9 – MyFitnessPal (MyFitnessPal)

MyFitnessPal to aplikacja dla biegaczy, którzy chcą popracować nad sylwetką. Funkcje pomiaru aktywności są tutaj na drugim miejscu. Na pierwszym jest prowadzenie dzienniczka dietetycznego. MyFitnessPal liczy kalorie i makro Twojej diety, monitoruje nawodnienie, a od jakiegoś czasu pomaga w prowadzeniu okresowych postów.

aplikacja myfitnesspal do biegania i diety
Aplikacja do biegania i trzymania diety w jednym – MyFitnessPal, źródło: Google Play

Jeśli masz konkretny cel sylwetkowy, a nie chcesz mnożyć aplikacji na swoim smartfonie (osobno treningowa i dietetyczna), wybranie MyFitnessPal jest dobrą opcją. Połączenie typowej biegowej aplikacji z podstawowymi pomiarami (dystans, czas, kalorie) z dokładnym dziennikiem diety gwarantuje sukces.

10 – Pace Control: Twój Pacemaker (PBkSoft)

Na koniec polski rodzynek – aplikacja dla biegacza Pace Control: Twój Pacemaker. 

Pacemaker to osoba, która kontroluje tempo podczas zawodów biegowych. Z reguły ma przy sobie balonik. By dobiec do mety, wystarczy za nim podążać. Dobry pacemaker to skarb motywujący zawodników przez cały dystans. I właśnie takie jest zadanie tej aplikacji.

Pace Control służy do wiarygodnego kontrolowania tempa na każdym etapie treningu. Dowiesz się z niej, jakie tempo miałeś na poszczególnych kilometrach i w jakim (szacunkowo) czasie uda Ci się ukończyć zakładaną trasę. Możesz również zaprosić znajomego do zdalnego wyścigu – bo nic tak nie motywuje do podkręcenia obrotów, jak przeciwnik siedzący Ci na ogonie.

Pace control twój pacemaker - pomiary tempa na screenach
Aplikacja dla biegaczy, którzy pracują nad tempem – źródło: Google Play

Ta aplikacja dla biegaczy przyda się sportowcom, którzy mają już w nogach trochę kilometrów i wiedzą jak korzystać z pomiarów międzyczasów. Zależy im na biciu swoich życiówek i startach w zawodach. Na treningach tempowych oraz interwałowych, Twój Pacemaker spisze się bezbłędnie. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by również początkujący pobrał Pace Control i z ciekawości przyjrzał się bliżej swoim biegom.


Wymienione aplikacje do biegania należą do najlepiej ocenianych przez użytkowników i recenzentów. Wersje podstawowe są dostępne za darmo.

Najlepsza aplikacja do biegania? To indywidualna sprawa. Jeden zachwyci się rozbudowanym modułem społecznościowym Stravy. Drugi wreszcie wstanie z kanapy, by pouciekać przed zombie. Trzeci traktuje bieganie pomocniczo na diecie odchudzającej i to kontrola jadłospisu w MyFitnessPal będzie dla niego najważniejsza. Testuj – forma jest w Twoich rękach, a motywacja… w smartfonie!

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Systemy inteligentnego domu – na jakie postawić?

Systemy inteligentnego domu – na jakie postawić?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 276 wyświetleń
Przyda da się w Mercedesie i w..obroży kota – GPS

Przyda da się w Mercedesie i w..obroży kota – GPS

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 27 wyświetleń
Zegarki męskie G Shock – co musisz o nich wiedzieć?

Zegarki męskie G Shock – co musisz o nich wiedzieć?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 182 wyświetleń
Jaki ser do spaghetti wybrać? Propozycje prosto z Włoch! 

Jaki ser do spaghetti wybrać? Propozycje prosto z Włoch! 

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 875 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl