Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > RTV i AGD > Aplikacje do liczenia kalorii – przegląd najlepszych propozycji 

Aplikacje do liczenia kalorii – przegląd najlepszych propozycji 

Aplikacje do liczenia kalorii – przegląd najlepszych propozycji 

Aplikacje do liczenia kalorii to technologiczny hit, który przeniósł kontrolowanie diety na dziecinnie łatwy poziom. Dzięki nim miliony osób osiągnęły wagowe cele i to bez konsultacji z dietetykiem. Kolejne miliony wyrobiły sobie zdrowe nawyki żywieniowe oraz nabyły wiedzy o wartościach odżywczych ulubionych produktów. Popularność dietetycznych aplikacji sprawiła oczywiście, że coraz więcej studiów deweloperskich wypuszcza własne propozycje, mające zawojować rynek. Przedstawiamy, które z nich są aktualnie najlepsze – to warto ściągnąć!

Liczenie kalorii – aplikacja typu must have

Aplikacje do liczenia kalorii są w zasadzie obowiązkowe dla każdego, komu zależy na zdrowym jedzeniu, czy też ma konkretny cel sylwetkowy. Jakie korzyści przynosi ściągnięcie takiego programu i sumienne korzystanie z niego?

 • Kontrola kaloryczności jest bardzo istotna dla efektywności odchudzania. Niestety, samo jedzenie zdrowiej nie zawsze przekłada się na schudnięcie. Do tej pory świat dietetyki nie zna skuteczniejszej metody zrzucania wagi, niż liczenie kalorii. Mozolne wpisywanie kalorii na ręcznym kalkulatorze, trzymając w ręku książeczkę w tabelami? To już przeszłość.
 • Nie masz nic do zrzucania? Świetnie – a dzięki korzystaniu z aplikacji zapobiegniesz temu, by mieć. Warto przynajmniej orientacyjnie zdawać sobie sprawę z ilości spożywanych kalorii, bo we współczesnym świecie pełnym wysokoenergetycznej żywności łatwo niekontrolowanie przytyć.
 • Chcesz przytyć, jesz dużo, a waga nie wzrasta? Kontrolując spożycie kalorii przez kilka dni uświadomisz sobie, że wcale nie jesz aż tak dużo, jak Ci się wydawało. Aplikacja obliczy ile kalorii powinieneś jeść, by nabrać masy, a nawet podsunie pomysły, jakimi produktami możesz taką kaloryczność osiągnąć.
 • Trenujesz? Dla efektywnego uprawiania sportu kontrola makroskładników i kaloryczności jest w zasadzie niezbędna. Aplikacja pomoże Ci określić, ile białka jesz (białko jest niezbędne do regeneracji mięśni) albo czy w Twoim posiłku przedtreningowym jest wystarczająco dużo węglowodanów.l (węglowodany dostarczają energii do wysiłku).
 • W aplikacjach możesz planować posiłki na przyszłość, co ułatwia organizację listy zakupów. Rozpisanie posiłków z miejsca narzuca, co musisz kupić na najbliższe dni i w jakiej ilości.
 • Narzędzie motywuje do trzymania się swoich dietetycznych założeń. Podjadanie kusi mniej, kiedy postanowisz sobie, że wszystko, co połkniesz, musisz zapisać.
 • Aplikacja wiele Cię nauczy. Korzystając z niej dowiesz się, jakie wartości odżywcze ma Twoje ulubione danie, deser z popularnej sieciówki czy czekoladki, którymi częstujesz się w pracy. Szybko zapamiętasz informacje o kluczowych dla Ciebie produktach, a to umożliwia świadome odżywianie już zawsze.

Czy aplikacje do liczenia kalorii są płatne?

Duża część funkcji jest dostępna po wykupieniu konta premium. Konto premium da się wykupić już za kilkanaście złotych miesięcznie – ceny zmieniają się, a promocje są na porządku dziennym.

Podstawowa, bezpłatna wersja jest całkowicie funkcjonalna. Nie musisz kupować premium, by po prostu liczyć kalorie. Jako zwykły dzienniczek diety do monitorowania spożycia energii, sprawdzi się każda z wymienionych aplikacji, bez ponoszenia żadnych opłat.

Jakie funkcje mają te aplikacje w wersji darmowej i premium?

Wszystkie bezpłatne wersje aplikacji mają te same funkcje:

 • obliczanie na samym początku, ile powinieneś jeść przy swoim wzroście i wadze,
 • wyznaczanie optymalnej ilości makroskładników, zgodne z aktualnymi zaleceniami dietetycznymi,
 • obszerną bazę produktów z całego świata, także tych mało popularnych, bo dodają je sami użytkownicy aplikacji,
 • każdy produkt ma określone kalorie, makroskładniki i możliwość wpisania gramatury,
 • aplikacja na bieżąco podsumowuje całość spożytych kalorii i makroskładników, więc w ciągu dnia widzisz ile Ci zostało

To absolutna podstawa, by narzędzie było faktycznie przydatne. Bez bazy, kaloryczności i makro cały program nie miałby sensu. Osoby, które nie przepadają za skomplikowaną zabawą z niecodziennymi funkcjonalnościami, nie muszą myśleć o kupowaniu premium – te opcje w zupełności im wystarczą.

Popularnymi udogodnieniami dostępnymi często za opłatą są także:

 • licznik wypitej wody,
 • możliwość uwzględnienia aktywności fizycznej, by aplikacja dostosowała kaloryczność,
 • gotowe przepisy z obliczoną kalorycznością i makroskładnikami,
 • zapisywanie własnych posiłków i udostępnianie ich innym użytkownikom,
 • prowadzenie notatek,
 • post okresowy,
 • przedstawianie zmian wagi na wykresach
 • skaner kodów kreskowych, umożliwiający łatwe dodawanie produktów do dzienniczka bez ręcznego wpisywania..

To nie wszystko. Projektanci aplikacji prześcigają się w pomysłach na nowe udogodnienia, mające wybić ich narzędzie na ogromnym fit-rynku. Poniżej szczegółowo omawiamy, co cechuje najważniejsze aktualnie dostępne aplikacje do liczenia kalorii.

Top 1 polskiego rynku, czyli Fitatu

Fitatu aktualnie jest najpopularniejszą aplikacją dietetetyczną w Polsce – w dodatku stworzyli ją Polacy.

Podstawowa wersja to czytelny dziennik dietetyczny z bardzo szeroką bazą produktów – ponad 90% żywności dostępnej na rodzimym rynku. Użytkownicy stale dodają tysiące nowych odkryć – jeśli coś pojawiło się w sklepach 2 dni temu, na pewno już jest w bazie Fitatu. Marki własne? Dania z sieciówek przygotowywane tylko na polski rynek? Oczywiście! A jeżeli znajdziesz produkt, którego aplikacja jeszcze nie zna, szybko możesz samodzielnie dodać go do bazy – pomożesz w ten sposób innym osobom.

podstawowe funkcjonalności fitatu - baza produktów
Podstawowa funkcjonalność Fitatu – wyszukiwanie produktów w bazie, dodawanie ich z dowolną gramaturą oraz ręczne wpisywanie swoich produktów. Źródło: oficjalna strona Fitatu.

Jako że to użytkownicy anonimowo tworzą bazę, zdarzają się błędy – np. złe wpisanie kaloryczności w stosunku do gramatury. Trzeba na to uważać – czytać dokładnie i dla pewności zerkać na tabelę wartości odżywczych na opakowaniu produktu. Uprzedzamy, że pomyłki pojawiają się w bazach każdej tego typu aplikacji.

Polska aplikacja dysponuje szeregiem nowatorskich funkcji. Wychodzi naprzeciw użytkownikom z różnorodnymi celami żywieniowymi:

 • gotowe jadłospisy dla konkretnych diet – wysokobiałkowej, ketogenicznej, wegetariańskiej etc.
 • informacje o zawartości witamin i minerałów,
 • katalog przepisów z określoną kalorycznością oraz makroskładnikami,
 • propozycje jedzenia na dobicie kalorii i makroskładników,
 • szacowanie kaloryczności gotowych posiłków restauracyjnych i domowych,
 • układanie własnych przepisów, ilustrowanie ich zdjęciami i dodawanie do ogólnodostępnego katalogu,
 • skaner kodów kreskowych,
 • układanie listy zakupów,
 • licznik picia wody,
 • post przerywany,
 • dodawanie zdjęć sylwetki,
 • wyzwania typu 21 dni bez słodyczy,
 • monitor wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych przydatny dla osób z zaburzeniami gospodarki insulinowej
 • możliwość powiązania z zewnętrznymi aplikacjami mierzącymi aktywności fizyczną,
 • ręczne zapisywanie treningów róznych dyscyplin, są także np. popularne treningi Ewy Chodakowskiej.
liczenie kalorii aplikacja fitatu z przepisami
Baza przepisów jest dostępna w wersji Fitatu Premium. Źródło: oficjalna strona Fitatu.

Mała szansa, by w najbliższym czasie Fitatu spadło z najwyższego podium, bo narzędzie już teraz bije na głowę większość konkurentów z globalnej skali. Czy to najlepsza aplikacja licząca kalorie, jaką aktualnie można pobrać? Przekonaj się samodzielnie.

Światowy gigant MyFitnessPal

MyFitnessPal do niedawna było numerem 1 w Polsce, dopóki nie zostało zepchnięte na druga pozycję przez Fitatu. Wciąż jednak jest globalnym zwycięzcą – MyFitnessPal to najpopularniejsza aplikacja dietetyczno-sportowa na świecie.

W bazie znajdują się miliony produktów, opisanych pod kątem makroskładników, ilości witamin oraz minerałów. Narzędzie analizuje wybory dietetyczne pod kątem prozdrowotności. Pozwala planować posiłki, korzystać z globalnej bazy receptur i ustawić kaloryczne cele. Interfejs jest dostępny także w polskiej wersji językowej.

Prezentacja interfejsu MyFitnessPal na oficjalnym kanale.

W MyFitnessPal kontrola diety to tylko połowa funkcjonalności. Aplikacja zawiera setki ćwiczeń, plany treningowe, a połączyć ją możesz ze w zasadzie każdą elektroniką sportową. Istotnym aspektem jest również sieć społecznościowa motywująca się do trwania w postanowieniach.

Minusem MyFitnessPal jest konieczność wykupienia premium, by cieszyć się pełną wygodą użytkowania. Dopiero w tej wersji uzyskujesz dostęp do skanera kodów i przejrzystego planowania posiłków pod kątem makroskładników. Podstawowa wersja zmusza do ręcznego wpisywania produktów oraz sprawdzania makro każdego składnika posiłku, bez podsumowania ogólnego.

Motywacja i liczenie kalorii – aplikacja Yazio

Yazio to kolejny globalny gigant – szczyci się ponad 50-milionową baza użytkowników. To aplikacja o bardzo estetycznym interfejsie i, co najważniejsze, obszernej bazie produktów (według niektórych osób, zrealizowanej lepiej niż w Fitatu). Znajdziesz tu jedzenie z całego świata.

Istotny aspekt grają funkcje motywacyjne. Użytkownik stale dostaje zachęty do trwania w postanowieniach. Ma także możliwość dołączania do wyzwań budujących zdrowe nawyki. Oczywiście nie brakuje przy tym monitora i przypomnień o piciu wody.

aplikacje dol liczenia kalorii yazio screeny ze sklepu
Różnorodność, estetyka, sprawne działanie – stąd i wierne grono użytkowników Yazio. Źródło: Google Play.

Jak na aplikację do liczenia kalorii przystało, Yazio doskonale radzi sobie z szacowaniem energetyczności i makroskładników w posiłkach. Pozwala zapisywać własne przepisy, a w wersji premium daje dostęp do tysięcy różnorodnych przepisów. Drobny minus – Yazio nie pozwala dowolnie modyfikować ilości posiłków, może się zdarzać konieczność zapisania dwóch posiłków jako jeden.

Na forach często pojawia się pytanie, która aplikacja jest lepsza – Yazio czy Fitatu. Najrozsądniej powiedzieć, że jeśli chodzi o podstawy, oba narzędzia idą łeb w łeb. Pod względem nowatorskich pomysłów Fitatu lekko wysuwa się na prowadzenie.

Prosta i praktyczna aplikacja FatSecret

FatSecret wyróżnia się bardzo prostym interfejsem, bez żadnych graficznych fajerwerków. Obszerna baza produktów – jest. Intuicyjne dodawanie – jest. Wykres pokazujących ile kalorii i makroskładników zostało na dany dzień – jest. Do dyspozycji pozostają także zbiory przepisów odpowiednich dla użytkowników na różnych dietach.

raporty i liczenie kalorii aplikacją fat secret
Raporty, przepisy, widgety – aplikacja ciągle się rozwija. Źródło: Google Play.

W FatSecret ogromne znaczenie ma społeczność. Na głównej stronie aplikacji wyświetlają się posty osób korzystających z programu. Możesz włączyć się do dyskusji, a także samodzielnie publikować treści – z pewnością szybko odpowie na nie ktoś gotowy Cię zmotywować.

Poza tym, FatSecret nie ma żadnych spektakularnych funkcji. Liczenie kalorii – aplikacja działa jak należy. Motywująca społeczność? Zawsze na posterunku. Możliwość sparowania z najpopularniejszymi aplikacjami mierzącymi aktywność? Kilka opcji. Prostota graficzna? Dla jednych plus, dla drugich minus. Spróbuj, czy czujesz tę aplikację.

EatFit czyli konkurent z potencjałem

Teraz coś dla osób mieszkających za granicą. Dlaczego za granicą? Bo EatFit umożliwia przeszukiwanie bazy produktów z różnych krajów. Zaraz po założeniu aplikacji wybierasz kraj, z którego baza produktów szczególnie Cię interesuje. Dopilnuj tego – jeśli baza będzie ustawiona np. na USA, to nie znajdziesz w niej wielu typowo polskich produktów.

ustawianie bazy w aplikacji eatfit
Wybranie odpowiedniego kraju zwiększy skuteczność wyszukiwania. W innym wypadku wiele produktów trzeba będzie wpisywać ręcznie.

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze – w tej kwestii nie różni od poprzedników. Podpowie, ile gramów danego produktu możesz zjeść, żeby makro i kaloryczność na dany dzień się zgadzały. Ilość posiłków jest nieograniczona, co pozwala do woli manipulować jadłospisem. Znajdzie się tu także licznik spożytej wody.

aplikacje do liczenia kalorii - eatfit screeny z google play
Prosty, czytelny interfejs, wszystkie praktyczne funkcje. Źródło: Google Play.

Chociaż tłumaczenie na język polski pozostawia wiele do życzenia, EatFit wraz z kolejnymi aktualizacjami może się okazać wyborem równie dobrym, co popularniejsza konkurencja.

Uwaga: nie mylić z EatFit Catering służącym do zamawiania cateringów dietetycznych.

Nutrilio czyli dzienniczek z kompleksowym podejściem

Nutrilio w tym momencie nie ma polskiej wersji językowej (deweloperzy pracują nad nią razem z użytkownikami). Ma za to szereg funkcji przydatnych osobom kompleksowo podchodzącym do kwestii odżywiania. Jeżeli więc język angielski nie jest dla Ciebie problematyczny, z aplikacją zdecydowanie warto się zapoznać.

ciekawe aplikacje do liczenia kalorii nutrilio
Nutrilio to nie tylko liczenie kalorii. Aplikacja monitoruje żywienie według wybranych zmiennych – na ten moment jest ich ponad 30. Źródło: Google Play.

W aplikacji możesz notować suplementację, aktywność fizyczną, ustawić post przerywany i przypomnienia o piciu wody. To jednak dopiero początek. Możesz śledzić, czy wybrane produkty są zdrowe, czy zawierają wybrane alergeny, zapisywać stopień głodu oraz wrażenia smakowe po posiłku. Dotarliśmy nawet do modułu planowania jedzenia pod kątem budżetu.

Nutrilio policzy, ile razy w ostatnim czasie jadłeś określony produkt. Ile pomidorów zjadłeś w ciągu miesiąca? Ile razy zrobiłeś sobie owsiankę? Ile batoników pojawiło się w jadłospisie? Ilościowe przedstawianie wyborów żywieniowych pomaga w opracowywaniu i trzymaniu się postanowień dietetycznych.

Aplikacja w pełnej wersji z pewnością ma sporo do zaoferowania osobom przykładającym dużą uwagę do swojego odżywiania. Warto przetestować, jeśli lubisz narzędzia pełne różnorodnych funkcji czekających na odkrycie. Przypadnie do gustu także tym, którzy lubią mieć wszystko czarno na białym – dosłownie wszystko.

Aplikacje do liczenia kalorii przy zaburzeniach metabolicznych – DiabScale

DiabScale to aplikacja stworzona docelowo dla cukrzyków. Skorzystają z niej także osoby z innymi zaburzeniami wymagającymi pilnowania poziomu insuliny. Poza tym to po prostu dobry kalkulator kalorii i makroskładników ze stale rosnącą bazą produktów, podobnie jak propozycje wymienione wcześniej.

Na tle poprzedników DiabScale wyróżnia się:

 • Możliwością wyeksportowania posiłków do pliku w formacie XML, co może być przydatne w zdalnej współpracy z dietetykiem/lekarzem/trenerem.
 • Obliczaniem jednostek insuliny metodą kaloryczną oraz szacowanie według pory dnia.
 • Wykresami i dzienniczkiem pomiarów glikemii.
 • Kalkulatorami wymienników.
aplikacja dla diabetyków liczących kalorie
Dokładny monitoring diety i glikemii ułatwia życie osobom z zaburzonym metabolizmem. Źródło: Google Play.

Jeżeli z przyczyn zdrowotnych musisz kontrolować glikemię, DiabScale pomoże Ci przypilnować wszystkiego. Ten wszechstronny dziennik diety ułatwi również współpracę z lekarzem. Źródło: Google Play.


Aplikacje do liczenia kalorii to bardzo przydatne programy, nie tylko wtedy, gdy chcesz schudnąć. Dzięki nim lepiej przypilnujesz zdrowego żywienia, zadbasz o treningową wydajność, a nawet łatwiej ułożysz rozsądną listę zakupów. Którą aplikację wybrać? Pobierz, przetestuj darmową i sam się przekonaj!

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Gramatura koszulki – jak wybrać najlepszą i na co zwrócić uwagę? 

Gramatura koszulki – jak wybrać najlepszą i na co zwrócić uwagę? 

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 156 wyświetleń
Aplikacje randkowe — 10 gorących propozycji na polskim rynku

Aplikacje randkowe — 10 gorących propozycji na polskim rynku

 • Przeczytasz w 9 minut
 • 5206 wyświetleń
Odzież odblaskowa do pracy – jak dobrać ją zgodnie z przepisami?

Odzież odblaskowa do pracy – jak dobrać ją zgodnie z przepisami?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 286 wyświetleń
Kinkiety do sypialni – jakie są największe zalety tego rozwiązania?

Kinkiety do sypialni – jakie są największe zalety tego rozwiązania?

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 126 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl