Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Uroda > Baby shower, czyli wyjątkowa impreza dla rodziców. Jak ją zorganizować?

Baby shower, czyli wyjątkowa impreza dla rodziców. Jak ją zorganizować?

Baby shower, czyli wyjątkowa impreza dla rodziców. Jak ją zorganizować?

Baby shower to ciekawy i stosunkowo nowy zwyczaj, który przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Cieszy się jednak nad Wisłą coraz większą popularnością. Bywa u nas czasami nazywany “bociankowym” i stanowi szczególną chwilę dla każdej przyszłej mamy. Jak zorganizować baby shower? O czym pamiętać przy planowaniu tej imprezy? Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tym zwyczaju!

Co to jest baby shower?

Baby shower to przyjęcie dla przyszłej mamy. Organizuje się je dla kobiety w ciąży jeszcze przed narodzinami dziecka. Skąd nazwa nawiązująca do prysznica? Otóż w krajach anglosaskich, zwłaszcza w Ameryce Północnej, kobiety spotykały się z przyszłą mamą, by “zalewać” ją miłością. Z czasem takie spotkania przerodziły się w przyjęcia nazywane “dziecięcym prysznicem”.

Organizatorami takiej imprezy są bliscy brzemiennej kobiety. W Polsce wciąż nie ma jeszcze do końca wypracowanej tradycji tego zwyczaju. W krajach anglosaskich baby shower organizują jednak zwykle przyjaciółki przyszłej mamy, siostry, sąsiadki, czasami również matka lub inne osoby z rodziny. Bywa, że kobieta w ciąży postanawia samodzielnie wydać takie przyjęcie.

Baby shower, nazywane również bociankowym, ma oczywiście uczcić nie tylko przyszłą mamę, ale również jej nienarodzone dziecko. Najczęściej w przyjęciu biorą udział przede wszystkim kobiety. Zdarza się jednak również, że uczestniczy w nim przyszły ojciec.

Takie przyjęcie jest w Polsce w pewien sposób konkurencją dla pępkowego, czyli imprezy organizowanej z okazji narodzin dziecka. Wówczas jednak świeżo upieczona mama może jeszcze nie być w najlepszej formie z powodu obciążenia i zmęczenia porodem. Baby shower eliminuje ten problem.

Kiedy organizować baby shower?

jak zorganizować baby shower? Pamiętaj o dekoracjach

Baby shower należy zorganizować jeszcze przed narodzinami dziecka. Tradycyjnie w Stanach Zjednoczonych przyjęcia odbywały się w ósmym lub dziewiątym miesiącu ciąży, często blisko daty narodzin dziecka. 

Dziś przyjmuje się, że baby shower najlepiej zorganizować po 25. tygodniu ciąży. W siódmym i ósmym miesiącu ciąży kobieta zwykle jest w dobrej kondycji fizycznej. Ciążowy brzuszek jest już mocno widoczny, ale nie utrudnia jeszcze funkcjonowania.

Konkretny termin warto ustalić z przyszłą mamą, choć czasami baby shower odbywa się w formie niespodzianki. Przy takim rozwiązaniu dobrym pomysłem będzie jednak konsultacja z przyszłym tatą, by mieć pewność, że przyjęcie nie zakłóci planów ciężarnej kobiety.

W jaki dzień tygodnia zorganizować baby shower? By wszystkie zaproszone kobiety mogły bez problemów się na nim pojawić, najlepiej na datę przyjęcia wybrać weekend. Optymalna pora dnia to popołudnie, by nie męczyć kobiety w zaawansowanej ciąży imprezą późnym wieczorem. Najlepszym terminem wydaje się sobotnie popołudnie. By nie nadwyrężać sił przyszłej mamy, bociankowe powinno trwać maksymalnie trzy godziny.

Gdzie zorganizować baby shower?

Baby shower stanowi zwykle spotkanie w dość intymnej, przytulnej atmosferze, z udziałem niewielkiej liczby osób. Z tego powodu do organizacji przyjęcia rzadko wynajmuje się zewnętrzną salę.

Najlepiej zorganizować baby shower w domu jednej z organizatorek wydarzenia. Jeśli w przygotowania do imprezy jest zaangażowany partner brzemiennej kobiety, nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić baby shower również w ich mieszkaniu. Jeśli jednak przyjęcie ma być niespodzianką, taka lokalizacja może być uciążliwa.

Jeżeli ostatnie miesiące ciąży przypadają na lato, znakomitą lokalizacją baby shower będzie również ogród. Spotkanie z przyjaciółkami wśród zieleni i kwiatów będzie pięknym przeżyciem.

Jeśli koniecznie chcecie na czas bociankowego zmienić otoczenie, dobrym pomysłem może być zarezerwowanie dużego stolika w kawiarni. Uprzedźcie tylko parę przyszłych rodziców, by przyjechali na nie samochodem – inaczej może im być trudno zabrać się do domu ze wszystkimi prezentami!

Jak zorganizować baby shower? Najważniejsze elementy przygotowań i przyjęcia

Kiedy zapadła już decyzja, gdzie i kiedy zorganizować baby shower, można przystąpić do właściwych przygotowań do przyjęcia. Oczywiście jego przebieg zależy od pomysłów konkretnych organizatorek, ale warto przynajmniej oprzeć się na kilku sprawdzonych elementach.

Zaproszenia na baby shower

To nie wesele i oczywiście można wykonać po prostu kilka telefonów. Bociankowe nabierze jednak bardziej uroczystego charakteru, kiedy przygotuje się na nie zaproszenia. Dzięki temu zostanie też na dłużej zapamiętane przez wszystkie jego uczestniczki.

Jako że zaproszeń nie będzie zbyt wiele, nie trzeba ich zamawiać – można zrobić je własnoręcznie. Ich obowiązkowym elementem powinny być motywy nawiązujące do charakteru przyjęcia, czyli przyszłego noworodka. Stąd można na nich umieścić wycięte z kolorowego papieru kontury dziecięcej skarpetki czy niemowlęcego body.

Baby shower jest zazwyczaj imprezą “składkową”. Poszczególne uczestniczki nie tyle jednak przekazują pieniądze do wspólnej kasy, ile przynoszą ze sobą przygotowane potrawy czy przekąski. Na zaproszeniu powinna się więc znaleźć informacja o tym, co należy ze sobą zabrać. Jeśli baby shower ma mieć jakiś motyw przewodni, również należy o tym poinformować na zaproszeniu. Kolejny element to lista prezentów, do której za chwilę się odniesiemy.

Prezenty na baby shower

jakie prezenty wręczyć na baby shower? Najlepiej praktyczne, jak buciki dla dziecka

Na bociankowym powinny dominować praktyczne podarunki, które będą przydatne przyszłej mamie, a przede wszystkim jej dziecku. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że na tak zaawansowanym etapie ciąży, na którym organizuje się baby shower, przyszli rodzice często mają już skompletowaną wyprawkę dla swojej pociechy.

Jednocześnie nawet przy tylko kilku uczestniczkach przyjęcia łatwo o powtórzenia prezentów. Zamiast pięciu par śpioszków zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie przygotowanie listy prezentów, tak by każda z zaproszonych osób przyniosła coś innego.

Można też oczywiście złożyć się na jeden większy prezent. Ciekawe podarunki na baby shower to na przykład:

 • rożek niemowlęcy, który ułatwi przyszłej mamie opiekę nad dzieckiem w pierwszych tygodniach życia malucha;
 • kosmetyki dla dziecka, ale także przyszłej mamy, dzięki którym będzie w stanie zadbać o swoją skórę tuż przed i po narodzinach malucha;
 • gryzaki, grzechotki i inne zabawki przydatne w pierwszych miesiącach życia dziecka;
 • akcesoria do łóżeczka i wózka – mogą być nimi zarówno zabawki do powieszenia nad głową dziecka, które maluchy uwielbiają, ale również antyalergiczne kocyki czy poduszki;
 • chusta do noszenia dziecka: bobasa można w niej nosić od pierwszych dni życia, co ułatwi mamie codzienne czynności;
 • tort pieluszkowy: to hit ostatnich miesięcy na bociankowym; polega na ułożeniu tortu z pieluszek z niespodziankami ukrytymi w jego wnętrzu – mogą to być różne akcesoria dla malucha; taki prezent wywoła uśmiech na twarzy przyszłej mamy, będzie jednocześnie bardzo praktyczny;
 • fotelik do samochodu: to kandydat na większy, składkowy prezent; można zdecydować się na nieco większy fotelik, który przyda się na kolejnym etapie życia dziecka – rodzice mogą mieć już dla niego kołyskę samochodową na pierwsze miesiące;
 • piżama lub bielizna do karmienia: taki podarunek z pewnością przyda się świeżo upieczonej mamie; przyjaciółki zapewne znają jej upodobania, powinny więc trafić nie tylko z funkcjonalnością prezentu, ale i w gust koleżanki;
 • skrzynia na pamiątki: to kandydat na prezent DIY, można na niej umieścić imię spodziewanej pociechy, jeśli oczywiście rodzice je już wybrali.

Poczęstunek na bociankowe

Żadne udane przyjęcie nie obędzie się bez dobrze dobranych przekąsek. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku bociankowego najlepiej, gdy jego uczestniczki ustalą wcześniej, co każda z nich przyniesie.

Jeśli impreza nie będzie zbyt długa, można darować sobie ciepłe dania i skupić raczej na ciekawych przekąskach. Najprostsze będą kanapki i wrapy – sprawdzą się nawet przy większej liczbie gości. Do tego można je łatwo dostosować do zróżnicowanych upodobań, przygotowując na przykład kanapki wegetariańskie czy wegańskie. 

Sprawdzonym wyborem są oczywiście również wszelkiego rodzaju sałatki. Warto stawiać na wypróbowane opcje – na pewno każda z uczestniczek przyjęcia ma swój popisowy przepis. Oprócz tego ciekawymi opcjami będą na przykład warzywne bądź owocowe koreczki lub szaszłyki.

Nie zapomnij też o czymś słodkim na stół. Warto, by przynajmniej jedna z uczestniczek upiekła ciasto. Można też przygotować na przykład muffinki, babeczki czy inne ciasteczka. Ich kształt może nawiązywać tematycznie do imprezy, czyli na przykład dziecięcych skarpetek, smoczków czy innych podobnych akcesoriów. Warto też uwzględnić preferencje przyszłej mamy i przygotować jej ulubione słodkości.

Jakie napoje przygotować na baby shower? Podstawą będzie oczywiście kawa i herbata. Warto jednak nieco się postarać i przygotować także coś nieco bardziej oryginalnego. Zwłaszcza jeśli impreza odbywa się latem – wówczas można bowiem postawić na przykład na lemoniadę domowej roboty. Zdrowym wyborem mogą być różnego rodzaju smoothies oraz koktajle owocowe. Jesienią czy zimą można zdecydować się natomiast na kakao czy cappuccino z ciekawymi dodatkami – jak soki owocowe i cynamon.

Przygotowanie jedzenia i napojów nie będzie potrzebne, jeśli uczestniczki przyjęcia zdecydują się na spędzenie popołudnia z przyszłą mamą w kawiarni. Nawet i w takiej sytuacji warto jednak wcześniej sprawdzić menu lokalu.

Tort na baby shower

Ważnym elementem baby shower może być tort. Jego przygotowanie staje się już zwyczajem w czasie polskich przyjęć dla przyszłej mamy. Również on może tematycznie nawiązywać do przewodniego charakteru przyjęcia.

Oprócz pomysłów z przymrużeniem oka, takich jak wspomniany już wcześniej tort z pieluszek, dobrze sprawdzą się torty z lukrowanymi życzeniami – dla mamy i nienarodzonego dziecka. Ważne, by pamiętać o ewentualnych alergiach bohaterki przyjęcia i upewnić się, że w torcie nie ma żadnych produktów, których nie toleruje.

Czego nie podawać do jedzenia w czasie baby shower?

Wybór przekąsek i napojów jest duży, ale niektórych produktów w czasie bociankowego lepiej unikać. W pierwszej kolejności są to wspomniane już produkty uczulające. Do tego jednak na stole nie powinno się pojawić kilka elementów, których spożywanie może być niebezpieczne w zaawansowanej ciąży.

To przede wszystkim przekąski, które zawierają surowe mięso, surowe ryby oraz sery pleśniowe. Z tego powodu zrezygnuj z sushi i surowych owoców morza czy tatara, dokładnie przyjrzyj się też desce serów.

Przyszłej mamie będzie też przyjemnie, jeśli uczestniczki spotkania zrezygnują z picia alkoholu, który w ciąży jest oczywiście surowo wzbroniony. Należy o tym pamiętać również przy przygotowywaniu ciast i nie nasączać ich elementów alkoholem. Może to bowiem zaszkodzić tak samej ciężarnej kobiecie, jak i dziecku.

Dekoracje na przyjęcie

jak zorganizować baby shower? poczęstunek może pełnić funkcję dekoracji

Jeśli chcesz zadbać o wspaniałe wspomnienia z baby shower – i efektowne zdjęcia – trzeba pomyśleć o odpowiednich dekoracjach. Bociankowe może być imprezą tematyczną i odbywać się w klimatach nawiązujących do westernów czy fantasty, zwłaszcza jeśli któryś z tych stylów jest bliski przyszłej mamie.

Zdecydowanie częściej wybór pada jednak na dekoracje związane z motywami niemowlęcymi. Jeśli rodzice znają już płeć dziecka i wybrali dla niego imię, świetnym pomysłem będzie uwzględnienie go w dekoracjach. Do tego dobierz odpowiednią kolorystykę – w przypadku chłopca opartą o błękit, w przypadku dziewczynki o róż.

Atmosferę przyjęcia podkreślą między innymi balony w odpowiednich barwach. Świetnym pomysłem będą też jednak własnoręcznie wykonane dekoracje. Idealnie sprawdzą się papierowe girlandy – oczywiście z motywami nawiązującymi do malucha!

Dekoracje mogą uzupełnić różnego rodzaju światełka czy pompony. Warto połączyć ozdoby nawiązujące do bobasa z gustem przyszłej mamy – to przepis na idealne przystrojenie mieszkania na przyjęcie. Jeśli chcesz zrobić przyjaciółce czy siostrze niespodziankę na baby shower i zorganizować imprezę w jej mieszkaniu, postaraj się wcześniej o wypożyczenie kluczy od jej partnera i zarezerwuj co najmniej kilkadziesiąt minut na udekorowanie wnętrza.

Zabawy i atrakcje w czasie baby shower

Jak zorganizować baby shower bez atrakcji i zabaw? To przecież elementy przyjęcia, które uczynią je absolutnie wyjątkowym i innym niż zwyczajne spotkania z przyjaciółkami i rodziną. Warto więc pomyśleć nad tematycznymi zabawami i nie zostawiać wszystkiego spontanicznym pomysłom już w czasie imprezy.

Życzenia i nagrania dla dziecka

Niezwykłą inicjatywą będzie na przykład przygotowanie listu dla dziecka przygotowującego się do przyjścia na świat. Zamiast zwyczajnych życzeń mogą się tam jednak znaleźć życzenia na… 18. urodziny przyszłej pociechy! Wystarczy umieścić go w niewielkim pudełku i w ten sposób powstanie wyjątkowa kapsuła czasu. Jej otwarcie po 18 latach będzie naprawdę magiczne.

Życzenia można też nagrać w formie filmu – warto wówczas zawczasu przygotować pendrive i zgrać na niego film na koniec przyjęcia, a potem umieścić w skrzynce. Pozostaje mieć nadzieję, że postęp technologiczny w ciągu kilkunastu lat nie będzie aż tak duży, by danych z pendrive’a nie dało się odtworzyć.

Konkursy i quizy

Sporo śmiechu mogą przynieść różnego rodzaju konkursy i quizy na temat wiedzy o opiece nad niemowlęciem – oczywiście z przymrużeniem oka! Ta zabawa sprawdzi się szczególnie w przypadku imprez dla kobiet, które spodziewają się pierwszego dziecka.

Pytania w takich quizach powinny być jak najbardziej absurdalne. Celem nie jest przecież wywołanie w przyszłej mamie poczucia, że musi uzupełnić wiedzę o dzieciach. Pytania i odpowiedzi powinny wywoływać uśmiech. Na koniec można wręczyć bohaterce przyjęcia “oficjalny” certyfikat zdania kursu na mamę.

Rozpoznawanie smaków

To pomysł na zabawę, która zaangażuje wszystkie uczestniczki baby shower. Test z rozpoznawania smaków można zorganizować na bazie… produktów dla dzieci w słoiczkach. Wbrew pozorom dziś są w nich kremy i musy o wielu smakach, nie opierają się już wyłącznie na marchewce. Ciekawe, która z pań na bociankowym z zamkniętymi oczami będzie w stanie rozpoznać najwięcej z tych smaków?

Malowanie brzuszka

To zabawa wprost nawiązująca do macierzyństwa, na którą można zdecydować się wyłącznie na baby shower. Każda z uczestniczek przyjęcia może namalować jakiś niewielki motyw na brzuszku przyszłej mamy. Oczywiście trzeba to robić z wielką delikatnością i wyłącznie farbami w pełni bezpiecznymi dla ciężarnej mamy. Dobrze będą się do tego nadawać choćby farbki do malowania twarzy dla dzieci.

Kulminacyjnym momentem zabawy będą wspólne zdjęcia z pomalowanym brzuszkiem. To znakomita pamiątka tak dla przyszłej mamy, jak i dla jej przyjaciółek.

Talizman szczęścia

w czasie baby shower nieodzowne są zabawy

To pomysł, który angażuje wszystkich gości do wspólnego rękodzieła. Talizmanem szczęścia, który wykonuje się razem dla przyszłej mamy i jej dziecka, najczęściej jest bransoletka. Na wcześniej przygotowany sznurek każda z uczestniczek spotkania nawleka jeden koralik.

Jeśli uprzedzisz gości o tej zabawie na zaproszeniu na baby shower, każda z kobiet może przynieść oryginalny i ciekawy koralik. To dodatkowo urozmaici bransoletkę. Przy wykonywaniu “talizmanu” i nawlekaniu koralików można wypowiadać życzenia skierowane do dziecka. Taka zabawa staje się coraz popularniejsza.

Podsumowanie: jak zorganizować baby shower?

Jeśli zastanawiasz się, jak zorganizować baby shower, mamy dla Ciebie konkretny przewodnik. W przygotowaniach i organizacji trzeba pamiętać o następujących elementach:

 • zaproszenia na baby shower,
 • prezenty dla mamy i dziecka – najlepiej z uprzednio przygotowanej listy,
 • poczęstunek na baby shower,
 • tort na bociankowe,
 • dekoracje na przyjęcie,
 • zabawy i atrakcje na baby shower.

Z powyższymi wskazówkami impreza dla przyszłej mamy i jej dziecka na pewno się uda.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak używać wosku ortodontycznego? Poradnik

Jak używać wosku ortodontycznego? Poradnik

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 281 wyświetleń
Nowe trendy w paznokciach – 6 propozycji na karnawał 2023

Nowe trendy w paznokciach – 6 propozycji na karnawał 2023

 • Przeczytasz w 6 minut
 • 344 wyświetleń
Czy verticale pasują do modernistycznych wnętrz?

Czy verticale pasują do modernistycznych wnętrz?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 80 wyświetleń
Podłogi drewniane – dlaczego warto je wybrać

Podłogi drewniane – dlaczego warto je wybrać

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 68 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl