Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Sport > Bieg OCR – zawody także dla Ciebie. Wszystko co musisz wiedzieć!

Bieg OCR – zawody także dla Ciebie. Wszystko co musisz wiedzieć!

Bieg OCR – zawody także dla Ciebie. Wszystko co musisz wiedzieć!

Bieg OCR to sportowa impreza, w której możesz wziąć udział i zdobyć medal nawet jeśli nie po drodze Ci z regularnym trenowaniem. Z pewnością już słyszałeś o takich wyzwaniach, ale nie zdawałeś sobie sprawy, na czym dokładnie polegają. Przeczytaj, o co chodzi z OCR, jak przygotować się do takiego wyzwania i czego spodziewać się w wielki dzień startu.

Czym są biegi OCR?

Imprezy OCR rozgrywają się na całym świecie, a podejście do nich waha się od dobrej zabawy po sprawę honorową. Do takich biegów zalicza się między innymi szalenie popularny w ostatnich latach Runmageddon. Co to za wyzwanie? Takie, w którym sam bieg jest na trzecim miejscu. Na pierwszym jest pokonywanie fizycznych przeszkód. Na drugim walka z psychicznymi barierami.

OCR to biegi z przeszkodami – Obstacle Course Racing. Polegają na pokonaniu trasy biegowej z różnymi, często bardzo fantazyjnymi utrudnieniami. Przeszkody te mogą być naturalne, jak np. pagórki, błoto, rzeki czy drzewa, lub sztuczne:

 • ściany wymagające wspinaczki,
 • drabinki zawieszone poziomo tak by trzeba było po nich przechodzić na rękach,
 • liny, po których należy się wspinać,
 • drewniane kloce do wleczenia bądź noszenia na plecach,
 • ścieżki z opon,
 • i cokolwiek przyjdzie do głowy organizatorowi.

Trasa jest gęsto usiana takimi przeszkodami. W zależności od długości wyścigu może ich być od 10 do grubo ponad 100. Brzmi strasznie? A w rzeczywistości… wcale takie straszne nie jest, bo uczestnicy wzajemnie pomagają sobie w dotarciu do mety. Tu nie ma ostrej rywalizacji za wszelką cenę!

bieg ocr z pomagającymi sobie ludźmi
W tych zawodach nie ma bezwzględnych osób… chyba że mowa o organizatorach projektujących przeszkody 😉

Formuły biegów są różne. Mogą nawiązywać do szkoleń wojskowych, pokonywania dzikich ostępów, mieć halloweenową fabułę. Najbardziej popularne są jednak te imprezy, gdzie mamy po prostu trasę z przeszkodami.

Co czeka na trasie? Częste typy przeszkód

Oto kilka przykładów przeszkód, które wchodzą w stały wachlarz atrakcji biegów. Pokonywanie ich nie lada wyzwanie, ale trening czyni mistrza!

 • Ściany – przeszkody, które wymagają od uczestników wspięcia się na wysokość kilku metrów i przeskoczenia na drugą stronę. Ściana może być całkiem gładka, tak że trzeba złapać u góry i siłą pleców podciągnąć się na tyle, by sięgnąć krawędzi nogą.
 • Przejście przez rzekę/bagno – trasa zmusza do przeprawy przez wodę. Rzeka lub bagno mogą być głębokie, pełne błota, a woda lodowata.
 • Przejście przez zasieki – konieczność przeprawy przez teren ogrodzony zasiekami. Zasiek może być wykonany z różnych materiałów, w tym drutu kolczastego. Pod zasiekiem trzeba się przeczołgać, z reguły w jednej wielkiej kałuży błota.
 • Przeniesienie ciężaru – transport na własnych barkach kłody, wleczenie gigantycznego pustaka na łańcuchu, przenoszenie kamieni – wszystko co ciężkie i nieprzyjemne może się pojawić na trasie.
 • Opony, jeszcze więcej opon – przerzucanie opony od traktora, przechodzenie ścieżką z opon (metodą hopsa-hopsa z nogi na nogę, bardzo męczącą!), przeciskanie się przez tunel z opon – branża wulkanizacyjna uwielbia biegi OCR.
 • Rozrywki umysłowe – możesz trafić nawet na przeszkodę w postaci zagadki z wiedzy ogólnej, albo dostać równanie matematyczne do rozwiązania. Jeśli nie będziesz znał odpowiedzi, robisz 20 pompek.

Organizatorzy prześcigają się w pomysłach na jeszcze ciekawsze, bardziej hardkorowe i zabawniejsze przeszkody. Uczestnicy też to kochają… przynajmniej wtedy, gdy już skończą ;).

mężczyzna przechodzący przez ścianę z lin na biegu ocr
Na trasie OCR nie brakuje lin w różnych postaciach.

O co chodzi w OCR? Biegi nie tylko po złoto

Jeżeli nie jesteś zaznajomiony z tematyką zawodów sportowych, możesz myśleć, że chodzi w nich o to, by wygrać… Otóż niezupełnie. Tysiące biegaczy bierze udział w zawodach po to, by je ukończyć – to cel sam w sobie. Nie inaczej jest z biegami OCR. Cel to dotarcie do mety, nieważne na którym miejscu. Medal dostaje każdy, komu uda się pokonać trasę – jest on w cenie pakietu startowego.

Owszem, istnieje rywalizacja o miejsca, ale praktykują ją dopiero doświadczeni startowicze, dla których samo skończenie gigantycznego toru przeszkód nie jest wyzwaniem.

Ludzie biorą udział w biegach OCR z różnych powodów:

 • Chcą sprawdzić swoją sprawność fizyczną i psychiczną. Biegi OCR są wymagającym wyzwaniem, które wymaga siły, wytrzymałości, zręczności, determinacji. To świetny test dla psychiki i umiejętności przełamywania ograniczeń.
 • Zamierzają się dobrze bawić. Start to świetna zabawa dla osób w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej. Bo tak – bieg OCR wcale nie musi być śmiertelnie wymagający.
 • Planują poznać nowych ludzi. Impreza to okazja do nawiązania nowych znajomości z innymi osobami, które interesują się sportem i wyzwaniami. Wiele genialnych osób poznasz już na samej trasie, przy przeszkodach!
 • Chcą poczuć dumę ze swoich możliwości i mieć się czym pochwalić. Po zakończonym biegu uczestnicy robią tysiące fotek na social media – tą przygodą warto się podzielić ze znajomymi.

Bieg OCR czyli trening psychiki, współpracy i szybkiego myślenia

Biegi OCR działają nie tylko na ciało. Jak każdy sport, pobudza zmiany także w głowie. Dzięki startom w takich wyzwaniach możesz:

 • podbudować pewność siebie. Pokonanie trasy, z którą nie poradziłby sobie zwykły śmiertelnik – a pewnie nawet myślałeś, że i Ty sobie nie poradzisz – zwiększa poczucie własnej wartości i wiarę w możliwości.
 • spuścić z siebie stres. Zdrowy wysiłek w pozytywnej atmosferze przekłada się na wyładowanie napięcia. Na trasie biegu przeszkodowego zapomina się o całym świecie – ważna jest tylko przeszkoda.
 • nauczyć się współpracy. Uczestnicy wzajemnie pomagają sobie w pokonywaniu przeszkód. Nie martw się – jeśli sam nie dasz rady z przeskoczeniem ściany komandosa, ktoś Cię podsadzi. W zamian Ty podtrzymasz go za nogi, gdy będzie przechodził wysoko zawieszoną poziomą drabiną.
 • zmotywować się do pracy nad formą. Start da Ci najlepszy obraz własnej kondycji. Duża szansa, że nie będzie tak dobry, jak optymistycznie zakładałeś – to ostatecznie zmobilizuje Cię, by jednak chodzić na treningi regularnie!
 • przełamać niechęć do nieprzyjemnych bodźców. Woda, wysokość, tłumy – jeżeli nie czujesz się pewnie w takich warunkach, bieg OCR może być swoistą terapią szokową. Odradzamy jednak jeśli cierpisz na ostre fobie! To ma szansę sprawdzić się tylko, gdy po prostu nie przepadasz za konkretnym typem bodźca.
 • poćwiczyć kombinowanie pod presją czasu. Jak wdrapać się na ścianę, żeby wystarczyło Ci długości nogi na zahaczenie jej po drugiej stronie? W którym miejscu łapać drążki, by optymalnie rozłożyć ciężar ciała? Jak ułożyć linę między nogami, by sprawnie się po niej wspinać? Kombinuj i zaimponuj innym uczestnikom sprawnym pokonaniem bariery!

A to wszystko w atmosferze luzu i humoru. Mimo iż z boku biegi przeszkodowe wyglądają morderczo, może wręcz nieprzyjemnie, gdy już ruszysz, zastrzyk adrenaliny doda Ci skrzydeł jak nic innego.

jedna z przeszkód w biegu ocr pokonywana przez wysportowaną kobietę
Przydadzą się silne plecy i ramiona – przeszkody je przetestują!

Oczywiście, biegi OCR mogą mieć również negatywny wpływ na psychikę, jeśli są zbyt trudne, do takiego stopnia, że nawet z pomocą nie dasz rady ukończyć trasy. Ważne jest, aby dobrać poziom trudności biegu do swoich możliwości i przygotować się do niego fizycznie i psychicznie.

Kto może wziąć udział w biegu OCR?

W biegach OCR mogą wziąć udział osoby w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej. Organizatorzy biegów oferują kategorie, które są dostosowane do różnych poziomów trudności, nawet dla dzieci i rodzin.

Ogólnie rzecz biorąc, do udziału w biegu OCR nie są wymagane żadne specjalne umiejętności czy doświadczenie sportowe. Wystarczy dobry stan zdrowia i jako-taka kondycja. Dasz radę przebiec kilometr bez wyplucia płuc? Możesz wystartować na krótkiej trasie o niskim poziomie trudności. Przy zapisie nikt nie weryfikuje Twojej formy, nie pyta o staż treningowy czy wyniki na siłowni, więc na pierwszy raz zawsze celuj w zawody, które uważasz za trzy poziomy poniżej swoich możliwości. Jeśli będzie łatwo, następnym razem możesz bardziej zaszarżować.

Starty w trudniejszych wariantach – mowa to o biegach przekraczających 6-8 kilometrów – są już dla osób:

 • wytrenowanych siłowo i wytrzymałościowo,
 • doświadczonych w krótszych formułach,
 • przyzwyczajonych do otarć i siniaków,
 • trzymających nerwy na wodzy, gdy muszą zanurzyć głowę w błocie lub przecisnąć się przez klaustrofobiczny tunel,
 • lekko szalonych.

Podkreślamy – wybierając imprezę tego typu zapisz się na najprostszy wariant, opracowany z myślą o początkujących. Na testowanie granic swojej wytrzymałości przyjdzie czas, gdy już poczujesz, z czym to się je.

Kiedy nie startować w biegu przeszkodowym?

Do startu w biegu potrzeba ogólnie dobrego stanu zdrowia, bez żadnych przeciwwskazań do wysiłku. Na imprezie dyżuruje oczywiście zespół medyczny, jednak są pewne sytuacje, gdy start trzeba przełożyć na przynajmniej następny sezon.

Ze startu powinny czasowo zrezygnować osoby:

 • z aktywnymi lub świeżo zaleczonymi kontuzjami,
 • w ciąży i połogu,
 • z chorobami serca,
 • z problemami ze stawami i kręgosłupem,
 • z problemami psychicznymi na tle lękowym,
 • z problemami neurologicznymi utrudniającymi np. ocenę odległości czy utrzymanie równowagi.

Jeżeli masz jakiekolwiek przewlekłe problemy zdrowotne, nigdy nie zaszkodzi zapytać prowadzącego lekarza o zdanie co do planowanego startu.

Ile kosztuje start w takiej imprezie?

Koszt startu w biegu OCR zależy od wielu czynników, w tym od organizatora biegu, poziomu trudności biegu, a także od terminu rejestracji. Za start w najsłynniejszym – Runmageddonie – zapłacisz, w zależności od formuły, między 200 złotych a 350 złotych. W pakiecie dostaniesz medal, startową koszulkę, akcesoria i przekąskę od sponsora.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów startu w biegu OCR:

 • Rejestruj się z wyprzedzeniem. Im wcześniej się zarejestrujesz, tym niższy będzie koszt startu.
 • Kup pakiet rodzinny lub grupowy. W wielu przypadkach organizatorzy biegów oferują zniżki dla grupowych rejestracji, także na formuły pojedyncze.
 • Znajdź promocję. Często organizatorzy biegów uruchamiają promocje, w ramach których można kupić start w niższej cenie. Zaobserwuj media społęcznośćiowe interesującego Cię biegu i wypatruj ogłoszeń.
 • Zobacz, czy nie możesz wziąć udziału w biegu jako wolontariusz. Wolontariusze często otrzymują darmowy start w biegu.

Start w tym typie imprez nie jest najtańszy i ciężko si,ę temu dziwić. Logistyczna realizacja takiego przedsięwzięcia wyjmuje sporo gotówki z budżetu organizatora.

Jakie biegi poza Runmageddonem masz do wyboru?

Biegi z przeszkodami to coraz szersza kategoria wyzwań. W tej chwili legendarny Runmageddon ma polską konkurencję w postaci m.in.:

 • KC OCR
 • Formoza Challenge
 • Arm Race
 • Barbarian Race
 • Survival Race
 • Bieg Katorżnika
 • Bieg Morskiego Komandosa
 • Vikings Run
 • Bieg Hutnika.

Na imprezy przeszkodowe trafisz przez okrągły rok, w różnych częściach kraju. Tak więc, nie musisz się spieszyć z kondycyjnymi przygotowaniami… ale i nie ma na co czekać! Sportowa przygoda w wielkim stylu jest na wyciągnięcie ręki.


Bieg OCR to plac zabaw dla dużych dzieci! Trasa biegu jest usiana różnorodnymi, często szalenie kreatywnymi przeszkodami. Do pokonania ich potrzebujesz niezłej kondycji, determinacji psychicznej oraz pomocy życzliwych współuczestników. W nagrodę czeka Cię meda, wieczna duma z siebie i dożywotni szacunek znajomych. To co – zapisujesz się? Na pewno znajdą się takie OCR-y, w których możesz wystartować ze swoją formą. Przy okazji zmotywujesz się do sumienniejszego trenowania, by następnym razem podjąć start o wysokim poziomie trudności!

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

ERP dla małych przedsiębiorstw: Czy warto inwestować?

ERP dla małych przedsiębiorstw: Czy warto inwestować?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 241 wyświetleń
Czym wyróżniają się lampy Lucide? W jakich wnętrzach się sprawdzają?

Czym wyróżniają się lampy Lucide? W jakich wnętrzach się sprawdzają?

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 131 wyświetleń
Oled czy Qled – czym różnią się te technologie?

Oled czy Qled – czym różnią się te technologie?

 • Przeczytasz w 6 minut
 • 240 wyświetleń
Biustonosze na specjalne okazje: jak dobrać idealny model do eleganckiego stroju?

Biustonosze na specjalne okazje: jak dobrać idealny model do eleganckiego stroju?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 160 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl