Chronograf w zegarku – co to jest i jaką funkcję pełni?

- Data publikacji 13 lutego 2023
Przeczytasz w 5 minut
159 wyświetleń
Współczesne zegarki to coraz więcej rozbudowanych funkcji i możliwości. Niektóre ułatwiają codzienne życie, inne okazują się bardziej dekoracją czy chwytem marketingowym. Chronograf w zegarku zdecydowanie należy do tej pierwszej grupy. Mechanizm widoczny w formie małego pierścienia na tarczy zegarka pozwala na dodatkowe, precyzyjne pomiary. Dowiedz się, czym się charakteryzuje, jak działa i jak wybrać dobry zegarek z chronografem?
Chronograf – co to jest?
Wskazówką do zrozumienia działania chronografów w zegarku może być już sama nazwa. Powstała z połączenia dwóch greckich słów oznaczających czas i zapisywanie. Pierwsze współczesne urządzenie tego typu powstało na początku XIX wieku i służyło do mierzenia czasu na wyścigach konnych. Chronograf w zegarku ręcznym upowszechnił się dopiero na początku XX w.
Chronograf – co to oznacza współcześnie? To funkcja w zegarku, która umożliwia bardzo precyzyjny pomiar czasu na wybranym odcinku czasowym. Może to być dokładność co do dziesiątej czy setnej części sekundy. Z tej funkcji mogą korzystać jedynie posiadacze czasomierzy mechanicznych. Bywa określana jako “analogowy stoper”.
Jak wygląda chronograf?
Zegarek z chronografem można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Czasomierze z tą funkcją posiadają dodatkowe pierścienie na cyferblacie – mniejsze tarcze umieszczone wewnątrz większej, właściwej. Może to być jedna, dwie, a nawet trzy dodatkowe tarcze. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania mechanizmu.
Przy wyborze zegarka warto sprawdzić, czy posiada chronograf. We współczesnych modelach zdarzają się bowiem sytuacje, w których mniejsze tarcze są tylko dekoracyjnym dodatkiem i wcale nie oznaczają chronografu.

Jak działa chronograf w zegarku?
Najprostszy chronograf w zegarku wyróżnia się pojedyncza niezależną wskazówką sekundnika. Pozwala na wykonywanie prostych pomiarów. Wskazówkę uruchamia się specjalnym przyciskiem. Najczęściej znajduje się on na boku koperty, choć czasami jest zlokalizowany w innych miejscach. Ponowne naciśnięcie tego przycisku zatrzymuje wskazówkę i umożliwia odczyt pomiaru.
W bardziej skomplikowanych mechanizmach tarcz jest więcej. Mogą odpowiadać za pomiar dziesiętnych i setnych części sekundy, ale równie dobrze większych wartości: minut i godzin.
Tego typu chronograf w zegarku będzie obsługiwany dwoma przyciskami. Zazwyczaj znajdziesz je na wysokości godziny drugiej i czwartej. Wówczas górny uruchamia mechanizm, a wskazówki na poszczególnych tarczach zaczynają się przesuwać w miarę upływu czasu. Wtedy do zatrzymania chronografu służy dolny przycisk. Jego ponowne naciśnięcie wyzerowuje mechanizm. By wznowić chronograf po zatrzymaniu, trzeba nacisnąć górny przycisk.
Komu najbardziej przyda się zegarek z chronografem?
Wykonanie zegarków z chronografem, zwłaszcza w bardziej szczegółowym wariancie, wymaga zdecydowanie bardziej skomplikowanych mechanizmów. To wpływa na ich cenę – chronograf w zegarku zazwyczaj ją podnosi. Na zegarki z chronografem decydują się więc zwykle osoby, które chcą wydać nieco więcej na czasomierz.
Chronograf zdecydowanie można uznać za funkcję przydatną w sportowych zegarkach. Pomaga bowiem w treningach, zwłaszcza biegowych i innych, w których liczy się czas pokonywanego dystansu. Analogowy stoper pozwala na regularne śledzenie swoich postępów. Po zegarki z chronografem sięgają więc chętnie sportowcy, ale również trenerzy, którzy monitorują wyniki swoich podopiecznych.
Takie czasomierze chętnie wybierają również osoby na stanowiskach, na których precyzyjne odmierzanie czasu ma szczególne znaczenie. Należą do nich na przykład piloci. Zegarki z chronografem to także jeden z ulubionych modeli biznesmenów. Nie tylko pomaga im zachować punktualność, ale również podkreślić swój status, na przykład w czasie negocjacji czy rozmów biznesowych.
Takie zegarki nie tracą na popularności mimo dużej konkurencji ze strony czasomierzy elektronicznych. Chronograf w zegarku czyni go także modelem znacznie bardziej uniwersalnym. Z jednej strony jest bowiem przykładem zegarka o funkcjach sportowych. Z drugiej, dzięki tradycyjnemu mechanizmowi ze wskazówkami, odwołuje się do najlepszych zegarmistrzowskich tradycji.
Chronograf w zegarku jest doceniany również z punktu widzenia designu. Pomagają w wykreowaniu interesującego wizerunku, są stylowe i niebanalne. Wiele modeli wyróżnia się także minimalizmem.

Jaki zegarek z chronografem wybrać?
Zegarki z chronografem są dostępne w wielu odsłonach. Jeśli już chcesz zdecydować się na taki czasomierz, najlepiej wybierz zegarek co najmniej o dwóch dodatkowych pierścieniach na tarczy. Dzięki temu lepiej wykorzystasz i poznasz możliwości takiego czasomierza.
Przy wyborze zegarka z chronografem możesz zdecydować się na jeden z kilku stylów. Najprostsze są zegarki casualowe, idealne do noszenia na co dzień. Jeśli jesteś miłośnikiem biegowych treningów, zdecyduj się na zegarki z chronografem w pełni utrzymane w sportowym stylu.
Na tym polu konkurencją dla zegarków z chronografem są oczywiście smartwatche, które mają nieporównywalnie więcej funkcji. Tyle że wizualne atuty mechanicznych czasomierzy są nie do podważenia. A i wytrzymałość baterii jest w nich nieporównywalna ze smartwatchami, które trzeba ładować niemal codziennie.
Czy zegarek z chronografem można nosić do garnituru? Opinie stylistów są podzielone. Jeśli zależy Ci na maksymalnie eleganckim zegarku z tą funkcją, trzeba będzie wybrać model w kopercie ze stali nierdzewnej, na skórzanym pasku. W takim wypadku zrezygnuj również z dodatkowych oznaczeń na głównej tarczy. Powinno znajdować się na niej jak najmniej cyfr.
Jak dobrać wielkość zegarka z chronografem?
Przy wyborze zegarka z chronografem warto również zwrócić uwagę na jego wielkość. Ze względu na budowę – obecność dodatkowych przycisków z boku koperty – trzeba się nieco postarać, by dobrze leżał na ręce.
Wielkość koperty zegarka dobiera się do wielkości nadgarstka. Najłatwiej będzie zmierzyć sobie przegub dłoni, owijając go miarą krawiecką czy sznurkiem, który potem zmierzysz linijką. Przy nadgarstku w granicach 14-18 centymetrów należy sięgać po zegarki z kopertą o średnicy 38-42 milimetrów. Na nadgarstku powyżej 18 cm lepiej wybrać zegarek z duża kopertą, w granicach 46 mm.
Podsumowanie: czym charakteryzuje się chronograf?
Chronograf sprawia, że zegarek staje się bardziej funkcjonalny. Obsługuje się go jednym lub dwoma przyciskami, zazwyczaj zlokalizowanymi na boku koperty. Czasomierze z tą funkcją świetnie sprawdzają się w czasie treningów biegowych. Są uniwersalnymi modelami, które dobrze spisują się na co dzień. Zegarki z chronografem są droższe od klasycznych, chętnie sięgają więc po nie także biznesmeni.
Przy wyborze zegarka z chronografem wybierz model w stylu casualowym, sportowym lub bardziej eleganckim. Uważnie dobierz też wielkość koperty, by przyciski do sterowania chronografem Cię nie uwierały.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć

Odzież robocza damska w branży medycznej. Jak wybrać strój medyczny damski?
Przeczytasz w 3 minut
105 wyświetleń

Spódnica plisowana – dla kogo i dlaczego warto mieć ją w szafie?
Przeczytasz w 6 minut
211 wyświetleń

Jak szybko zregenerować zniszczone włosy? Poznaj wodę lamelarną!
Przeczytasz w 3 minut
71 wyświetleń

Jedzenie – Zabrze. Jakich potraw warto spróbować w tym mieście?
Przeczytasz w 4 minut
103 wyświetleń