Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Czym myć podłogi drewniane? Jak je konserwować? Poznaj sprawdzone produkty

Czym myć podłogi drewniane? Jak je konserwować? Poznaj sprawdzone produkty

Czym myć podłogi drewniane? Jak je konserwować? Poznaj sprawdzone produkty

Wymiana podłogi w domu czy mieszkaniu wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja nawierzchni. Najważniejsze jest regularne mycie podłogi przy pomocy odpowiednich narzędzi i preparatów. Do tego istotną rolę odgrywa prawidłowa konserwacja podłogi – zarówno tuż po jej ułożeniu, jak i przy odnawianiu nawierzchni po kilku latach. Czym myć podłogi drewniane, by zachować ich blask jak najdłużej? Jak je konserwować? Podpowiadamy!

Czym myć podłogi? Najważniejsze narzędzia

Często można usłyszeć pytanie, czym myć podłogę drewnianą. Sprawa nie jest oczywista, bo w przypadku takiej nawierzchni nie można przesadzić z wodą – panele i parkiety bardzo źle znoszą nadmierną wilgoć. Warto więc zainwestować zakup profesjonalnego mopa.

Mop do drewna – Bona Spray Mop Wood

mop do mycia podłóg drewnianych
Mop Bona Spray Wood, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Parkiety Pętlak

Sprawdzonym rozwiązaniem będzie mop Bona Spray, zaprojektowany specjalnie z myślą o podłogach drewnianych. Idealnie nadaje się do podłóg olejowanych i lakierowanych, czyli najpopularniejszych nawierzchni wykonywanych obecnie w sypialniach i salonach, a często również jadalniach. Do tego można je wykorzystać również na podłogach wykładanych płytkami bądź kamieniem.

Mop Bona Spray wyróżnia się obecnością spryskiwacza. Dzięki temu można myć podłogę bardziej efektywnie, na bieżąco dozując środek czyszczący na nawierzchnię. Spryskiwacz działa dzięki pojemnikowi, który znajduje się w dolnej części mopa, nad padem. Ma formę nabojów z preparatami do czyszczenia podłóg drewnianych. Można je szybko wymienić bez angażowania jakichkolwiek narzędzi. 

Mop Bona ułatwia sprzątanie, cechuje się bowiem ergonomiczną budową. Ma obrotową głowicę, która pozwala bez problemów dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Mycie podłogi z wykorzystaniem tego narzędzia to nie tylko dokładne usuwanie zanieczyszczeń, nawet tych zaschniętych, ale także brak smug. A to zmora wielu innych narzędzi do mycia drewnianych podłóg.

Mop Bona Care

Jeśli preferujesz bardziej tradycyjne sposoby mycia podłóg, możesz zdecydować się na mopa Bona Care. To klasyczne narzędzie do mycia podłogi, które współpracuje z różnymi rodzajami padów. Nie posiada jednak zbiornika ze spryskiwaczem. Środki czyszczące trzeba więc nanosić klasycznie, z osobnego zbiornika.

Pady do mopów

końcówki do mopów
Pady do mopów, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Parkiety Pętlak

To kluczowa część mopa – w końcu styka się bezpośrednio z podłogą. Mopy Bona współpracują z trzema rodzajami padów.

Pierwszy to pad odkurzający. Jest najbardziej włochaty i służy do wstępnego sprzątania, jeszcze przed myciem na mokro. Jest wykonany z mikrofibry i świetnie zbiera kurz na sucho, bez użycia wody. Posiada bowiem właściwości elektrostatyczne, które pomogą również oczyścić podłogę z sierści. Pad odkurzający można zresztą wykorzystać również do czyszczenia mebli czy tapicerki samochodowej.

Drugim rodzajem tych akcesoriów jest pad aplikujący. Również on jest wykonany z mikrofibry, ale o nieco innym charakterze. Jego struktura bardziej przypomina futerko wykorzystywane jako element kurtek czy czapek. Za pomocą pada aplikującego nanosi się na podłogę środki czyszczące i konserwujące. Można to zrobić przed samym myciem, dzięki czemu detergent będzie miał więcej czasu na działanie.
Na koniec przychodzi czas na skorzystanie z pada czyszczącego. Jest wykonany z mikrofibry, powierzchnia przypomina popularne ściereczki z tego materiału. To właśnie on służy do mycia na mokro. W połączeniu ze środkami czyszczącymi Bona będzie w stanie skutecznie usunąć większość zabrudzeń. Do tego jest łagodny dla podłogi i nie pozostawia smug.

Ze wszystkich padów bona można korzystać przez długi czas. Można je bowiem bez obaw prać. Powinny przetrwać w dobrym stanie nawet 300 wizyt w pralce. Na przykład pad czyszczący można prać nawet w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co pomoże w pełni go odświeżyć.

Czym myć podłogę drewnianą? Środki czyszczące

Skuteczność mopa Bona zależy również od wspomnianych środków czyszczących.

Środki czyszczące do mopów ze spryskiwaczem

wkład do mopa
Nabój do mopa Bona, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Parkiety Pętlak

Środki czyszczące do mopów Bona ze spryskiwaczem, dostępne w nabojach, można podzielić na trzy główne grupy. Dla ułatwienia zostały oznaczone przez producenta różnymi kolorami. Niebieski spray to Bona Wood Floor Cleaner, przeznaczony do czyszczenia podłóg drewnianych pokrytych lakierem bądź woskiem. Wyróżnia się neutralnym pH, można go też wykorzystać na podłogach laminowanych.

Brązowy spray to Bona Oiled Floor Clenaer. Jak sama nazwa wskazuje, ten środek służy do mycia podłóg drewnianych olejowanych. Podobnie jak niebieski spray, także i ten wyróżnia się neutralnym pH. Łatwiej poradzi sobie jednak z zabrudzeniami na panelach i parkietach pokrytych warstwą oleju.

Zielony spray do mopa to z kolei Bona Hard Floor Cleaner. Najlepiej stosować go na winylu, podłogach laminowanych i ceramicznych. Wyróżnia się mocniejszym działaniem. Z tego powodu bardzo dobrze nadaje się do czyszczenia podłóg mocno zabrudzonych.

Wszystkie wymienione wyżej spraye są od razu gotowe do użycia. Nie trzeba ich rozcieńczać, wystarczy przelać do naboju mopa.

Środki czyszczące do klasycznych mopów

Druga grupa to preparaty stosowane do klasycznych mopów, takich jak opisywany już wcześniej Bona Care. Jednym z takich środków jest Bona Floor Cleaner w spryskiwaczu. Aplikuje się go bezpośrednio na pad mopa, a przy większych zabrudzeniach na fragment podłogi, który chcemy wyczyścić. To uniwersalny preparat do podłóg drewnianych.

Można jednak zdecydować się na bardziej wyspecjalizowane środki. Takim jest choćby Bona Oil Soap. To produkt przeznaczony do mycia podłóg olejowanych. To koncentrat na bazie olejów roślinnych. Jest środkiem lekko alkalicznym, który ożywia powierzchnię i uzupełnia warstwę oleju, która zmywa się przy regularnym czyszczeniu.

Bona Oil Soap należy rozcieńczać w proporcji 20 ml na litr wody. Przed aplikacją środka na podłogę trzeba ją zetrzeć suchym padem. Po umyciu podłogi tym preparatem można z kolei wypolerować podłogę, nadając jej blasku.

Czym myć podłogi lakierowane? Z pomocą przyjdzie Bona Cleaner. To również środek lekko alkaliczny, który można stosować do regularnego mycia, ale także czyszczenia bardzo zabrudzonych powierzchni. Powinno się go rozcieńczać w proporcji 1:100 z wodą, choć przy uciążliwych zabrudzeniach można też spróbować proporcji 1:50. Przed aplikacją Bona Cleaner wskazane jest sprzątanie na sucho. Co ważne, ten preparat nie usuwa środków zabezpieczających lakier na podłodze.

Jak konserwować drewniane podłogi? Najskuteczniejsze preparaty

Jeśli wiesz już, czym myć podłogi, warto dowiedzieć się więcej o środkach konserwujących nawierzchnię.

Środki do konserwacji podłóg olejowanych

preparat do podłogi olejowanej
Szybkoschnący olej Bona Oil Care, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Parkiety Pętlak

Znakomitą pielęgnację drewnianych podłóg olejowanych zapewnia Bona Oil Care W. To szybkoschnący olej z olejów roślinnych, który skutecznie odnawia zabarwione już wcześniej powierzchnie.

Wyróżnia się niską lepkością, która pozwala mu na bardzo dobrą penetrację drewna. Szczelnie wypełni jego pory, a przy tym łatwo się go aplikuje. Wystarczy cienko rozprowadzić Bona Oil Care W po podłodze, usunąć nadmiar szmatką i czekać, aż olej wyschnie.

Środki do konserwacji podłóg lakierowanych

Jednym z polecanych środków do pielęgnacji podłóg lakierowanych jest Bona Polish Matt. To środek na bazie wody, wzmocniony poliuretanem. W tej wersji pomoże zakonserwować podłogę i pozostawić na niej matowy efekt, ale dostępny jest też preparat w wersji pozostawiającej na podłodze połysk.

Preparat stosuje się na umytą wcześniej podłogę – nie tylko na sucho, ale i na mokro, najlepiej środkiem Bona Cleaner. Sam środek nakłada się przy pomocy mopa z padem aplikującym z mikrofibry. Po rozprowadzeniu Bona Polish na podłodze trzeba odczekać godzinę, aż wyschnie. Zastosowanie tego preparatu znacznie zwiększa odporność na rysy na parkiecie, a także ślady zostawiane na podłodze przez buty.

Do pielęgnacji podłóg lakierowanych może się przydać także Bona Polish Remover. Ten środek pomoże… usunąć opisane powyżej efekty odnawiania matowej lub błyszczącej podłogi. To może być przydatne, kiedy chcesz przeprowadzić szeroko zakrojoną renowację podłogi.

Preparat rozcieńcza się w proporcji 1:5. Po rozprowadzeniu go na podłodze trzeba odczekać kilka minut, a potem usunąć warstwę z pomocą maszyny czyszczącej z czerwonym padem. Na koniec należy zmyć jeszcze podłogę czystą wodą. Bona Polish Remover można także wykorzystać do usuwania śladów po obuwiu i innych trudnych do usunięcia zabrudzeń. W takim przypadku nakłada się preparat na plamę, a po kilku minutach ściera miejsce szmatką. 

Spoiwo do konserwacji drewnianej podłogi

spoiwo Bona
Spoiwo Bona Mix&Fill Plus, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Parkiety Pętlak

Przy większych pracach renowacyjnych przydatny będzie Bona Mix&Fill. To spoiwo, które miesza się z pyłem po szlifowaniu podłogi. W ten sposób powstaje powłoka, która wypełnia szczeliny i niewielkie ubytki w podłodze.

Dzięki zastosowaniu tego preparatu można uzupełnić szczeliny substancją o odpowiednim kolorze, co gwarantuje zeszlifowany pył. To środek, który bardzo szybko schnie i jest niezwykle uniwersalny – sprawdzi się jako uzupełnienie wszystkich lakierów i olejów. Dodatkową zaletą jest brak nieprzyjemnego zapachu.

Podsumowanie: jak konserwować i czym myć podłogi? Najlepsze narzędzia i preparaty

Czym myć podłogi? Najlepiej profesjonalnymi preparatami i narzędziami. Do pielęgnacji podłóg drewnianych świetnie sprawdzą się mopy Bona, a także preparaty tej marki. Zarówno przy myciu podłogi, jak i przy jej konserwacji należy pamiętać, by dobrać środek do rodzaju posadzki. Inne środki pomogą w utrzymaniu w dobrej kondycji podłogi lakierowanej, a inne olejowanej.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak szybko zregenerować zniszczone włosy? Poznaj wodę lamelarną!

Jak szybko zregenerować zniszczone włosy? Poznaj wodę lamelarną!

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 295 wyświetleń
Masaż klasyczny – dlaczego warto z niego korzystać?

Masaż klasyczny – dlaczego warto z niego korzystać?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 35 wyświetleń
Jaką komodę wybrać do sypialni?

Jaką komodę wybrać do sypialni?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 143 wyświetleń
Wyposażenie salonu fryzjerskiego – lista najpotrzebniejszych rzeczy

Wyposażenie salonu fryzjerskiego – lista najpotrzebniejszych rzeczy

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 57 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl