Czym wyczyścić piekarnik? 6 sprawdzonych sposobów

- Data publikacji 15 marca 2023
Przeczytasz w 5 minut
116 wyświetleń
Brud gromadzi się wszędzie. Zagląda także do piekarnika. Nie jest to tylko kurz, ale także tłuszcz i przypalenia, które mogą się pojawić podczas użytkowania urządzenia. Nie powinieneś zostawiać takich zabrudzeń. Zamień się w Super Panią lub Pana Domu i pozbądź się brudu.
Jednak, aby to zrobić, musisz wiedzieć, jak poradzić sobie z zabrudzeniami. Dlatego w tym artykule pokażę Ci, czym wyczyścić piekarnik, aby znów wyglądał, jak nowy i zachęcał do przygotowania kolejnej pysznej potrawy, którą na pewno zjesz ze smakiem.
Zanim zaczniesz czyścić piekarnik, dobrze się przygotuj
Wiem, że już chcesz wiedzieć, czym umyć piekarnik, ale zanim przejdziemy do tej sekcji, powinieneś się odpowiednio przygotować, aby nie dokonać większych zniszczeń.
Pierwsza i najważniejsza rzecz – zimny piekarnik. Nigdy nie czyść go, kiedy jest gorący. Możesz się poparzyć, a tego na pewno nie chcesz. Kiedy urządzenie ostygnie, zobacz, z jakim rodzajem zabrudzenia masz do czynienia. Dzięki temu wybierzesz odpowiedni środek czystości – kupiony w sklepie lub domowy.
Następnie wyciągnij wszystkie blachy i ruszty ze sprzętu kuchennego. Dzięki temu będziesz mógł bez żadnych przeszkód wyczyścić wnętrze piekarnika. Jeśli elementy, które wyjąłeś, także wymagają oczyszczenia, zrób to nad zlewem.
Przed rozpoczęciem mycia nałóż na ręce gumowe rękawiczki. W ten sposób uchronisz skórę przed podrażnieniami oraz niebezpiecznymi środkami myjącymi. Jest to niezwykle istotne, w szczególności, kiedy zamiast domowych sposobów wybierasz mocne środki czyszczące do mycia piekarnika.

Jak zmniejszyć ryzyko zabrudzenia piekarnika?
Czy jest to możliwe? W pewnym sensie tak. Jest to możliwe, jeśli potrawa może znajdować się pod przykryciem. Wtedy warto używać naczyń żaroodpornych z przykrywką, która ochroni piekarnik przed zabrudzeniem. Dobrą opcją jest także pieczenie w rękawie.
Jeśli jednak jest to niemożliwe, to musisz uzbroić się w środki czystości i domowe sposoby, które skutecznie pomogą Ci pozbyć się zabrudzeń.
Domowe i tanie sposoby na czyszczenie piekarnika
Soda oczyszczona zawsze się sprawdzi
Sody oczyszczonej w domu nie może zabraknąć. To podstawowy składnik, dzięki któremu wyczyścić naprawdę wiele przedmiotów, w tym sprzęt kuchenny np. piekarnik.
Jak się do tego zabrać? Zacznij od skropienia wnętrza urządzenia. Następnie posyp sodą – dzięki wodzie zawiesi się na ściankach – i chwilę poczekaj. Po upływie 1-2h będziesz mógł zabrać się do szorowania wnętrza i usunięcia wszystkich przypalonych i brudnych resztek.
Czyszczenie piekarnika solą
Jeśli nie masz w swoim domu sody, nie musisz się bardzo martwić, ponieważ zamiast niej możesz użyć soli. Mogę się założyć, że ten produkt jest w każdym domu.
Jak to zrobić? Rozsyp sól we wnętrzu piekarnika, a następnie rozgrzej tak, aby jej kryształy zmieniły kolor z białego na brązowy. Następnie poczekaj, aż sprzęt kuchenny ostygnie i będziesz mógł bez obaw go umyć – nikt przecież nie chce się poparzyć. Dokładnie zetrzyj sól za pomocą gąbki, która jest nawilżona w wodzie. Po chwili będziesz mógł zobaczyć błyszczącą powierzchnię piekarnika.
Woda z octem – idealne połączenie, które pokona brud
Jest to bardzo prosta metoda, którą możesz użyć do drobnych zabrudzeń. Wystarczy, że połączysz wodę z octem w stosunku 1:1, a następnie spryskasz brudną powierzchnię. Pozostaw na kilka minut, a potem przetrzyj miękką szmatką. Po wykonaniu takiego procesu piekarnik będzie znowu wyglądał, jak nowy.

Czym wyczyścić piekarnik? Wykorzystaj folię aluminiową
Folia aluminiowa nie tylko nadaje się do grillowania, pieczenia, czy zabezpieczenia żywności. Rozwiąże również problem brudnego piekarnika.
Jak jej użyć? Urwij większy kawałek foli aluminiowej i zwiń ją w kulkę. Dzięki temu powstanie swego rodzaju gąbeczka, którą musisz nasączyć w płynie do mycia. Następnie zwilż brudne miejsca i zacznij delikatnie pocierać je kulką z folii aluminiowej.
Dzięki tej technice będziesz mógł dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc.
Pasta do zębów wyczyści piekarnik
Jeśli zabrudzenia nie są bardzo trudne do usunięcia, możesz użyć pasty do zębów. Wystarczy, że nałożysz ją w miejsca, gdzie pojawił się brud i odczekasz kilka minut. Po tym czasie możesz wziąć szczoteczkę do zębów i dokładnie wyczyścić punkt, na który nałożyłeś wcześniej masę. Dzięki temu pozbędziesz się brudu, nawet z trudnodostępnych miejsc.
Funkcja samooczyszczenia w piekarniku? Kolejny sposób na czyszczenie urządzenia
Nie chcesz zastanawiać się, czym umyć piekarnik? W takim razie może warto zainwestować w nowy model sprzętu kuchennego, który będzie miał funkcję samooczyszczenia.
- Czyszczenie pyrolityczne
Proces czyszczenia w ten sposób nazywa się pyrolizą. Komora urządzenia szybko zaczyna się nagrzewać do bardzo wysokiej temperatury – nawet do 500 stopni. Taki cykl trwa około 2-3h. W tym czasie wszystkie zabrudzenia, przypalone resztki jedzenia zmieniają się w popiół. Po zakończeniu tego procesu należy odczekać, aż piekarnik wystygnie, a następnie wyrzucić popiół i przetrzeć wnętrze mokrą szmatką.
- Czyszczenie parą
Co prawa czyszczenie parowe nie wyręczy Cię w pełni w czyszczeniu piekarnika, ale na pewno w dużym stopniu ułatwi jego dalsze mycie. Jeśli Twoje urządzenie ma taką funkcję, to powinno mieć zbiornik na wodę. Należy je wypełnić, a następnie wybrać odpowiednią opcję, aby rozpocząć proces czyszczenia parowego.
Dzięki parze, która rozchodzi się po całym urządzeniu resztki jedzenia i przypalone miejsca staną się miękkie. Dlatego też po zakończeniu procesu, wystarczy tylko usunąć za pomocą szmatki pozostałości. Nie musisz używać żadnych mocnych środków czystości i szorować. To prosta i bezpieczna metoda, która pomoże przywrócić piekarnik do stanu użytkowania.
Pamiętaj o regularnym czyszczeniu piekarnika
Nie zostawiaj tej czynności na później. Staraj się wykonywać ją regularnie. W ten sposób bez większych problemów pozbędziesz się tłuszczu, przypaleń i resztek jedzenia, które dostały się do piekarnika. Jeśli tego nie zrobisz, po kilkukrotnym podgrzaniu urządzenia, brud może być dużo trudniejszy do usunięcia.
Dlatego po każdym korzystaniu zobacz, czy we wnętrzu nie ma żadnych resztek, które mogłyby w przyszłości się przypalić. Jeśli są, weź wilgotną ściereczkę lub gąbkę i wytrzyj.
Mam nadzieję, że teraz już wiesz, czym czyścić piekarnik, aby znowu był piękny i błyszczący w środku. Dzięki temu nie będziesz czuł zapachu spalenizny na przygotowanych daniach – no, chyba że je przypalisz – to już inna sprawa 😉