Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Czyszczenie kominka w domu. Jak zrobić to skutecznie i sprawnie?

Czyszczenie kominka w domu. Jak zrobić to skutecznie i sprawnie?

Czyszczenie kominka w domu. Jak zrobić to skutecznie i sprawnie?

Palący się w kominku ogień wprowadza wyjątkową atmosferę do każdego domu. By jednak cieszyć się jego ciepłem i błogą atmosferą, trzeba odpowiednio zadbać o palenisko i jego okolice. Zwłaszcza w sezonie grzewczym czyszczenie kominka to podstawa. Skuteczne i szybkie usuwanie popiołu oraz sadzy wcale nie jest jednak oczywiste. Przygotowaliśmy więc praktyczne porady, z którymi łatwiej posprzątasz kominek i oszczędzisz sporo cennego czasu.

Czyszczenie kominka – kiedy się na nie zdecydować?

Czyszczenie kominka jest jedną z najważniejszych czynności związanych z jego eksploatacją. Jeśli nie będziesz regularnie wybierać z niego popiołu, pojawią się problemy z rozpalaniem ognia, a także tak zwanym cofaniem się dymu do pomieszczenia. W związku z tym w sezonie grzewczym należy czyścić kominek po każdym rozpaleniu ognia. W tym wypadku chodzi o wygarnianie z niego popiołu.

Do tego trzeba zadbać o usuwanie sadzy. Przepisy, które obowiązują posiadaczy kominków, precyzują, że komin z sadzy trzeba czyścić cztery razy w roku. O tej operacji warto pamiętać przede wszystkim przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i bezpośrednio po jego zakończeniu. Najlepiej jednak zaplanować po prostu czyszczenie przewodu kominowego z sadzy co kwartał.

Osobną sprawą jest usuwanie sadzy z samego kominka, czyli, mówiąc profesjonalnie, ze wsadu. Wraz z gromadzącą się w tym miejscu smołą powinna być usuwana w sezonie grzewczym co najmniej raz w tygodniu.

Przed pierwszym rozpaleniem kominka jesienią lub zimą powinno się też przeprowadzić prace konserwacyjne. Są związane z demontażem całego kominka i jego przeglądem. Przy okazji można jednak także wyczyścić elementy, do których na co dzień nie ma dostępu. Warto wówczas przyjrzeć się zwłaszcza płytom żeliwnym czy rusztowi konstrukcji.

Jak wyczyścić kominek? Najważniejsze czynności krok po kroku

To, jak bardzo będzie zabrudzony Twój kominek, zależy również od rodzaju paliwa. Większość tradycyjnych kominków opala się drewnem. Problematyczne jest jednak używanie drewna drzew iglastych, takich jak jodła, modrzew czy świerk. Co prawda jest ono bardziej kaloryczne niż z drzew liściastych, ale zostawia więcej sadzy. A żywica może brudzić szybę kominka. Jeśli więc chcesz mieć mniej pracy przy sprzątaniu, unikaj drewna “iglaków”.

kominek opalany drewnem

Przygotowania do czyszczenia kominka

Kiedy już jednak masz zamiar zabrać się za czyszczenie kominka, poczekaj na odpowiedni moment. Pracę powinno się rozpocząć dopiero po tym, gdy ogień dobrze już wygaśnie, a popiół ostygnie. Zaleca się, by z rozpoczęciem sprzątania poczekać 12 godzin od ustania ognia.

Przed pracą zawsze jednak upewnij się, czy żar w pełni wygasł. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa – Twojego i sprzętu do czyszczenia paleniska.

Do tego zadbaj o okolice kominka. Zabezpiecz podłogę przed potencjalnymi uszkodzeniami i brudem. Najlepiej rozłożyć przed kominkiem folię malarską. Jeśli jednak nie masz jej pod ręką i nie chcesz inwestować dodatkowych pieniędzy, sprawdzi się także stary koc.

Jak usunąć popiół z kominka?

Czyszczenie kominka wewnątrz to podstawa. Zalegający popiół uniemożliwi korzystanie z paleniska. Po każdym rozpaleniu kominka trzeba więc z niego wybrać pozostałości po spalaniu. Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy, tradycyjny, to wybieranie popiołu szufelką. Oprócz niej przyda się także zmiotka, która pomoże dokładnie wybrać popiół z zakamarków. Taka praca jest jednak dość uciążliwa i właściwie zawsze wzbija tumany popiołu. Część jego drobinek może potem dostać się do Twojego układu oddechowego lub osiadać na okolicznych meblach.

Zdecydowanie bardziej poręcznym i szybszym rozwiązaniem są odkurzacze do popiołu. Dzięki nim usuniesz nawet najmniejsze drobinki popiołu. Przy okazji zadbasz o powietrze w pomieszczeniu, bo profesjonalne urządzenia posiadają szczelne filtry. Więcej o wyborze odkurzacza do kominka piszemy w dalszej części artykułu.

W sezonie grzewczym warto regularnie czyścić kominek, ale jednak za każdym razem pozostawić w nim cienką warstwę popiołu. Będzie stanowić dodatkową izolację dla podłogi. Ostatnie czyszczenie kominka, już po sezonie, to co innego: wtedy należy dokładnie usunąć popiół z paleniska.

Jak wyczyścić kominek w środku z sadzy?

Czyszczenie kominka wewnątrz powinno co kilka dni obejmować również usuwanie sadzy. To ważne, bo jest ona związana z gromadzeniem się kreozotu. To łatwopalna substancja, która w dodatku przyspiesza korozję metalowych elementów kominka.

Zanieczyszczenia osadzają się na ścianach kominka. Najłatwiej usuniesz je przy użyciu specjalnych środków, które rozpuszczają brud. Wystarczy spryskać nimi ściany paleniska i odczekać kilka minut. Potem należy zetrzeć spływające osady wilgotną ściereczką. Nie będzie potrzeba szorowania, które może uszkodzić konstrukcję kominka.

Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić kominek z sadzy, możesz też wykorzystać środki dodawane do wkładu kominkowego w czasie palenia. To produkty w formie granulatu lub proszku, ale również polana. Po ich spaleniu pokrywają sadzę aktywnymi gazami, które kilka dni po użyciu sprawią, że zacznie odpadać od ścianek kominka.

kominek w kuchni

Czyszczenie szyby kominka

Szczególnego traktowania wymaga szyba kominka. Nie tylko dlatego, że osadza się na niej brud czy tłuszcz. To ważne również z powodów wizerunkowych. Zresztą obserwowanie palącego się ognia należy do najprzyjemniejszych chwil związanych z użytkowaniem kominka.

Do czyszczenia szyby kominka nie można używać żadnych materiałów ściernych. Najlepiej robić to gąbką lub ściereczką, ewentualnie papierem czy gazetą. Ponownie przydatne będą preparaty w formie spryskiwacza. Po odczekaniu chwili zwykle można łatwo usunąć zabrudzenia.

Ciekawą alternatywę oferują domowe sposoby na czyszczenie kominka. Polecają bowiem usuwanie zabrudzeń z szyby przy pomocy gazety i popiołu z paleniska. Faktycznie dzięki zastosowaniu popiołu zanieczyszczenia przyjmują postać bryłek i można je łatwo usunąć.

Codzienne czyszczenie szyby można przeprowadzać po prostu przy otwartych drzwiczkach. Przy corocznej konserwacji kominka po zakończeniu sezonu grzewczego warto jednak zdemontować szybę i dokładnie wyczyścić ją na zewnątrz. W razie potrzeby można wówczas skorzystać z mocniejszych środków chemicznych, których nie powinno się używać w pomieszczeniach.

Czyszczenie kominka z zewnątrz

Do pełnego wyczyszczenia kominka potrzebna jest jeszcze troska o jego obudowę. To najłatwiejszy etap prac. Zazwyczaj wystarczy po prostu regularnie ścierać z niej kurz wilgotną ściereczką. Jeśli pojawiają się na niej poważniejsze zabrudzenia, na ściereczce można umieścić nieco płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie.

Pamiętaj, by obudowę kominka zostawić na koniec sprzątania. Inaczej może się na niej osadzić popiół wybierany z paleniska lub wykorzystany do mycia szyby od wewnątrz.

Czym wyczyścić kominek? Dobór odpowiedniego sprzętu

Jak już wspomnieliśmy, przy regularnym czyszczeniu kominka warto zainwestować w sprzęt profilowany pod usuwanie z niego popiołu. Strzałem w dziesiątkę z pewnością będzie zakup odkurzacza do kominka.

Takie urządzenia umożliwiają bardzo dokładne usuwanie popiołu. Posiadają do tego odpowiednią moc ssącą. Jeśli zależy Ci na skutecznym i szybkim odkurzaniu kominka, wybierz model o mocy około 2000W.

Taki odkurzacz okaże się zresztą bardzo uniwersalny. Nada się bowiem do wciągania wszelkiego rodzaju pyłów. Będzie więc idealny na przykład do sprzątania w czasie remontów. Można go również wykorzystać w garażach czy piwnicach, bo nie będą mu straszne nieco większe zanieczyszczenia.

odkurzacz do popiołu
Odkurzacz do popiołu Red Technic, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Przy wyborze odkurzacza do popiołu sprawdź też jego system filtracji. To jeden z najważniejszych wyróżników tych urządzeń. Dzięki nim zanieczyszczenia nie wracają do pomieszczenia, a odkurzanie popiołu nie wznosi tumanów pyłu. Najlepsze będą odkurzacze z filtrem HEPA, który – według deklaracji producenta – zatrzymuje ponad 99 procent zanieczyszczeń, w tym większość drobnoustrojów.

Do tego zwróć uwagę na zbiornik na zanieczyszczenia. Masz do wyboru dwie opcje – odkurzacze z workiem i bezworkowe. Z pierwszych łatwiej usuwać zanieczyszczenia. Drugie są jednak zdecydowanie bardziej pojemne. Przy okazji możesz zdecydować się na model ze zbiornikiem żaroodpornym. To pozwoli nawet na wciąganie jeszcze ciepłego popiołu i niedopalonych kawałków drewna bez ryzyka uszkodzenia odkurzacza.

Istotna będzie też długość przewodu zasilającego. Im dłuższy, tym łatwiej będzie manewrować odkurzaczem. Zadbaj też, by urządzenie posiadało elastyczny wąż. Ułatwi pracę, a także przechowywanie odkurzacza.

Separator do popiołu na odkurzacz – czy się sprawdzi?

Odkurzanie popiołu umożliwiają również separatory. To nakładki zakładane na zwyczajne odkurzacze. Pasują do każdego modelu. Zabezpieczają zbiornik odkurzacza przed uszkodzeniem popiołem dzięki systemowi podwójnej filtracji. Często jej elementem jest wspomniany już filtr HEPA.

Separatory do popiołu są zdecydowanie tańszą alternatywą dla odkurzaczy do kominka. Klasyczne odkurzacze, do których się je przyłącza, mają jednak zwykle mniejszą moc, usuwają więc popiół mniej dokładnie. W dodatku filtracja w separatorach również nie zawsze jest idealna. To rozwiązanie sprawdzi się więc raczej tylko wtedy, kiedy rzadko korzystasz z kominka i nie chcesz wydawać nieco większej kwoty na specjalistyczne urządzenie.

Domowe sposoby na czyszczenie kominka – jak czyścić mocno zabrudzone kominki?

Jeśli mimo zastosowania specjalistycznych środków masz kłopoty z usuwaniem zabrudzeń z paleniska, wypróbuj domowe sposoby na czyszczenie kominka. Jednym z najczęściej stosowanych jest specjalny preparat do usuwania sadzy.

Mieszaninę przygotowuje się ze szklanki octu i połowy szklanki amoniaku, a całość wzbogaca jeszcze łyżka sody oczyszczonej. Taki preparat można przelać do spryskiwacza. Po około 10 minutach od spryskania amoniak powinien wejść w reakcję z sadzą, którą będzie można łatwiej usunąć.

Domowa metoda pomoże też usunąć smoliste zabrudzenia z szyby. Praktyka pokazuje, że można je zmyć wysokoprocentowym alkoholem. Najlepiej nadaje się do tego 98-procentowy spirytus.

Podsumowanie. Skuteczne czyszczenie kominka – najważniejsze zasady

Czyszczenie kominka wewnątrz bywa trudnym zadaniem. Z pomocą odpowiednio dobranego sprzętu i środków można jednak znacznie przyspieszyć pracę. By skutecznie usunąć popiół, najlepiej skorzystać z odkurzacza o mocy około 2000W. Sadzę usuwa się po spryskaniu ścian paleniska środkami do czyszczenia kominka bądź mieszaniną amoniaku, octu i sody oczyszczonej. Do mycia szyby kominka można wykorzystać szmatkę, gąbkę lub gazetę z popiołem. Na zewnątrz kominek po prostu ściera się z kurzu, czasami z użyciem łagodnych detergentów.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Pościel bez prasowania – jaki materiał wybrać?

Pościel bez prasowania – jaki materiał wybrać?

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 143 wyświetleń
Kinkiety do sypialni – jakie są największe zalety tego rozwiązania?

Kinkiety do sypialni – jakie są największe zalety tego rozwiązania?

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 52 wyświetleń
Zegarki damskie Tommy Hilfiger – co musisz o nich wiedzieć?

Zegarki damskie Tommy Hilfiger – co musisz o nich wiedzieć?

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 259 wyświetleń
Jak poprawić kondycję? 10 najlepszych ćwiczeń i 5 nawyków

Jak poprawić kondycję? 10 najlepszych ćwiczeń i 5 nawyków

  • Przeczytasz w 9 minut
  • 338 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl