Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Uroda > Dentysta NFZ – co obejmuje leczenie refundowane?

Dentysta NFZ – co obejmuje leczenie refundowane?

Dentysta NFZ – co obejmuje leczenie refundowane?

Zaniedbane zęby niekorzystnie wpływają na całe ciało i ogólny stan zdrowia. Dlatego gabinet stomatologiczny należy odwiedzać regularnie, najlepiej przynajmniej raz na pół roku. Pierwszym wyborem dla wielu osób jest wówczas dentysta NFZ. Co obejmuje refundowany pakiet leczenia stomatologicznego? Za jakie zabiegi dentystyczne trzeba będzie zapłacić? Sprawdź aktualne informacje na temat bezpłatnych świadczeń stomatologicznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czy dentysta na NFZ jest darmowy?

Dentysta na NFZ jest darmowy dla wszystkich osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. W ramach tych świadczeń możliwe są wizyty w gabinetach stomatologicznych bez skierowania. Dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, a także kobiet w ciąży, połogu oraz osób niepełnosprawnych przewidziane są specjalne zabiegi.

Oprócz klasycznych wizyt w tygodniu każdy ubezpieczony może też skorzystać z pomocy stomatologicznej wieczorami oraz w niedziele i święta. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią placówkę. W każdym województwie działa też nocy i całodobowy dyżur stomatologiczny. Na przykład w województwie małopolskim taką pomoc świadczy placówka w Sieprawiu, a w województwie śląskim – w Bielsku-Białej i Częstochowie.

O ile jednak wizyta u dentysty na NFZ jest darmowa, musisz wiedzieć, że nie wszystkie świadczenia w jej ramach będą bezpłatne. Stomatolog zawsze powinien jednak poinformować o odpłatności za dodatkowe usługi jeszcze przed ich wykonaniem.

Które zęby na NFZ są leczone za darmo?

W ramach bezpłatnej opieki dentystycznej na NFZ wszystkie zęby są leczone za darmo. Ewentualna dopłata wiąże się natomiast za określone operacje związane z zębami.

Bezpłatna opieka dla osób ubezpieczonych obejmuje trzy kontrolne wizyty u stomatologa w ciągu roku. Poza tym darmowe leczenie u dentysty na NFZ obejmuje kilkadziesiąt różnych świadczeń. To przede wszystkim:

 • leczenie bólu zęba: pacjenci z bólem zawsze są przyjmowani w dniu zgłoszenia;
 • leczenie kanałowe: dla osób dorosłych zębów 1,2 i 3, czyli od kła do kła; dzieciom, kobietom w ciąży i połogu wszystkich zębów, ale maksymalnie do trzech kanałów w jednym zębie;
 • zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne: dwa razy w ciągu roku, w powiązaniu z wizytą u dentysty;
 • usunięcie kamienia nazębnego;
 • leczenie próchnicy powierzchniowej zębów;
 • usunięcie zęba jedno- i wielokorzeniowego;
 • leczenie zmian błony śluzowej jamy ustnej;
 • chirurgiczne usunięcie zęba.

Dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat mogą też liczyć na lakierowanie zębów raz na kwartał, leczenie chorób przyzębia, impregnację zębów mlecznych czy pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych. Do tego dochodzi dwukrotne lakowanie zębów – do ukończenia 8. i 14. roku życia – jak również leczenia ortodontycznego do 12. roku życia.

dziewczynka w czasie wizyty u dentysty na NFZ

Jakie plomby na NFZ są bezpłatne?

Wizyty u dentysty w ramach ubezpieczenia obejmują również plombowanie zębów. Na NFZ bezpłatne są dwa rodzaje plomb. Po pierwsze, za darmo zaplombowane będą zęby od trójki do trójki, czyli od kła do kła. Bezpłatne świadczenia NFZ obejmują w tym przypadku białe plomby chemoutwardzalne. Dla dzieci i młodzieży na te zęby przewidziano z kolei materiał kompozytowy światłoutwardzalny.

Co u dentysty na NFZ na pozostałe zęby? Od czwórek można liczyć jedynie na materiał kapsułkowy do uzupełniania ubytków. Oznacza to ciemne plomby amalgamatowe. Za białe plomby trzeba będzie dopłacić – dentysta przed uzupełnieniem ubytku zwykle pyta pacjenta, z jakiego rodzaju plomby chce skorzystać. Warto przy tym pamiętać, że nie ma żadnych ograniczeń w liczbie leczonych zębów. 

Świadczenia stomatologiczne dla osób niepełnosprawnych przewidują z kolei bezpłatne plomby światłoutwardzalne na wszystkich zębach. Warunkiem są tylko wskazania medyczne do takiego zabiegu.

Czy znieczulenie u dentysty jest refundowane?

Mimo że stomatolodzy rekomendują wizyty u dentysty co najmniej raz na pół roku, wiele osób pojawia się w gabinecie zdecydowanie rzadziej. Często powodem takiego postępowania jest obawa, że wiertła stomatologiczne sprawią im ból.

Nie ma jednak do tego podstaw. Znieczulenie u dentysty na NFZ jest bowiem bezpłatne. Lekarz zaaplikuje je, jeśli tylko nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do jego zastosowania – i pacjent wyrazi na nie zgodę.

Jeśli znieczulenie będzie rekomendowane dla konkretnego świadczenia stomatologicznego, dentysta może zaoferować znieczulenie nasiękowe lub miejscowe powierzchniowe, a także znieczulenie przewodowe wewnątrzustne.

Najczęściej stosuje się znieczulenie nasiękowe, które aplikuje się za pomocą strzykawki wbijanej w dziąsło. Tego znieczulenia nie powinno się stosować przy zębach przedtrzonowych i trzonowych. Znieczulenie przewodowe wstrzykiwane jest z kolei prosto w nerw zębodołowy. Jest nieco bardziej bolesne, ale też działa nawet przez kilkanaście godzin.

Jakie protezy są na NFZ?

dziewczyna, która demonstruje protezę całkowitą do ust

Bezpłatne dla ubezpieczonych są również wybranie świadczenia protetyczne. Proteza na NFZ przysługuje osobom z całkowitym bezzębiem, jak również tym, które nie mają co najmniej pięciu zębów w jednym łuku szczęki. Zgodnie z przepisami tacy pacjenci mogą raz na pięć lat zamówić bezpłatnie częściową lub całkowitą protezę ruchomą. Można ją wykonać w poradni protetycznej, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Co jeszcze przysługuje za darmo w ramach działań protetycznych? Naprawa ruchomych protez raz na dwa lata. W takich samych odstępach czasu można uzyskać nowe podścielenie całkowite protezy. Specjalne uprawnienia mają w tym zakresie pacjenci, którzy przeszli operacyjne leczenie onkologiczne związane z nowotworami w obrębie twarzoczaszki i jamy ustnej.

Proteza na NFZ nie każdego jednak zadowoli. Wykonuje się ją bowiem z najtańszego materiału dostępnego na rynku – z akrylu. Dla wielu osób taka proteza okazuje się niewygodna, wówczas trzeba zapłacić za lepszą z własnej kieszeni.

Leczenie ortodontyczne na NFZ

Świadczenia ortodontyczne na NFZ przysługują w Polsce wyłącznie dzieciom. Bezpłatne konsultacje ortodontyczne przysługują wszystkim osobom niepełnoletnim. Jak wspomnieliśmy, do ukończenia 12. roku życia za darmo zostanie też wykonany aparat ortodontyczny dla dziecka – zarówno jedno-, jak i dwuszczękowy. Do 13. roku życia można też korzystać z wizyt kontrolnych u ortodonty. Lekarze zachęcają, by zabrać do ortodonty każde dziecko – zwłaszcza w wieku od 6 do 8 lat.

W Polsce nie ma natomiast ortodontów dla dorosłych z podpisanym kontraktem z NFZ. Oznacza to więc, że leczenie ortodontyczne dorosłych na NFZ nie jest możliwe. Za wszelkie wizyty i zabiegi trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Leczenie dziąseł na NFZ

W ramach bezpłatnych świadczeń stomatologicznych możesz też liczyć na bezpłatne leczenie dziąseł. Obejmuje między innymi płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikację potrzebnych leków. Oprócz wspomnianego usuwania kamienia bezpłatne świadczenia dotyczą również plastyki wędzidełek.

U lekarzy z kontraktem na NFZ znajdziesz pomoc również przy dolegliwościach związanych z paradontozą. Stomatolodzy zachęcają, by w przypadku krwawiących dziąseł bądź ruszających się zębów jak najszybciej zgłosić się do dentysty.

Podsumowanie. Leczenie na NFZ, dentysta. Co obejmuje pakiet refundowany?

Refundowany pakiet stomatologiczny obejmuje łącznie kilkadziesiąt świadczeń. Bezpłatna wizyta u dentysty na NFZ przysługuje każdej ubezpieczonej osobie, w tym dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. W ramach ubezpieczenia można leczyć ból zęba, próchnicę czy dolegliwości związane z błoną śluzową jamy ustnej. Za darmo otrzymasz też określone rodzaje plomb, możesz też liczyć na leczenie kanałowe – ale tylko trzech przednich zębów po obu stronach. Za pozostałe trzeba będzie zapłacić.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Regały metalowe i ich zastosowanie – nie tylko przemysłowe!

Regały metalowe i ich zastosowanie – nie tylko przemysłowe!

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 104 wyświetleń
Morsowanie – poradnik dla początkujących. Jak zacząć i po co?

Morsowanie – poradnik dla początkujących. Jak zacząć i po co?

 • Przeczytasz w 10 minut
 • 289 wyświetleń
7 lekcji na temat kreowania marki stosowanych przez gigantów

7 lekcji na temat kreowania marki stosowanych przez gigantów

 • Przeczytasz w 6 minut
 • 81 wyświetleń
W jakich doniczkach sadzić rośliny domowe?

W jakich doniczkach sadzić rośliny domowe?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 95 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl