Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Domowe środki czystości – jak je zrobić?

Domowe środki czystości – jak je zrobić?

Domowe środki czystości – jak je zrobić?

Coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z Matką Naturą. Z tego powodu ogromną popularnością cieszą się w ostatnim czasie domowe środki czystości. Takie preparaty to rozwiązanie ekologiczne, które w żaden sposób nie szkodzą przyrodzie. Do tego wykazują bardzo dużą skuteczność. Świetnie radzą sobie z plamami i licznymi zabrudzeniami. Jak jednak zrobić takie środki czystości? Odpowiem na to pytanie w dzisiejszym artykule. Przeczytaj go i przejdź na sprzątanie w stylu eko!

Domowe środki czystości, które będą przydatne w łazience

Łazienka to zdecydowanie miejsce, które zawsze powinno być czyste oraz higieniczne. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie to pomieszczenie jest najcięższe do utrzymania w idealnym stanie. Jest bowiem wilgotne, a do tego niezwykle narażone na liczne zabrudzenia. Zacznijmy więc właśnie od łazienki. Jakie domowe środki czystości sprawdzą się najlepiej w tym pomieszczeniu?

1. Preparat do czyszczenia armatury łazienkowej

Zastanawiasz się, jak umyć armaturę łazienkową? Czym dokładnie doczyścić wannę, umywalkę czy sedes? W tym przypadku postaw na ocet oraz sodę oczyszczoną. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń, a także osadu oraz zacieków

Aby wykonać taki domowy środek czystości, wystarczy wymieszać pół szklanki sody z 3 łyżkami stołowymi octu. Powstałą pastę nałóż na miękką ściereczkę i dokładnie wyczyść swoją armaturę. 

Lista składników: ½ szklanki sody, 3 łyżki octu.

2. Płyn do mycia szyb i luster

Jednym z najlepszych domowych preparatów do mycia szyb i podobnych powierzchni jest oczywiście ocet. Ten pozwala uniknąć zacieków, a także sprawia, że przeszklenie pięknie się błyszczy. 

Aby więc wyczyścić zarówno okna, jak i szybę znajdującą się przy wannie lub prysznicu czy lustro, wymieszaj w litrze wody dwie łyżki octu. Preparat możesz przelać do butelki z atomizerem i dokładnie rozpylić go po całej powierzchni. Następnie przetrzyj całość miękką ściereczką, ręcznikiem papierowym lub gazetą. 

Lista składników: 1 l wody, 2 łyżki octu.

3. Środek do czyszczenia muszli klozetowej i udrażniania rur

Do czyszczenia muszli klozetowej wewnątrz, a także do udrażniania rur ponownie świetnie sprawdzi się soda oczyszczona oraz ocet. Tym razem nie należy jednak od razu łączyć ze sobą tych dwóch produktów. 

Wystarczy pół szklanki sody oczyszczonej wsypać do muszli lub odpływu, a następnie zalać ją szklanką octu. Całość warto przykryć i zostawić na przynajmniej 15 minut. Po upływie tego czasu sedes można przetrzeć szczotką, a następnie spłukać wodę. Odpływ warto natomiast zalać dodatkowo dwoma litrami wrzątku. 

Lista składników: ½ szklanki sody oczyszczonej, 1 szklanka octu, 2 litry wrzątku.

4. Preparat do czyszczenia fug

Brudne fugi? Jest na to domowy sposób. Wystarczy, że wykonasz pastę do ich czyszczenia, dodając do 5 łyżek sody oczyszczonej niewielką ilość wody. Ma powstać papka, którą następnie nałożysz na ok. 30 min na fugi. Po upływie tego czasu należy już tylko całość wyszorować np. starą szczoteczką do zębów i gotowe.

Lista składników: 5 łyżek sody oczyszczonej, kilka kropel wody.

5. Środek do czyszczenia płytek

Płytki łazienkowe ścienne możesz wyczyścić dokładnie w ten sam sposób, jak lustra, jednak dodając do preparatu jeszcze dwie łyżki octu. Mikstura ma więc składać się z litra wody oraz 4 łyżek octu. Następnie za pomocą gąbki wystarczy dokładnie przetrzeć całość i gotowe.

Lista składników: 1 litr wody, 4 łyżki octu.

Płytki podłogowe można wyczyścić natomiast za pomocą mieszanki 3 litrów ciepłej wody, ¼ szklanki octu oraz kilku kropel olejku eterycznego. 

Lista składników: 3 l ciepłej wody, ¼ szklanki octu, olejek eteryczny.

6. Preparat na kamień i rdzę oraz osad i pleśń

Kamień oraz rdzę najłatwiej natomiast usunąć, kładąc na nie kilka plastrów cytryny i zostawiając je na ok. 30 min.

Lista składników: plastry pokrojonej cytryny.

Osad znajdujący się na kranie czy słuchawce prysznicowej, a także pleśń, wystarczy natomiast potraktować roztworem składającym się z ½ szklanki octu oraz 1 l ciepłej wody. W miksturze nasącz ściereczkę, całość przetrzyj i gotowe!

Lista składników: ½ szklanki octu, 1 l ciepłej wody.

Środki czystości domowej roboty niezastąpione w kuchni

Teraz nadszedł czas na kuchnię. To z kolei miejsce, w którym wręcz nie da się uniknąć tłustych plam oraz nieprzyjemnych zapachów. Jak sobie z tym wszystkim poradzić, stawiając na środki czystości domowej roboty? Co pozwoli Ci zadbać o idealną czystość w kuchni?

1. Pasta czyszcząca do różnych powierzchni

Na początek pasta czyszcząca, którą wyczyścisz m.in. zabrudzony piekarnik, kuchenkę mikrofalową czy wszelkie powierzchnie płaskie. 

Aby ją przygotować, wystarczy jedynie połączyć szklankę sody oczyszczonej z dwiema łyżkami soli, a następnie dodać niewielką ilość wody. Ma powstać gęsta pasta, którą nałożysz na gąbkę i uporasz się z jej pomocą z tymi najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami. 

Lista składników: szklanka sody oczyszczonej, 2 łyżki soli, woda.

2. Płyn do mycia naczyń

Jednym z najważniejszych preparatów w kuchni jest płyn do mycia naczyń. Ten przygotujesz, łącząc ze sobą sok wyciśnięty z 3 cytryn, 1 ½ szklanki wody, 1 szklankę soli drobnoziarnistej oraz szklankę białego octu. 

Miksturę należy zagotować, cały czas mieszając, aż do uzyskania gęstej zawiesiny. Po ostygnięciu przelej płyn do butelki i używaj dokładnie tak, jak wariantu sklepowego.

Lista składników: sok z 3 cytryn, 1 ½ szklanki wody, 1 szklanka soli drobnoziarnistej, 1 szklanka octu białego.

3. Środek na osad po herbacie i kawie

Domowymi środkami czystości jesteś w stanie usunąć także osad po kawie czy herbacie, który pojawia się w kubkach. Wystarczy, że ponownie sięgniesz po sodę oczyszczoną i wymieszasz ją z niewielką ilością wody – opcjonalnie możesz dodać także łyżeczkę soli. Powstała w ten sposób papka skutecznie usunie takie zabrudzenie. Musisz tylko przetrzeć całość np. gąbką. 

Lista składników: soda oczyszczona, woda, opcjonalnie 1 łyżeczka soli.

4. Sposób na miedziane i mosiężne pomoce kuchenne

A co zrobić, by skutecznie przywrócić blask sztućcom i przyrządom kuchennym wykonanych z miedzi lub mosiądzu? Musisz tylko nałożyć na nie cienką warstwę ketchupu, odczekać ok. 5 minut, a następnie opłukać je pod bieżącą wodą.

Lista składników: ketchup.

5. Środek na usunięcie brzydkiego zapachu z lodówki

Lodówka może być siedliskiem wielu nieprzyjemnych zapachów. Aby się ich pozbyć, wsyp do miseczki kilka łyżek sody oczyszczonej (opcjonalnie z dodatkiem olejku eterycznego), wstaw ją do lodówki i zostaw na noc. Preparat ten skutecznie wchłania nieprzyjemną woń.

Lista składników: kilka łyżek sody oczyszczonej.

6. Sposób na naloty na naczyniach i srebrnych sztućcach

Nalot na naczyniach – głównie tych wykonanych ze stali szlachetnej – usuniesz z łatwością, skrapiając je sokiem z cytryny i zostawiając na kilka minut. Następnie przepłucz je dokładnie i gotowe!

Lista składników: sok z cytryny.

W przypadku srebrnych sztućców sprawdzi się natomiast folia aluminiowa, 5 łyżek soli, 5 łyżek sody oczyszczonej oraz gorąca woda. Sztućce włóż do folii, zasyp składnikami, zalej wodą i zostaw tak nawet na 24 h.

Lista składników: folia aluminiowa, 5 łyżek soli, 5 łyżek sody oczyszczonej, gorąca woda.

Domowe środki czyszczące do pozostałych pomieszczeń

Łazienka i kuchnia omówiona, a więc czas na domowe środki czyszczące, które mogą przydać się w pozostałych pomieszczeniach. Mowa tutaj głównie o salonie, ale też sypialni, pokoju dziecka czy korytarzu. Co okaże się w tych wnętrzach niezwykle pomocne?

1. Preparat do usuwania kurzu

Do usuwania kurzu najlepiej sprawdzi się mikstura z wody i octu zmieszanych w proporcjach 1:1. Nasącz w niej ściereczkę wykonaną z mikrofibry i przetrzyj nią meble. Dzięki temu kurz nie będzie rozprzestrzeniać się na inne elementy wyposażenia. 

Lista składników: woda i ocet w proporcjach 1:1.

2. Płyn do mycia podłóg

Płyn do mycia podłóg wykonasz natomiast, mieszając 2 litry ciepłej wody ze szklanką octu oraz dodatkiem ulubionego olejku eterycznego. Dzięki takiej mieszance nie powstaną na posadzce zacieki, a w całym wnętrzu będzie unosić się piękny zapach.

Lista składników: 2 litry wody, szklanka octu, olejek eteryczny.

3. Proszek do czyszczenia dywanów

Jakim naturalnym środkiem zastąpić proszek do prania dywanów? Oczywiście sodą oczyszczoną. Rozsyp ją równomiernie po dekoracji, a następnie okrężnymi ruchami wmasuj ją w powierzchnię dywanu, używając do tego suchej ściereczki. Całość zostaw na noc, a rano dokładnie odkurz. 

Lista składników: kilka torebek sody oczyszczonej.

4. Preparat do polerowania mebli

Marzysz o tym, aby idealnie wypolerować meble? W takim razie wymieszaj oliwę z oliwek z sokiem z cytryny w proporcjach 2:1. Następnie nasącz ściereczkę i dokładnie rozprowadź miksturę po całej powierzchni mebli, wykonując przy tym ruchy okrężne. 

Lista składników: oliwa z oliwek i sok z cytryny w proporcjach 2:1.

Ekologiczne środki czystości do prania i wywabiania plam

W domu niezwykle ważne są także domowe środki czystości do prania oraz wywabiania plam. Z ich pomocą sprawisz, że wszelkie tekstylia i odzież będą idealnie czyste, a do tego przyjazne dla skóry. Ekologiczne preparaty nie podrażniają bowiem naskórka i są polecane dla alergików. Jakie środki warto więc przygotować?

1. Proszek do prania

W pierwszej kolejności przygotuj oczywiście proszek do prania. Aby go wykonać, należy tylko wymieszać ze sobą sodę kalcynowaną i boraks w proporcjach 1:1, a następnie dodać do nich kilka płatków mydlanych lub startego mydła. Do przegrody na pranie w pralce wsyp 1-2 łyżki tego preparatu i gotowe!

Lista składników: soda kalcynowana i boraks w proporcjach 1:1, płatki mydlane.

2. Orzechy do prania

Do prania świetnie sprawdzają się także specjalne orzechy piorące. Aby skutecznie oczyścić z ich pomocą tkaniny, należy tylko włożyć do bawełnianego woreczka 6 łupin, całość wrzucić do pralki i nastawić klasyczny cykl. 

Co ciekawe, takie środki czystości są wielokrotnego użytku i mogą jeszcze kilka innych zastosowań. Jakich? Tego dowiesz się z lektury artykułu https://nowoczesny.pl/orzechy-do-prania-co-to-jest-i-jak-ich-uzywac/. Tam też czekają na Ciebie inne niezwykle ważne informacje na ich temat. 

Lista składników: 6 orzechów do prania.

3. Płyn do płukania tkanin

Domowy płyn do płukania tkanin możesz natomiast wykonać na kilka sposobów. Pierwszy przepis to szklanka wody połączona z torebką kwasku cytrynowego oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Do płukania wystarczą 3 łyżki tej mikstury.

Lista składników: szklanka wody, torebka kwasku cytrynowego, olejek z drzewa herbacianego.

Druga opcja to natomiast wymieszanie ze sobą ½ szklanki octu, 1 ½ łyżeczki sody oczyszczonej i kilku kropel olejku eterycznego. Taka mikstura wystarczy idealnie na jedno płukanie.

Lista składników: ½ szklanki octu, 1 ½ łyżeczki sody oczyszczonej, olejek eteryczny.

Trzeci wariant to mieszanka ½ szklanki sody, 2 szklanek soli morskiej, 400 ml gorącej wody oraz kilku kropel ulubionego olejku eterycznego. Całość dokładnie wymieszaj i dolewaj do prania ok. 3 łyżek tego domowego środka. 

Lista składników: ½ szklanki sody, 2 szklanki soli morskiej, 400 ml gorącej wody, olejek eteryczny.

4. Preparaty do usuwania ciężkich plam z tkanin

Na koniec zostały nam jeszcze do omówienia specyfiki do usuwania tych najcięższych plam. Wymienię oczywiście te najpopularniejsze i sprzyjające najczęściej najwięcej kłopotu. Spójrz więc na listę, jak radzić sobie z takimi zabrudzeniami!

  • Plamy z ziemi – nasącz ściereczkę w miksturze sody oraz wody w proporcjach 1:1 i przetrzyj całość.
  • Plamy z krwi – polej zabrudzenie wodą utlenioną.
  • Plamy z wina oraz ciemnych owoców – zasyp natychmiast solą, a następnie zalej gorącą wodą.
  • Plamy z tłuszczu – zalej gorącą wodą i posyp obficie sodą oczyszczoną.
  • Plamy z długopisu lub atramentu – delikatnie przetrzyj octem.
  • Plamy z rdzy – zalej kwaśnym mlekiem, a następnie wmasuj w zabrudzenie sól.
  • Plamy od przypalonego żelazka – skrop sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny.

Każdy z tych sposobów na pozbycie się uciążliwych zabrudzeń jest oczywiście w pełni bezpieczny dla wszelkich tkanin. 

Myślę, że tyle przepisów na domowe środki czystości w zupełności Ci wystarczy. Z ich pomocą z pewnością będziesz cieszyć się czystym mieszkaniem – wolnym od plam oraz zabrudzeń. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Malowanie mebli z okleiny na biało – praktyczny poradnik

Malowanie mebli z okleiny na biało – praktyczny poradnik

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 223 wyświetleń
Jak i czym wyczyścić przypalony garnek?

Jak i czym wyczyścić przypalony garnek?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 124 wyświetleń
Ile kalorii spala bieganie?

Ile kalorii spala bieganie?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 130 wyświetleń
Złote klamki do białych drzwi – poznaj 5 nowoczesnych propozycji

Złote klamki do białych drzwi – poznaj 5 nowoczesnych propozycji

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 135 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl