Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Domy energooszczędne – co to jest? Definicja, budowa i zalety

Domy energooszczędne – co to jest? Definicja, budowa i zalety

Domy energooszczędne – co to jest? Definicja, budowa i zalety

W dzisiejszych czasach zarówno trendy w budownictwie, jak i wymogi prawne nakładają obowiązek budowy obiektów o wysokim poziomie energooszczędności. Wciąż jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym są domy energooszczędne. Jak można je zdefiniować? Co jest najważniejsze w ich budowie? Jakie są zalety domów energooszczędnych? Czas odpowiedzieć na te pytania.

Definicja domu energooszczędnego, czyli przede wszystkim niższe zużycie energii

Aby budować domy energooszczędne, trzeba nie tylko zaawansowanej wiedzy budowlanej, ale także doświadczenia i znajomości nowoczesnych technologii, które tę energooszczędność wspierają. Dom energooszczędny to taki, który skutecznie minimalizuje ucieczkę ciepła na zewnątrz, co sprawia, że potrzebujemy znacznie mniej energii do ogrzania go zimą i chłodzenia latem. Aby tak się stało, stosowane są specjalne techniki budowlane i materiały izolacyjne, montowane są też energooszczędne okna oraz instalowane są systemy takie jak rekuperacja, pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne, które jeszcze bardziej zmniejszają koszty eksploatacji budynku. A to właśnie oszczędność pieniędzy jest największą zaletą domów energooszczędnych. Jako drugą należy natomiast wymienić mniejszy wpływ na środowisko takiego domu, poprzez zmniejszenie produkcji energii i emisji CO2.

Czym domy energooszczędne różnią się od tradycyjnych?

Przejdźmy do konkretów i szczegółów technicznych. Czym różnią się domy energooszczędne murowane od tych budowanych metodą tradycyjną? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów nowoczesnych rozwiązań stosowanych w budownictwie energooszczędnym:

  • płyta fundamentowa zamiast ławy i murów fundamentowych,
  • styropian grafitowy zamiast białego,
  • okna montowane techniką ciepłego montażu,
  • styropian EPS 100 zamiast białego na płycie fundamentowej.

Między innymi użycie tych produktów, w połączeniu z wydajnym systemem rekuperacji, pozwala obniżyć straty ciepła do 50 kWh/m2/rok, co odpowiada rocznym kosztom ogrzewania średniej wielkości domu na poziomie poniżej 2000 zł, podczas gdy w tradycyjnych domach może to być nawet 3500 zł rocznie.

Czy domy energooszczędne warto budować systemem gospodarczym?

Samodzielne doglądanie i koordynowanie budowy domu energooszczędnego jest nie lada wyzwaniem. W tego typu inwestycjach kluczowe znaczenie mają znajomość materiałów budowlanych, fachowa wiedza i niezawodne procedury, które zdobywa się wraz z każdą kolejną realizacją i latami doświadczenia. Dlatego, aby w pełni wykorzystać zalety domów energooszczędnych i cieszyć się znacznie mniejszym zużyciem energii niż w przypadku standardowego budownictwa, warto powierzyć to zadanie generalnemu wykonawcy, który ma na swoim koncie wiele zwieńczonych sukcesem projektów. Wówczas mamy pewność, że wszystkie prace będą odpowiednio skoordynowane i ukończone na czas, a zastosowane technologie, takie jak rekuperacja i panele fotowoltaiczne, zostaną fachowo dobrane i zamontowane. Dzięki temu nasz dom będzie miał mniejszy wpływ na środowisko niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jakie kwiaty na balkon wybrać? Praktyczne porady

Jakie kwiaty na balkon wybrać? Praktyczne porady

  • Przeczytasz w 12 minut
  • 223 wyświetleń
Kiedy preparat Starwax Rozpuszczalnik i Odplamiacz jest niezbędny? Sprawdzamy, co może wyczyścić

Kiedy preparat Starwax Rozpuszczalnik i Odplamiacz jest niezbędny? Sprawdzamy, co może wyczyścić

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 123 wyświetleń
Lazura do drewna – co to jest? Wszystko co musisz wiedzieć

Lazura do drewna – co to jest? Wszystko co musisz wiedzieć

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 121 wyświetleń
Koszulka z logo firmy – kiedy się na nią zdecydować? Poradnik dla firm

Koszulka z logo firmy – kiedy się na nią zdecydować? Poradnik dla firm

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 298 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl