Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Droga Trolli własnym samochodem – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Norwegii?

Droga Trolli własnym samochodem – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Norwegii?

Droga Trolli własnym samochodem – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Norwegii?

Norwegia to kraj, który kojarzy się z oszałamiającymi fiordami, zjawiskowymi krajobrazami i tajemniczymi legendami. Znana jest także z jednej z najpiękniejszych dróg w Europie – Trollstigen, czyli słynnej Drogi Trolli. Jeśli marzysz o odkrywaniu tego pięknego miejsca w komfortowym tempie własnym samochodem, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Dzielimy się praktycznymi poradami, polecamy ubezpieczenie car assistance i wyjaśniamy, czym dokładnie jest Droga Trolli. Czas na norweską przygodę na pełnych obrotach!

Co trzeba wiedzieć o Drodze Trolli?

Wokół oszałamiających wodospadów, na dystansie przekraczającym 6 kilometrów, snuje się niemal tuzin ciasnych serpentyn. Taka właśnie jest słynna Trollstigen, czyli Droga Trolli. Zaczyna się w gminie Rauma i łączy z krajową trasą numer 63. Przebiega przez urokliwą dolinę, gwarantując wyjątkowe widoki na rozciągające się pasma górskie. Jadąc nią, możesz zatrzymać się na punktach obserwacyjnych, z których nawet początkujący fotograf przygotuje zniewalające kadry z wodospadem Stigfossen na pierwszym planie.

Jadąc tą trasą pamiętaj, by zachować ostrożność. Nawroty nad przepaściami będą emocjonujące nawet dla doświadczonego kierowcy – wymagają nadzwyczajnej czujności. Ta przyda się również ze względu na panoszące się w okolicy trolle, o których informują ustawione na trasie znaki. Sezon na jazdę Trollstigen trwa od maja do października – w pozostałe miesiące droga ta jest zamknięta.

Jak przygotować się do jazdy Trollstigen?

Zanim wyruszysz, upewnij się, że masz ważny paszport lub dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu. W Norwegii nie ma kontroli granicznych, ale możesz zostać poproszony o okazanie tych dokumentów przez policję w trakcie kontroli drogowej. Pamiętaj również, że w tym kraju wiele autostrad i tuneli jest płatnych. Niektóre punkty poboru opłat działają automatycznie, inne wymagają uregulowania należności za pomocą systemu AutoPass.

Ponadto zwróć uwagę na restrykcyjne przepisy dotyczące prędkości i zasady ruchu. W terenach wiejskich maksymalna prędkość często wynosi do 80 km/h, a na autostradach do 100 km/h. Na Drodze Trolli zachowaj szczególną ostrożność ze względu na to, że trasa jest wąska i niezwykle kręta.

Dlaczego dobre car assistance to must have w Norwegii?

Podczas podróży samochodem, szczególnie w obcym kraju, nigdy nie wiadomo, kiedy mogą pojawić się niespodziewane problemy. W Norwegii dobre ubezpieczenie car assistance staje się nieodzownym elementem podróżowania. Wysokie góry, wąskie serpentyny, zmienne warunki pogodowe oraz oddalone od siebie miejscowości sprawiają, że kierowcy w tym kraju mają sporo wyzwań. W razie komplikacji, profesjonalna pomoc assistance to gwarancja, że unikniesz stresu. W ramach wsparcia możesz liczyć m.in. na naprawę samochodu na miejscu zdarzenia, holowanie, pojazd zastępczy lub zakwaterowanie na czas usunięcia awarii. Z ubezpieczeniem car assistance niestraszne Ci będą nawet norweskie trolle. Miłego odkrywania wyjątkowych krajobrazów Trollstigen!

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak znaleźć zgubiony telefon?

Jak znaleźć zgubiony telefon?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 219 wyświetleń
Czym są szybkozłączki elektryczne i kiedy się je stosuje?

Czym są szybkozłączki elektryczne i kiedy się je stosuje?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 45 wyświetleń
Saturator do wody gazowanej SodaStream – który wybrać?

Saturator do wody gazowanej SodaStream – który wybrać?

  • Przeczytasz w 10 minut
  • 1676 wyświetleń
Kuchnia grecka – potrawy z kraju Dionizosa, których trzeba spróbować

Kuchnia grecka – potrawy z kraju Dionizosa, których trzeba spróbować

  • Przeczytasz w 11 minut
  • 292 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl