Drzewka owocowe kolumnowe – czy warto wybrać je do swojego ogrodu?

- Data publikacji 31 marca 2023
Przeczytasz w 6 minut
313 wyświetleń
Twój ogród nie jest zbyt duży i musisz uważnie planować w nim każdy ruch? To wcale nie oznacza, że trzeba zrezygnować z owoców z własnej uprawy. Rozwiązaniem mogą być drzewka kolumnowe. Zajmują znacznie mniej miejsca od klasycznych jabłoni czy śliw, ale pod kątem owoców w niczym im nie ustępują. Uprawia się je jednak nieco inaczej. Poznaj więc lepiej drzewka owocowe kolumnowe. Czy warto wybrać je do swojego ogrodu?
- Czym są drzewka kolumnowe?
- Dlaczego warto wybrać drzewka owocowe kolumnowe?
- Na co trzeba uważać przy owocowych drzewkach kolumnowych?
- Jakie drzewka owocowe kolumnowe wybrać?
- Uprawa drzewek kolumnowych – wskazówki
- Podsumowanie: czy warto wybrać drzewka owocowe kolumnowe do ogrodu?
Czym są drzewka owocowe kolumnowe?
Drzewka owocowe kolumnowe stanowią alternatywę dla dużych drzew, które potrzebują do wzrostu kilku metrów kwadratowych przestrzeni. Zgodnie z nazwą drzewka kolumnowe wyróżniają się kolumnowym pokrojem, filarowym kształtem. To sprawia, że są wąskie i nie zajmują zbyt dużo miejsca. Ich obwód najczęściej swobodnie mieści się w granicach 100 cm.
Maksymalna wysokość tych roślin sięga pięciu metrów. Przy regularnym przycinaniu bez problemów można jednak utrzymać je na wysokości 2-2,5 metra. A mimo to będą obficie owocować. Ich cechą charakterystyczną jest unikanie rozrostu, przez co rosną wolniej niż klasyczne odmiany.
Drzewka owocowe kolumnowe – czy warto je wybrać? Najważniejsze zalety
Jeśli dokładnie przyjrzysz się okolicznym ogrodom, a nawet tarasom, zapewne wcześniej czy później bez trudu dostrzeżesz drzewka owocowe kolumnowe. Czy warto więc iść w ślady sąsiadów? Jednym z największych atutów takich odmian są niewielkie rozmiary. Dzięki temu można je sadzić bardzo gęsto, w odstępach wynoszących zaledwie metr. Mogą także rosnąć w donicach.
Drugą zaletą drzewek kolumnowych jest łatwa uprawa. Nie potrzeba wielkiego doświadczenia, by spodziewać się całkiem dobrych plonów. Takie drzewka nie mają rozłożystych koron, właściwie nie wymagają więc cięcia. To idealne rozwiązanie dla zapracowanych i roztargnionych.
Dużo łatwiej również zadbać o ochronę drzewek kolumnowych przed szkodnikami. Wąskie korony sprawiają, że można skuteczniej odnaleźć miejsca zaatakowane przez choroby i odpowiednio im przeciwdziałać. Mniejsza powierzchnia sprawia, że takie odmiany są też w mniejszym stopniu narażone na niebezpieczeństwa.

Co bardzo istotne, drzewka owocowe kolumnowe obficie owocują. A jabłka czy gruszki, które na nich znajdziesz, nie będą różnić się rozmiarami od owoców tradycyjnych drzew. To odróżnia drzewka owocowe od drzew karłowych, które owocują miniaturowymi plonami. Owoców na odmianach kolumnowych można spodziewać się już w dwa lata po zasadzeniu.
Kształt drzewek kolumnowych i brak długich gałęzi sprzyjają również równomiernemu dojrzewaniu owoców. Konary nie rzucają na nie cienia, owoce ze wszystkich stron są oświetlone w taki sam sposób. Łatwiej również zebrać je z drzewa.
Za atut drzewek kolumnowych można śmiało uznać również ich wygląd. Wąskie kolumny pomogą stworzyć w ogrodzie oryginalną aranżację. Bardzo dobrze będą wyglądać przy elementach małej architektury, altanach czy płotach.
Kolumnowe drzewka w ogrodzie – na co trzeba uważać?
Największym zagrożeniem dla kolumnowych drzewek owocowych jest mróz. Mimo wysiłków ogrodników, którzy pracują nad udoskonalaniem różnych odmian, niskie temperatury nadal wyrządzają tym roślinom duże szkody.
Dlatego na zimę należy je odpowiednio zabezpieczyć. Najprościej będzie okryć drzewko warstwą agrowłókniny. Ze względu na kolumnowy kształt nie będzie to trudne. Można także skorzystać z tradycyjnych, słomianych chochołów.
W przypadku młodych drzewek dodatkowym zabezpieczeniem przed mrozem będzie usypanie przy nich kopczyka z ziemi, który ochroni korzenie przed przemarznięciem. Alternatywą jest obłożenie ich styropianem.
O ile przycinanie drzewek kolumnowych nie jest konieczne do ich prawidłowego wzrostu, o tyle czasami warto zająć się zawiązkami owoców. Problemem może być to, że jest ich zbyt dużo, przez co pędy mogą się załamywać, a owoce będą mniejsze. By tego uniknąć, należy więc przerzedzać zawiązki.
Trzeba też pamiętać, że drzewka kolumnowe rosną powoli. Nie przeszkadza im to w obfitym owocowaniu. Jeśli jednak liczysz, że będą rzucać dużo cienia w ogrodzie i będzie można spędzać pod nimi gorące, letnie popołudnia, raczej się zawiedziesz.
Jakie drzewka wybrać do ogrodu?
Drzewka owocowe kolumnowe są uprawiane w Polsce już od kilkunastu lat. Można więc bez trudu znaleźć takie odmiany większości drzew uprawianych w naszym klimacie.
Największą popularnością cieszą się kolumnowe jabłonie. Wyróżnia je brak tzw. długopędów. W ogrodzie szczególnie warto rozważyć kilka odmian:
- Bolero: rodzi słodkie, żółto-czerwone owoce, które można długo przechowywać,
- Flamenco: deserowa odmiana, owoce czerwono-zielone, najlepiej smakują po przeleżeniu;
- Polka: zielono-czerwone owoce do krótkiego przechowywania, lubi nasłonecznione stanowiska;
- Waltz: żółto-czerwone, lekko kwaskowate owoce, które można przechowywać do stycznia.

Śliwy, grusze czy wiśnie to inne popularne, przystosowane do naszego klimatu drzewka owocowe kolumnowe. Czy warto stawiać na bardziej egzotyczne gatunki? Wśród takich, które poradzą sobie w polskich warunkach, do najciekawszych należą:
- nektaryna Alice: w sierpniu rodzi duże, słodkie owoce, dobrze znosi chłody, poradzi sobie nawet w uboższej ziemi;
- morela Compacta: łatwa w uprawie, dorasta do trzech metrów wysokości, rodzi słodkie owoce, które łatwo rozłupują się w dłoniach;
- brzoskwinia Aida: rodzi aromatyczne owoce od lipca do września, jest przystosowana do mrozów, a także atrakcyjna wizualnie – ma piękne, różowe kwiaty.
Uprawa drzewek kolumnowych – najważniejsze wskazówki do ogrodu
Jak już wspomnieliśmy, uprawa drzewek kolumnowych nie należy do najtrudniejszych. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak inne drzewa owocowe, także i one lubią nasłonecznione stanowiska. Wówczas będą rodzić więcej owoców, można też liczyć na dojrzewanie. Alternatywą jest sadzenie ich w półcieniu.
Większość kolumnowych odmian wymaga również żyznej gleby. Nie można więc zapominać o kompoście, a także odpowiednim nawożeniu. Jeśli decydujesz się na drzewka kolumnowe w donicach, trzeba będzie również pamiętać o częstym podlewaniu.
Mimo że drzewka kolumnowe nie wymagają cięcia, warto od czasu do czasu nieco je przerzedzić. W ten sposób można także ograniczyć wysokość rośliny, a drzewko nie zareaguje na to nadmiernym pobudzeniem do wzrostu. Pierwsze cięcie zawsze należy wykonać wiosną.
Podsumowanie: drzewka owocowe kolumnowe – czy warto wybrać je do swojego ogrodu?
Jeśli w Twoim ogrodzie nie ma zbyt wiele miejsca, postaw na drzewka owocowe kolumnowe. Czy warto jednak wybierać je również na większych działkach? Jak najbardziej! To bowiem nie tylko oszczędność miejsca, ale i rośliny zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji od tradycyjnych odmian.
Drzewka kolumnowe nie wymagają cięcia, łatwo ochronić je przed chorobami, a do tego obficie owocują. Wielkość owoców nie różni się od tych z klasycznych jabłoni czy śliw. Brak rozłożystych gałęzi sprawia, że dojrzewają bardziej równomiernie. Musisz tylko pamiętać, by dobrze zabezpieczyć je przed mrozem, a będą przynosić Ci obfite plony i ozdabiać Twój ogród.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć

Najlepsza poduszka do spania na boku – jak wybrać model idealny?
Przeczytasz w 5 minut
44 wyświetleń

Japońska toaleta – poznaj innowacyjne rozwiązanie do każdej łazienki
Przeczytasz w 6 minut
34 wyświetleń