Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Enologia – co to za nauka i kim możesz być po takich studiach?

Enologia – co to za nauka i kim możesz być po takich studiach?

Enologia – co to za nauka i kim możesz być po takich studiach?

Uczelnie wyższe i szkoły podyplomowe kuszą swoich przyszłych studentów oraz słuchaczy szeroką gamą ciekawych kierunków do wyboru. Do jednego z najbardziej oryginalnych kursów zdecydowanie zalicza się enologia. Co to za studia, gdzie je znajdziesz i kim możesz zostać po ukończeniu takiego kierunku? Zapraszam na artykuł, w którym odpowiem na te i inne pytania! Sprawdź!

Enologia – co to za kierunek i co oznacza to pojęcie?

Zacznę od tego, co dosłownie oznacza słowo enologia. Nazwa ta wywodzi się od dwóch greckich słów – oínos (wino) oraz lógos (nauka). Jak zatem już pewnie się domyślasz, jest to po prostu nauka o winie, czyli winoznawstwo. Możesz jednak spotkać się także z określeniem ojnologia. W słowniku PWN definicja enologii prezentuje się następująco:

nauka o produkcji, pielęgnacji i rodzajach wina.

Można więc powiedzieć, że jest to nauka zajmująca się szeroko pojętą tematyką wina. Decydując się na taki kierunek studiów, zwiększysz swoją wiedzę z zakresu:

 • upraw i przetwórstwa winorośli,
 • budowy oraz chorób krzewów winnych,
 • rodzajów i szczepów owoców przeznaczonych na wino,
 • technik produkcyjnych wina,
 • określania składu chemicznego konkretnych gatunków trunków,
 • przechowywania wina,
 • degustacji trunków.

Brzmi bardzo interesująco i intrygująco, prawda?

Czego jeszcze można dowiedzieć się, studiując winoznawstwo?

Wyżej wymieniona tematyka to oczywiście jednak tylko kilka najważniejszych aspektów, które poznasz bliżej, studiując enologię. Uczęszczając na taki kurs, dodatkowo zdobędziesz bowiem wiedzę chociażby na temat historii wina, krajów i regionów specjalizujących się w jego produkcji, występowania tego trunku w kulturze, jego walorów zdrowotnych i zagrożeń, które niesie za sobą jego regularne spożywanie. 

Po tych studiach będziesz w stanie rozpoznać poszczególne gatunki za pomocą zmysłu smaku, węchu oraz wzroku. Zagłębisz się także w kwestie biologiczno-chemiczne, związane m.in. z fermentacją alkoholową, zastosowaniem drożdży itp. Obce przestaną Ci być także wszelkie procesy technologiczne czy sprzęty, których używają winiarze. 

Można więc śmiało powiedzieć, że enologia to idealny kierunek dla wszystkich osób, które chcą poszerzyć swoje horyzonty i lepiej poznać wszystko to, co związane z winami. 

Jak zostać enologiem?

Enologia to oczywiście kierunek studiów, który przybliża Cię do tego, aby zostać enologiem. Co prawda aktualnie jest to zawód, który nie został wpisany do rejestru. Nie ma zatem konkretnych wytycznych, jaką wiedzę i umiejętności powinien posiadać specjalista ds. win. Nie da się jednak ukryć, że studia te zdecydowanie ułatwiają podjęcie pracy w zawodzie. W końcu poznasz wtedy wszelkie najważniejsze aspekty dotyczące tego trunku. Ukończenie kierunku wielokrotnie jest automatycznie powiązane także z nieco wyższymi zarobkami. 

Aby zostać enologiem, warto więc skończyć studia winoznawcze. Do tego w pracy niezwykle cenione jest doświadczenie oraz praktyka. Warto więc rozglądnąć się chociażby za stażem, który lepiej przygotuje Cię do wykonywania tego zawodu. Kluczowe może okazać się także samodzielne zdobywanie nowej wiedzy, a także ukończenie dodatkowych kursów. 

Można więc powiedzieć, że do wykonywania tego zawodu warto przygotować się dokładnie w taki sam sposób, jak do każdego innego. Samo zamiłowanie do wina niestety nie wystarczy – a szkoda! 

Czym zajmuje się enolog i kim możesz być po takich studiach?

Kierunek winoznawstwo otwiera Ci wiele zawodowych dróg. Po jego ukończeniu możesz bowiem pracować w wielu różnych miejscach i zajmować się różnymi rzeczami. 

Przede wszystkim będziesz w stanie czuwać nad uprawą winorośli i zajmować się produkcją wytwarzanego z nich trunku. Praca w winiarni wiąże się wtedy oczywiście chociażby z oceną stanu upraw, dobierania najlepszych technik uprawy krzewów, rozpoznawania ich chorób, a także samej produkcji wina. Wielokrotnie możesz wtedy także doradzać osobom, które chcą założyć winiarnię.

Wiele osób po ukończonej enologii znajduje także pracę w turystyce. Jesteś wtedy świetnie przygotowany do bycia przewodnikiem po winnicach oraz winiarniach, a także wszelkich regionach znanych z produkcji tego trunku. Studia poszerzają bowiem Twoją wiedzę także na tematy związane z geografią oraz historią wina. Zabierzesz wtedy zwiedzających w cudowną podróż po świecie tego trunku.

Oczywiście jako enolog możesz także zajmować się sprzedażą wina, doradzając klientom w doborze najlepszych trunków czy pracować w np. restauracjach, oceniając tam trunki pod względem jakości, smaku czy aromatu.

Co ciekawe, winoznawcy bywają także jurorami licznych winiarskich konkursów, biorą udział w branżowych wydarzeniach oraz eventach, a także przygotowują raporty czy ekspertyzy zlecone im przez winiarnie oraz koncerny. 

Można więc śmiało powiedzieć, że pracy po ukończeniu tego kierunku jest sporo i z pewnością nie będziesz się nudzić w swoim zawodzie!

Jakie szkoły i uczelnie kształcą w tym kierunku?

Zainteresowała Cię enologia? Studia kształcące w tym kierunku możesz znaleźć w dydaktycznej ofercie licznych uczelni wyższych. W pierwszej kolejności warto zainteresować się bezpłatnymi studiami dziennymi. 

Te znajdziesz m.in. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Tam czekają na Ciebie studia II stopnia trwające 3 semestry, zakończone egzaminem dyplomowym. Zdobędziesz więc po nich tytuł magistra. Aby się na nie dostać, konieczne jest ukończenie jednego z kierunków pokrewnych: biologii (biologia stosowana, biotechnologia, mikrobiologia i farmacja), ogrodnictwa (rolnictwo, technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych) lub technologii żywności i żywienia. Kierunek ten znajdziesz na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa. 

Dziennie enologię możesz studiować także na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Tam czekają na Ciebie studia “Enologia i cydrownictwo” na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jest to kierunek trwający 7 semestrów, po którym zyskasz tytuł inżyniera (I stopień).

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie przygotował z kolei dzienne studia “Uprawa winorośli i winiarstwo” na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Są to studia pierwszego stopnia inżynierskie i ponownie trwają 3,5 roku.

Warto jednak pamiętać, że enologia to kierunek, w którym możesz się kształcić, podejmując studia podyplomowe. Są to już oczywiście płatne kursy, które znajdziesz m.in.:

 • na Uniwersytecie Jagiellońskim (Enologia, Wydział Farmaceutyczny, 2 semestry),
 • w Śląskim Uniwersytecie Medycznym (Enologia, Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, 2 semestry), 
 • w Filii Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie (Enologia – winiarstwo, Wydział Nauk Biologicznych, 3 semestry),
 • na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie (Technologia Winiarska i Miodosytnicza, Wydział Technologii Żywności, 2 semestry).

Jak zatem widzisz, zdecydowanie jest gdzie studiować ten kierunek. Z pewnością znajdziesz więc dla siebie odpowiednią uczelnię czy szkołę podyplomową. 

Enologia – studia podyplomowe i ich ceny

Wyżej przedstawiłam Ci listę uczelni oraz szkół podyplomowych, na których znajdziesz kierunek enologia. Studia podyplomowe są oczywiście płatne. Jaki jest zatem ich całkowity koszt?

Na Uniwersytecie Jagiellońskim opłata za całe studia (dane z maja 2023 roku) wynosi 7 000 zł. Jest to kwota łączna za 2 semestry nauki.

Śląski Uniwersytet Medyczny, na którym nauka również trwa 2 semestry, oferuje ten kierunek za 6 720 zł (semestr zimowy – 3 360 zł, semestr letni – 3 360 zł). 

Trwające 3 semestry studia podyplomowe w Filii Uniwersytetu Zielonogórskiego to z kolei koszt 9 600 zł (po 3 200 zł za semestr).

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie kształci z kolei w kierunku enologia (podyplomowym) za 5500 zł (równa opłata po 2750 zł za semestr).

Można więc stwierdzić, że całkowity koszt kształcenia się z zakresu winiarstwa w trybie podyplomowym jest podobny do każdego innego kierunku. Warto oczywiście przy tym pamiętać, że w każdym z przypadków dochodzą jeszcze drobne opłaty, takie jak chociażby wpisowe. Nie są to jednak zawrotne sumy. 

Czy warto zostać enologiem, czyli ile można zarabiać w tym zawodzie?

Na koniec warto jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto ukończyć kierunek winoznawstwo. W końcu wybór studiów wielokrotnie uwarunkowany jest także tym, ile możesz zarabiać w przyszłości, mając dany zawód. Jak jest w przypadku enologa? Ile zarabia taka osoba?

Jak podaje portal aplikuj.pl (dane z listopada 2022 roku), enolog pracujący w zawodzie zarabia między 3 335 a 6 000 zł netto miesięcznie. Dużo zależy oczywiście od doświadczenia, ukończonych kursów, a także samego miejsca, w którym podejmuje zatrudnienie. 

Najwięcej zarabiają osoby będące doradcami i konsultantami w winnicach (a przynajmniej tak podaje portal aplikuj.pl). Zarobki w pozostałych miejscach są najczęściej uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa oraz jego możliwości.

Czy zatem opłaca się być enologiem, biorąc pod uwagę ewentualne koszty studiów podyplomowych, a następnie zarobki w tym zawodzie? Na to pytanie musisz już sobie odpowiedzieć samodzielnie. Pamiętaj jednak, że bezcenne jest robienie na co dzień dokładnie tego, co lubisz. W końcu chodzenie do pracy z czystą przyjemnością to uczucie, które bywa zdecydowanie ważniejsze niż radość z wpływającej na konto pensji. Jeśli więc interesujesz się tematyką winiarską, może warto spróbować?

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Kok krok po kroku

Kok krok po kroku

 • Przeczytasz w 7 minut
 • 1137 wyświetleń
Szybkie jedzenie do pracy — 12 posiłków do zrobienia w 15 minut

Szybkie jedzenie do pracy — 12 posiłków do zrobienia w 15 minut

 • Przeczytasz w 8 minut
 • 2757 wyświetleń
Zapachy Tom Ford: luksus i elegancja w jednym flakonie

Zapachy Tom Ford: luksus i elegancja w jednym flakonie

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 74 wyświetleń
Ocieplane buty damskie – modne propozycje na jesień i zimę 2023

Ocieplane buty damskie – modne propozycje na jesień i zimę 2023

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 137 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl