Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > ERP dla małych przedsiębiorstw: Czy warto inwestować?

ERP dla małych przedsiębiorstw: Czy warto inwestować?

ERP dla małych przedsiębiorstw: Czy warto inwestować?

W każdej nowoczesnej firmie, która chce utrzymać dobrą pozycję na rynku i oferować wysokiej jakości usługi, wykorzystuje się różnego rodzaju programy informatyczne. W dobie technologii cyfrowych do wyboru mamy mnóstwo narzędzi, a jednym z nich są systemy ERP. Czy jest to rozwiązanie, jakie sprawdzi się w małym przedsiębiorstwie?

To, jakiego typu programy zaleca się w danym przypadku, jest zależne od profilu i działalności firmy. Stanowi to kluczowy czynnik wyboru wszystkich narzędzi pracy. Są jednak takie rozwiązania, które są uniwersalne i można po nie sięgnąć zawsze. Przykładem tego są programy służące do zarządzania jak właśnie wspomniany system ERP.

O systemie ERP w kilku słowach

ERP to skrót od Enterprise Resource Planning i jest specjalistycznym oprogramowaniem, jakie wykorzystuje się do zarządzania wszystkimi procesami związanymi z prowadzeniem biznesu. System ERP składa się z modułów odpowiadających kolejnym działom firmy. Nawet jeśli przedsiębiorstwo jest małe, to wykonywane zadania najczęściej odpowiadają pracy kilku działów, choć czasem nie są formalnie nazwane. Korzysta się wtedy z różnych programów. Potrzebne mogą być narzędzia do obsługi klienta, pracy w magazynie, zarządzania kadrami, czasem do prowadzenia księgowości.

W systemie ERP mamy to wszystko, a dane powstające w każdym z modułów trafiają do wspólnej zintegrowanej bazy danych. Integracja jest jedną z charakterystycznych cech i to właśnie z niej wypływa wiele korzyści. Systemy ERP są narzędziami elastycznymi, więc to, jakie będą moduły i ich funkcje zależy od potrzeb przedsiębiorcy.

Jak integracja bazy danych wpływa na jakość pracy?

W każdej firmie powstaje mnóstwo danych dotyczących usług, produktów, dostaw, klientów. Mając system ERP dla małych firm, aby poszczególne informacje znaleźć, nie trzeba otwierać kilku programów, bo wszystko będzie w jednym miejscu. To ułatwia komunikację między pracownikami, pozwala zachować porządek, a także przygotowywać różnego rodzaju analizy i raporty. Z systemów ERP można korzystać online, więc nie trzeba być w siedzibie firmy, by mieć dostęp do potrzebnych danych.

Automatyzacja pracy

Drugą cechą charakterystyczną systemów ERP jest możliwość zautomatyzowania rutynowych czynności. W każdej firmie są takie zadania, które wykonywane ręcznie zajmują sporo czasu. Jeśli wykona je program, zajmie to zaledwie chwilę. Poza znacznie większą wydajnością i usprawnieniem wykonywania codziennych obowiązków warto zwrócić uwagę na coś jeszcze – automatyzacja pozwala wyeliminować ryzyko wielu błędów, jakie mógłby popełnić człowiek. To z kolei zapobiega niepotrzebnym kosztom.Jak widać, zalet wdrożenia systemu ERP w małej firmie jest sporo, a jest ich jeszcze więcej niż te wymienione. Wśród propozycji, jakie sprawdzają się w małych firmach, jest system enova365. Jest bardzo elastyczny i nie tylko można go dopasować do swoich potrzeb, ale w przyszłości uzupełniać o kolejne moduły, gdyby na przykład zmienił się profil działalności firmy.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Smoczki dla dzieci – korzyści i zagrożenia

Smoczki dla dzieci – korzyści i zagrożenia

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 34 wyświetleń
Jak dbać o skórę wokół oczu?

Jak dbać o skórę wokół oczu?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 146 wyświetleń
Gotowe domy kontenerowe: czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Gotowe domy kontenerowe: czy to rozwiązanie dla Ciebie?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 16 wyświetleń
Jaki nadruk na bluzie wybrać? Poznaj bliżej dostępne metody

Jaki nadruk na bluzie wybrać? Poznaj bliżej dostępne metody

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 171 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl