Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > RTV i AGD > Glebogryzarka – jaką wybrać? 6 kluczowych parametrów

Glebogryzarka – jaką wybrać? 6 kluczowych parametrów

Glebogryzarka – jaką wybrać? 6 kluczowych parametrów

Glebogryzarka to niezastąpione narzędzie w ogrodzie każdego pasjonata zieleni. Jej wszechstronne zastosowanie sprawia, że staje się nieodłącznym towarzyszem prac przy uprawach warzywnych, kwiatowych czy też przy pielęgnacji trawników. Jednakże, w zalewie dostępnych na rynku modeli, wybór odpowiedniej glebogryzarki może okazać się niełatwym zadaniem. W tym artykule zdradzę więc, na jakie 6 głównych aspektów zwracać uwagę, aby w Twoim składzie narzędzi znalazła się ta najlepsza glebogryzarka. Jaką wybrać? Sprawdź!

Glebogryzarka – jaką wybrać? Najważniejsze cechy tego narzędzia

Od mocy silnika, przez ergonomiczność, po dodatkowe funkcje – każdy z tych elementów może mieć istotny wpływ na efektywność i wygodę użytkowania glebogryzarki. Jakie aspekty i parametry są jednak kluczowe?

1. Rodzaj zasilania glebogryzarki

Rozważając zakup glebogryzarki, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Na rynku znajdziesz najczęściej modele elektryczne oraz spalinowe. 

Pierwszy typ potrzebuje oczywiście stałego dostępu do prądu. Wyposażony jest w kabel, którego długość będzie różnić się w zależności od modelu. Aby przewód nie utrudniał pracy, warto wybrać ten mający przynajmniej ok. 40 m. 

Musisz jednak pamiętać, że sama jego obecność bywa nieco kłopotliwa. Trzeba uważać, aby kabel o nic się nie zaplątał, a także, aby przypadkowo go nie wyrwać lub przeciąć. Glebogryzarki elektryczne, ze względu na przewód, a także małą moc silnika, są polecane raczej na te niewielkie powierzchnie terenów zielonych. 

Modele spalinowe charakteryzują się z kolei wyższą mocą silnika. Sprawia to, że są idealne do pracy na większych obszarach i w trudniejszych warunkach glebowych. Ich mobilność oraz brak konieczności podłączenia do źródła prądu czynią je bardzo praktycznymi narzędziami – szczególnie w miejscach, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony. 

Dodatkowo glebogryzarki spalinowe często są wyposażone w szerokie noże robocze oraz różnorodne funkcje. Czyni je to wszechstronnymi i efektywnymi narzędziami. Są tym samym popularnym wyborem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów ogrodnictwa, poszukujących wydajnego oraz niezawodnego sprzętu do prac w ogrodzie.

Rodzaj zasilania jest więc poniekąd jednym z najważniejszych parametrów, decydującym o tym, jak praktyczna będzie dana glebogryzarka. Jaką wybrać? Na mniejsze tereny wystarczy ta elektryczna, jednak przy większych to spalinowa spisze się o niebo lepiej.

Glebogryzarka - jaką wybrać? Model spalinowy
Glebogryzarka spalinowa PM-GGS-700M to wygodny model z 4-suwowym silnikiem, który sprawdzi się idealnie do pracy na dużych terenach zielonych. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat.

2. Moc silnika

Moc silnika glebogryzarki przekłada się na efektywność Twojej pracy w ogrodzie. Bez względu na to, czy wybierasz model spalinowy, czy elektryczny, aspekt ten jest kluczowym czynnikiem decydującym o wydajności urządzenia. Odpowiednio dobrany sprawi, że praca z glebogryzarką będzie o wiele łatwiejsza. Narzędzie poradzi sobie wtedy na każdym podłożu – nawet tym o większej gęstości czy zanieczyszczonym korzeniami. 

Wysoka moc silnika wpływa również na szybsze tempo pracy. To szczególnie istotne zwłaszcza przy dużych obszarach. Dlatego też, przy wyborze glebogryzarki, warto zwrócić uwagę na moc jej silnika. 

Kupując model elektryczny, postaw zatem na moc przynajmniej 1700-2000 W. W przypadku rozwiązań spalinowych szukaj modeli z silnikiem 5-7 KM. Będziesz mieć wtedy pewność, że stawiasz na urządzenie wydajne, a praca z nim stanie się czystą przyjemnością.

3. Szerokość pracy

Zastanawiając się, jaką glebogryzarkę kupić, bierz pod uwagę także zakres szerokości jej pracy. Ten parametr określa, jaką powierzchnię gleby narzędzie jest w stanie przekopać jednorazowo. Im większa szerokość robocza, tym szybciej i efektywniej można uprawić większy obszar ziemi. Nie zawsze jednak duża szerokość będzie wskazana. 

Przy małych działkach czy przydomowych ogródkach modele o mniejszej szerokości roboczej mogą być bardziej praktyczne i łatwiejsze w manewrowaniu. W takiej sytuacji w zupełności wystarczy Ci szerokość 300-360 mm. W przypadku dużych ogrodów, plantacji czy działek zalecana szerokość robocza to nawet do 900 mm

Co ciekawe, niektóre modele, szczególnie te spalinowe, mogą mieć regulowaną szerokość roboczą. Wystarczy wtedy zdjąć lub założyć dodatkowe moduły, aby zyskać odpowiednią wartość. Takie urządzenia będą mieć zatem wszechstronne zastosowanie i sprawdzą się zarówno przy mniejszych, jak i większych obszarach.

Jaką glebogryzarkę kupić? Model z regulacją szerokości pracy
Glebogryzarka PM-GGS-700Y 7KM wyposażona jest w modułowe łączenie ostrzy. Dzięki temu zyskujesz regulowaną szerokość pracy. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat.

4. Głębokość robocza

Głębokość robocza to kolejny istotny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze glebogryzarki. Określa, jak głęboko narzędzie może przekopywać glebę. Wybór odpowiedniej głębokości roboczej zależy głównie od rodzaju prac, jakie planujesz wykonywać w ogrodzie. 

Aby Twój nowy model był uniwersalny, postaw na regulowaną głębokość, dochodzącą do nawet 150-220 mm. Wtedy odpowiednio przygotujesz ziemię zarówno pod uprawę roślin, jak i pod nowy trawnik. 

5. Dodatkowe funkcje i akcesoria

Analizując, jaką glebogryzarkę wybrać, warto również zerknąć na dodatkowe funkcje czy dołączone do zestawu akcesoria. Dobrym rozwiązaniem będzie model, w którym można zmieniać ostrza. Zapewni Ci to dopasowanie do każdych warunków oraz rodzaju wykonywanej pracy. 

Kluczowe mogą okazać się również biegi glebogryzarki. Sam napęd do przodu nie jest bowiem wystarczający. Dobrze, aby glebogryzarka była wyposażona również w bieg wsteczny, a nawet przedni o większej prędkości. Wtedy manewrowanie sprzętem, ale też sama praca z nim, będzie o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza.

Co ciekawe, niekiedy możesz spotkać się z bardzo zaawansowanymi modelami glebogryzarek. Wtedy da się dołożyć do nich dodatkowe elementy, które nieco zmieniają przeznaczenie narzędzia. Sprzęt możesz zamienić wtedy w areator, wertykulator czy nawet pług śnieżny. Przemyśl jednak, czy takie opcje będą Ci potrzebne. Nie da się bowiem ukryć, że każda kolejna funkcja znacząco wpływa na cenę urządzenia. 

6. Ergonomiczność i wygoda użytkowania

Ergonomiczność i wygoda użytkowania to kluczowe czynniki wpływające na komfort pracy z glebogryzarką. Narzędzie, które zostało zaprojektowane z myślą o ergonomii, będzie dla Ciebie bardziej przyjazne i umożliwi Ci wygodniejsze oraz bardziej efektywne wykonywanie prac ogrodniczych. Podczas zakupów sprawdź więc koniecznie:

  • wagę urządzenia,
  • poziom mocy akustycznej,
  • rączki ułatwiające sterowanie,
  • rozstaw rękojeści,
  • regulację wysokości uchwytów,
  • rozmieszczenie manetek,
  • systemy tłumienia drgań.

Warto więc przy wyborze glebogryzarki zwrócić uwagę nie tylko na techniczne parametry, ale także na ergonomiczność i wygodę użytkowania, które znacząco wpłyną na komfort pracy oraz satysfakcję z użytkowania narzędzia. To drobne aspekty, które mogą mieć kluczowe znaczenie – szczególnie dla osoby początkującej.

Glebogryzarka elektryczna z komfortowym rozstawem rękojeści
Glebogryzarka PM-GGE-2000M ma ergonomiczne rączki ułatwiające sterowanie, a także zoptymalizowany pod kątem komfortu rozstaw rękojeści. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat.

Jaką glebogryzarkę kupić? Krótkie podsumowanie

Teraz już wiesz, czym powinna cechować się dobra glebogryzarka, jaką wybrać i na jakie aspekty zwrócić uwagę. Zbiorę jednak dla Ciebie jeszcze te kluczowe informacje w krótkim podsumowaniu.

Planując zakup takiego urządzenia, zacznij od doboru sposobu zasilania. Modele elektryczne będą lepsze na mniejszych obszarach, a spalinowe na większych. Jeśli chodzi o moc silnika, w pierwszym z przypadków zalecane jest ok. 1700-2000 W, a w drugim 5-7 KM. 

Szerokość pracy należy dobrać do terenu, na którym będzie pracować glebogryzarka. Przy małych obszarach wystarczy 300-360 mm, a przy większych potrzeba będzie nawet 900 m. Jeśli zależy Ci na uniwersalnym modelu, postaw na możliwość regulacji szerokości pracy. Zalecana głębokość robocza to z kolei 150-220 mm. 

Oprócz parametrów technicznych zwróć też uwagę na dodatkowe funkcje, ergonomiczność oraz wygodę pracy. To aspekty, które mają ogromne znaczenie. Dzięki nim wykonywanie obowiązków będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. 

Zastanów się więc dokładnie, do czego ma Ci w głównej mierze służyć glebogryzarka, a następnie wybierz dla siebie model idealny. Pamiętaj o wyżej wymienionych aspektach, a z pewnością będziesz zadowolony ze swojego zakupu. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Work life balance – jak znaleźć harmonię po pracy dzięki uprawianiu sportu?

Work life balance – jak znaleźć harmonię po pracy dzięki uprawianiu sportu?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 139 wyświetleń
Kolczyki na co dzień – jaki rodzaj zapięcia wybrać?

Kolczyki na co dzień – jaki rodzaj zapięcia wybrać?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 64 wyświetleń
Proces fumigacji – czym jest i jakie są jego zastosowania w różnych sektorach

Proces fumigacji – czym jest i jakie są jego zastosowania w różnych sektorach

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 302 wyświetleń
Pierścionek na gumce – odkryj doskonałe rozwiązanie!

Pierścionek na gumce – odkryj doskonałe rozwiązanie!

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 60 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl