Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Kuchnia > Ile kalorii ma wino w zależności od rodzaju?

Ile kalorii ma wino w zależności od rodzaju?

Ile kalorii ma wino w zależności od rodzaju?

Dbanie o sylwetkę czasami wymaga wyrzeczeń – a czy obejmują one także picie wina? Jeśli jesteś miłośnikiem winogronowych trunków i równocześnie chcesz się pozbyć zbędnych kilogramów, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, którego wina unikać na diecie, a które będzie dobrym dietetycznym wyborem. Przeczytaj, ile kalorii ma wino w zależności od jego rodzaju!

Od czego zależą kalorie wina?

Niestety, wino należy do trunków o dość wysokiej kaloryczności. 100 mililitrów tego alkoholu dostarcza od 60 do 160 kcal, w zależności od wybranego rodzaju. Na tle innych alkoholi wino ma niską lub średnią kaloryczność, ale jeśli weźmiemy pod uwagę standardy dietetyczne i fakt, że często na jednej lampce się nie kończy… 

Sam alkohol etylowy dostarcza 7 kcal na 1 gram. Zawartość alkoholu w winie waha się między 8,5% a 22%. Procenty trunku to jeden z decydujących czynników kaloryczności.

Energetyczność trunku podbija też cukier z winogron. Winogrona to wysokokaloryczne owoce pełne cukru. Ich dokładna kaloryczność nieco się różni w zależności od szczepu. Najwięcej energii dostarczają szczepy Zinfandel i Malbec. Najmniej — Gamay, Merlot, Pinot Noir i Cabernet. 

Skoro winogrona są kaloryczne, taki też będzie napój sporządzony na ich bazie. W dodatku część producentów dodaje cukier na etapie wytwarzania, by poprawić walory smakowe wina. Każdy 1 gram cukru to zaś dodatkowe 4 kcal. 

Podsumujmy. O kaloryczności wina decyduje zawartość alkoholu oraz cukru. Im większa moc i słodkość, tym wyższa kaloryczność.

Wszelkie alkoholowe napoje należy spożywać z dużym umiarem, a jeśli zależy Ci na sylwetce… z jeszcze większym! Warto zdawać sobie sprawę, ile kalorii ma wino, które pijesz, by waga nie wymknęła Ci się spod kontroli. 

Kalorie wina a kolor — czy należy się tym sugerować?

To, czy wybierzesz wino białe, różowe czy czerwone, nie ma większego znaczenia. Kolor trunku nic nie mówi o jego kaloryczności. Wino białe i różowe wizualnie prezentuje się lżej, ale pozory mylą. Potrafi być równie, a nawet bardziej kaloryczne od czerwonego.

Najbardziej tuczące wino — deserowe

Najwięcej kalorii dostarczają wina deserowe — to one zawierają najwięcej cukru i równocześnie mają wysoką zawartość alkoholu, nawet 22%. W 100 mililitrach wina deserowego znajduje się 150-160 kcal

Trunki deserowe powstają ze szczepów naturalnie bogatych w cukier i często są jeszcze dosładzane w winiarni. 

Właśnie ten rodzaj wina jest największą pułapką na odchudzających się. Z uwagi na słodki smak, łatwo z nim przesadzić. Sytuacji dietetycznej nie ułatwia spożywanie ich w towarzystwie deserów oraz duża moc, zdolna do przyćmienia umysłu.

Ile kalorii ma 1 litr wina? W przypadku wina deserowego będzie to aż 1500-1600 kcal. Tyle wynosi całe dzienne zapotrzebowanie kaloryczne niektórych osób!

czekolada i deserowe wino kalorie

Kalorie w winie słodkim

Kolejne wina o słodkim smaku, ale niższej zawartości alkoholu niż w deserowych trunkach. Tutaj jest już nieco lepiej – 100 mililitrów słodkiego wina to 90-120 kcal. Rozstrzał jest duży, bo ostateczna wartość zależy od szczepu winogrona, ewentualnego dosładzania przy produkcji i zawartości alkoholu.

Ile kalorii ma wariant półsłodki?

Półsłodkie, a więc zawierające mniej cukru od pełnosłodkiego wariantu. 100 ml wina półsłodkiego to 90-95 kcal.

Kalorie w winie półwytrawnym

Podobną kaloryczność co wino półsłodkie mają trunki półwytrawne. Trzeba liczyć, że na 100 ml przypada 85-90 kcal. Półwytrawne wino ma nieco mniej cukru z winogron niż wariant półsłodki, stąd lekka różnica kaloryczności.

Wytrawne wino — ile kalorii zawiera?

Wytrawne wino jest najbardziej łaskawe dla sylwetki. Na 100 ml wina wytrawnego przypada 60-80 kcal. Jeżeli więc chcesz sięgnąć po winny trunek, będąc na diecie odchudzającej, rozsądną opcją będzie pozostanie przy wariancie wytrawnym.

Ile kalorii ma butelka wytrawnego wina? Standardowa butelka ma 750 ml, więc jej kaloryczność wynosi 500-600 kcal.

Na tle innych napojów alkoholowych wino wytrawne wypada całkiem dobrze pod względem energetyczności. Osoby dbające o linię, gdy już decydują się sięgnąć po alkohol, najchętniej wybierają właśnie ten trunek.

białe wino wytrawne - kalorie

Kaloryczność wina musującego

W przypadku wina musującego widełki są bardzo duże — bo wino musujące też dzieli się na słodkie, półsłodkie, wytrawne i półwytrawne.

100 mililitrów dostarcza 60-120 kcal. Wybierając właśnie taki trunek, patrz na stopień słodkości i zwróć uwagę na procentową zawartość alkoholu, czyli dwie główne cechy decydujące o tym, ile kalorii ma wino.

Jakie wino na diecie będzie najlepsze?

Jest jeszcze jeden rodzaj win, o którym powinno się mówić więcej — zwłaszcza na diecie. Wino bezalkoholowe ma 6-18 kcal na 100 ml. To bardzo mało, więc bezalkoholowe trunki można popijać bez obaw o sylwetkę. 

Właśnie ten rodzaj winnego napitku będzie najlepszym wyborem dla liczących kalorie — a także dla wielu tych, którzy się nimi nie przejmują. Jeżeli zależy Ci wyłącznie na smaku wina, koniecznie skosztuj wariantów bezalkoholowych.

Pewne jest jedno — ze względu na wysoką kaloryczność alkoholu etylowego, całkowita rezygnacja z niego dobrze zrobi Twojej sylwetce

Ile kalorii w lampce wina? 

Określenie kaloryczności w jednej lampce wina jest trudne z jednego powodu — lampki sa różne! Kieliszki mogą mieć pojemność od 120 ml, do nawet 800 ml. 

Jeżeli w restauracji poprosisz kelnera o wino, naleje Ci około 150 ml — to porcja ogólnie przyjęta w krajach o eleganckiej kulturze smakowania wina. Przyjmijmy więc, że właśnie tyle ma nasza średnia lampka. Wtedy kalorie wina wyglądają następująco:

 • deserowe – 220-240 kcal
 • słodkie – 140-180 kcal
 • półsłodkie – 130-140 kcal
 • półwytrawne – 125-135 kcal
 • wytrawne – 90-120 kcal
 • musujące – 90-150 kcal
 • bezalkoholowe – 10-20 kcal

By lepiej trzymać w ryzach swoje spożycie wina… zainwestuj w mniejsze kieliszki 😉


To, ile kalorii ma 1 litr wina, 1 butelka czy kieliszek zależy od mocy i stopnia słodkości trunku. Najbardziej kaloryczne są słodkie wina deserowe — na diecie lepiej je omijać. Z alkoholowych napitków najrozsądniejszym wyborem będzie wino wytrawne. 

Ogólnie najlepsze wino na diecie to wino bezalkoholowe. Litr takiego napitku może mieć mniej kalorii, niż jeden kieliszek zwykłego wina!

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Skinny fat – jak wygląda i jak ją zmienić? Poradnik od A do Z

Skinny fat – jak wygląda i jak ją zmienić? Poradnik od A do Z

 • Przeczytasz w 13 minut
 • 306 wyświetleń
Sommelier – kto to i jak wygląda jego praca?

Sommelier – kto to i jak wygląda jego praca?

 • Przeczytasz w 9 minut
 • 348 wyświetleń
Kolacja bez chleba – 15 zdrowych przepisów

Kolacja bez chleba – 15 zdrowych przepisów

 • Przeczytasz w 8 minut
 • 2782 wyświetleń
Dyspensery do taśm pakowych — jak wybrać?

Dyspensery do taśm pakowych — jak wybrać?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 130 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl