Ile kalorii spala bieganie?

- Data publikacji 24 lutego 2023
Przeczytasz w 5 minut
131 wyświetleń
Sport to Twój sojusznik w walce o idealną sylwetkę. Szczególnie bieganie słynie z korzystnego wpływu na wagę — ci, którzy zaczęli, często wręcz chudną w oczach! Jeśli chcesz iść w ich ślady, dowiedz się, ile kalorii spala bieganie i jak powinieneś je traktować, by Twoja kuracja odchudzająca przyniosła rezultaty widoczne gołym okiem.
Co wpływa na spalanie kalorii podczas biegania?
Zanim udzielimy odpowiedzi na konkretne pytanie — powinieneś wiedzieć, że spalanie kalorii może się znacznie różnić na każdym z Twoich treningów! Na wydatek energetyczny podczas aktywności wpływa głównie Twoja waga i intensywność biegu.
Im cięższy jesteś, tym więcej kalorii spalasz. W miarę pozbywania się zbędnych kilogramów organizm będzie wymagał coraz mniej paliwa — a jego paliwo to właśnie kalorie.
Kolejny, dojść oczywisty czynnik — intensywność. Pod pojęciem intensywności kryje się przede wszystkim tempo biegu. Im szybciej biegniesz, tym więcej kalorii na minutę spalasz. Po drugie — praca ciała. Biegacz, który leniwie powłóczy nogami, ledwo odrywając je od ziemi, spali mniej, niż ten, który angażuje w ruch całe ciało. I po trzecie — podłoże. Trenując na płaskim terenie, zmęczysz się mniej — więc spalisz mniej kalorii — niż podczas biegu pod górę, przedzierając się przez błoto, krzaki i inne przeszkody.
Nie sposób idealnie określić, ile kalorii spala bieganie akurat w Twoim przypadku. Można to tylko szacować na podstawie obserwowanego zmęczenia, biorąc pod uwagę swoją masę ciała.
Co NIE wpływa na spalanie kalorii podczas biegania?
Wciąż istnieje mit, jakoby ilość potu wpływała na to, ile energii zużywa bieganie. Spalanie kalorii jednak nie ma nic wspólnego z ilością wydzielanego potu. Oczywiście, jeśli mocno spociłeś się na treningu, prawdopodobnie był on intensywny, a więc zużywający dużo energii. Niemniej, spocić się mogłeś także przez wysoką temperaturę powietrza, za grube spodnie, lub dlatego, że… masz naturalne predyspozycje do dużej potliwości.
Nie ma sensu zakładać na siebie ciepłych ubrań, by stracić jak najwięcej wody podczas ćwiczeń. Kalorii i tłuszczu nie traci się z potem. W rzeczywistości są one wydychane. Pot to wyłącznie woda oraz minerały.
Na spalanie kalorii w biegu nie wpływa również to, czy poszedłeś na trening po jedzeniu, czy na czczo. To, że bieganie na pusty żołądek przyspiesza chudnięcie, jest kolejnym mitem. Najważniejsze dla odchudzania jest, byś jak najmocniej angażował się w trening — a niekoniecznie będzie to możliwe, gdy pójdziesz biegać bez uzupełnienia energii posiłkiem.
Ile kcal spala bieganie w uśrednieniu?
Przyjmuje się, że 60 minut biegania umiarkowanym tempem spala około 500 kcal. Jeśli weźmiemy 50 biegaczy i dokładnie zmierzymy ich spalanie, mniej-więcej tyle wyniesie uśredniona wartość. U ciężkich osób rzeczywiste spalanie będzie bliższe 600 kcal. U drobnych, lekkich jak piórko – 400 kcal.
Te liczby odnoszą się do uczciwego biegania. Uczciwego, czyli takiego, w jakie naprawdę się zaangażujesz przez cały czas trwania treningu. Bez przystawania na robienie zdjęć, wiązanie butów przez 10 minut i inne formy odpoczynku!

Ile to w przeliczeniu na jedzenie?
Czy 500 kcal to dużo? To zależy… W przeliczeniu na smakołyki godzina biegania spala:
- prawie całą tabliczkę czekolady (90 gramów)
- standardową paczkę chipsów (100 gramów)
- 2 batoniki Prince Polo XXL
- 1 BigMac
- 10 ciasteczek Oreo
- 5 czekoladek Kasztanki
- 1 kilogram jabłek
- 1,5 kg truskawek
Cóż… Jeden BigMac niewiele, ale półtora kilograma truskawek… Taka przyjemność wyzeruje się po 60 minutach biegania!
Jaki sprzęt pomoże określić rzeczywiste spalanie?
By jak najdokładniej określi, ile kcal spala bieganie w Twoim wypadku, możesz skorzystać z jednego z darmowych kalkulatorów dostępnych w Internecie. Wystarczy wprowadzić swoją wagę oraz wybrać rodzaj aktywności fizycznej — w tym wypadku bieganie — a algorytm oszacuje zużycie energii.
Niestety, wynik nie będzie idealny. Żaden kalkulator nie wie, ile z siebie dałeś podczas treningu… To tylko kolejna metoda szacowania. Podobnie jest z aplikacjami do biegania na smartfony oraz licznikami na bieżni. One też określają spalanie kalorii na podstawie algorytmów, którym nie można do końca wierzyć. Można je traktować co najwyżej pomocniczo.
Co najgorsze (dla osoby, która chce zrzucić wagę), kalkulatory, aplikacje i liczniki zawyżają wartości. W rzeczywistości niemal zawsze okazuje się, że biegacz pali znacznie mniej, niż twierdzi jego technologiczny pomocnik… Biegacza można oszukać, ale jego organizmu nie.
Najlepiej wypadają sprzęty mierzące puls. Pomiary pracy serca mówią o rzeczywistym wysiłku, jaki wykonuje Twój organizm w biegu. Zegarki z pulsometrami oraz pulsometry napiersiowe, pozwalają zbliżyć się do prawdy najbardziej spośród całej elektroniki. Wciąż jednak nie są całkowicie nieomylne.

Czy przejmować się tym, ile kalorii spala bieganie?
Jeśli zależy Ci na redukcji wagi, radzimy traktować bieganie jako uzupełnienie diety odchudzającej — czyli takiej z ujemnym bilansem kalorycznym.
Skoncentruj się na jedzeniu, trening zaś traktuj wyłącznie pomocniczo. Dzięki niemu zwiększysz deficyt kaloryczny, a więc schudniesz szybciej. Tylko nie uzupełniaj kalorii paczką ciasteczek, bo nie ma gwarancji, że na bieganiu naprawdę spaliłeś aż tyle energii, by je wyzerować…
Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży Twój jadłospis z uwzględnieniem wydatku energetycznego podczas aktywności fizycznej. Konsultacja ze specjalistą to gwarancja, że uda CI się zrzucić wagę. Samo bieganie niestety nie jej nie daje.
Pamiętaj jednak, że spalanie kalorii nie jest jedyną korzyścią z biegania. Dzięki aktywności fizycznej wzmocnisz swoje mięśnie, ujędrnisz skórę, poprawisz nastrój i sprawisz, że… życie będzie przyjemniejsze! Przyjemność zdecydowanie przyda się podczas diety odchudzającej, prawda?
Ile kalorii spala bieganie? Wpływają na to różne czynniki — przede wszystkim waga biegacza oraz intensywność treningu. Uśrednioną wartością jest 500 kcal w ciągu 60 minut ciągłego biegu w umiarkowanym tempie. Osoba z dużą masą ciała spali więcej — nawet ponad 600 kcal w godzinę — a lekki biegacz pozostanie w okolicach 400 kcal.
To, ile kcal spala bieganie, zależy oczywiście od tego, ile z siebie dasz podczas treningu. Nie oszukasz organizmu! Biegaj na maksimum możliwości i nie sugeruj się licznikami, które zbyt optymistycznie podchodzą do liczenia wydatku energetycznego.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć

Kosmetyki do demakijażu: odkryj japońskie rytuały pielęgnacji dla piękniejszej skóry
Przeczytasz w 3 minut
94 wyświetleń

Różnice między stolarstwem a ciesielstwem: co powinieneś wiedzieć
Przeczytasz w 4 minut
70 wyświetleń

Pielęgnacja włosów farbowanych na ciemno – jak dbać o ich kolor i blask?
Przeczytasz w 3 minut
158 wyświetleń