Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Uroda > Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Pięknego i zdrowego uśmiechu nie da się zastąpić niczym innym. Bez względu jak pięknie się ubierzesz, ile czasu poświęcisz na makijaż i jaką biżuterię założysz, Twoje zęby i tak będą zwracać uwagę i robić jakieś wrażenie – pozytywne lub negatywne. Wiele osób marzy o tym pierwszym i chce cieszyć się zębami, które są białe, proste i prezentują się dobrze. Warto dowiedzieć się, jakie kroki podjąć w tym kierunku. Sprawdź, jak dbać o zęby.

Jak dbać o zęby? Zacznij od podstaw

Pierwszym i najbardziej oczywistym elementem, na którym warto się skupić, jeśli interesuje Cię, jak dbać o zęby, jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zęby trzeba być w odpowiedni sposób, odpowiednio często i z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów i preparatów. To trzy części składowe, które wykorzystywane regularnie pozwolą Ci ograniczyć wizyty u stomatologa, które zakończą się koniecznością umówienia się na kolejne spotkanie, ale tym razem w celu leczenia ubytków. Od razu jednak zwracamy uwagę na wybieranie sprawdzonych klinik dentystycznych, w których wykorzystywane są wyłącznie wysokiej jakości produkty i urządzenia od najlepszych produktów, zakupione w pewnych miejscach, np. https://tech-dent.pl/.

Zacznijmy od tego, jak myć zęby. Wiele osób zapomina o tym, że zęby mają tak naprawdę pięć płaszczyzn, które powinny być oczyszczane podczas każdego mycia. To przód, tył, boki (zazwyczaj stykające się z innymi zębami) oraz dół lub góra (w zależności od tego, o których zębach mówimy – górnych czy dolnych). Do mycia wystarczy Ci szczoteczka manualna, ale możesz oczywiście zdecydować się także na tę elektryczną lub soniczną. Wiele osób chwali je za to, że lepiej myją zęby i pozwalają dotrzeć do nawet najbardziej ukrytych zakamarków. W ich przypadku warto zapoznać się z instrukcją od producenta, gdyż w niej powinny znaleźć się dokładne odnośnie do tego, jak ułożyć szczoteczkę.

Skupmy się jednak na myciu klasyczną szczoteczką, gdyż to nadal ona gości w większości łazienek. Pierwsza zasada jest taka, że nie należy jej zbyt mocno dociskać do zębów, gdyż może powodować to zranienia dziąseł, a w przypadku używania twardych szczoteczek i pasty wybielającej, także ścieranie szkliwa. Zdecydowanie lepiej jest wykonywać delikatne ruchy i wybierać do tego miękką lub średnią szczoteczkę. Należy czyść zęby pod różnymi kątami, najlepiej okrężnymi ruchami. Większości past nie powinno się wypłukiwać, a wystarczy je wypluć.

porady jak dbać o zęby
Jak dbać o zęby, aby mieć piękny uśmiech? Postaw na regularność!

Płynnie przechodzimy do kolejnych akcesoriów i kosmetyków. W czyszczeniu boków zębów pomoże Ci oczywiście nić dentystyczna. Niektórzy w tym celu wykorzystują szczoteczki międzyzębowe, które pozwalają precyzyjnie oczyścić także wybrane partie zębów. Na koniec warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej, który zazwyczaj ma działanie przeciwpróchnicze. Po myciu zębów polecane jest wstrzymać się z jedzeniem i piciem przez około 30 minut, aby zastosowane preparaty miały możliwość zadziałać. Czyść zęby co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku – lub wtedy przynajmniej przepłukuj jamę ustną i używaj szczoteczek międzyzębowych.

O czym jeszcze warto pamiętać? O odpowiednio częstym wymienianiu szczoteczki! O tym zapomina wiele osób. Gdy włosie Twojej szczoteczki jest powyginane i coraz mniej przypomina swój pierwotny kształt, to dobry moment. Poleca się robić to co około 3 miesiące.

Zastanawiasz się, jak dbać o zęby i nie są Ci straszne dodatkowe akcesoria? W takim razie zaopatrz się w czyścik do języka! To specjalne narzędzie, które pozwala pozbyć się bakterii i osadu z języka. Polecane jest stosowanie go przede wszystkim rano, jako pierwsza rzecz po przebudzeniu. W ten sposób bakterie nie będą się namnażać, a to oczywiście może mieć pozytywny wpływ także na zdrowie zębów.

Chcesz mieć białe zęby? Przygotuj się na poświęcenia

Białe zęby prezentują się idealnie i zupełnie zmieniają wygląd twarzy. Nie każdy jednak będzie w stanie osiągnąć taki efekt naturalnymi metodami, wyłącznie poprzez dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej, gdyż wiele zależy od odcienia kości zębów. Przede wszystkim warto wprowadzić białą dietę, a przynajmniej ograniczyć jedzenie i napoje, które mogą powodować powstawanie przebarwień. Należą do nich: kawa, herbata, buraki czy kurkuma.

W niektórych przypadkach konieczne będzie skorzystanie z zabiegów profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Nie jest polecane wykonywanie ich samodzielnie w domu, gdyż mogą niszczyć szkliwo i powodować dużą nadwrażliwość zębów.

Dbanie o zęby to także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym

Jedną z najważniejszych odpowiedni na pytanie „jak dbać o zęby?” jest profilaktyka. A w tym pomogą regularne wizyty u stomatologa. Nawet gdy nic nie boli, warto pojawiać się u dentysty przynajmniej raz na pół roku. W ten sposób żaden ubytek nie zdąży przekształcić się w coś gorszego, co mogłoby mieć negatywny wpływ na wygląd zębów. Po ocenie stanu Twoich zębów lekarz poradzi, jak często powinieneś zjawiać się na wizytach kontrolnych, gdyż dla niektórych wystarczy robić to raz na rok.

O piękne zęby pozwoli Ci zadbać także higienizacja. Podczas tego zabiegu wykonywane są: skaling, piaskowanie i fluoryzacja. Każdy z tych etapów jest niezwykle ważny. Całościowo higienizacja sprawi, że z Twoich zębów znikną nieestetyczne osady i kamień nazębny, a do tego zostaną one odpowiednio zabezpieczone. Zazwyczaj wpływa to także na to, że prezentują się one lepiej – są bielsze i czystsze.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Dyspensery do taśm pakowych — jak wybrać?

Dyspensery do taśm pakowych — jak wybrać?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 130 wyświetleń
Rozmiar poduszki – jak dobrać?

Rozmiar poduszki – jak dobrać?

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 242 wyświetleń
Hotel na imprezę integracyjną – jakie udogodnienia powinien posiadać?

Hotel na imprezę integracyjną – jakie udogodnienia powinien posiadać?

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 112 wyświetleń
Wybierz idealne drzewko świąteczne do Twojego wnętrza

Wybierz idealne drzewko świąteczne do Twojego wnętrza

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 125 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl