Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Jak dobrać idealny abażur do lampy w salonie?

Jak dobrać idealny abażur do lampy w salonie?

Jak dobrać idealny abażur do lampy w salonie?

Przytulne wnętrze salonu to przestrzeń, gdzie chętnie się relaksujemy, spędzamy czas z rodziną lub przyjmujemy gości. Wymaga zatem odpowiedniego oświetlenia. Takie warunki da się zbudować z pomocą modnych i praktycznych opraw oświetleniowych. Wśród różnych dostępnych rozwiązań wielką popularnością cieszą się obecnie znów lampy z abażurami.

Jak wybrać idealną osłonę źródeł światła? Czym się kierować, by zbudować odpowiednie warunki oświetleniowe w swoim salonie? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Dlaczego abażur – efektowny sposób na zwieńczenie domowych aranżacji

Przez pewien czas lampy z abażurami kojarzyły się przede wszystkim z wnętrzami retro. Obecnie występuje wiele zróżnicowanych rozwiązań, wykonanych z rozmaitych materiałów, co ułatwia wprowadzenie takiej lampy do wielu domowych wnętrz. Stosuje się je powszechnie również w aranżacjach skandynawskich, minimalistycznych czy klasycznych, choć występują też bardziej ozdobne modele, bez których nie obędzie się eleganckie pomieszczenie glamour.

Dlaczego warto zdecydować się właśnie na abażur? To produkt oferujący nie tylko ciekawe walory estetyczne. Odznacza się też olbrzymią funkcjonalnością. Dzięki niemu da się uzyskać przyjemnie rozproszone światło – delikatne, nastrojowe i tworzące przytulną atmosferę w miejscu do rekreacji.

Jak wybrać odpowiedni abażur – praktyczne wskazówki

Czym się kierować podczas dobierania abażurów. Styl oczywiście ma olbrzymie znaczenie. Lampa powinna współgrać z całym systemem oświetleniowym, a także z pozostałymi elementami wyposażenia. Spory wybór ciekawych rozwiązań oferuje choćby AZzardo.

Jeśli pragniemy samodzielnie dopasować abażur do konkretnej lampy stojącej lub kinkietu, zwróćmy baczną uwagę na jego wielkość i kształt. Podstawowe zasady głoszą, że osłona nie powinna być wyższa niż 2/3 wysokości podstawy – pozwala to uzyskać harmonijne proporcje. Średnica abażuru niech będzie nieco większa niż szerokość oprawy w najszerszym miejscu.

A co z kształtem? Opcji jest naprawdę wiele. Jeśli jednak postawiło się na kanciastą, minimalistyczną lampę – lepiej wybrać model o ostrych kształtach (np. o przekroju kwadratu lub prostokąta). Przy obłych i delikatnych lampach ciekawiej sprawdzi się model cylindryczny (przekrój okrągły lub owalny).

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia materiałów. Najczęściej na rynku można znaleźć abażury tekstylne – z bawełny, weluru lub tiulu. Wybór konkretnej tkaniny przekłada się oczywiście na ilość przepuszczanego światła. Kolor powinien być dopasowany do samej lampy oraz aranżacji wnętrza.

Sposoby na konserwację abażurów – jak utrzymać je w optymalnej kondycji?

Jak skutecznie czyścić abażur? Wszystko zależy oczywiście od konkretnego materiału. Podstawą jest regularne usuwanie kurzu – z pomocą odkurzacza z odpowiednią końcówką. Niektóre produkty da się też delikatnie czyścić na mokro – wilgotną, miękką szmatką z odrobiną detergentu, by później pozostawić tkaninę do wyschnięcia. Zawsze trzeba jednak zwrócić uwagę na wskazówki producenta.

Praktyczne i piękne oświetlenie w domowych warunkach – ponadczasowe abażury

Abażury to modne i praktyczne zwieńczenie lampy. Pozwalają przyjemnie rozproszyć światło i dodać klimatu w przytulnym salonie. Szeroki wachlarz rozwiązań sprawia natomiast, że jest to opcja uniwersalna, która sprawdzi się w prawie każdym wnętrzu.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Bieganie na bieżni — wszystko co musisz wiedzieć

Bieganie na bieżni — wszystko co musisz wiedzieć

  • Przeczytasz w 9 minut
  • 317 wyświetleń
Jaki prezent dla ukochanej na dzień kobiet?

Jaki prezent dla ukochanej na dzień kobiet?

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 54 wyświetleń
Jak należy postąpić w przypadku zalania mieszkania? O czym należy pamiętać?

Jak należy postąpić w przypadku zalania mieszkania? O czym należy pamiętać?

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 107 wyświetleń
Grzejniki elektryczne do domu – dlaczego warto z nich korzystać?

Grzejniki elektryczne do domu – dlaczego warto z nich korzystać?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 32 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl