Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Kuchnia > Jak i czym wyczyścić przypalony garnek?

Jak i czym wyczyścić przypalony garnek?

Jak i czym wyczyścić przypalony garnek?

W kuchni dużo się dzieje. Jest to głównie miejsce, w którym przygotowujesz posiłki. Niestety czasami, przez roztargnienie możesz coś przypalić. Przypalony garnek to zmora każdego kucharza. Aby z niego dalej korzystać, musisz najpierw porządnie go oczyścić. 

Jak wyczyścić przypalony garnek? Jakimi domowymi sposobami możesz tego dokonać? Czy są jakieś specjalne środki, które możesz kupić w sklepach? Czytaj dalej i przekonaj się, jak poradzić sobie z przypalonym garnkiem, aby móc w dalszym ciągu z niego korzystać. 

Zanim zaczniesz czyszczenie naczynia, pamiętaj o…

Używaniu gąbek oraz szczotek, które nie są ostre. Powinny mieć miękkie włosie, aby nie zarysować powierzchni naczynia. Zwróć na to uwagę, szczególnie kiedy chcesz pozbyć się spalenizny z teflonowego garnka. Jest to istotne, ponieważ potem zarysowane naczynia mogą już nie nadawać się do użytku, a jestem pewna, że nie chcesz wydawać kolejnych pieniędzy na nowy zestaw garnków.  

Czym wyczyścić przypalony garnek? – domowe sposoby 

O nie, stało się – zostawiłeś garnek na ogniu i zapomniałeś, że w ogóle coś gotowałeś. Przypalone dno nie wygląda dobrze. Jednak możesz sobie z tym poradzić za pomocą produktów, które masz dostępne w domu. Nie musisz szukać specjalnych środków w Internecie, ani nawet wychodzić z mieszkania. Zobacz, jak domyć przypalony garnek w szybki sposób. 

Soda oczyszczona 

Bez tego produktu nie obejdzie się żadna gospodyni domowa. Bardzo często przydaje się podczas sprzątania w mieszkaniu.

Nie płacz nad rozlanym mlekiem, tylko weź się do pracy i saszetkę sody oczyszczonej wymieszaj z wodą – z taką ilością, aby powstała papka. Następnie tak przygotowaną masą, musisz wysmarować dno przypalonego garnka. 

Teraz wystarczy tylko odczekać kilka godzin, zanim zaczniesz działać dalej. Po upływie odpowiedniej ilości czasu zacznij powoli zeskrobywać zabrudzenia, które utworzyły się na dnie. Kiedy to zrobisz, wystarczy tylko przemyć garnek pod ciepłą wodą i gotowe. Teraz możesz dalej przygotowywać w nim potrawy. 

Ocet – nie tylko do dań 

Ocet spirytusowy najczęściej dodaje się do różnego rodzaju posiłków. Jednak w tym przypadku pomoże Ci zwalczyć spaleniznę, która powstała na dnie garnka. 

Wystarczy wlać odpowiednią ilość octu (tak, aby pokrył całe dno) i go zagotować. Jest to “śmierdząca” metoda, ale skuteczna. Kiedy zacznie się gotować, zdejmij go z palnika, poczekaj, aż chwilę ostygnie i szpatułką – wykonaną z silikonu – zacznij powoli skrobać spalone resztki posiłku. 

UWAGA: Nie należy stosować tej metody do garnków aluminiowych. 

Coca-cola lub Pepsi 

Nie tylko do picia, ale i do wyczyszczenia garnków ze spalenizny. Może to nie brzmi za dobrze, ale ta metoda jest naprawdę skuteczna i do tego prosta. 

Jak domyć przypalony garnek za pomocą Coca-coli lub Pepsi? Wystarczy tylko wlać napój do wnętrza garnka. Na dnie powinno się znaleźć tyle płynu, aby zakrywał dno. Możesz dodać go trochę więcej, aby zapobiec wyparowaniu. Następnie włącz palnik, a kiedy się zagotuje odstaw i zacznij czyścić dno za pomocą łopatki silikonowej. 

Jak wyczyścić przypalony garnek - sposoby
Wyszoruj dokładnie szczotką z miękkim włosiem, lub gąbką i znowu zobacz srebrny, a nie czarny kolor na dnie. 

Czym wyczyścić przypalony garnek? Wykorzystaj tabletki do zmywarki 

Tabletki do zmywarki nie tylko pomogą Ci dokładnie wymyć naczynia, ale także poradzą sobie z przypalonym garnkiem. Nie, nie chodzi o zwykłe włożenie go do zmywarki, włączenie jej i czekanie na efekt końcowy. 

Zalej garnek wodą, a następnie doprowadź do wrzenia, dodaj tabletkę do zmywarki i zdejmij z palnika. Odczekaj około 1-2 godzin i wylej zawartość. Po tym procesie dokładnie opłucz garnek. Znowu zobaczysz piękne, świecące się dno. 

Wykorzystaj proszek do pieczenia 

Do oczyszczenia garnka z przypalonych resztek jedzenia, możesz wykorzystać proszek do pieczenia. Dodaj do garnka wody, a następnie wsyp saszetkę proszku do pieczenia. I to tylko, ponieważ dalej musisz czekać około 12 h, aby przystąpić do następnych kroków.

Po upływie wyznaczonego czasu, w końcu nastąpi czas na wylanie i wyszorowanie naczynia, tak aby nie pozostało nic na dnie. Możesz dodatkowo pod ciepła wodą wyszorować dokładnie garnek z płynem do mycia naczyń, a następni wytrzeć szmatką i odstawić.

Zastosuj kwasek cytrynowy 

Dobry sposób na przypalony garnek? Spróbuj kwasek cytrynowy, który nie tylko usunie czarny osad, ale także sprawi, że naczynie będzie jeszcze bardziej błyszczące. 

Metoda jest taka sama, jak w przypadku proszku do pieczenia – do garnka wsyp saszetkę kwasku cytrynowego, następnie zagotuj i pozostaw do ostudzenia. Potem dokładnie wymyj garnek, tak, aby nie pozostały w nim żadne resztki przypalonego jedzenia. 

Jak wyczyścić przypalony garnek od spodu? 

Możesz użyć tych samych sposobów, które wymieniłam powyżej. Wystarczy, że przygotujesz miskę i do wody dodasz proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy i włożysz przypalony garnek. Odczekaj, a potem za pomocą gąbki lub szmatki dokładnie wytrzyj spód naczynia. 

To jaką metodę wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Masz kilka ciekawych i naprawdę prostych rozwiązań. 

Specjalne produkty do czyszczenia przypalonych garnków 

Na rynku znajdziesz wiele różnych produktów od producentów, które pomogą Ci poradzić sobie ze spalenizną na dnie lub pod naczyniem. Jeśli nie chcesz korzystać z domowych sposobów, zawsze możesz wybrać płyn lub czyściki kuchenne, które poradzą sobie z problemem. 

Płyn nie tylko pozbędzie się czarnego osadu, ale także zapewni blask całej powierzchni. Należy go rozpylić na przypalonym miejscu, następnie odczekać (czas będzie podany na etykiecie produktu), opłukać i dokładnie wyczyścić. 

Sposób na przypalony garnek - produkty chemiczne
Dokładnie wypłukaj garnek – wykorzystaj płyn do mycia naczyń, a na końcu wytrzyj ręcznikiem papierowym. 

Najmniejsze ryzyko przypalenia – które garnki wybrać?

Najpopularniejsze i najlepsze będą garnki ze stali nierdzewnej. Jednak nie tylko tworzywo, z którego jest wykonany, się liczy. Zwróć uwagę także na grubość dna. Im grubsze, tym mniejsza szansa na przypalenie jedzenia. Naczynia z grubym dnem może i dłużej się nagrzewają, ale za potem, dłużej utrzymują temperaturę. 

Na rynku mamy także garnki z powłoką tytanową, która charakteryzuje się wysoką nieprzywieralością i dlatego nie musisz się obawiać, że jedzenie się przypali. 

Teraz już wiesz, jak i czym wyczyścić przypalony garnek. Na pewno nie będziesz miał problemu ze znalezieniem tych produktów w swoim domu. Pamiętaj, aby nie pozostawiać naczynia ze spalenizną na długi czas, ponieważ potem będzie dużo trudniej je domyć. Działaj w miarę szybko, aby osiągnąć, jak najlepszy efekt końcowy, a znając te metody, na pewno tak będzie! 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Lamele zewnętrzne – połączenie nowoczesności z tradycją w architekturze

Lamele zewnętrzne – połączenie nowoczesności z tradycją w architekturze

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 170 wyświetleń
Koszulka z logo firmy – kiedy się na nią zdecydować? Poradnik dla firm

Koszulka z logo firmy – kiedy się na nią zdecydować? Poradnik dla firm

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 221 wyświetleń
Co powiesić na ścianę w salonie?

Co powiesić na ścianę w salonie?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 136 wyświetleń
Imitacja cegły – do jakich stylów aranżacji wnętrz będzie pasować?

Imitacja cegły – do jakich stylów aranżacji wnętrz będzie pasować?

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 31 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl