Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Jak należy postąpić w przypadku zalania mieszkania? O czym należy pamiętać?

Jak należy postąpić w przypadku zalania mieszkania? O czym należy pamiętać?

Jak należy postąpić w przypadku zalania mieszkania? O czym należy pamiętać?

Mokra plama na suficie, podłoga w wodzie czy strugi wody ściekające po ścianach to widok, który wprawia w osłupienie i przerażenie. Zalanie mieszkania to zdarzenie, w wyniku którego konieczny może okazać się remont jednego lub większej liczby pomieszczeń. Jak postępować, gdy dojdzie do zalania?

Ustalenie przyczyny zalania mieszkania

Każdy, kto posiada ubezpieczenie mieszkania od zalania, musi podjąć stosowne kroki, aby w późniejszym okresie uzyskać odszkodowanie. Konieczne będzie bowiem podanie wielu szczegółów dotyczących charakteru szkody i samego zdarzenia losowego. Na początek niezbędne będzie znalezienie źródła problemu, a więc sprawdzenie, dlaczego w ogóle doszło do zalania. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, a wśród nich najczęściej wymienia się awarię instalacji w domu, awarię urządzenia przetwarzającego wodę (pralka, lodówka, zmywarka) albo własne zaniedbanie. Zalaniu może być winny sąsiad – taki wariant rozważamy zwłaszcza w przypadku, gdy woda znajduje się przede wszystkim na ścianach oraz na suficie. Dopiero znając przyczynę, możemy podjąć dalsze działania. Postarajmy się uszczelnić miejsce, z którego wypływa woda. Jeśli wina leży po stronie sąsiada, skontaktujmy się z nim jak najszybciej. To on będzie musiał zlokalizować źródło problemu w swoim mieszkaniu, a następnie zapobiec dalszemu przeciekowi. Co istotne, winę można przypisać nie tylko sobie lub sąsiadowi, lecz również zarządcy budynku. Jeśli nie dokonuje on okresowego przeglądu instalacji, która stanowi część wspólną, będzie musiał wziąć na siebie odpowiedzialność za powstałe szkody. 

Jak postępować w przypadku zalania mieszkania?

Jak i kiedy zgłosić szkodę zalania mieszkania? Wbrew pozorom schemat podejmowanych działań nie jest skomplikowany. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z ubezpieczycielem, który podpowie, jaką dokumentację przygotować. Jeśli winę za zalanie ponosi sąsiad albo zarządca nieruchomości, konieczne będzie sporządzenie odpowiedniego protokołu w ich obecności. Warto również wykonać kilka fotografii, które będą stanowić dla ubezpieczyciela dowód. Gdy zbierzemy już całą dokumentację, możemy udać się – w zależności od tego, kto ponosi winę za zalanie mieszkania – do ubezpieczyciela sąsiada lub własnego. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel zbada, czy sąsiad rzeczywiście jest winny zalaniu. Jeśli uzna, że nie, nie otrzymamy odszkodowania. Analogicznie jest w przypadku, gdy winowajcą jest zarządca budynku. Wtedy też zgłaszamy się do jego ubezpieczyciela. Tymczasem w sytuacji, gdy do zalania doszło wskutek naszego niedopatrzenia, koszty związane z remontem mogą zostać pokryte wyłącznie z naszej polisy. Wtedy też zgłaszamy się do ubezpieczyciela z odpowiednią dokumentacją. Jeśli polisa chroni nas od skutków nieumyślnego działania, otrzymamy odszkodowanie. Na jego wypłatę trzeba będzie poczekać, w zależności od sytuacji, kilka dni lub tygodni. 

O czym pamiętać, gdy nasze mieszkanie zostanie zalane?

W przypadku zalania mieszkania w pierwszej kolejności ustalamy źródło problemu, a następnie zbieramy odpowiednią dokumentację. Pamiętajmy jednak, że zanim ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, w większości przypadków na własną rękę będziemy musieli pokryć koszty związane z naprawą szkody. Niestety, zalanie wiąże się z wilgocią, której skutkiem może być pojawienie się na ścianach i suficie pleśni oraz grzyba. Dlatego też bardzo istotne jest przede wszystkim osuszenie pomieszczeń, w których doszło do zalania. Najlepszym sposobem będą osuszacze powietrza, które jednak sporo kosztują. Pozostałych działań nie podejmujmy zbyt pochopnie – być może ubezpieczyciel będzie chciał wiedzieć, z jaką skalą szkód ma do czynienia, a sprawdzi to, oglądając mieszkanie. Co natomiast w przypadku, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania? Od takiej decyzji możemy się oczywiście odwołać, zwłaszcza jeśli nie ponosimy winy za powstałą szkodę. Jeśli osoba, która zostanie obarczona winą za zalanie, nie posiada polisy ubezpieczeniowej, warto od razu zgłosić się do naszego ubezpieczyciela. Oczywiście, możemy również dochodzić należności od winowajcy, ale droga ta często jest długa i bardzo trudna. Ponadto nie mamy pewności, czy ten ugodowo wypłaci odszkodowanie. Czasami sprawa trafia do sądu, ciągnąc się miesiącami. Każdy przypadek trzeba jednak rozpatrywać indywidualnie, w zależności od tego, kto dopuścił się zaniedbania lub czy ta osoba posiada własną polisę ubezpieczeniową. Pomimo iż skutki zalania mogą być poważne, zawsze warto zachować zimną krew. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jakie słuchawki nauszne z logo firmowym kupić pracownikom?

Jakie słuchawki nauszne z logo firmowym kupić pracownikom?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 220 wyświetleń
Jakie upominki warto podarować pracownikom swojej firmy?

Jakie upominki warto podarować pracownikom swojej firmy?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 94 wyświetleń
Wysokiej jakości akcesoria barmańskie – z czego powinny być wykonane

Wysokiej jakości akcesoria barmańskie – z czego powinny być wykonane

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 178 wyświetleń
Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? Porady i inspiracje

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? Porady i inspiracje

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 37 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl