Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Jak prać pościel? Praktyczny poradnik dla każdego

Jak prać pościel? Praktyczny poradnik dla każdego

Jak prać pościel? Praktyczny poradnik dla każdego

Mogłoby się wydawać, że każdy z nas wie, jak prać pościel. W końcu robimy to przynajmniej raz na dwa tygodnie. Musisz jednak pamiętać, że to, w jaki sposób dbasz o tekstylia do snu, znacząco wpływa na ich jakość oraz trwałość. Niestety niekiedy zdarza się nam popełniać błędy, przez które zestaw będzie służył zdecydowanie krócej. 

Postanowiłam więc, że przygotuję artykuł, w którym wezmę dokładnie pod lupę pranie pościeli. Sprawdź go i ciesz się miękkimi pięknymi poszewkami przez lata! 

Jak prać pościel? 4 kroki do sukcesu i miękkich trwałych poszewek

Jeśli zastanawiasz się, jak prać pościel, aby ta zachowała swoją jakość na długi czas, 4 kroki, które przedstawię poniżej, zdecydowanie powinny Ci pomóc. Pamiętając o nich, masz niemalże całkowitą pewność, że Twoje poszewki zawsze będą wyglądać jak nowe. Zaczynamy?

Krok nr 1: sortowanie i przygotowanie tekstyliów do prania

W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować pościel. Jak prać poszewki jest bowiem poniekąd kwestią drugorzędną. W tym, co zadzieje się jeszcze przed włożeniem tekstyliów do bębna, leży bowiem klucz do sukcesu. A kwestii, o których warto tutaj pamiętać, jest przynajmniej kilka.

Przede wszystkim pościel zawsze należy prać osobno. Nie należy dodawać do pralki ubrań, ręczników czy innych tekstyliów. Poszewki powinny lądować w bębnie wyłącznie w towarzystwie innych poszewek. Cechują się bowiem chociażby nieco inną grubością materiału, dlatego mają inne potrzeby.

Do tego, jeśli pierzesz kilka kompletów pościeli na raz, musisz je najpierw odpowiednio posortować. Zwróć w tym przypadku uwagę na materiał, a także kolorystykę. Powinno się bowiem zawsze wrzucać do bębna wyłącznie tkaniny o podobnych właściwościach oraz barwach.

Nie przesadzaj także z ilością elementów włożonych do bębna. Oczywiście, pościel 160×200 jest na tyle mała, że możesz dorzucić do niej jeszcze drugi zestaw czy kilka dodatkowych poszewek. Mając jednak te większe komplety, np. 200×200, staraj się już unikać nadmiernej ilości dodatkowych tekstyliów. Jeśli za bardzo obciążysz pralkę i nie zostawisz miejsca w bębnie, niestety zestawy mogą się źle doprać. Niekiedy też zostanie na nich nieprzyjemny osad z detergentów, sprawiający, że poszewki stracą swoją naturalną miękkość. 

Jak zatem widzisz, w pierwszym kroku masz kilka zadań do wykonania. Jest to jednak zdecydowanie ten najważniejszy etap, do którego należy się odpowiednio przyłożyć. Od niego zależy Twój sukces! 

Krok nr 2: wybór odpowiedniej temperatury

Teraz nadszedł już oczywiście czas na pranie pościeli. W tym celu należy przede wszystkim wybrać odpowiednią temperaturę wody. Wartość należy dopasować głównie do materiału, z którego są wykonane poszewki. 

Jeśli masz taką możliwość, najlepiej zerknąć na metkę. Producent zawsze umieszcza na niej najważniejsze zalecenia. Tam też znajdziesz właśnie zalecaną temperaturę prania i po sprawie. 

Gdy jednak wszywka została wycięta lub zdążyła się sprać, musisz samodzielnie określić odpowiednią wartość. Bezpieczną opcją będzie zawsze 40 stopni Celsjusza. Masz pewność, że pościel dobrze się upierze, ale z pewnością jej przy tym nie zniszczysz. 

Nieco wyższą temperaturę, ok. 60 stopni Celsjusza, możesz ustawić, gdy masz do czynienia z pościelą bawełnianą o wysokiej gramaturze, a także lnianą. Te materiały są odporne na zniszczenia, więc automatycznie można prać je w nieco cieplejszej wodzie. Dokładnie pozbędziesz się w ten sposób wszelkich bakterii oraz drobnoustrojów. 

Krok nr 3: dobranie detergentów do potrzeb pościeli

W przypadku pościeli ważne są również detergenty, których używasz do prania. Środki czystości powinny być przede wszystkim dość delikatne, aby nie uszkodziły włókien tkaniny. Dobrze sprawdzają się do tego głównie rozwiązania dedykowane dla niemowląt oraz alergików. Dzięki temu poszewki będą miękkie i delikatne.

Nie przesadzaj jednak z ilością detergentów dodawanych do prania. Większa ich ilość wcale nie sprawi, że materiał lepiej się dopierze. Wręcz przeciwnie – włókna tkaniny zostaną oblepione, przez co stracą swoją miękkość, a do tego będą bardziej podatne na zabrudzenia. Jedna mała miarka proszku czy płynu w zupełności wystarczy. 

Co ciekawe, aby zadbać o pościel, możesz postawić także na domowe sposoby. Aby poszewki były miękkie, dodaj do prania sodę oczyszczoną. Jeśli zależy Ci na zachowaniu pięknych intensywnych kolorów, dobrze sprawdzi się niewielka ilość octu. Piękny zapach gwarantują olejki eteryczne, a śnieżnobiały odcień – sok z cytryny. 

Krok nr 4: wybór odpowiedniego programu 

Ustawiając pranie pościeli, należy także wybrać odpowiedni program. Oczywiście w nowoczesnych urządzeniach często znajdziesz cykl dedykowany właśnie tekstyliom pościelowym. Jeśli go masz, nie ma się nad czym zastanawiać. Ustawiasz go i gotowe!

Gdy z kolei Twoja pralka nie ma takiej funkcji, postaw na program do prania delikatnych materiałów – np. jedwabiu lub ubranek dziecięcych. Przy poszewkach bawełnianych dobrze sprawdzi się też pranie codzienne lub cykl do prania tekstyliów wykonanych właśnie z tych materiałów.

Pamiętaj też, aby ustawić odpowiednią ilość obrotów na minutę podczas wirowania. 600-800 obrotów w zupełności wystarczy. Całkowicie z wirowania należy jednak zrezygnować przy tych delikatniejszych materiałach, np. satynie lub gdy zaleca to producent. Po raz kolejny zerknij więc na metkę. 

Teraz możesz już włączyć pralkę i czekać, aż pościel się upierze! 

Pranie pościeli – o czym należy pamiętać po zakończeniu cyklu?

Wiesz już, jak prać pościel. Aby jednak poszewki zachowały swoją jakość i służyły Ci długi czas, ważne jest również to, jak będziesz obchodzić się z nimi po wyjęciu z pralki. O czym wtedy pamiętać?

Suszenie pościeli

Suszanie to etap, który ma bardzo duże znacznie, jeśli chodzi o pościel. Pranie jest bowiem tylko początkiem. Gdy wyjmiesz poszewki z pralki, przede wszystkim delikatnie je strzepnij. Następnie rozwieś je w suchym i ciepłym miejscu. Unikaj jednak przy tym bezpośredniego kontaktu ze słońcem czy źródłem ciepła. Wtedy możesz uszkodzić tkaninę i pozbawić ją pięknych kolorów. 

Najlepiej rozwiesić pościel na zewnątrz, lecz w cieniu. Jeśli nie masz takiej możliwości, “wyjdź” z nią poza łazienkę. To pomieszczenie, które jest dość wilgotne, więc ciężko w nim idealnie dosuszyć materiał. 

Zanim złożysz komplety, upewnij się też, że są idealnie suche. Jeśli zostanie w nich chociaż niewielka wilgoć, niestety możesz sprawić, że w materiale zacznie rozwijać się pleśń. A to prowadzi do nieprzyjemnego zapachu oraz niestety do licznych problemów zdrowotnych. 

Prasowanie zestawów

Teraz nadszedł czas na prasowanie. Tutaj jednak po raz kolejny musisz zerknąć na metkę i sprawdzić, co mówi na ten temat producent. Mowa zarówno o temperaturze, jak i tym, czy dany materiał w ogóle można prasować. Najczęściej nie zaleca się bowiem traktować gorącą stopą żelazka pościeli satynowej, flanelowej, z kory czy frotte. Bawełnę czy jersey można z kolei przeważnie prasować w temperaturze do 150 stopni Celsjusza. 

Pamiętaj jednak, że nie jest to zabieg konieczny. Jeśli dobrze rozwiesisz poszewki do suszenia, te powinny wyglądać nienagannie. Prasowanie jest zalecane jedynie przy małych dzieciach i alergikach – wtedy wysoka temperatura dodatkowo zabija ewentualne roztocza oraz bakterie. 

Przechowywanie nieużywanych kompletów

Pranie pościeli nic nie da, jeśli następnie komplety będziesz przechowywać w nieodpowiedni sposób. Dość często zdarza się bowiem, że zestawy wyjęte z szafy dziwnie pachną. Wiesz, dlaczego może się tak dziać? Ponieważ materiał musi mieć przestrzeń. 

Jeśli w jednej półce upchasz wszystkie swoje pościele, istnieje dość wysokie prawdopodobieństwo, że każdy z nich przesiąknie nieprzyjemną wonią. Musisz więc zadbać o to, aby zestawy miały dla siebie przestrzeń. Tylko wtedy możesz liczyć na cudowną pościel o świeżym zapachu. 

Pościel – jak prać? Podsumowanie

Pranie pościeli, choć może wydawać się łatwe, wcale takie nie jest. Aby mieć pewność, że zestawy zawsze będą miękkie, a do tego na lata zachowają swoją jakość, musisz pamiętać o kilku kwestiach. 

Przede wszystkim zawsze staraj się dokładnie posortować tekstylia. Nigdy nie pierz pościeli z innymi elementami. Do tego oddziel je kolorystycznie oraz pod względem materiałów. Unikaj sytuacji, kiedy to do prania włożysz za dużo tekstyliów – wtedy nie ma mowy o ich dokładnym dopraniu. 

Następnie zerknij na metkę i ustaw odpowiednią temperaturę prania. Jeśli nie znasz zaleceń producenta, optymalna będzie wartość ok. 40 stopni. Do tego postaw na delikatny program oraz zmniejsz ilość obrotów podczas wirowania do ok. 600-800 na minutę. Nie przesadzaj też z ilością detergentów – więcej, wcale nie znaczy lepiej.

Po praniu z kolei dobrze wysusz pościel i upewnij się, że we wnętrzu materiału nie pozostała wilgoć. Jeśli chcesz wyprasować poszewki, sprawdź zalecenia producenta i nie przekraczaj temperatury 150 stopni Celsjusza. Nieużywane komplety dokładnie złóż i zapewnij im odpowiednią przestrzeń w szafie. W innym przypadku mogą nabrać nieprzyjemnego zapachu.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Regały metalowe i ich zastosowanie – nie tylko przemysłowe!

Regały metalowe i ich zastosowanie – nie tylko przemysłowe!

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 193 wyświetleń
Jak odnowić parkiet? 6 praktycznych wskazówek

Jak odnowić parkiet? 6 praktycznych wskazówek

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 346 wyświetleń
Oczyszczanie powietrza w domu: sprawdzone sposoby

Oczyszczanie powietrza w domu: sprawdzone sposoby

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 149 wyświetleń
Ile kalorii ma wino w zależności od rodzaju?

Ile kalorii ma wino w zależności od rodzaju?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 390 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl