Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? 5 praktycznych wskazówek

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? 5 praktycznych wskazówek

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? 5 praktycznych wskazówek

Kuchnia to jedna z najważniejszych przestrzeni w każdym domu. Spędzamy w niej czas nie tylko na gotowaniu, ale także podczas rozmów z rodziną czy znajomymi. Warto zadbać, aby to pomieszczenie było nie tylko stylowe, ale także w pełni funkcjonalne. Co to dokładnie oznacza? Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Sprawdź praktyczne porady, które pomogą Ci w osiągnięciu tego celu.

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Podstawowa zasada

Najważniejszą zasadą dotyczącą urządzania funkcjonalnej kuchni jest podejście do tego tematu w indywidualny sposób. Funkcjonalność dla każdej osoby będzie znaczyła coś nieco innego. Wszystkie porady przepuszczaj więc przez swój filtr, zanim przejdziesz do ich realizacji – w końcu ma być to pomieszczenie jak najlepiej dopasowane do Ciebie, Twoich oczekiwań i potrzeb.

Ma to znaczenie na każdym etapie urządzania kuchni – od projektu, przez meble i sprzęty, aż po wykończenie niezbędnymi akcesoriami. Przykładowo możesz zdecydować się na meble ze sklepu lub kuchnie na wymiar – Kraków, Warszawa, Wrocław czy inne miasta zaoferują Ci obie opcje. Zależy to tylko od Ciebie i Twoich możliwości oraz oczekiwań co do ostatecznego efektu.

Jeśli uwielbiasz gotować w domu, postaw na przestrzeń roboczą odpowiedniej wielkości i optymalną ilość miejsca do przechowywania. W innym przypadku przygotowywanie potraw może zmienić się we frustrujące zajęcie. Dlatego właśnie tak istotne jest branie pod uwagę swoich preferencji, ale i… przyzwyczajeń. Wynajmowałeś do tej pory mieszkanie? Być może uda Ci się przemycić pewne elementy tamtej kuchni do swojego projektu. Dzięki temu będzie Ci wygodnie poruszać się po nowym pomieszczeniu.

Funkcjonalna kuchnia z odpowiednim podziałem stref

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Podziel pomieszczenie na strefy! Nie mam tutaj na myśli oczywiście widocznego rozdzielenia przestrzeni na mniejsze części, które są w pełni odrębne. Chodzi o wyznaczenie stref, dzięki którym prace wykonywane w kuchni będą komfortowe. Pomoże Ci w tym odpowiednie połączenie stref: gotowania, zapasów i zmywania, czyli pisząc dokładniej: kuchenki, lodówki i zmywarki i/lub zlewozmywaka.

Nie ma jednej zasady, która mówiłaby, która strefa powinna znajdować się gdzie, bo w dużej mierze będzie zależeć to od przestrzeni dostępnej do zagospodarowania i układu pomieszczenia. Jednak przyjmuje się, że odległość między tymi strefami powinna tworzyć niejako kształt trójkąta i długość żadnego z jego ramion nie powinna przekraczać 200 centymetrów.

Dzięki temu najważniejsze strefy kuchni (jednocześnie te najczęściej wykorzystywane) nie będą zbyt daleko od siebie i przygotowywanie potraw będzie komfortowe.Dobrą praktyką jest umieszczenie lodówki niedaleko wejścia do pomieszczenia, dzięki czemu można łatwo wypakować przyniesione do domu zakupy, jednak tak naprawdę od Ciebie zależy ostateczny układ.

Pamiętaj jednocześnie, aby odległości pomiędzy wspomnianymi trzema najważniejszymi strefami nie były zbyt małe, a zdecydowanie nie powinny znajdować się one zaraz obok siebie. Przyjmuje się, że powinno to być co najmniej 120 centymetrów, jednak nie w każdej kuchni będzie to możliwe do zrealizowania. Wierzchołki kuchennego trójkąta powinny być rozdzielone przestrzenią roboczą w postaci blatów i szafek.

Dodatkowo powinny znajdować się one w podobnej odległości od siebie, czyli unikaj sytuacji, w której kuchenka znajduje się 120 centymetrów od blatu, ale do zlewu jest już 200 centymetrów. Wtedy kuchnia mogłaby prezentować się niezbyt harmonijnie, poprzez uczucie lekkiego chaosu.

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie - wskazówki
Funkcjonalna kuchnia z wyspą? To możliwe! Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiednich odległości między trzema najważniejszymi strefami wnętrza – lodówką, kuchenką i zlewem.

Układ kuchni a funkcjonalność

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Zasada trójkąta roboczego ma zastosowanie bez względu na to, jaki układ pomieszczenia się zdecydujesz. A jest z czego wybierać! Często jednak ustawienie mebli jest podyktowane powierzchnią wnętrza, szczególnie w przypadku kuchni o mniejszym metrażu.

Możesz zdecydować się na układ na kształt litery „L”, który doskonale sprawdza się przede wszystkim w wąskich pomieszczeniach. Dzięki temu możliwe jest stworzenie niewielkiego kącika jadalnego lub powiększenie przestrzeni roboczej oraz miejsca do przechowywania, które jest szczególnie ważne w mniejszych kuchniach.

Z kolei pomieszczenia kuchenne mające kształt kwadratu doskonale prezentują się w aranżacji układającej się w literę „U”. Meble znajdują się na trzech bokach pomieszczenia, więc należy zwrócić uwagę, aby nie przytłoczyły one wnętrza. Aby tego uniknąć warto zrezygnować z szafek wiszących w ogóle lub umieścić je tylko na jednej ze ścian.

Dobrym wyborem dla dużych kuchni jest układ litery „G”, który jest czyni z niej nieco bardziej zamkniętą przestrzeń. Wybierając taki układ, zyskasz naprawdę dużą przestrzeń roboczą oraz miejsce do przechowywania, ale także i blat idealny do spożywania posiłków. Ten układ świetnie sprawdza się w przypadku kuchni połączonej z salonem, jeśli to pomieszczenia ma duży metraż.

Coraz popularniejszym wyborem jest także kuchnia z wyspą. Dodatkowa przestrzeń robocza zostaje zagospodarowana także szafkami – w ten sposób zwiększa się liczba miejsc do przechowywania. Jednak możesz zwiększyć funkcjonalność wyspy, umieszczając na niej zlew. W ten sposób rozdzielisz trzy najważniejsze strefy kuchni, czyli wspomniane już wierzchołki trójkąta. Pamiętaj jednak, aby nie umieszczać pozostałych dwóch zbyt daleko od zlewu – zachowasz w ten sposób funkcjonalność pomieszczenia, a korzystanie z niego będzie wygodne.

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie – w zabudowie czy nie?

Jeśli zależy Ci na funkcjonalności kuchni, musisz rozważyć, czy decydować się na zabudowę mebli i sprzętów, czy postawić na różnorodność. Oba rozwiązania mogą być funkcjonalne, w zależności od Twoich potrzeb. Przede wszystkim zabudowa świetnie sprawdza się na co dzień. Jest praktyczna podczas sprzątania, gdyż wszystkie przestrzenie wyczyścisz jednym środkiem. Taka aranżacja dodatkowo prezentuje się bardzo harmonijnie, a w pomieszczeniu panuje wrażenie większego uporządkowania. To także bardzo klasyczny i ponadczasowy wybór.

Minus takiego rozwiązania? Jeśli w którymś z urządzeń wystąpi awaria, może być konieczne rozkręcenie zabudowy. Przy jego wymianie trzeba wziąć pod uwagę wymiary i zdecydować się na identyczne pod tym względem urządzenie. Biorąc pod uwagę ten aspekt, kuchnia bez zabudowy może okazać się bardziej funkcjonalnym wyborem.

Funkcjonalna kuchnia – nie zapomnij o szczegółach!

Znasz już najważniejsze kwestie dotyczące tworzenia funkcjonalnej kuchni. Podczas jej urządzania warto pamiętać jeszcze o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim ogromne znaczenie ma kolor i materiał blatu, na który się zdecydujesz. Niektóre opcje prezentują się wspaniale, jednak nie są zbyt praktyczne. Dobrym przykładem jest tutaj czarny blat (i często zlew) o delikatnej strukturze. Dodajmy do tego wodę o wysokim poziomie kamienia i trudne do usunięcia zacieki gotowe! Bardziej funkcjonalną opcją będą więc jasne blaty, które łatwo wyczyścić.

Aby Twoja kuchnia była funkcjonalna, weź pod uwagę także to, co znajdzie się na jej ścianach, a w szczególności z okolicy kuchenki oraz zlewu. Warto zdecydować się na płytki, które szybko umyjesz ściereczką lub farbę, którą można czyścić. W ten sposób nie będziesz musiał poświęcać dużo czasu na sprzątanie, a powstałych zabrudzeń pozbędziesz się bez żadnego problemu.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Tkanina Water repellent – czym się charakteryzuje?

Tkanina Water repellent – czym się charakteryzuje?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 415 wyświetleń
Zegarki komunijne dla dziewczynek – dlaczego to dobry pomysł na prezent? Poznaj najmodniejsze!

Zegarki komunijne dla dziewczynek – dlaczego to dobry pomysł na prezent? Poznaj najmodniejsze!

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 101 wyświetleń
Jakie buty w góry na lato? Najważniejsze cechy letnich butów turystycznych

Jakie buty w góry na lato? Najważniejsze cechy letnich butów turystycznych

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 264 wyświetleń
Jak zrobić ogrodzenie panelowe?

Jak zrobić ogrodzenie panelowe?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 202 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl