Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Jak urządzić mały salon fryzjerski?

Jak urządzić mały salon fryzjerski?

Jak urządzić mały salon fryzjerski?

Mały salon fryzjerski może okazać się wyzwaniem. Jeśli jednak podejdziesz do urządzania tego wnętrza w odpowiedni sposób, nie będzie to trudny proces. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń, którą nie tylko pokochają Twoi klienci, ale i która stanie się Twoim idealnym miejscem pracy. Podpowiadamy, jak urządzić mały salon fryzjerski.

Jak urządzić mały salon fryzjerski? Praktyczne wskazówki

Podczas urządzania małego salonu fryzjerskiego należy skupić się przede wszystkim na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Mniejsza powierzchnia nie oznacza gorszego miejsca – musi ono po prostu być bardziej przemyślane, starannie zaprojektowane, a wyposażenie salonu fryzjerskiego odpowiednio dobrane. Oto konkretne porady, które pomogą Ci osiągnąć wymarzony efekt funkcjonalnej przestrzeni.

Podziel mały salon fryzjerski na strefy

Podział salonu fryzjerskiego na strefy to zasada, która ma zastosowanie bez względu na metraż wnętrza. Niewątpliwie jednak w małym salonie zastosowanie się do niej staje się jeszcze bardziej istotne, gdyż błędy popełnione w tym zakresie mogą wpływać na funkcjonalność przestrzeni.

Jeśli urządzasz mały salon fryzjerski umieść w nim te strefy:

 • recepcja,
 • poczekalnia,
 • myjnie fryzjerskie,
 • stanowiska pracy,
 • łazienka dla klientów,
 • zaplecze dla pracowników.

Strefa recepcji oraz poczekalni

Poczekalnia i recepcja to bardzo ważne przestrzenie w salonie fryzjerskim. Szczególnie drugie z nich ma ogromne znaczenie, gdyż zazwyczaj to właśnie ono jest miejscem powitania klienta. Tym samym staje się ono niejako wizytówką salonu i zaproszeniem dla osoby odwiedzającej go.

Wybierając recepcję do małego salonu fryzjerskiego, warto zdecydować się na mebel w wersji mini. W tej roli świetnie sprawdzą się m.in. modele: Lexus, Reno Mini, Kirke czy Obsession marki Ayala. Mniejszy mebel nie musi oznaczać pójścia na kompromis w zakresie funkcjonalności. Dlatego sprawdź, czy wybrana recepcja posiada odpowiednią przestrzeń do przechowywania. Powinna ona także doskonale współgrać z wystrojem salonu, dlatego możesz wybrać model w stylu retro, glamour, nowoczesnym czy minimalistycznym.

jak urządzić mały salon fryzjerski - recepcja mini
Recepcja w wersji mini? Zdecydowanie tak! Postaw na taki mebel i ciesz się funkcjonalną i stylową strefą wejścia. Źródło zdjęcia: strona sklepu internetowego Perfect Studio.

Nawet mały salon fryzjerski nie może obejść się bez poczekalni. Jej wielkość należy dopasować do dostępnego miejsca. Nie zawsze znajdzie się przestrzeń na kanapę – w niektórych przypadkach będą musiały zastąpić ją fotele lub krzesła. Pamiętaj, że taki wybór wcale nie musi być gorszy i może prezentować się równie elegancko.

Jeśli chcesz wyeksponować sprzedawane w salonie kosmetyki, pomyśl o postawieniu w strefie recepcji i poczekalni wąskiej witryny. Dobrze przemyśl jednak tak wybór, gdyż nie powinna ona zagracać wnętrza. Czasem lepszym wyborem może być zrezygnowanie z nadmiaru mebli.

Strefa mycia

Jak urządzić mały salon fryzjerski i strefę mycia? W przypadku takiego wnętrza najczęściej stawiana jest w nim jedna myjka fryzjerska. Warto wybrać model z fotelem, np. Lady Lea czy Techno Ayala. Takie rozwiązanie prezentuje się bardziej profesjonalnie niż myjnia wolnostojąca.

Myjnia powinna być przestrzenią wygodną dla klienta i praktyczną dla fryzjera. Dlatego warto wybrać model, który będzie posiadał dużą miskę o preferowanym przez specjalistę kształcie i komfortowe wypełnienie fotela. Na uwagę zasługują także nowoczesne myjnie z masażem.

Strefa strzyżenia, koloryzacji i zabiegów

Strefa wykonywania zabiegów obejmuje fotel fryzjerski, konsoletę oraz podnóżek. Właśnie w niej często umieszczane są także pomocniki, które pozwalają na szybki dostęp do często wykorzystywanych urządzeń i kosmetyków. Jednocześnie umożliwiają zachowanie porządku na stanowisku pracy, dzięki czemu w salonie panuje harmonijny klimat. Warto schować zbędne przedmioty do szafek, tak aby nie przytłaczały one niepotrzebnie wnętrza.

jak urządzić mały salon fryzjerski - minimalistyczny fotel
Fotel fryzjerski z kolekcji Loft Ayala prezentuje się minimalistycznie i elegancko, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w małym salonie fryzjerskim. Źródło zdjęcia: strona sklepu internetowego Perfect Studio.

W małym salonie fryzjerskim dobrze jest umieścić przynajmniej dwa stanowiska pracy, nawet jeśli usługi wykonujesz aktualnie samodzielnie. Może się to zmienić w przyszłości i wtedy będziesz przygotowany na tę sytuację. Dodatkowo może zdarzyć się konieczność wykorzystania dwóch miejsc do pracy podczas szkoleń czy w wyjątkowych sytuacjach.

Aby optycznie powiększyć przestrzeń, postaw na konsoletę z dużym lustrem, np. modele Dark czy Lana marki Mila. Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń, jest podwójna konsoleta (m.in. model Linea II Mila).

Fotel fryzjerski powinien być funkcjonalny dla fryzjera – musi posiadać wygodną regulację i być łatwy w utrzymaniu w czystości. Wybierając model do małego salonu fryzjerskiego, zwróć jednak uwagę także na jego wielkość. W tym przypadku warto zdecydować się na mebel o mniejszych rozmiarach. Nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z komfortu klienta – zdecydowanie da się połączyć oba te elementy. Dobrym wyborem w tej kategorii jest model Loft Ayala.

Strefa łazienki i zaplecza

Projektując wnętrze salonu fryzjerskiego, konieczne jest uwzględnienie dwóch stref, które są odrębnymi pomieszczeniami. Jeśli przestrzeń, w której przyjmowani są klienci, jest niewielka, ta cecha zapewne będzie dotyczyć także i zaplecza dla pracowników oraz łazienki dla klientów. Warto jednak pamiętać o funkcjonalności, np. umieszczeniu w strefie dla pracowników szafek, które pozwolą utrzymać porządek. Dobrym wyborem może być niewielki blat i hokery. Łazienkę dla klientów warto z kolei urządzić zgodnie ze stylem, który panuje w salonie, zachowując spójność.

Zadbaj o harmonię w małym salonie fryzjerskim

Wiesz już, jak urządzić mały salon fryzjerski i jakie strefy muszą się w nim znaleźć. Teraz pora na kilka dodatkowych wskazówek. Niewielki salon może być utrzymany w różnych stylach aranżacyjnych, jednak nadrzędną zasadą jego urządzania powinien być minimalizm. W odniesieniu do mebli oznacza on zwrócenie uwagi na ich funkcjonalność, czyli wybranie tylko takich, które są niezbędne. Jest to ważne podczas zakupu pomocników fryzjerskich, szafek i witryn, czyli miejsc do przechowywania. Dobrze zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Dodatkowo, aby wprowadzić do salonu fryzjerskiego harmonię, zwróć uwagę na to, aby przedmioty nie były niepotrzebnie wyeksponowane. Jeśli to możliwe pochowaj je do szafek. Dzięki temu wnętrze salonu nie będzie przytłoczone przez znajdujące się wszędzie akcesoria. Porządek w salonie sprawi, że będzie on prezentował się jako zadbane wnętrze, co z pewnością zostanie pozytywnie odebrane przez klientów.

Dopasuj odpowiednie oświetlenie do wnętrza

Oświetlenie w małym salonie fryzjerskim salonie ma szczególne znaczenie. Choć może zdarzyć się, że do jego wnętrza będzie dostawać się spora ilość naturalnego światła, warto zadbać także o to sztuczne. Musi ono jednak być bliskie dziennemu, aby po koloryzacji nie było zaskoczenia, gdy klientka wyjdzie na zewnątrz.

Umieść w salonie kilka źródeł światła o neutralnej tonacji. Będzie ono padać z kilku stron, dając naturalny efekt. Jego największe stężenie skup jednak przy konsolecie i fotelu fryzjerskim – dodaj w tej strefie kinkiety. W ten sposób poprawi się komfort Twojej pracy. Pamiętaj, że odpowiednie oświetlenie pozwoli Ci optycznie powiększyć salon.

Postaw na optyczne powiększenie przestrzeni salonu fryzjerskiego

Co jeszcze pozwoli Ci powiększyć optycznie mały salon fryzjerski? Lustra! Choć oczywiście znajdują się one w każdej przestrzeni tego typu, zwróć uwagę na ich rozmiar. Możesz zdecydować się na konsoletę z dużym lustrem lub powiesić dodatkowe lustra. Doskonale odbijają one światło, przez co pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze.

konsoleta fryzjerska do małego salonu fryzjerskiego
Konsoleta z dużym lustrem bez ramy jest świetnym wyborem do małego salonu fryzjerskiego. Model Royal I Ayala sprawdzi się w tej roli idealnie. Źródło zdjęcia: strona sklepu internetowego Perfect Studio.

Dobrą praktyką jest również postawienie na jasną aranżację wnętrza. Mały salon fryzjerski stanie się optycznie powiększony dzięki takiego wystrojowi. Ściany w neutralnych kolorach i białe meble fryzjerskie są świetnym wyborem do każdego niewielkiego wnętrza.

Wiesz już, jak urządzić mały salon fryzjerski. Pamiętaj o podzieleniu przestrzeni na strefy i dopasowanie do nich odpowiednich mebli, które swoim rozmiarem i funkcjonalnością wpiszą się w minimalistyczną aranżację. Zagraj światłem, aby we wnętrzu zrobiło się jaśniej i nie zapomnij o dużych lustrach, które powiększą optycznie Twój salon fryzjerski.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Stylizacje do biura – top 20 pomysłów, jak się ubrać do biura

Stylizacje do biura – top 20 pomysłów, jak się ubrać do biura

 • Przeczytasz w 11 minut
 • 372 wyświetleń
Czy odkurzacz bezprzewodowy jest wydajny?

Czy odkurzacz bezprzewodowy jest wydajny?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 130 wyświetleń
Kuchnia na wymiar – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia na wymiar – na co zwrócić uwagę?

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 214 wyświetleń
Kulturystyka damska — co musisz o niej wiedzieć?

Kulturystyka damska — co musisz o niej wiedzieć?

 • Przeczytasz w 10 minut
 • 1385 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl