Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Uroda > Jak używać wosku ortodontycznego? Poradnik

Jak używać wosku ortodontycznego? Poradnik

Jak używać wosku ortodontycznego? Poradnik

Noszenie aparatu ortodontycznego, w szczególności stałego, może powodować dyskomfort oraz drobne podrażnienia. Niektóre jego elementy, takie jak zamki, zakończenia łuków czy pierścienie, mogą przyczynić się do powstania bolących otarć. Te najczęściej pojawiają się w okolicy dziąseł, języka, warg oraz wewnętrznych stron policzków. 

Aby ich uniknąć, warto mieć zawsze pod ręką produkt, który poleci każdy dentysta czy ortodonta – wosk ortodontyczny. To specjalny produkt stomatologiczny zabezpieczający newralgiczne miejsca. Aby był skuteczny, należy jednak wiedzieć, jak używać wosku ortodontycznego. W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Sprawdź i raz na zawsze zapomnij o podrażnieniach w obrębie jamy ustnej!

Jak używać wosku ortodontycznego? Najważniejsze wskazówki

Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych akcesoriów dla osób walczących o piękny zgryz jest wosk do aparatu ortodontycznego. Jak używać jednak takiego preparatu, by mieć pewność, że w obrębie jamy ustnej nie pojawią się żadne zadrapania i otarcia? Już spieszymy z odpowiedzią na to pytanie.

Wosk ortodontyczny najczęściej przyjmuje kształt niewielkich ruloników lub pasków. Aby nałożyć go w dane miejsce, należy dokładnie umyć ręce i delikatnie oderwać niewielką jego ilość – najlepiej nie większą niż ziarnko grochu. Następnie warto lekko rozgrzać go w palcach. Stanie się wtedy bardziej plastyczny i łatwiej będzie go zaaplikować w odpowiednie miejsce. 

Gdy wosk jest już przygotowany, najlepiej uformować go w małą kulkę. Teraz wystarczy już tylko chwycić za lusterko i umieścić go w miejscu powodującym dyskomfort. Wosk ortodontyczny należy oczywiście przykleić do elementu aparatu, który powoduje podrażnienia, np. zamka czy zakończenia łuków. Miejsce to powinno być dokładnie osuszone – preparat lepiej się wtedy do niego przytwierdzi. 

Na koniec warto jeszcze upewnić się, że zabezpieczony został odpowiedni fragment aparatu i gotowe! Tak założony wosk powinien zniwelować problem zadrapań i otarć w obrębie jamy ustnej. 

Jak często używać wosku ortodontycznego?

Wiesz już, jak używać wosku ortodontycznego. Teraz nadszedł czas, by odpowiedzieć na pytanie, jak często go stosować. Odpowiedź jest dość prosta – tak często, jak jest to konieczne. Nałóż preparat od razu, gdy zaczynasz czuć dyskomfort. Dzięki temu zapobiegniesz pojawieniu się otarć, mogących wywołać stan zapalny. 

Co jakiś czas kontroluj również, czy wosk jest na miejscu oraz, czy ten się nie wytarł. Jeśli widzisz, że warstwa jest dość cienka, zdejmij resztki wosku i nałóż go ponownie. Zawsze noś go ze sobą. Preparat ten najczęściej pakowany jest do specjalnych niewielkich pudełeczek, niekiedy z lusterkiem. Dzięki temu sprawnie go nałożysz niezależnie od tego, gdzie jesteś. Opakowanie zabezpieczy także wosk przed zgnieceniem czy roztopieniem. 

Aby zdjąć wosk, wystarczy np. wyszczotkować zęby lub delikatnie usunąć go ręcznie. 

Czy wosk ortodontyczny jest bezpieczny?

Wosk ortodontyczny jest oczywiście w pełni bezpieczny zarówno dla aparatu, jak i Twojego zdrowia. Produkuje się go najczęściej z mikrokrystalicznego wosku, oleju parafinowego lub wazeliny. Są więc to produkty dopuszczone do użytku w kosmetykach oraz wszelkich wyrobach stomatologicznych. 

Jeśli zatem przypadkowo go połkniesz, gdy ten odklei się np. podczas jedzenia, nie musisz się niczym przejmować. W żaden sposób nie zaszkodzi on Twojemu zdrowiu.

Jak widzisz, zakładanie wosku ortodontycznego jest bardzo łatwe. Zaopatrz się w niego, jeśli nosisz aparat i stosuj go regularnie, by uniknąć bolesnych otarć oraz podrażnień. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Dlaczego warto używać internetowych banków głosów?

Dlaczego warto używać internetowych banków głosów?

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 55 wyświetleń
Motywacja do biegania – 10 niezawodnych metod by wytrwać w postanowieniu

Motywacja do biegania – 10 niezawodnych metod by wytrwać w postanowieniu

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 121 wyświetleń
Jakie buty w góry na lato? Najważniejsze cechy letnich butów turystycznych

Jakie buty w góry na lato? Najważniejsze cechy letnich butów turystycznych

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 235 wyświetleń
Jakie słuchawki nauszne z logo firmowym kupić pracownikom?

Jakie słuchawki nauszne z logo firmowym kupić pracownikom?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 252 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl