Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko?

- Data publikacji 09 marca 2023
Przeczytasz w 6 minut
157 wyświetleń
Chwila nieuwagi, za wysoka temperatura i… stało się, mamy przypalone żelazko. Widząc to, na pewno powiesz sobie kilka mocnych słów pod nosem, ale także wiesz, że nie możesz tego tak zostawić. Trzeba odłączyć urządzenie od źródła prądu i wziąć się do pracy.
Jak wyczyścić przypalone żelazko? Czy trzeba kupować specjalne produkty, a może można wykorzystać produkty, które masz pod ręką w domu? Czytaj dalej i przekonaj się, jak to zrobić i znowu cieszyć się piękną stopą żelazka, która nie zrujnuje Twoich ubrań.
Dlaczego żelazko się przypala?
Zacznijmy od podstawowego pytania: Dlaczego w ogóle moje żelazko się przypala? Co robię źle?
Przypalenie powstaje zazwyczaj wskutek naszej nieuwagi. Podczas prasowania musisz odebrać ważny telefon, Twoje dziecko płacze w innym pokoju, ktoś puka do drzwi. Odchodząc z pośpiechu od miejsca pracy, pozostawiasz żelazko na ubraniu i po chwili…sam wiesz, co się dzieje.
Jednak to nie jedyna przyczyna. Kolejną przyczyną może być źle dobrana temperatura prasowania do materiału. Najczęściej dzieje się tak z materiałami, które są stworzone z tworzyw sztucznych. Dlatego przed prasowaniem zerknij na metkę, która podpowie Ci, jaka temperatura będzie odpowiednia dla danej tkaniny.

Czy spalenizna z żelazka nie zejdzie sama?
Zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś myśli, że “pff, po co czyścić. Zejdzie samo”. Otóż nie, a na dodatek nie powinieneś prasować urządzeniem, które ma przypaloną stopę.
Spalenizna może i nie jest bardzo trudna do usunięcia (o czym przekonasz się już zaraz), ale za to bardzo mocno utrzymuje się na żelazku. Przy wysokiej temperaturze zabrudzenie na stopie zaczyna się kruszyć – przez to kawałki brudu mogą być wprasowane w ubrania i tym samym je pobrudzić. Taki materiał nadaje się tylko do kolejnego prania. Musisz też pamiętać, że nie ma pewności, że pozbędziesz się drobinek z tkaniny.
Co więcej, przed każdym prasowaniem warto przetrzeć powierzchnię, która dotyka ubrania wilgotnym ręcznikiem papierowym.
Teraz kiedy już wiesz, jak ważny jest ten proces. Przejdźmy do tego, jak wyczyścić przypalone żelazko.
Czym wyczyścić przypalone żelazko – domowe sposoby
Zaczniemy od domowych sposobów, za pomocą produktów, które możesz mieć pod ręką i nawet bez wychodzenia z domu przywrócić dawny blask swojemu urządzeniu. Zobacz, czym wyczyścić przypalone żelazko.
Soda oczyszczona
Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest użycie sody oczyszczonej. Jest to jeden z produktów, który często jest używany podczas sprzątania w domu. Jak go użyć?
Na samym początku wsyp kilka łyżeczek sody oczyszczonej do miseczki i dodaj kilka kropel wody. Powinna powstać masa. Następnie weź ściereczkę lub gąbkę (przedmioty muszę być miękkie, aby nie porysować stopy żelazka), a potem podłącz urządzenie do źródła prądu. Żelazko musi być lekko ciepłe, kiedy zaczniesz proces czyszczenia.
Zacznij pocierać w miejscu, które jest przypalone. Po chwili zobaczysz, jak spalenizna znika. Na koniec pozostaje tylko dobrze oczyścić powierzchnię z masy, którą nałożyłeś i przetrzeć miękką i wilgotną szmatką.
Jak wyczyścić przypalone żelazko? Użyj octu
Ocet spirytusowy jest wykorzystywany w kuchni, ale także możesz dodać go do pralki, aby zapobiec zafarbowaniu ubrań. Ten produkt możesz również wykorzystać do wyczyszczenia żelazka, kiedy zostanie przypalone.
Co zrobić? Po odłączeniu żelazka od źródła prądu poczekaj aż trochę wystygnie. Kiedy będzie jeszcze ciepłe, na szmatkę wlej trochę octu spirytusowego, a następnie zacznij pocierać wcześniej przypalone miejsce. Na sam koniec przetrzyj powierzchnię wilgotną szmatką. Proste, prawda?
Pasta do zębów – nie tylko do porannej i wieczornej higieny jamy ustnej
Pastę do zębów na pewno masz pod ręką. Wystarczy nałożyć trochę pasty na powierzchnię z czarnym osadem. Następnie, weź miękką szczoteczkę i zacznij rozprowadzać produkt po nawierzchni. Pocieraj, aż pozbędziesz się spalenizny. Następnie dokładnie wytrzyj wilgotną szmatką i gotowe. Znowu możesz bezpiecznie prasować tkaniny!

Sól kuchenna rusza na pomoc!
Czym wyczyścić przypalone żelazko? Solą kuchenną. Ten sposób różni się od pozostałych. Przyszykuj gazetę lub papier i wysyp warstwę soli. Następnie przesuwaj po niej rozgrzanym żelazkiem. Taki proces powoduje usunięcie czarnego osadu na tafli i pozwoli na oczyszczenie urządzenia. Wykonuj te ruchy, aż do zniwelowania spalenizny.
Papier od pieczenia sposobem na wyczyszczenie żelazka
To nie wszystko. Żelazko możesz wyczyścić także za pomocą papieru do pieczenia Wystarczy, że podłączysz urządzenie do prądu i zaczniesz prasować papier. Dzięki temu spalenizna zejdzie z tafli i znowu będziesz mógł się cieszyć czystym sprzętem.
UWAGA: Nie stosuj tego sposobu, jeśli posiadasz żelazko teflonowe. Taki zabieg mógłby doprowadzić do uszkodzenia stopy urządzenia.
Folia aluminiowa
Wystarczy, że rozłożysz ją na desce do prasowania i tak samo, jak w przypadku papieru do pieczenia zaczniesz prasować. Żelazko powinno być wcześniej lekko nagrzane i odłączone od źródła prądu.
Sok z cytryny
Przypalenie na urządzeniu nie jest aż takie straszne i małe? Poradzi sobie z nim sok z cytryny. Wystarczy, że nasączysz miękką ściereczkę sokiem z cytryny i zaczniesz pocierać w miejscu, gdzie powstał czarny osad. Po chwili powinna powitać Cię już piękna tafla, gotowa do prasowania ubrań.
Czyszczenie przypalonego żelazka specjalnymi produktami
Na rynku możesz znaleźć specjalny sztyft do czyszczenia żelazka. Musisz podgrzać urządzenie do odpowiedniej temperatury (około 150 stopni), a następnie posmarować równomiernie miejsce, które chcesz wyczyścić. Wystarczy odczekać około 3 minut i przetrzeć taflę żelazka suchą szmatką.
Taki sztyft nadaje się do każdego rodzaju stopy żelazka – możesz bezpiecznie korzystać bez obaw o uszkodzenie.

Jak dbać o żelazko, aby posłużyło przez wiele lat?
Nie chcesz szybko kupować nowego urządzenia – tego jestem pewna. Dlatego musisz o nie dbać.
O tym, aby przetrzeć przed użyciem urządzenie wilgotnym ręcznikiem papierowym, już wiesz. Co jeszcze jest ważne?
Po każdym użyciu wylej wodę z wnętrza żelazka. Wiele osób zostawia ją w środku na kolejne prasowanie. Wylewając płyn, zapobiegniesz narastaniu kamienia w środku urządzenia, a także pozbędziesz się bakterii, które mogą się w nim rozwijać.
Jeśli jesteśmy już przy kamieniu, to należy pamiętać o regularnym odkamienianiu urządzenia. Trzeba to robić, co 1-2 miesiące. Możesz zastosować domowe środki lub zakupić specjalne tabletki, lub płyn, który Ci w tym pomoże.
Pamiętaj także, aby nie trzeć powierzchni stopy żelazka twardymi i ostrymi materiałami lub przedmiotami. Takie działanie zniszczy powierzchnię, która prasuje ubrania i urządzenie będzie nadawało się tylko do wyrzucenia.
Teraz już wiesz, jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko domowymi sposobami oraz, jaki specjalistyczny produkt wybrać. Utrzymanie urządzenia w dobrym stanie jest niezwykle ważne. Tylko w taki sposób, będziesz mógł skutecznie prasować ubrania bez obaw, że zostaną zabrudzone. Dbaj o żelazko i pielęgnuj je, nawet kiedy nie jest przypalone.