Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Jak zacząć oszczędzać? 6 najważniejszych wskazówek na początek

Jak zacząć oszczędzać? 6 najważniejszych wskazówek na początek

Jak zacząć oszczędzać? 6 najważniejszych wskazówek na początek

Oszczędzanie to jeden z najbardziej pożądanych nawyków. Dzięki niemu możesz zapewnić sobie finansową poduszkę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Zaoszczędzone pieniądze pomogą zrealizować marzenia lub pokryć niespodziewany wydatek. Z czasem mogą nawet zapewnić Ci finansową niezależność. Co ważne, oszczędzać może każdy – bez względu na wiek i zarobki. Na początku z pewnością przydadzą Ci się jednak wskazówki. Jak zacząć oszczędzać? Poznaj sześć prostych sposobów, które Ci w tym pomogą!

1 Wyznacz cele oszczędnościowe

Jeśli nie wiesz, jak zacząć oszczędzać pieniądze, zapewne będziesz potrzebować do tego dodatkowej motywacji. Jedną z najskuteczniejszych jest wyznaczenie sobie celów oszczędnościowych. Dzięki temu łatwiej przekonasz się, że oszczędzanie faktycznie ma sens.

Cele oszczędnościowe mogą być krótko- lub długoterminowe. Na początek lepiej wyznaczyć sobie te pierwsze. Kiedy uda Ci się jakiś zrealizować, łatwiej przekonasz sam siebie, że warto oszczędzać również w dłuższej perspektywie.

Celem krótkoterminowym może być nowy gadżet elektroniczny czy wyjazd na krótkie wakacje. Określ, jaka kwota będzie Ci potrzebna i w jakim czasie realnie będziesz w stanie ją odłożyć. Ważne, by był to cel możliwy do osiągnięcia przy Twojej sytuacji finansowej.

A potem trzymaj się planu. Kiedy go zrealizujesz, dostaniesz bodziec do oszczędzania w dłuższej perspektywie. Wtedy możesz zacząć odkładać na emeryturę, studia dla dziecka czy zakup wymarzonego samochodu.

jak zacząć oszczędzać pieniądze? Wyznacz cele oszczędnościowe
Cel oszczędnościowy pomoże Ci znaleźć motywację do odkładania pieniędzy

2 Określ swoje wydatki

Wyznaczenie celów to jeden z przyjemniejszych składowych oszczędzania. By jednak mieć z czego odkładać pieniądze, często trzeba będzie nieco ograniczyć wydatki. A do tego potrzebne jest precyzyjne określenie tego, ile tak naprawdę wydajesz.

Najprostszą drogą do tego jest zapisywanie swoich wydatków. Codziennie wieczorem możesz podsumować, ile wydałeś. Ważne, by podzielić te wydatki na rachunki i opłaty, żywność, transport czy rozrywki. Dzięki temu nie tylko poznasz łączną sumę wydatków, ale też ich strukturę – podsumujesz wszystkie zapiski na koniec miesiąca.

Możesz też ułatwić ten proces, zwłaszcza jeśli zdecydowaną większość transakcji dokonujesz kartą. W aplikacjach wielu banków są specjalne narzędzia, które to dla Ciebie podliczą. Znajdziesz także zewnętrzne aplikacje przeznaczone wyłącznie do podsumowywania wydatków oraz oszczędzania.

3 Opracuj domowy budżet

Kiedy określisz już swoje wydatki, powinieneś ustalić miesięczny domowy budżet. W tym celu porównaj je z przychodami – ich zapewne nie będzie trzeba mozolnie podliczać. Proste zestawienie pokaże Ci, jak kształtują się Twoje finanse i jak daleko jesteś od rozpoczęcia oszczędzania.

Pamiętaj, by przy opracowywaniu domowego budżetu nieco podnieść sumę wydatków – najlepiej o jakieś 10 procent. To kwota na wypadek nieprzewidzianych potrzeb, takich jak naprawa samochodu.

4 Poszukaj sposobów na zmniejszenie wydatków

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Głównym sposobem na znalezienie kwot, które można odłożyć, jest zmniejszenie wydatków. Jako że je już przeanalizowałeś, zapewne widzisz, w których rubrykach sumy są podejrzanie duże. W tym zakresie możesz popracować co najmniej na kilku polach.

Ogranicz wydatki na rozrywkę

Najprościej o oszczędności w kategorii “rozrywka”. W pierwszej kolejności sprawdź subskrypcje platform streamingowych. Może nie wszystkie są Ci potrzebne? Większość odnawia się automatycznie. Jeśli z niektórych korzystasz tylko od czasu do czasu, warto je anulować. Wrócisz, kiedy trafi na nie nowy film albo kolejny sezon ulubionego serialu.

Podobnie możesz zweryfikować pakiet telewizyjny – może wystarczy Ci podstawowy? Jeśli często chodzisz do kina, zacznij wybierać dni w środku tygodnia, gdy bilety są tańsze.

Rozrywką z pewnością jest również spędzanie wieczorów na mieście. Kiedy zaczniesz spotykać się ze znajomymi w domu, taniej kupisz jedzenie i napoje. Nie musisz oczywiście od razu rezygnować ze wszystkich posiłków poza domem, ale warto je ograniczyć.

jak zacząć oszczędzać? Zrezygnuj z niepotrzebnych subskrypcji
Oszczędności można rozpocząć od redukcji wydatków na telewizję i platformy streamingowe

Podróżujesz? Zrób to z głową!

Każdy musi odpocząć od swoich codziennych obowiązków i w końcu się zrelaksować. Dlatego organizujemy wyjazdy – po naszej pięknej Polsce i za granicę. W tym wypadku warto poszukać już wcześniej tanich lotów i noclegów, które sprawią, że trochę pieniędzy zostanie nam w kieszeni. Warto zaopatrzyć się także w najważniejsze rzeczy do walizki, aby na miejscu wydawać już tylko na przyjemności.

A co, jeśli chodzi o transport? Wiele osób decyduje się na podróże samochodem. Niestety jest to opcja nie dość, że droga (paliwo nie tanieje), ale i męcząca. Jeśli planujesz wyjazd za granicę, skorzystaj z lotów. Planujesz podróż po naszym kraju? Najlepszym rozwiązaniem będzie transport kolejowy. To także idealny środek lokomocji, jeśli chcesz coś przewieść. Specjalne pociągi mogą przetransportować duże towary. Linie kolejowe coraz bardziej się rozbudowują i oferują coraz więcej miejsc, do których możesz pojechać sam lub przewieść rzeczy.

Kupuj jedzenie rzadziej i z wyprzedzeniem

Zamawianie posiłków poza domem nie będzie Cię kusiło, jeśli dobrze zaplanujesz swój jadłospis. Warto pomyśleć o nim z wyprzedzeniem już na etapie zakupów. Pomyśl, co będzie Ci potrzebne w perspektywie kilku dni, i kup to za jednym zamachem.

Rzadsze wizyty w sklepie sprawią, że nie będzie pokusy do kupowania mniej potrzebnych rzeczy. A te później albo psują się w lodówce, albo sprawiają, że reszta Twoich zapasów się przeterminowuje.

Większe zakupy mogą też okazać się tańsze. W wielu marketach znajdziesz promocje związane z zakupem dwóch czy trzech takich samych produktów. Jeśli mają długą datę przydatności do spożycia, warto z nich skorzystać. Jak zacząć oszczędzać na jedzeniu? W sklepie trzymaj się listy zakupów i wychylaj się z niej tylko wtedy, gdy dostrzeżesz prawdziwą okazję.

Sprawdź, czy nie możesz ograniczyć wydatków na transport

Wielu Polaków musi sobie radzić z wykluczeniem transportowym i samochód jest dla nich jedyną możliwością dojazdu do pracy. Jeśli jednak mieszkasz w sporym mieście, prawdopodobnie niemal wszędzie będziesz w stanie dojechać autobusem lub tramwajem. To opcja mniej wygodna, ale z pewnością tańsza. Jeśli więc to możliwe, przesiadaj się na komunikację miejską.

To samo dotyczy dłuższych wyjazdów – wycieczka pociągiem może okazać się nie mniej ekscytująca od podróży samochodem. A bilety na przejazdy kolejowe, z odpowiednim wyprzedzeniem, często można kupić w atrakcyjnych cenach.

Zoptymalizuj niezbędne koszty

Kosztów związanych z czynszem czy podatkami nie da się uniknąć ani obniżyć. Możesz jednak postarać się oszczędzać na mediach – przy okazji przysłużysz się środowisku.

Zakręcaj wodę w czasie mycia zębów, włączaj zmywarkę dopiero wtedy, gdy jest pełna. Zamień kąpiele w wannie na mycie się pod prysznicem i postaw na wodę o nieco niższej temperaturze – pomoże w tym bateria z termostatem.

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać energię, przede wszystkim uważaj na urządzenia elektryczne w trybie czuwania. Odłączaj je od prądu, a nie będą pobierać energii. Wszelkie ładowarki wyciągaj z gniazdka tuż po zakończeniu ładowania. Możesz też ograniczyć koszty związane z używaniem lodówki, nieco zwiększając temperaturę w jej wnętrzu oraz w zamrażarce.

Do stałych kosztów trzeba dziś zaliczyć również opłaty za telefon. Jeśli jednak korzystasz z oferty na kartę lub akurat kończy Ci się umowa, sprawdź, czy inny operator nie zaproponuje Ci lepszych warunków. Często zachęcają nowych klientów promocjami, na które ci z dłuższym stażem nie mogą liczyć.

A może dodatkowe koszty generuje również Twoje konto bankowe lub karta kredytowa? Często opłaty są uzależnione od liczby transakcji. Jeśli tak jest, a Ty regularnie nie spełniasz warunków darmowego prowadzenia rachunku, lepiej z niego zrezygnować.

Nie trzymaj się też kurczowo jednego ubezpieczyciela samochodu. Przy kupowaniu nowej polisy sprawdź konkurencyjne oferty. Być może będziesz w stanie zredukować opłatę.

jak zacząć oszczędzać? Warto założyć specjalne konto
Odpowiednie instrumenty bankowe pomogą Ci zapanować nad rachunkami

5 Załóż konto oszczędnościowe

Ograniczenie wydatków sprawi, że w Twoim portfelu czy na koncie na koniec miesiąca będzie nieco więcej pieniędzy. Ważne jednak, by tam nie pozostały. Dobrze jest fizycznie – lub wirtualnie – gromadzić gdzieś oszczędności.

Możesz oczywiście zbierać pieniądze “do skarpety”. Wtedy jednak ich wartość nie będzie rosnąć. Jak zacząć oszczędzać pieniądze z głową? Na koncie oszczędnościowym. Oprocentowanie na kilka procent sprawi, że oszczędności będzie stale przybywać. A obserwowanie, jak jest ich coraz więcej, może być znakomitą motywacją do oszczędzania.

Oczywiście konto oszczędnościowe nie zniweluje skutków wysokiej inflacji, ale może być dobrym instrumentem finansowym na początek. Tym bardziej że umożliwia elastyczne dysponowanie pieniędzmi.

Jeśli masz kilka celów oszczędnościowych, dla każdego możesz założyć osobny rachunek. Z czasem, gdy zgromadzisz nieco funduszy, warto będzie pomyśleć o inwestycjach.

6 Zautomatyzuj oszczędzanie

Każdy sportowiec wie, że systematyczność to jedna z kluczowych cech treningu. Podobnie jest z treningiem oszczędzania. Efekty będą zadowalające, kiedy pieniądze będziesz odkładać regularnie.

By sobie w tym pomóc, możesz zautomatyzować ten proces. Wystarczy ustawić raz w miesiącu przelew automatyczny na określoną kwotę – taką, jaką realnie jesteś w stanie zaoszczędzić. Niech trafia na konto oszczędnościowe. Spróbuj realizować takie transakcje na początku miesiąca – to będzie dyscyplinować Cię do oszczędzania.

Możesz też skorzystać z bankowych narzędzi mikro oszczędzania. Niektóre oferują usługę, która zaokrągla transakcje kartą do pełnej kwoty – czasem o 50 groszy, czasem nieco więcej – i naddatek wpłaca na rachunek oszczędnościowy. Niby to minimalne kwoty, ale z czasem mogą urosnąć do przyjemnej sumki.

Podsumowanie: jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Jeżeli dręczy Cię pytanie “jak zacząć oszczędzać”, zacznij od wyznaczenia sobie celów. To zmotywuje Cię do działania. Następnie należy oszacować swoje wydatki i określić miesięczny budżet.

Potem przyjdzie czas na jego optymalizację poprzez ograniczenie wydatków. Możesz wydawać mniej pieniędzy na rozrywkę, rozsądniej planować codzienne zakupy, poszukać oszczędności na kosztach transportu, opłatach za media czy rachunkach za telefon.

By faktycznie odkładać pieniądze, na początek załóż przynajmniej konto oszczędnościowe. Warto też zautomatyzować oszczędzanie, ustawiając comiesięczne przelewy automatyczne.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Najlepsza poduszka do spania na boku – jak wybrać model idealny?

Najlepsza poduszka do spania na boku – jak wybrać model idealny?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 204 wyświetleń
Zawód fizjoterapeuty – zarobki, perspektywy rozwoju

Zawód fizjoterapeuty – zarobki, perspektywy rozwoju

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 140 wyświetleń
Jak nosić zwiewne sukienki? Poznaj modowe inspiracje

Jak nosić zwiewne sukienki? Poznaj modowe inspiracje

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 39 wyświetleń
System alarmowy do domu jednorodzinnego – podstawowe komponenty

System alarmowy do domu jednorodzinnego – podstawowe komponenty

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 120 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl