Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Moda > Jak zacząć robić biżuterię? 7 kroków

Jak zacząć robić biżuterię? 7 kroków

Jak zacząć robić biżuterię? 7 kroków

Jak zacząć robić biżuterię w domowym zaciszu? Podstawa to… chcieć i być gotowym do nauki! Przed Tobą wspaniała przygoda na wiele lat. Tworzenia można nauczyć się w każdym wieku, a z tym poradnikiem będziesz wiedzieć, od czego zacząć i jak rozwijać swoje umiejętności twórcze. Na końcu poznasz także potencjalne problemy, jakie możesz napotkać na rękodzielniczej drodze, oraz sposoby ominięcia ich. Przeczytaj!

Jak zacząć robić biżuterię krok po kroku? Kluczowe etapy

Zanim przejdziesz do wykonywania pierwszych projektów, musisz poznać różne techniki tworzenia, wyrobić podstawowe zdolności manualne i zaopatrzyć stanowisko pracy w półfabrykaty do biżuterii. Zaczynając z tym rękodziełem od zera trzeba skoncentrować się na poniższych głównych krokach:

 1. Szukanie inspiracji rękodzielniczych.
 2. Przejrzenie materiałów poradnikowych.
 3. Zakup narzędzi i materiałów.
 4. Pobudzanie zdolności manualnych.
 5. Wykonanie prostych projektów.
 6. Nauka trudniejszych technik rękodzielniczych.
 7. Uwiecznianie postępów w nauce.

Ta lista doprowadzi Cię do biżuteryjnego mistrzostwa. Poniżej wyjaśniamy, jak wygląda każdy z etapów i czemu służy.

1 – Poszukiwanie inspiracji

Robienie biżuterii to przede wszystkim kreatywność i wyrażanie siebie. By jednak zacząć tworzyć, musisz dobrze wiedzieć… co tak naprawdę chcesz tworzyć. Skąd czerpać inspiracje, gdy stawiasz pierwsze kroki w tej fascynującej dziedzinie?

 • Internet: Przeglądaj strony internetowe i blogi poświęcone tworzeniu biżuterii. Korzystaj z platform takich jak Pinterest czy Instagram, szukając inspiracji wizualnych. Dołącz do grup i społeczności twórców biżuterii, wymieniających się doświadczeniami i pomysłami – znajdziesz je na Facebooku.
 • Własne upodobania: Jaki styl ubioru Ci się podoba? Wolisz jasne kolory, czy ciemne? Lubisz uroczą biżuterię dodającą dziewczęcego uroku, a może preferujesz rockowy pazur lub boho? Tworzona biżuteria musi Ci się podobać!
 • Globalna moda: Przeglądaj magazyny modowe i blogi, obserwując trendy w biżuterii. Analizuj style ulubionych projektantów i marek. Szukaj inspiracji w stylizacjach gwiazd oraz influencerek.
 • Różne techniki: W domu można tworzyć biżuterię z kamieni jubilerskich, z haftem sutasz, opartą na koralikach, czy wykorzystującą ozdoby ze stali chirurgicznej. Ciekawa technika to także wire wrapping (artystyczne zawijanie drutu), tworzenie ozdób z modeliny i wiele, wiele innych. Szukaj inspiracji z różnych technik biżuteryjnych – poznaj je i stwierdź, która najbardziej Ci odpowiada pod względem estetycznym.

Porządkuj swoje inspiracje na tablicy Pinteresta. Zapisuj w kolekcjach na Instagramie. Zrób na pulpicie folder, do którego będziesz wrzucać zdjęcia zachwycającej biżuterii DIY. Napatrzenie się na rękodzieło ostatecznie zmotywuje Cię do nauki, a cudze projekty bardzo przydadzą Ci się na dalszym etapie. W przyszłości będziesz próbować je odtworzyć w ramach nauki.

2 – Obejrzyj tutoriale, uporządkuj wiedzę

Już poszukując inspiracji trafisz na wiele materiałów instruktażowych od doświadczonych rękodzielników. Po zorientowaniu się, jaką technikę chcesz zgłębić, czas przejść do gromadzenia praktycznej wiedzy.

 • YouTube to kopalnia wiedzy o sztukach wizualnych. Z nagrań dowiesz się wszystkiego o podstawowych technikach twórczych. Odtwarzanie filmów można spowolnić, a każdy zapisać na playliście.
 • Doskonałym medium artystyczno-edukacyjnym jest także Pinterest. Ta platforma powstała po to, by dzielić się inspiracjami oraz wiedzą. Zapisuj znalezione materiały instruktażowe na swoich tablicach. Sprawdź, jak po angielsku nazywają się różne techniki biżuteryjne – anglojęzyczny Pinterest jest zasobniejszy w wiedzę, więc warto wyszukiwać w tym języku.
 • Sięgnij po książki o robieniu biżuterii. W księgarniach znajdziesz dziesiątki książek-poradników, również po polsku.
 • Odkryj bogactwo informacji na blogach i stronach internetowych poświęconych tworzeniu biżuterii – prowadzą je zarówno amatorzy tworzenia, jak i profesjonalne sklepy z materiałami. W Sieci znajdziesz darmowe tutoriale, porady, mnóstwo przydatnych wskazówek.
 • Skorzystaj z internetowego kursu. Za niewielkie pieniądze można zyskać dostęp do profesjonalnych materiałów szkoleniowych.
 • Sprawdź, czy w Twoim mieście odbywają się warsztaty twórcze. Robienie biżuterii jest popularne, toteż nie brakuje wydarzeń, na których można poznać to rękodzieło pod okiem instruktora.

Zwracaj uwagę na to, jakie narzędzia oraz półfabrykaty są pokazywane w instruktażach. Kolejnym etapem są bowiem zakupy.

pinterest z instruktażami do robienia biżuterii
Na Pintereście artyści promują swoje treści – także te instruktażowe przedstawiające robienie biżuterii. Miej na uwadze, że najlepsze wyniki wyszukiwania uzyskasz korzystając z języka angielskiego.

3 – Zaopatrz się w narzędzia

Czas zaopatrzyć się w fachowy niezbędnik. Na tym etapie będziesz już wiedzieć, co jest potrzebne do biżuterii w Twoim guście. Najpopularniejszymi narzędziami i półfabrykatami są:

 • szczypce jubilerskie: 3 pary (do cięcia, do zgniatania, do formowania, często sprzedawane w zestawach),
 • narzędzia służące precyzji: bardzo ostre nożyczki, pęsety, pilnik, szkło powiększające
 • elementy do nawlekania: igły, druty jubilerskie, żyłki,
 • półfabrykaty konstrukcyjne: różne warianty zapięć, kółka montażowe, krawatki,
 • podstawy projektów: gotowe bazy do naszyjników, łańcuszki, rzemyki, bigle do kolczyków,
 • elementy ozdobne: zawieszki, koraliki, cyrkonie, chwosty.

Dobór narzędzi i półfabrykatów zależy w głównej mierze od tego, w jakiej technice chcesz tworzyć. Dlatego właśnie rekomendujemy poczekanie z zakupami do czasu zgromadzenia podstawowej wiedzy. Dopiero po zapoznaniu się z instruktażami będziesz mieć pewność, co jest realnie potrzebne.

Wszystko kupisz w hurtowni biżuteryjnej. Na polskim rynku jest wiele miejsc zajmujących się sprzedażą takich akcesoriów – uda Ci się zaopatrzyć całe stanowisko pracy w jednym sklepie.

A może gotowe zestawy?

Tak – gotowe zestawy dla dorosłych chcących robić biżuterię to dobry wybór. W zestawach znajdziesz komplet narzędzi oraz półfabrykatów, z którymi wykonasz najprostsze typy biżuterii. Dostaniesz je w jubilerskich hurtowniach, na Amazonie, Allegro i chińskich platformach sprzedażowych. Jeśli masz wątpliwości co do zakupów (lub chcesz zacząć się uczyć jeszcze przed zgłębieniem instruktaży), taki zestaw ułatwi Ci sprawę.

jak zacząć robić biżuterię z gotowym zestawem półfabrykatów
Robienie biżuterii na bazie zestawów to najprostsza droga. Ogranicza kreatywność – bo siłą rzeczy nie stworzysz ozdób, których producent nie przewidział – ale przydaje się do nauki podstawowych technik pracy z półfabrykatami.

4 – Rozbudź zdolności manualne

Masz wiedze i niezbędny sprzęt – czas przejść do ćwiczeń. Pierwsze zabawy z półfabrykatami oraz narzędziami służą wyrobieniu podstawowych zdolności manualnych i nauce cierpliwości.

 • Ćwicz wyginanie drutu w różne kształty.
 • Trenuj nawlekanie koralików na nitkę, żyłkę i drut.
 • Zaplataj rzemyki, wiąż supełki na nitkach.
 • Mocuj końcówki klejone i zaciskowe.
 • Przyklejaj ozdoby na odpowiedniej ilości kleju jubilerskiego.
 • Wycinaj kształty z filcu.
 • Twórz figurki z modeliny.

Opanuj podstawowe techniki manualne, zanim przejdziesz do tworzenia konkretnych projektów. Nie zniechęcaj się początkowymi niepowodzeniami – ciesz się procesem i doceniaj, że idzie Ci coraz sprawniej.

5 – Wykonuj proste projekty

Po wyrobieniu sprawności w palcach przejdź do realizacji najłatwiejszych projektów biżuteryjnych. Najłatwiejsze ozdoby to:

 • bransoletki i naszyjniki z koralików,
 • kolczyki z filcu,
 • plecione bransoletki,
 • kolczyki-sztyfty z pojedynczymi koralikami i kamieniami,
 • naszyjniki na gotowych bazach, z wykorzystaniem zawieszek,
 • breloczki.

Zaopatrzenie się w gotowe półfabrykaty do biżuterii znacznie ułatwia sprawę. Z nimi nie musisz ręcznie obrabiać metali czy szlifować koralików. Warto mieć pod ręką sporą kolekcję i na bieżąco ją uzupełniać, by w trakcie pracy niczego Ci nie zabrakło. Treningową biżuterię możesz w przyszłości rozmontować, a potem ponownie wykorzystywać elementy.

jak zacząć robić biżuterię - prosta bransoletka dobra na początek
Koralikowanie to jedna z najprostszych metod. Na koralikach nauczysz się, jak robić biżuterię wymagającą precyzji i cierpliwości, ale jeszcze nie ogromnych zdolności manualnych.

Od jakiej biżuterii NIE zaczynać?

Odradzamy rozpoczynanie nauki od biżuterii z drogimi kamieniami szlachetnymi – oprawianie ich wymaga sporego doświadczenia. Na później zostaw także naukę precyzyjnych technik złotniczych obejmujących obróbkę metalu od podstaw, z użyciem lutownicy. Pozostań przy gotowych półfabrykatach metalowych formowanych z użyciem szczypiec. I wreszcie – projekty skomplikowane, łączące wiele technik, z którymi jeszcze nie przyszło Ci pracować. Niepowodzenia w trudnych pracach przyniosą tylko frustrację i zniechęcenie.

6 – Podwyższaj poprzeczkę

Pierwsze projekty są proste, a sukcesy z nimi motywują do dalszego rozwoju. Przechodź więc do coraz trudniejszych metod twórczych. Ponownie zwróć się w stronę tutoriali. Przejrzyj zapisane na początku inspiracje i na podstawie już posiadanej wiedzy postaraj się je odtworzyć.

Masz w głowie autorski pomysł na konkretną biżuterię? Zaprojektuj ją. Weź kartkę i ołówek, zaznacz jak chcesz rozmieścić ozdoby. Zawsze warto mieć pod ręką schematyczny projekt – to ułatwia pracę.

7 – Dokumentuj swój postęp

Co Ty na to, by założyć na Instagramie profil pokazujący Twoją zabawę z rękodziełem? Wrzucaj na niego zdjęcia i nagrania pokazujące, co i jak tworzysz. To zmotywuje Cię do ciągłego doskonalenia umiejętności – bo przecież odbiorcy patrzą! Kiedy zaobserwują Cię inni rękodzielnicy, możesz liczyć na wymianę doświadczeń i praktyczne porady.

W dodatku, jeżeli kiedyś zdecydujesz się zmienić robienie biżuterii w źródło zarobku, będziesz już mieć grono potencjalnych klientów. Ludzie uwielbiają oryginalną biżuterię DIY, więc zaczną Ci proponować zakup szybciej, niż sądzisz.

Czy robienie biżuterii jest trudne?

Ogólnie rzecz biorąc, robienie biżuterii nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości. Jeśli masz już doświadczenie w pracach ręcznych, takich jak szycie, rysowanie lub malowanie, tworzenie przyjdzie Ci łatwiej. Do efektywnego tworzenia trzeba po prostu lubić precyzyjną pracę. Nie bój się eksperymentować i próbować nowych technik, miej przed sobą instruktaże, a wszystko pójdzie zgodnie z planem.

robienie biżuterii z koralików - nawlekanie, widok z bliska
Czy nawlekanie koralików jest trudne technicznie? Nie – ale będzie trudne jeśli masz gorącą głowę. To po prostu rękodzieło dla osób, które lubią przez długi czas koncentrować się na detalach.

Jakie trudności mogą się pojawić przy tworzeniu?

Na początkującego twórcę biżuterii czeka kilka potencjalnych problemów.

 • Brak umiejętności manualnych: Na początku precyzyjne ruchy dłoni i koordynacja mogą być trudne. Przy braku doświadczenia z jakimkolwiek rękodziełem, sumiennie ćwicz techniki na sucho (punkt 4.).
 • Wybór odpowiednich materiałów: Rynek oferuje ogromny wybór materiałów, co może utrudnić wybór na początku. Podczas przeglądania instruktaży rób szczegółowe notatki zakupowe. Zwracaj uwagę np. czy zastosowano zapięcie zaciskowe, czy wklejane.
 • Wątpliwości, na które nie odpowiadają instruktaże: Czasami twórcy poradników nie podają np. jaką grubość żyłki zastosowali dla koralika o danej średnicy otworu, lub też Twoje koraliki mają inną średnicę, niż te w instrukcji. Dołącz do facebookowej grupy dla tworzących biżuterię – możesz tam zadawać konkretne pytania na temat bieżących problemów. Ktoś z praktycznym doświadczeniem szybko Ci doradzi.
 • Duże dłonie, długie paznokcie: Żadna tajemnica, ze najłatwiej z precyzyjnymi pracami mają osoby o drobnych dłoniach. W przypadku masywnych palców polecamy wybranie technik wymagających mniejszej precyzji i w miarę rozwoju umiejętności manualnych przechodzenie do tych z większą liczbą detali. Co do paznokci – pozostaje po prostu je skrócić. Nauczysz się tworzenia, zanim odrosną ;).

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak zacząć robić biżuterię i wciąż chcesz spróbować tego wariantu rękodzieła. Sekret mistrzostwa tkwi w cierpliwości do nauki. Przed Tobą sporo pracy manualnej i zagłębiania się w instruktaże, ale zapewniamy, że wszystkiego da się nauczyć! Korzystaj z powszechnie dostępnej wiedzy. Zacznij od prostych prac z wykorzystaniem gotowych półfabrykatów. Zadawaj pytania na grupach zrzeszających twórców. Ciesz się tym i nie zrażaj niepowodzeniami – im dłużej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej pójdzie Ci realizacja każdego projektu.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak urządzić taras, aby pasował do klimatu ogrodu. O czym warto pamiętać?

Jak urządzić taras, aby pasował do klimatu ogrodu. O czym warto pamiętać?

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 36 wyświetleń
Jak ustawić zegarek G Shock? Tłumaczymy krok po kroku

Jak ustawić zegarek G Shock? Tłumaczymy krok po kroku

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 388 wyświetleń
Jak dbać o storczyka? Najważniejsze zasady

Jak dbać o storczyka? Najważniejsze zasady

 • Przeczytasz w 7 minut
 • 42 wyświetleń
Jaka pościel najlepsza? Poradnik

Jaka pościel najlepsza? Poradnik

 • Przeczytasz w 7 minut
 • 54 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl