Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Porady i domowe sposoby
- Data publikacji 05 stycznia 2024
- Przeczytasz w 6 minut
- 290 wyświetleń
Jak zmierzyć rozmiar pierścionka i idealnie dobrać biżuterię? Chociaż sprawa rozbija się o milimetry, zrobienie tego jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Poznaj precyzyjne sposoby na poznanie rozmiaru biżuterii bez długiego przymierzenia różnych modeli w salonie jubilerskim. Wystarczy odrobina matematyki albo… zwykłego sprytu!
Co to znaczy dobrze dobrany rozmiar pierścionka?
O dobrze dobranym rozmiarze pierścionka mówimy wtedy, gdy pierścionek lekko oplata nasadę palca, nie tworzy głębokiego odbicia na ciele. Przy zakładaniu obrączka przechodzi przez kostkę bez większego oporu. Kiedy spróbujesz zdjąć pierścionek, sprawnie zejdzie z miękkiej nasady i przeskoczy przez kostkę bez używania siły. Przez 90% czasu noszenia pierścionka tak właśnie powinno być.
A co z pozostałym 10%? Musimy Cię poinformować, że żaden dobór rozmiaru nie zagwarantuje, że pierścionek będzie perfekcyjnie dopasowany przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Są momenty, gdy pierścionek po założeniu będzie odrobinę za luźny, jak i chwile wymagające użycia siły, by zdjąć biżuterię.
Dlaczego? Dlatego, że obwód palca zmienia się na przestrzeni dnia. Rano, gdy ręce są wypoczęte i rozluźnione, palce są szczuplejsze. W ciągu dnia, gdy dłonie się męczą, do palców napływa więcej krwi – stąd czasami pojawiają się problemy przy wieczornym zdejmowaniu biżuterii. Palce puchną także kobietom w ciąży, oraz za sprawą wahań hormonalnych na przestrzeni cyklu. Niestety, zmiany te są niezależne od nas. W niektóre dni noszenie biżuterii na palcach może być zwyczajnie niekomfortowe, wręcz lepiej z niego zrezygnować – nie jest to wina złego doboru rozmiaru!
Pamiętaj – pierścionek zawsze należy mierzyć w połowie lub pod koniec dnia. Przez większość czasu noszenia ozdoby palec będzie grubszy (powody wyjaśnialiśmy powyżej) i na taki też należy dokonywać pomiaru. Mierz palce u obu dłoni – człowiek nie jest symetryczny, grubość palców może się bardzo różnić.
Czy u jubilera można zmierzyć rozmiar palca?
Jak najbardziej. Każdy salon z biżuterią dysponuje specjalną miarką do pierścionków. Taka miarka to najczęściej zbiór obręczy z oznaczeniami – zakładasz obręcze na wybrany palec i w ten sposób, metodą prób i błędów, poznajesz rozmiar. Alternatywnie, pracownik salonu może użyć miarki przypominającej trytytkę – do założenia i zaciśnięcia na palcu.
Pomiar w salonie jubilerskim to najpewniejszy sposób określania rozmiaru pierścionka. Pracownik dobrze wie, jak powinien leżeć pierścionek i ma wprawę w drobiazgowym odczytywaniu miar. Gdy będzie taka okazja, wstąp do salonu i po prostu poproś – z pewnością obsługa chętnie Ci pomoże.
Jak zmierzyć palec na pierścionek dla siebie używając linijki?
Nie masz w pobliżu salonu jubilerskiego? Niezbędnych pomiarów możesz dokonać nawet w tej chwili. Dobierając rozmiar potrzebujesz znać obwód i średnicę palca.
Weź wstążkę, owiń nasadę palca, zaznacz miejsce, w którym końcówki na siebie nachodzą. Kolejny etap to po prostu zmierzenie wyznaczonego obszaru za pomocą linijki. W ten sposób uzyskasz informację o obwodzie swojego palca.
Nie używaj centymetra krawieckiego! Miarka krawiecka jest sztywna, szeroka, nie da się jej dobrze dopasować do ciała. Zdecydowanie lepiej wypadają wstążki, na których markerem da się zaznaczyć pomiar. Zamiast wstążki możesz ewentualnie użyć grubej nici lub paska miękkiego papieru (np. ręcznika kuchennego).
Niektórzy producenci oznaczają rozmiary pierścionka posługując się średnicą. Kiedy poznasz obwód, przekrój bez problemu obliczysz ze wzoru na średnicę. Pamiętasz go ze szkoły? Jeśli nie – przypominamy: podziel obwód przez 3,14. Gotowe – znając obwód i średnicę palca wiesz już wszystko, co potrzebne, by skutecznie posłużyć się tabelą rozmiarów producenta.
Pomiar posiadanego pierścionka – nie tylko ręcznie!
Nosisz biżuterię na co dzień? Weź swój ulubiony pierścionek. Zmierz jego średnicę linijką – to pierwszy parametr potrzebny przy określaniu rozmiary. Drugi – obwód – obliczysz mnożąc średnicę razy 3,14. I to wszystko!
W Google Play i Apple Store znajdziesz aplikacje na smartfony służące do mierzenia pierścionków. Kładziesz pierścionek na obszarze zaznaczonym na wyświetlaczu i dopasowujesz obrys do obrączki. Ściągnięcie takiej aplikacji jest przydatne zwłaszcza gdy chcesz zmierzyć pierścionki na różne palce – z takim darmowym programem pójdzie Ci sprawniej.
Jak zmierzyć rozmiar pierścionka dla innej osoby? Sprytne sposoby
Jak widzisz, samodzielny pomiar obwodu palca czy pierścionka to bułka z masłem. Co jednak gdy chcesz sprawić pierścionek bliskiej osobie? Wszystkie metody na to, jak zmierzyć palec na pierścionek biorą w łeb, jeśli zależy Ci na niespodziance… Znajdzie się jednak sposób na wszystko!
- Podkradnij na chwilę pierścionek bliskiej osoby i skorzystaj ze wspomnianych wyżej aplikacji.
- Zadziała także odbicie pierścionka w… kostce mydła! Tego sposobu używało się jeszcze przed epoką smartfonów.
- Bliska osoba nie nosi pierścionka? Na najbliższym wyjściu na miasto zaproponuj wstąpienie do jubilera, by z ciekawości przymierzyć ozdoby. Jeśli jesteś mężczyzną, wtajemnicz w plan jej przyjaciółkę!
- Pokaż jubilerowi zdjęcie dłoni kobiety – doświadczeni potrafią trafnie ocenić rozmiar już na takiej podstawie. Może jej stylistka paznokci opublikowała w mediach społecznościowych fotografię ostatniego manicure?
- Ostatecznie, mimochodem podpytaj o noszony rozmiar pierścionka – większość kobiet noszących biżuterię dobrze go zna.
Nawet jeżeli to, jak zmierzyć pierścionek nie pójdzie do końca po Twojej myśli i zakupisz nieodpowiedni rozmiar, pamiętaj, że jubiler ma możliwość dostosowania ozdoby do dłoni posiadaczki. Oczywiście wymaga to nieco zachodu i lepiej byłoby uniknąć konieczności korzystania z usługi korekty… ale po prostu nie przerażaj się, jeśli pierścionek okaże się zbyt mały bądź za duży. Obdarowana i tak wkrótce będzie mogła go nosić.
Obwód to nie wszystko, czyli rola konstrukcji obrączki
Im szersza obrączka pierścienia, tym większy rozmiar może być konieczny do jej komfortowego noszenia. Z prostej przyczyny – musi schować się pod nią więcej nasady palca, ciało nie opływa pierścionka. Weź to pod uwagę wybierając model – jeżeli stawiasz na ozdobę o dużej szerokości, polecamy zapobiegliwie wziąć o rozmiar większą. Najprawdopodobniej będzie wygodniejszy dla posiadaczki, zwłaszcza gdy jej palce nieco podpuchną.
Uważnie czytaj tabele!
Gdy poznasz obwód swojego palca skorzystaj z tabeli rozmiarów producenta biżuterii. Uważaj! Rozmiary pierścionków różnią się w zależności od kraju, ponieważ są one oparte na różnych systemach pomiarowych. Większość krajów używa systemu rozmiarów pierścionków w milimetrach, ale niektóre kraje (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada) używają systemu rozmiarów pierścionków w calach.
Skoro wiesz już, jak zmierzyć rozmiar pierścionka – do dzieła! Łap za domowe narzędzia do mierzenia obwodu palca i przypomnij sobie odrobinę matematyki. Możesz skorzystać z dobrodziejstw technologii – pobrać aplikację na smartfona i wykorzystać posiadany sprawdzony pierścionek. Do dyspozycji są także pracownicy salonów jubilerskich – zawsze możesz poprosić o pomiar wybranych palców. Z uważnością czytaj tabele rozmiarowe producenta biżuterii i zwróć uwagę na szerokość wybranego modelu pierścionka.
Jeżeli dojdzie do pomyłki, nie załamuj się! Doświadczony jubiler przeprowadzi korektę rozmiaru pierścionka zgodnie z wymiarami palca posiadaczki.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Spraw aby wnętrze Twojego domu było unikatowe za pomocą regałów industrialnych
- Przeczytasz w 2 minut
- 117 wyświetleń