Jak znaleźć zgubiony telefon?
- Data publikacji 22 lutego 2023
- Przeczytasz w 6 minut
- 431 wyświetleń
Wracasz do domu po długim dniu. Sięgasz do kieszeni, by wyjąć smartfona i wreszcie w spokoju przejrzeć media społecznościowe, a tam… pustka! Stało się — zgubiłeś swój sprzęt. Postaraj się nie denerwować, bo jeszcze nie wszystko stracone. Dowiedz się, jak znaleźć zgubiony telefon i bądź dobrej myśli!
Zadzwoń do siebie!
Klasyczne rozwiązanie, które często okazuje się zupełnie wystarczające. Złap za smartfona domownika lub skorzystaj z jednej z wielu możliwości dzwonienia na telefon przez komputer np. Asus Zenbook. Nowoczesny laptop na pewno umożliwi Ci wykonanie takiego połączenia. Wybierz swój numer i… uważnie nasłuchuj. Kto wie, czy telefon nie zawieruszył się np. w naderwanej podszewce kurtki?
W ten sposób dodzwonisz się także do znalazcy. Miej nadzieję, że jest to znalazca uczciwy — taki odbierze połączenie i bez problemu zwróci Ci telefon.
Jeśli dzwonienie nie przyniosło rezultatu, czas skorzystać z bardziej zaawansowanych metod na to, jak znaleźć zgubiony telefon. Zanim przystąpisz do testowania ich, zaloguj się na komputerze do aplikacji bankowej i zablokuj możliwość płacenia telefonem.
Po zabezpieczeniu konta przejdź do możliwości lokalizacyjnych wymienionych poniżej.
Jak zlokalizować zgubiony telefon korzystając z aplikacji?
Namierzenie zgubionego sprzętu jest możliwe dzięki skorzystaniu z dobrodziejstw technologii. Możesz to zrobić po numerze IMEI, module antykradzieżowym lub module kontroli rodzicielskiej.
Zacznijmy od pierwszej metody. IMEI (International Mobile Equipment Identity) to unikatowy numer identyfikacyjny Twojego telefonu. Znajduje się na oryginalnym pudełku oraz z tyłu obudowy telefonu. Skoro telefon przepadł, odszukaj pudełko ze smartfona i odszukaj 15-cyfrowy identyfikator przy nalepce z kodami kreskowymi. Następnie, pobierz na komputer aplikację do namierzania po numerze IMEI. Wystarczy wprowadzić identyfikator, a program poda lokalizację urządzenia.
Lokalizacja zgubionego smartfona jest śledzona także przez niektóre programy antywirusowe np. AVG Antywirus & Ochrona, Bitdefender czy Kaspersky na smartfony z Androidem. Dobrym rozwiązaniem są także niezależne aplikacje antykradzieżowe — aktualnie popularnością cieszą się aplikacje Prey, Lockwatch i Cerberus.
W przypadku modułu kontroli rodzicielskiej oprogramowanie musi być zainstalowane na dwóch urządzeniach (w założeniu rodzica i dziecka). Żeby zabezpieczyć smartfona, możesz zainstalować oprogramowanie na starym telefonie, zanim trafi do szuflady po zakupie nowego.
Jak znaleźć zgubiony telefon z Androidem?
Jeśli posiadasz w pełni skonfigurowany sprzęt z Androidem, lokalizacja zgubionego telefonu zajmie Ci tylko kilka minut. O ile telefon był połączony z kontem Google, możesz zalogować się na nie z przeglądarki i skorzystać z funkcji Znajdź zgubione urządzenie w sekcji ustawień bezpieczeństwa.
Śledzenie Google zrobi swoje! Twoje urządzenie szybko zostanie namierzone na przejrzystej mapie Google. Będziesz mógł je zablokować przed dostępem niepożądanych rąk, wyświetlić wiadomość dla znalazcy lub przekazać mu numer do kontaktu.
Jeżeli zaś okaże się, że telefon leży gdzieś w pobliżu Ciebie, Google pozwoli wyemitować głośny dźwięk. Idąc za słuchem, odnajdziesz smartfona leżącego za kanapą, w lodówce czy spodniach wrzuconych do kosza z praniem.
Zgubiony iPhone — co robić?
Apple skutecznie zabezpiecza swoje telefony przed kradzieżą i zgubieniem. Sprzęty są także wyposażone w wewnętrzną aplikację Znajdź. Program stale odczytuje lokalizację urządzenia i wyświetla ją na mapie. Skonfiguruj aplikację Znajdź, gdy tylko wyjmiesz smartfona z pudełka.
Każdy iPhone ze skonfigurowaną funkcją Znajdź można namierzyć dzięki chmurze iCloud, na stronie iCloud.com/find. Zaloguj się do chmury, używając Apple ID. Program szybko namierzy aktualne położenie Twojego sprzętu.
Podobnie jak przy smartfonach z Androidem, po namierzeniu iPhone’a będziesz mógł zablokować go lub wyświetlić wiadomość dla znalazcy. Da się także zdalnie wyemitować dźwięk, po którym odnajdziesz zgubę ukrywającą się pod Twoim dachem.
Haczyk w szukaniu zgubionych telefonów
Szukanie zagubionego sprzętu ma dwie podstawowe wady, na których eliminację nie ma co liczyć w najbliższym czasie.
Po pierwsze — by skorzystać z większości opcji, smartfon musi być wcześniej skonfigurowany. Zalogowanie na konto Google lub do chmury iCloud, czy ściągnięcie oprogramowania antykradzieżowego to jedna z tych rzeczy, o których wiemy, że powinniśmy je zrobić… ale nigdy jakoś nie mamy na to czasu. W ostateczności zostaje poszukiwanie po numerze IMEI — o ile pudełko nie przepadło wkrótce po zakupie smartfona.
Czy skonfigurowałeś już swój telefon i zapisałeś numer IMEI w pliku na domowym komputerze? Jeśli nie, dokonaj tego niezwłocznie, bo gdy zaczniesz potrzebować namierzania, będzie na to za późno. Przy okazji zabezpiecz telefon hasłem, by postronny znalazca nie miał swobodnego dostępu do zawartości urządzenia.
Po drugie — smartfon musi być włączony. Niestety, wciąż nie ma sposobu na to, jak znaleźć zgubiony telefon, gdy bateria się rozładuje lub znalazca zdecyduje się go wyłączyć. Jeżeli żadna z opcji namierzania nie zadziała w przypadku Twojego telefonu, będzie to oznaczało, że został ukryty przed światem w ten najprostszy możliwy sposób.
Jak znaleźć zgubiony telefon, gdy wszystko inne zawiedzie?
Jeżeli smartfon został wyłączony albo nie zdążyłeś go skonfigurować, pozostaje zdać się na szczęście, ludzką uczciwość, a w ostateczności na służby. Gdy tylko upewnisz się, że telefon nie znajduje się pod Twoim dachem, skorzystaj z mocy Internetu.
- Opublikuj post na spotted Twojego miasta i facebookowej grupie zrzeszającej mieszkańców okolicy.
- Zadzwoń do miejsc, w których byłeś feralnego dnia z zapytaniem, czy nikt nie przyniósł odnalezionego smartfona do punktu obsługi.
- Wysil pamięć, by jak najdokładniej odtworzyć przebytą trasę, a potem sprawdź na mapie, jakie sklepy i punkty usługowe znajdują się wzdłuż drogi. Zadzwoń tam.
- Idź na długi spacer drogą, na której najprawdopodobniej zgubiłeś telefon. Kto wie — może jeszcze nikt go nie znalazł? Przyda Ci się latarka.
Jesteś pewny, że zgubiłeś telefon w konkretnym miejscu, ale nikt nie zgłosił obsłudze odnalezienia sprzętu ani nie kontaktował się ze znajomymi z listy kontaktów? Pamiętaj, że znalazca ma prawny obowiązek zwrócenia telefonu. Jeśli tego nie zrobi, mamy do czynienia z przywłaszczeniem mienia. Z tego względu, zawsze możesz zgłosić zgubienie telefonu na policję. Funkcjonariusze są w stanie znaleźć sprzęt dzięki unikatowemu identyfikatorowi IMEI oraz nagraniom z monitoringu.
Pamiętaj — najważniejsze to nie zwlekać. Działaj, gdy tylko zauważysz, że sprzęt zniknął z Twojej kieszeni. Prawdopodobieństwo, że uda się znaleźć zgubiony telefon maleje z każdą minutą.
Jest wiele sposobów na to, jak zlokalizować zgubiony telefon. Klasyczne zadzwonienie na swój numer, opublikowanie posta w mediach społecznościowych czy powrót na miejsce zgubienia to tylko część z nich. Do Twojej dyspozycji są aplikacje zewnętrzne oraz moduły antykradzieżowe instalowane przez producentów sprzętu. Natychmiast skonfiguruj swój smartfon, byś w razie potrzeby mógł bez problemu z nich skorzystać. Nigdy nie wiesz, kiedy się przydadzą — a gdy taki moment nadejdzie, lepiej nie być mądrym po szkodzie!
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Ile kosztuje dmuchawa?
- Przeczytasz w 6 minut
- 228 wyświetleń
Ubezpieczenie assistance – dlaczego warto mieć pomoc na drodze?
- Przeczytasz w 2 minut
- 242 wyświetleń