Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Jak zrobić ogrodzenie panelowe?

Jak zrobić ogrodzenie panelowe?

Jak zrobić ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenia panelowe z drucianych przęseł zaczynają królować nie tylko na posesjach wokół instytucji publicznych, ale również na prywatnych działkach. Wyróżnia je stylowy wygląd, solidność i stosunkowo niska cena. Do tego łatwo je zamontować – nawet samodzielnie. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych kroków, by postawić wokół domu stabilną barierę. Podpowiadamy, jak zrobić ogrodzenie panelowe bez pomocy profesjonalnej ekipy montażowej.

Montaż ogrodzenia panelowego – potrzebne elementy i narzędzia

Przed rozpoczęciem prac trzeba przygotować wszystkie niezbędne elementy oraz narzędzia, które pomogą Ci przymocować panele. Podstawa to oczywiście panele ogrodzeniowe o wybranej wysokości – znajdziesz je na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/panele-ogrodzeniowe. Ich liczbę trzeba dopasować do długości ogrodzenia. Potrzebne będą również słupki oraz akcesoria montażowe – obejmy ze śrubami, nakrętkami i podkładkami.

Słupki trzeba wbetonować w ziemię. Dlatego powinieneś też przygotować zestaw do rozrobienia betonu, ewentualnie gotowy beton do zasypywania dołów bez mieszania. Niezbędna będzie też łopata, ewentualnie przyda się wiertnica glebowa. Pozostałe potrzebne narzędzia to miarka, poziomica i wkrętarka. Przygotuj też drewniane paliki i sznurek. Potrzebne mogą okazać się także nożyce do metalowych drutów.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe? Prace krok po kroku

Krok 1: przygotowanie terenu

Zanim zaczniesz stawiać ogrodzenie, musisz zadbać o teren, na jakim ma się pojawić. Trzeba usunąć z niego wszelkie przeszkody, takie jak zarośla i korzenie, gruz czy duże kamienie – będą utrudniać prace montażowe.

Konieczne może być też wyrównanie terenu. Jeśli znajdują się na nim dziury czy uskoki, trzeba będzie je zasypać bądź wybrać nieco ziemi. Musisz przy tym pamiętać, że nawiezioną ziemię trzeba ubić przed postawieniem ogrodzenia – inaczej płot nie będzie stabilny.

Krok 2: wytyczenie ogrodzenia

wytyczanie granic działki

Na oczyszczonym i wyrównanym terenie należy wytyczyć przebieg płotu. Najbezpieczniej zrobić to tuż przy granicy działki, ale jeszcze na jej terenie – ogrodzenie dokładnie na granicy stanie się bowiem współwłasnością z sąsiadem. Jeśli masz wątpliwości co do przebiegu granicy, najlepiej wcześniej zaprosić geodetę, by precyzyjne ją wyznaczył.

Na linii ogrodzenia rozstaw sznurek i paliki. Tymi ostatnimi wyznacz miejsca pod słupki. Szczególną uwagę zwróć na słupki początkowe oraz narożne. To na nich będzie bowiem w największym stopniu opierać się konstrukcja. Miejsca na słupki pośrednie wyznacz zgodnie z długością zakupionych paneli – najpopularniejsze są przęsła o szerokości 2,5 metra.

Zazwyczaj nie da się idealnie dopasować liczby paneli do długości ogrodzenia. Wówczas zaplanuj przycięcie ostatniego przęsła do potrzebnych wymiarów. Pamiętaj też o pozostawieniu miejsca na bramę wjazdową i furtkę. Zgodnie z przepisami to odpowiednio co najmniej 2,4 m i 0,9 m.

Krok 3: wykopanie dołów pod słupki

W wyznaczonych miejscach trzeba będzie wykopać doły pod słupki. Ich głębokość powinna być dopasowana do głębokości przemarzania gruntu. Polska jest podzielona na kilka stref, w których ziemia przemarza do głębokości 80-140 cm. Sprawdź, w której strefie znajduje się Twoja działka, i wybierz z dołu odpowiednią ilość ziemi. Możesz to zrobić łopatą, pracę znacznie usprawni jednak wiertnica glebowa.

Krok 4: betonowanie słupków

Następnie możesz przejść do betonowania słupków. Musisz stabilnie osadzić je w wykopanych dołach. Powinny znajdować się dokładnie na ich środku. Bardzo ważne jest zachowanie pionu – wyznacz go przy pomocy poziomicy.

By słupki się nie przechylały, warto ustabilizować je kilkoma kamieniami. Następnie zalej słupki rozrobionym betonem, ewentualnie zasyp je gotową mieszanką. Po wypełnieniu dołu betonem jeszcze raz sprawdź, czy słupki nadal trzymają pion. To ostatni moment na korektę!

Przed przystąpieniem do kolejnego kroku trzeba odczekać, aż beton się zwiąże. Ile to potrwa? Zależy od warunków atmosferycznych. Przy suchej, słonecznej pogodzie wystarczą dwa dni, przy nieco gorszej lepiej odczekać nawet cztery.

Krok 5: montaż paneli

zamontowane panele ogrodzeniowe

Poradnik o tym, jak zrobić ogrodzenie panelowe, musi zawierać opis montażu samych przęseł. Rozpocznij tę pracę od słupka początkowego. Będą przy nim potrzebne obejmy początkowe. Ich liczba na każdy słupek zależy od wysokości ogrodzenia, najczęściej jednak zaleca się przykręcanie paneli trzema obejmami.

To akcesoria w kształcie obręczy, które – jak wskazuje ich nazwa – obejmują słupki. Między ich końcówki należy włożyć pierwszy drut przęsła. Następnie skręć obejmy za pomocą przygotowanych śrub. Najlepiej użyć nakrętek zrywalnych, wtedy nikt z zewnątrz ich nie zdejmie. Śruby najprościej przykręcać wkrętarką.

To samo zrób po drugiej stronie panelu, tym razem przy pomocy obejm pośrednich – mają śruby po obu stronach. W rogach ogrodzenia potrzebne będą obejmy narożne, ze śrubami ułożonymi prostopadle, które będą w stanie połączyć przęsła na dwóch bokach ogrodzenia. Do połączenia panelu z ostatnim słupkiem konieczne będą ponownie obejmy startowe.

Jeśli panele trzeba będzie przyciąć, skorzystaj ze wspomnianych wcześniej nożyc. Pamiętaj, by nie przecinać drutów za pomocą szlifierki kątowej – w ten sposób naruszysz ich antykorozyjną powłokę i w przyszłości ogrodzenie może rdzewieć.

Jak postawić ogrodzenie panelowe z podmurówką?

Opisane powyżej etapy montażu ogrodzenia obejmują wariant podstawowy, najprostszy do wykonania. Teraz dowiesz się, jak postawić ogrodzenie panelowe z podmurówką. Taki wariant poprawia stabilność płotu. Podmurówka jest też zalecana dla wysokich i ciężkich paneli, zwłaszcza o wysokości dochodzącej do 2 metrów.

Do prac związanych z podmurówką należy przystąpić między krokiem czwartym a piątym – po zabetonowaniu słupków, przed montażem paneli. Jak wykonać podmurówkę? Do wyboru masz dwa sposoby.

Pierwszy to skorzystanie z prefabrykowanej podmurówki z gotowych elementów. W tym przypadku wystarczy ustawić je na ziemi wzdłuż ogrodzenia i połączyć ze sobą oraz słupkami przy pomocy łączników betonowych. Możesz wybrać elementy o różnej wysokości, najpopularniejsze podnoszą poziom ogrodzeni o 20-30 cm.

wykop podmurówki pod ogrodzenie panelowe

Druga opcja to lana podmurówka. Jej wykonanie jest już bardziej skomplikowane. Przede wszystkim trzeba wykopać pod nią dół o głębokości co najmniej kilkudziesięciu centymetrów. Polecana szerokość podmurówki to z kolei zwykle 25-30 cm.

Następnie należy wykonać szalunek, czyli obłożyć ściany wykopu deskami ustawionymi prostopadle do podłoża. Warto też pamiętać o zaplanowaniu na tym etapie dylatacji w podmurówce, czyli niewielkich, pionowych szczelin w betonie – najlepiej co kilkadziesiąt centymetrów. Poprawią właściwości betonu, który dzięki nim nie będzie się kurczyć ani pękać.

Przygotowany wykop zalewa się betonem. By podmurówka była stabilniejsza, można ją dodatkowo uzbroić, czyli wrzucić do środka wykopu poziome stalowe pręty. Przed przykręceniem paneli trzeba poczekać, aż i ten beton się zwiąże.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie?

Pierwszym krokiem przy montażu ogrodzenia panelowego jest wyrównanie terenu. Czasami jednak różnice wysokości i spadek są na tyle duże, że takie prace stają się nieopłacalne. Jak zrobić ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie? Warto rozważyć montaż schodkowy.

W tym przypadku każdy kolejny panel i słupek powinny być obniżone o taką samą wysokość. Po przymocowaniu przęseł ogrodzenie będzie przypominać schodki lub kaskadę. Taki sposób montażu trzeba uwzględnić już na etapie planowania ogrodzenia. Kluczowe jest zachowanie takich samych obniżeń wysokości na całej długości boku płotu.

Podsumowanie: jak zrobić ogrodzenie panelowe? Najważniejsze czynności

By zrobić ogrodzenie panelowe, trzeba wykonać pięć podstawowych kroków. Pierwszy to przygotowanie terenu. Drugi – wytyczenie ogrodzenia. Następnie należy wykopać doły pod słupki. Kolejną czynnością będzie osadzenie i zabetonowanie słupków. Na koniec, w piątym kroku, następuje samo mocowanie paneli do słupków. W razie potrzeby można też wzmocnić ogrodzenie podmurówką. Wyjątkowego montażu będzie wymagać płot panelowy na pochyłym terenie – wówczas najlepiej skorzystać z metody schodkowej.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Nowoczesne aranżacje salonu – 10 inspiracji i podstawowe zasady

Nowoczesne aranżacje salonu – 10 inspiracji i podstawowe zasady

  • Przeczytasz w 16 minut
  • 406 wyświetleń
Kosmetyki do demakijażu: odkryj japońskie rytuały pielęgnacji dla piękniejszej skóry

Kosmetyki do demakijażu: odkryj japońskie rytuały pielęgnacji dla piękniejszej skóry

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 248 wyświetleń
Ile łyżka ma gram? 

Ile łyżka ma gram? 

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 379 wyświetleń
Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki? Poradnik

Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki? Poradnik

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 667 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl