Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Jak zrobić taras z kostki i palisady? 

Jak zrobić taras z kostki i palisady? 

Jak zrobić taras z kostki i palisady? 

Marzysz o własnym tarasie? To idealne miejsce do spędzania wolnego czasu, zwłaszcza latem. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest taras z kostki brukowej. Kostka jest bowiem wytrzymałym materiałem, a do tego prezentuje się bardzo efektownie. Dzięki niej w spójny sposób połączysz dom i ogród. Sprawdź, jak zrobić taras z kostki brukowej i palisady, który stanie się wytrzymałą ozdobą Twojego domu!

Dlaczego warto zrobić taras z kostki i palisady?

Taras przed domem może pełnić kilka funkcji. To znakomite miejsce na relaks. Na tarasie odprężysz się po ciężkim dniu, sącząc zimny napój albo czytając książkę. To także idealna przestrzeń do rodzinnych rozmów czy towarzyskich spotkań.

Taras można wykonać z różnych materiałów. Niektórym podobają się drewniane, przysparzają jednak nieco kłopotów w pielęgnacji. Ciekawym pomysłem jest taras z kamiennych kostek, na przykład wykonanych z granitu. Jego wykonanie wiąże się jednak z dużymi kosztami.

Dlatego coraz liczniejszych zwolenników zyskuje taras z kostki brukowej. Taki taras będzie:

 • wytrzymały i trwały: raz ułożona kostka przetrwa lata, jest odporna na ścieranie i uszkodzenia;
 • odporny na warunki atmosferyczne: taras z kostki i palisady poradzi sobie ze skrajnymi temperaturami oraz opadami deszczu;
 • łatwy w utrzymaniu: nie będzie się odbarwiać, nie stwarza problemów z odprowadzaniem wody, nie trzeba go zbyt często impregnować;
 • prosty do wykonania: taras z kostki jest prostą konstrukcją, którą będzie w stanie wykonać nawet osoba z minimalnym doświadczeniem remontowo-budowlanym;
 • gotowy do użytku tuż po ułożeniu kostki;
 • dobrze wkomponowany w aranżację domu i ogrodu: łatwo znajdziesz kostki brukowe o różnych rozmiarach, fakturach, kolorach i kształtach; dzięki temu można dopasować je do elewacji czy innych elementów w ogrodzie;
 • stosunkowo tani: taras z kostki i palisady kosztuje mniej niż kamienny czy murowany.

Jaki będzie koszt tarasu z kostki brukowej?

Zanim przeczytasz, jak zrobić taras z kostki, powinieneś poznać koszty takiego przedsięwzięcia. Będzie się na niego składać cena elementów potrzebnych do wykonania podbudowy, koszt samej kostki oraz palisady.

Do wykonania podbudowy potrzebna będzie geowłóknina. Jej cena waha się od 4 do nawet 15 zł za metr kwadratowy. Wszystko zależy od jej jakości i rodzaju. Na podbudowę potrzeba też żwiru – obecna cena to 90-110 zł za tonę – oraz piasku i cementu. 25-kilogramowy worek cementu kosztuje w granicach 15-20 zł, metr sześcienny piasku znajdziesz w cenie około 40 zł.

Dużo bardziej zróżnicowana będzie cena kostki brukowej. Najtańsze można znaleźć nawet za 25 zł za metr kwadratowy. Kostka wysokiej jakości będzie jednak kosztować bliżej 80 zł. Również cena palisady waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę. W tym przypadku wiele zależy od jej wielkości.

Czy taras z kostki i palisady wymaga uzyskania pozwolenia?

Taras z palisady i kostki wiąże się z pracami ziemnymi. Mimo coraz łagodniejszych przepisów budowlanych, rozbudowa posiadłości wymaga uzyskania pozwolenia. Teoretycznie konstrukcja tarasu również wchodzi w skład prac tego typu.

Z drugiej strony w przypadku układania kostki brukowej mamy do czynienia z pracami zaliczanymi do utwardzania gruntu. Kostki nie są bowiem na stałe przytwierdzone do podłoża. A takie prace wystarczy zgłosić w urzędzie gminy. Twoja decyzja i obowiązki związane z planowaniem tarasu zależą więc od sposobu interpretacji prawa.

jak zrobić taras z kostki i palisady? potrzebne będą odpowiednie narzędzia
W czasie prac z kostką brukową nie obejdzie się bez miarki i młotka

Jak zrobić taras z kostki brukowej krok po kroku?

Jak już wspomnieliśmy, jeśli masz choć niewielkie doświadczenie w pracach ziemnych czy remontowych, powinieneś samodzielnie poradzić sobie z montażem tarasu z kostki brukowej. Musisz tylko trzymać się odpowiedniego planu.

Krok 1

Jeszcze przed rozpoczęciem prac warto przygotować projekt tarasu. To znacznie ułatwi wykonywanie kolejnych kroków. Ważne będzie zwłaszcza zaplanowanie głębokości podbudowy, by kostka znalazła się na ostatecznym poziomie.

Krok 2

Zanim zaczniesz wkopywać się w ziemię, upewnij się też, że masz wszystkie potrzebne narzędzia. Oprócz łopaty, poziomicy czy miarki, przyda się młotek do ubijania kostki i coś do ubicia gruntu. W miarę możliwości postaraj się o wypożyczenie zagęszczarki.

Krok 3

Kiedy masz już plan i narzędzia, zacznij prace ziemne. Wyznacz teren na taras – najłatwiej przy pomocy sznurka i palików. Obszar powinien być nieco większy niż przyszła powierzchnia kostki. Na tak określonym terenie trzeba nieco wkopać się w grunt. A dokładniej wybrać warstwę przynajmniej 30 centymetrów z jego powierzchni i oczyścić teren – zwłaszcza z resztek roślin.

Krok 4

Tak przygotowany grunt trzeba teraz utwardzić. Wysyp go więc warstwą piasku. Powinno być go przynajmniej 10 centymetrów. Następnie należy utwardzić podsypkę, najlepiej z użyciem zagęszczarki. Po ubiciu na piasku rozkłada się geowłókninę.

Jeśli planujesz wysoki taras, takich warstw może być potrzebnych kilka. Przy utwardzaniu gruntu trzeba pamiętać, by wyznaczyć niewielki spadek, w granicach dwóch procent. Dzięki temu woda będzie spływać z tarasu.

Krok 5

Na tej warstwie należy wyłożyć żwir. Musi być go nieco więcej, niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Przy zagęszczeniu jego objętość nieco się bowiem zmniejszy. Na koniec podbudowę również trzeba będzi ubić, najlepiej zagęszczarką. Również tych warstw w razie potrzeby można wykonać więcej.

Krok 6

Po przygotowaniu gruntu przychodzi czas na wyznaczenie obrzeży konstrukcji. Jeśli stawiasz na taras z palisad, to właśnie na tym etapie musisz obłożyć nimi granice przyszłej konstrukcji. Palisady wbija się do gruntu.

Krok 7

Palisady wyznaczyły obszar tarasu. Teraz trzeba wykonać na nim podsypkę. Będzie składać się z cementu i piasku – tego drugiego powinno być czterokrotnie więcej. Trzeba pamiętać o odpowiedniej wysokości. Kostka, którą ułożysz w następnym kroku, powinna być na minimalnie wyższym poziomie niż palisada.

Krok 8

Teraz możesz już zabrać się za układanie samej kostki brukowej. Wbija się je przy pomocy młotka, od brzegów tarasu. Jeśli chcesz ułożyć z nich jakiś wzór, na tym etapie prac zachowaj podwójną czujność i trzymaj się dokładnie planów. Miej też w pogotowiu gilotynę do płytek lub inne narzędzie do przycinania.

taras z kostki i palisady trzeba układać uważnie
Układanie kostki to jeden z najważniejszych etapów prac przy konstruowaniu tarasu

Krok 9

Ważne będzie także spoinowanie kostki brukowej. Pod tym pojęciem kryje się wypełnianie szczelin między kostkami piaskiem. Trzeba go rozsypać na powierzchni i miotłą rozwlec na całej powierzchni. Kontynuuj tę czynność, dopóki szczeliny nie zostaną ostatecznie zasypane. Nadmiar piasku trzeba zmieść z tarasu.

Krok 10

Na koniec kostkę brukową trzeba będzie jeszcze ubić. Najlepiej skorzystać w tym celu ze specjalistycznej zagęszczarki z poduszką z gumy. Efektem powinna być równa powierzchnia bez wybrzuszeń.

Jak dbać o taras z kostki i palisady?

Mimo że wiesz już, jak zrobić taras z kostki i palisady, to nie koniec przydatnej wiedzy. Choć taka konstrukcja nie wymaga szczególnie wiele pielęgnacji, warto ją zaimpregnować. Taki zabieg sprawi, że łatwiej będzie usuwać z niej zabrudzenia – na przykład po rodzinnym grillu.

Do impregnacji służą specjalne preparaty. Nakłada się je na dokładnie oczyszczoną kostkę – zazwyczaj za pomocą wałka lub opryskiwacza. Taras z palisad zawsze impregnuje się przy dodatnich temperaturach. W zależności od jakości preparatu, ten zabieg dobrze będzie powtarzać co roku lub co kilka lat.

Poza tym codzienna pielęgnacja tarasu z kostki i palisady ogranicza się do oczyszczania go z liści czy innych śmieci. Od czasu do czasu warto odświeżyć wygląd kostki za pomocą myjki ciśnieniowej. Z czasem, jeśli między kostkami zaczną pojawiać się szczeliny, konieczne może być również dodatkowe spoinowanie piaskiem.

Palisada tarasowa – dlaczego warto ją ułożyć?

O palisadzie wspomnieliśmy już przy okazji opisywania kolejnych kroków związanych z budową tarasu z kostki. To element, który wyznacza jego granice. Dzięki palisadzie kostka jest lepiej oddzielona od ogrodu czy reszty podwórka.

Taras z palisad jest również zdecydowanie bardziej stabilny. Do tego podnosi walory estetyczne zabudowy. Pozwala także na uzyskanie dodatkowego efektu – zwłaszcza wtedy, kiedy palisada jest w innym odcieniu niż reszta elementów. Jest niezbędna, kiedy w planach masz wysoki taras z kostki.

taras z palisad sprawdza się w otoczeniu ogrodu
Taras z kostki i palisady przed domem to dodatkowa strefa relaksu

Taras z palisad – jaki wybrać?

Przy wyborze palisady trzeba podjąć parę ważnych decyzji. Pierwsza wiąże się z wielkością tych elementów. Kluczowa jest ich wysokość. Palisady wkopuje się bowiem w ziemię mniej więcej w jednej trzeciej. Należy więc dobrać wielkość palisad do wysokości poziomu tarasu, by znajdowały się minimalnie poniżej górnej krawędzi kostki brukowej.

Druga decyzja dotyczy surowca, z jakiego będzie wykonana palisada. Dwie najpopularniejsze opcje to palisada betonowa oraz kamienna. Ta druga będzie droższa, ale za to bardziej wytrzymała. Taras z kostki brukowej będzie jednak wyglądać najlepiej w towarzystwie betonowych palisad.

Musisz jeszcze wybrać kształt palisady. Popularne są palisady o ostrych kantach i geometrycznych kształtach. Są uważane za najbardziej uniwersalne. Bardzo dobrze sprawdzają się w kompozycjach, które bazują na geometrii. Alternatywą są okrągłe palisady, często wykorzystywane w różnych częściach ogrodu. Dzięki nim taras z kostki może lepiej komponować się z resztą aranżacji. Ciekawym rozwiązaniem będą palisady o nieregularnym kształcie, które będą wyróżnikiem oryginalnych tarasów.

Kiedy już ukończysz taras z kostki i palisady, możesz pomyśleć o oryginalnych ozdobach. Świetną ideą może być kwietnik z palet. Przeczytaj artykuł, który pokaże Ci, jak zrobić taką dekorację: https://nowoczesny.pl/kwietnik-z-palet-jak-zrobic-tlumaczymy-krok-po-kroku/.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Malowanie mebli z okleiny na biało – praktyczny poradnik

Malowanie mebli z okleiny na biało – praktyczny poradnik

 • Przeczytasz w 8 minut
 • 404 wyświetleń
Kok krok po kroku

Kok krok po kroku

 • Przeczytasz w 7 minut
 • 1137 wyświetleń
Glebogryzarka – jaką wybrać? 6 kluczowych parametrów

Glebogryzarka – jaką wybrać? 6 kluczowych parametrów

 • Przeczytasz w 6 minut
 • 112 wyświetleń
Jak obliczyć składkę OC – poradnik krok po kroku

Jak obliczyć składkę OC – poradnik krok po kroku

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 17 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl