Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Ile kosztuje dmuchawa?

Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Ile kosztuje dmuchawa?

Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Ile kosztuje dmuchawa?

Na podwórku, w ogrodzie czy przed garażem – jesienią wszystkich dotyka podobny problem. Spadające liście konsekwentnie zasypują teren, a ich sprzątanie jest żmudne i czasochłonne. Porządki może znacznie ułatwić dmuchawa do liści. To sprzęt, który zastąpi klasyczną miotłę czy grabie. W dodatku jego użycie wymaga zdecydowanie mniej wysiłku. Oczywiście pod warunkiem zakupu odpowiedniego urządzenia. Jaka dmuchawa do liści będzie dobrym wyborem?

Jaka dmuchawa do liści się sprawdzi? Porównaj najważniejsze parametry i funkcjonalności

Wszystkie dmuchawy do liści działają w podobny sposób. Jednostka napędowa uruchamia mechanizm, który z dużą siłą wydmuchuje powietrze przez dość wąską rurę. To funkcja odwrotna do odkurzacza, dzięki której można łatwo i szybko przesunąć liście na jedno miejsce, a następnie sprawnie zebrać.

Jaką dmuchawę do liści kupić? Weź pod uwagę następujące parametry i funkcje:

 • moc i prędkość przepływu powietrza,
 • objętość strumienia powietrza,
 • długość rury dmuchawy,
 • waga i kształt urządzenia,
 • poziom hałasu,
 • funkcja odkurzacza.

Moc dmuchawy i prędkość przepływu powietrza

To dwa parametry ściśle ze sobą powiązane. Większa moc dmuchawy do liści przekłada się na większą prędkość przepływu powietrza. Dzięki temu można łatwiej poruszyć liście, ale również inne odpadki zalegające na podwórku czy w ogrodzie.

Mocniejszy strumień powietrza przyda się do sprzątania większych powierzchni. Im większy więc ogród, tym na większą moc warto postawić. Będzie można bowiem wówczas szybciej posprzątać duży obszar.

Taką dużą mocą dysponują najczęściej dmuchawy z silnikiem spalinowym. Do sprzątania powierzchni z cięższych zanieczyszczeń, takich jak na przykład połamane gałęzie, potrzeba prędkości przepływu powietrza około 300 km/h i silnika o mocy 3 KM. Do samego usuwania liści wystarczy prędkość 200 km/h.

Objętość strumienia powietrza

Na wydajność dmuchawy mocno wpływa również objętość strumienia powietrza, który wydostaje się z rury urządzenia. Im większa, tym szerszy będzie strumień wydmuchu i dmuchawa będzie mogła za jednym razem uprzątnąć większy obszar. Na ten parametr ponownie warto więc zwrócić uwagę przy sprzątaniu dużych powierzchni.

Najprostsze modele to zwykle objętość strumienia powietrza na poziomie 200-300 m3/h. Mocne dmuchawy najczęściej wyróżniają się objętością strumienia 700-800 m3/h.

mężczyzna sprzątający ogród przy pomocy dmuchawy do liści
Odpowiednia długość rury dmuchawy i waga urządzenia mogą znacznie ułatwić usuwanie liści

Długość rury dmuchawy

Długość rury wpływa na charakter urządzenia. Sprzęt z krótszą rurą będzie nieco bardziej wydajny, dzięki niemu można usunąć nawet resztki liści, które utkwiły w zagłębieniach – na przykład na ogrodowych alejkach. Z kolei dłuższe rury to możliwość bardziej precyzyjnej pracy i skierowania strumienia powietrza dokładnie tam, gdzie chcesz.

Najpopularniejsze urządzenia z długą rurą to sprzęt o długości 80-90 cm. Najbardziej funkcjonalny będzie sprzęt z regulowaną długością rury.

Waga i kształt urządzenia

To parametr, który wpływa przede wszystkim na wygodę korzystania ze sprzętu. Ciężka dmuchawa – zwłaszcza spalinowa, gdzie do wagi urządzenia dochodzi ciężar paliwa – sprawi, że sprzątanie liści może szybko Cię męczyć.

Mimo wszystko jednak najbardziej wydajny sprzęt może sporo ważyć, nawet około 5 kilogramów. Warto więc wówczas zdecydować się na dmuchawy plecakowe lub modele, które można zawiesić na pasku. Jeśli sprzątasz liście z małego ogrodu czy tarasu, wybierz zdecydowanie lżejsze dmuchawy elektryczne lub akumulatorowe – niektóre ważą poniżej 2 kilogramów.

Poziom hałasu

Dmuchawy do liści należą do głośnych urządzeń. W czasie pracy emitują spory hałas, co może być uciążliwe zwłaszcza przy dłuższej pracy. Głośniej pracują urządzenia spalinowe. Mimo wszystko nawet wśród nich znajdziesz nieco ciszej działające dmuchawy – do 110 dB. Jeśli nie chcesz jednak narażać domowników i sąsiadów na zbyt wiele hałasu, poszukaj sprzętu elektrycznego, który będzie pracować z głośnością na poziomie 90-92 dB.

Funkcja odkurzacza

Dmuchawa do liści jest urządzeniem o działaniu odwrotnym do odkurzacza. W sklepach bez trudu znajdziesz jednak urządzenia 2w1, które zarówno wydmuchują powietrze, jak i wciągają liście. Taki sprzęt jest zdecydowanie bardziej uniwersalny. Pozwala też od razu uprzątnąć liście uprzednio przedmuchane na jedno miejsce.

Wtedy najlepiej zacząć pracę od wykorzystania dmuchawy, a potem przełączyć sprzęt w tryb odkurzacza. To urządzenia droższe od standardowych, ale bardzo funkcjonalne. Przy zakupie dmuchawy z odkurzaczem zwróć uwagę, czy posiada rozdrabniacz. Dzięki temu w worku zmieści się więcej liści i będą lepiej przygotowane do tego, by po zakończeniu pracy wylądować na kompoście.

Jaką dmuchawę do liści kupić? Rodzaje tych urządzeń

Przed zakupem dmuchawy do liści musisz też wybrać sposób zasilania urządzenia. W sklepach znajdziesz trzy rodzaje sprzętu.

Spalinowe dmuchawy do liści

Najmocniejsze, najbardziej wydajne, ale i najdroższe urządzenia. Dmuchawy spalinowe zapewniają silny podmuch powietrza i bardzo dobrze nadają się do oczyszczania dużych powierzchni. Są też w pełni niezależne, w razie potrzeby wystarczy dolać paliwa i można pracować dalej.

Spalinowy sprzęt pomoże pozbyć się nawet ciężkich, zabłoconych lub wilgotnych liści. Zimą można wykorzystać go do odśnieżania. Ale będzie też pracować bardzo głośno, a paliwo nie należy do najtańszych.

spalinowa dmuchawa do liści Red Technic
Dmuchawa spalinowa Red Technic, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Elektryczne dmuchawy do liści

To tańsza i ciszej pracująca alternatywa dla urządzeń spalinowych. Do plusów elektrycznych dmuchaw z pewnością można też zaliczyć niewielką wagę. To poprawia wygodę pracy, którą jednak nieco ogranicza kabel – urządzenia elektryczne muszą być cały czas wpięte do sieci. Z tego powodu bardziej nadają się do niewielkich ogrodów, wciąż dysponują jednak całkiem dużą mocą.

elektryczna dmuchawa do liści 2w1
Dmuchawa elektryczna 2w1 – z odkurzaczem, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Akumulatorowe dmuchawy do liści

Najmniej wydajne są dmuchawy akumulatorowe. To kompromis między niezależnością sprzętu spalinowego i mniejszymi kosztami użytkowania urządzeń elektrycznych. Są dość lekkie, swobodnie będziesz mógł z nimi chodzić po całym terenie, ale jesteś ograniczony pojemnością akumulatora. Koniecznie wraz z urządzeniem kup zapasowy – intensywne użytkowanie sprawia, że baterie niektórych dmuchaw trzeba ładować już po około 30 minutach.

dmuchawa akumulatorowa z baterią litowo-jonową
Dmuchawa akumulatorowa Powermat, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Ile kosztuje dmuchawa do liści?

Dmuchawa do liści kosztuje obecnie co najmniej 110-120 zł. To cena najtańszych urządzeń elektrycznych. Na przykład w sklepie Powermat znajdziesz niewielką dmuchawę elektryczną za 115 zł. Urządzenia akumulatorowe oraz bardziej wydajne dmuchawy elektryczne to już koszt 150-280 zł. Dmuchawy spalinowe są droższe – będziesz musiał na nie wydać co najmniej 340-350 zł.

Czy dmuchawy do liści są zakazane?

To pytanie, które w ostatnich latach dręczy niektórych, którzy zastanawiają się nad zakupem dmuchawy. Faktycznie niektóre duże miasta w Polsce, w ramach przeciwdziałania hałasowi i smogowi, zakazały używania spalinowych dmuchaw do liści. Taką decyzję podjęły m.in. władze Krakowa czy Wrocławia.

W większości przypadków zakaz dotyczy terenów należących do miasta, a więc obejmuje głównie firmy sprzątające. Warszawa czy Poznań poszły jednak dalej i zakazały używania dmuchaw elektrycznych oraz spalinowych na terenie całego miasta. Jeśli jednak mieszkasz poza tymi obszarami, spokojnie i bez groźby mandatu możesz korzystać z dmuchawy na swojej posesji.

Podsumowanie: jaka dmuchawa do liści sprawdzi się najlepiej?

Jeśli zastanawiasz się, jaka dmuchawa do liści będzie dobrym wyborem, dostosuj jej parametry do charakteru obszaru, który chcesz posprzątać. Przy większych terenach przyda się sprzęt z mocniejszym silnikiem, większym przepływem i objętością strumienia powietrza. Weź też pod uwagę wagę sprzętu i długość rury dmuchawy, która wpływa na jej dokładność. Nie zapomnij sprawdzić, jaki hałas emituje dmuchawa. Najbardziej funkcjonalne będą modele 2w1 – z odkurzaczem. Wybierz też sposób zasilania: spalinowy, elektryczny lub akumulatorowy.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jaki makaron na diecie? – zobacz co wybrać do posiłków 

Jaki makaron na diecie? – zobacz co wybrać do posiłków 

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 285 wyświetleń
Agregaty prądotwórcze na gaz na kemping – czy warto, jakie wybrać?

Agregaty prądotwórcze na gaz na kemping – czy warto, jakie wybrać?

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 47 wyświetleń
Sposoby na za duże buty – co zrobić?

Sposoby na za duże buty – co zrobić?

 • Przeczytasz w 8 minut
 • 521 wyświetleń
Jak dobrać idealny abażur do lampy w salonie?

Jak dobrać idealny abażur do lampy w salonie?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 36 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl