Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Jaką kołdrę wybrać? Praktyczny poradnik przed zakupem

Jaką kołdrę wybrać? Praktyczny poradnik przed zakupem

Jaką kołdrę wybrać? Praktyczny poradnik przed zakupem

Jeśli chcesz dobrze spać, musisz zadbać o odpowiednią kołdrę. Każda kołdra powinna dobrze odprowadzać wilgoć i dbać nocą o Twoje ciepło. Ale każdy organizm jest inny, dlatego możesz wybierać spośród wielu rodzajów kołder. Różnią się między innymi wypełnieniem, rozmiarem czy ceną, ale nie tylko. Jaką kołdrę wybrać? Znajdziesz tu praktyczne rady, które pomogą podjąć prawidłową decyzję.

Dla kogo będzie przeznaczona kołdra?

Wymagania w stosunku do kołder dzielą ludzi na kilka grup. Dla każdej z nich odpowiednie będą nieco inne kołdry.

Kołdra dla dziecka

Przy wyborze kołdry dla dziecka trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej jakość i bezpieczeństwo materiałów, z jakich została wykonana. Warto więc zwrócić uwagę, czy kołdra posiada certyfikaty, które mogą zaświadczyć, że jest produktem przeznaczonym dla dzieci. Najpopularniejszy z nich to OEKO-TEX Standard 100.

Do tego trzeba oczywiście zadbać o odpowiedni rozmiar kołdry. Nie może być zbyt duża, powinna też być lekka. Wyjątkiem są dzieci ze schorzeniami, przy których leczeniu w terapii wykorzystuje się kołdrę obciążeniową. Kołdry dla dzieci powinny być też wykonane z materiałów, które łatwo utrzymać w czystości i wyprać, najlepiej w wysokiej temperaturze.

Kołdra dla nastolatka

Kilkunastoletni ludzie często dorównują już wzrostem dorosłym. W związku z tym rozmiar kołdry musi być już znacznie większy niż u dziecka. Warto rozważyć produkty w standardowych rozmiarach, na przykład 135/140×200 cm.

Przy wyborze kołdry dla nastolatka warto pamiętać, że młodzi ludzie dopiero uczą się prawidłowej higieny. W dodatku wielu nastolatków jest aktywnych, uprawia sport. Z tego powodu nadal warto stawiać na kołdry łatwe w praniu – na przykład wypełnione syntetyczną włókniną.

Kołdra dla dorosłego

W tym wypadku rozmiar należy dobrać do wzrostu, sylwetki i własnych upodobań. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kołdry 140×200 cm oraz 160×200 cm. Przede wszystkim jednak kołdra dla dorosłego powinna być produktem, który zapewni Ci maksimum wygody w trakcie snu.

W kołdrę dla dorosłego można już zainwestować większe pieniądze, nie będzie bowiem tak często się brudzić, jak u młodszych. W związku z tym dobrym wyborem może być kołdra puchowa. To okrycie dobrej jakości, bardzo praktyczne, a przy okazji lekkie. Jeśli lubisz ciężkie, tradycyjne pierzyny, wybierz z kolei kołdrę z wypełnieniem puchowym. Ważne, by kierować się własnym komfortem, a nie trendami.

Kołdra dla pary

para pod kołdrą

Baczną uwagę na wybór kołdry powinny zwrócić pary. Najważniejszy będzie odpowiedni rozmiar, zwłaszcza jeśli jedna z osób ma tendencję do zakrywania się kołdrą po same uszy – a tym samym przeciągania ją na swoją stronę.

Najlepszymi rozwiązaniami dla par są więc szerokie kołdry. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa rozmiary: 200×200 cm oraz 220×200 cm. Wspólną decyzją powinno być z kolei ustalenie grubości kołdry. Jeśli jedna z osób preferuje wyraźnie cieńszą, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w dwie kołdry – jedną na lato i jedną na zimę.

Kołdra dla seniora

Starsze osoby muszą szczególnie zadbać o odpowiednią temperaturę ciała w czasie snu. Z tego powodu poleca się im kołdry, które bardzo dobrze izolują i zapewniają dużo ciepła. W związku z tym pierwszym wyborem powinny być kołdry puchowe bądź półpuchowe, które będą świetnie sprawdzać się bez względu na porę roku.

Jaką kołdrę wybrać dla seniorów, którzy są przyzwyczajeni do tradycyjnych okryć? Z pewnością przypadną im do gustu kołdry z wypełnieniem z pierza.

Kołdra dla osoby, która mocno się poci

Problemy z nadmierną potliwością będą przeszkadzać również w czasie snu. Dlatego kołdra dla osoby z taką przypadłością powinna przede wszystkim dbać o odpowiednią wentylację ciała nocą.

Numerem jeden wśród takich rozwiązań są kołdry bawełniane. Oprócz przewiewności wyróżniają się bowiem bardzo dobrą absorpcją wilgoci, którą będą odprowadzać z powierzchni ciała. Niezłe będą także produkty z wypełnieniem syntetycznym.

Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz zdecydować się też na kołdrę bambusową. To naturalny produkt, który absorbuje wilgoć kilka razy lepiej niż bawełna. Do tego odprowadza ją na zewnątrz. Często produkty z bambusa i bawełny można spotkać w osobnej kategorii – wśród kołder termoregulacyjnych.

Kołdra dla alergika

Kołdra jest miejscem, w którym może gromadzić się sporo kurzu. W związku z tym stanowi “zagrożenie” dla alergika. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą w tym przypadku kołdry syntetyczne. Poliestrowe włókna, którymi jest wypełniona, nie stanowią bowiem pożywki dla roztoczy. Dodatkowo bez utraty jakości można je prać w wysokich temperaturach, co sprzyja utrzymaniu czystości.

Alternatywą mogą być kołdry z puchowe. Pod żadnym pozorem dla alergików nie nadają się kołdry z wypełnieniem z pierza. Trzeba też zwrócić uwagę na poszycie – najlepiej, by było wykonane z naturalnej tkaniny. Jaką kołdrę kupić alergikowi? Najlepiej szukać w kategorii kołder antyalergicznych.

Jaką wybrać kołdrę? Odpowiedni rozmiar

Budzisz się z nogami wystającymi spod kołdry? Prawdopodobnie wybrałeś zły rozmiar okrycia. To jeden z najważniejszych parametrów, które wpływają na jakość snu. W sklepach znajdziesz kilka standardowych wymiarów:

 • 140×200 cm: jeden z najpopularniejszych wymiarów. Będzie odpowiedni zwłaszcza dla osób szczupłych i nastolatków, przede wszystkim na lato;
 • 160×200 cm: to najpopularniejszy wymiar kołder; kołdry zimowe 160×200 cm sprawdzą się u większości osób o standardowym wzroście;
 • 180×200 cm: nieco rzadziej wybierany wymiar kołder, odpowiedni dla osób o obfitych kształtach;
 • 200×200 cm: kołdra przeznaczona do dużych jednoosobowych łóżek, ale również dla większości par;
 • 220×200 cm: najpopularniejsza kołdra dla par, idealna do dużych, dwuosobowych łóżek.

Oczywiście w sklepach są też mniejsze kołdry przeznaczone dla dzieci, a także nieco dłuższe, dla osób o wzroście powyżej dwóch metrów. Przy wyborze rozmiaru kołdry warto też zwrócić uwagę na wielkość posłania.

Kołdra powinna być nieco większa niż łóżko. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie się nią owinąć. Optymalna wielkość to taka, której boki lekko zwisają po obu stronach łóżka. Nieco szerszą warto wybrać wówczas, gdy śpisz w łóżku z barierkami i ograniczeniami – wtedy najlepiej postawić na kołdrę szerszą od materaca o około 50-60 centymetrów. Z drugiej strony nie można przesadzać. Ze względów higienicznych żadne fragmenty kołdry nie powinny leżeć na podłodze.

duża kołdra na łóżku

Jaki rodzaj wypełnienia kołdry wybrać?

Bardzo duży wpływ na właściwości kołdry i to, dla kogo będzie odpowiednia, ma jej wypełnienie. Kołdra powinna być wypełniona materiałem, który nie będzie uczulał użytkownika i zapewni mu optymalne, pożądane warunki termiczne. Niektórzy szukają kołder jak najcieplejszych, inni takich, które zapewnią maksymalną przewiewność. Możesz wybierać między kilkoma kołdrami z wypełnieniem naturalnym oraz syntetycznym.

Kołdra puchowa

To jeden z najbardziej polecanych rodzajów kołder. Kołdra puchowa jest lekka, oddychająca i zdrowa. Jej wypełnienie stanowi naturalny puch gęsi lub kaczy. Za lepszy uważa się ten pierwszy. Jest bowiem bardziej sprężysty i zapewnia lepszą izolację przed zimnem.

Sprężystość puchu jest zresztą jednym z ważnych parametrów tego typu kołder. Określa się go za pomocą jednostki cuin, która określa stosunek wagi do objętości puchu. Im wyższa to wartość, tym lepiej. Za dobrej jakości kołdry przyjmuje się te wypełnione puchem o wartości powyżej 500 cuin. Najbardziej ekskluzywne kołdry puchowa legitymują się wypełnieniem o wartości 800 cuin i wyższej.

Puch zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Dzięki temu nie powinny się w nim rozwijać roztocza, jest więc opcją, z której mogą korzystać alergicy. To także jeden z najlżejszych typów kołder. Dobra kołdra puchowa na lato powinna ważyć maksymalnie około kilograma. Całoroczna jest zwykle o połowę cięższa, waga zimowej to maksymalnie 2,5 kilograma.

Ciężar i właściwości kołdry zależą również od stopnia wypełnienia kołdry puchem. By być pewnym wysokiej jakości, należy wybrać kołdry z wypełnieniem co najmniej 70 procent. Najlepsze są oczywiście kołdry, które w 100 procentach wypełnia wysokiej jakości puch. Musisz jednak pamiętać, że zakup każdej kołdry puchowej wiąże się ze sporym wydatkiem – za jakość trzeba zapłacić.

Kołdra półpuchowa

Nieco bardziej budżetową opcją będzie kołdra półpuchowa. Jak łatwo się domyślić, udział puchu w wypełnieniu takiego produktu będzie odpowiednio mniejszy. Często to poniżej 50 procent. Resztę, a właściwie większość, stanowi pierze.

Taka kołdra z pewnością nie będzie nadawać się dla alergików, ale ma swoich fanów. Jest wyczuwalnie cięższa niż kołdra puchowa, co dla wielu osób jest atutem. Niektórzy lubią cięższe okrycia, które pozwalają szybciej się zrelaksować przed snem. Kołdra półpuchowa nadal pozostaje produktem dobrej jakości.

Kołdra z wypełnieniem z pierza

To kolejny naturalny produkt. Jego wypełnieniem są pióra kaczek lub gęsi. Dzięki temu kołdry są bardzo sprężyste, ale jednocześnie twardsze. Jaką kołdrę wybrać? Ponownie wyżej ceniony jest materiał pozyskiwany z gęsi.

Pierze to najbardziej tradycyjny surowiec wypełniający kołdry. Pochłania wilgoć bardziej niż puch, ale niekoniecznie sprawdzi się u osób z dużą potliwością. Kołdry z pierza są bowiem wyraźnie cięższe od puchowych, przez co mogą dodatkowo pobudzać do pocenia się. Z drugiej strony cięższe kołdry u niektórych osób wyraźnie poprawiają komfort snu i przyjemnie otulają.

Kołdra z pierza powinna w dobrym stanie przetrwać przez kilka lat. Trzeba ja tylko odpowiednio wietrzyć i czyścić. Niestety, przez dużą absorpcję wilgoci, nie można jej prać w pralce. A dbanie o czystość jest ważne, bo w pierzu może gromadzić się kurz. Z tego powodu kołdry z pierza nie nadają się dla alergików.

Do tego dopasowują się do kształtu ciała. Zapewniają również dobrą izolację termiczną, to odpowiedni wybór zwłaszcza na zimę. Przy tym są dużo tańsze od kołder puchowych, co dla wielu osób może mieć bardzo duże znaczenie.

Kołdra wełniana

Kołdry wełniane wykonuje się przede wszystkim z wełny owczej. Ceny takich okryć są jednak zróżnicowane. Droższe będą kołdry z wełny merynosów, czyli owiec hodowanych na dużą skalę w Australii i Nowej Zelandii. Ich runo ma bowiem właściwości termoaktywne. Najdroższe są jednak kołdry z wełny kóz kaszmirskich, czyli kołdry kaszmirowe.

Produkty wykonane z wełny świetnie sprawdzą się u każdego, kto szuka ciepłej kołdry. Ten naturalny materiał jest bowiem bardzo dobrym izolatorem ciepła. Nadają się jednak nie tylko na zimę, ale i na lato. Zwłaszcza kołdra z wełny merino będzie bowiem odpowiednio regulować temperaturę i pozwoli skórze oddychać. Do tego jest dość lekka – zwykle waży do 2,5 kg.

Mogą z niej korzystać nawet alergicy. We włosach wełny nie będzie bowiem gromadzić się kurz. Z tego powodu dość łatwo utrzymać taką kołdrę w czystości. Wyjątkiem będą oczywiście osoby uczulone na wełnę, które takiej kołdry powinny zdecydowanie unikać.

Ciekawą właściwością kołder wełnianych jest zdolność zmiany jonów dodatnich na ujemne. Te pierwsze mają na nas negatywny wpływ, te drugie są dla człowieka neutralne. Niektórzy korzystają też z wełnianych kołder bez pościeli. Wówczas mogą korzystać z zalet mikromasażu, jaki zapewnia wełniane włosie. To może zmniejszać napięcie mięśni, a nawet pomagać w walce z bólem.

Kołdra bawełniana

kobieta otulona kołdrą

To produkty z naturalnych włókien bawełnianych. A te nie bez powodu są wykorzystywane powszechnie do szycia ubrań. Bawełna jest przyjazna dla ludzkiej skóry i nie powoduje uczuleń, w związku z czym świetnie sprawdza się jako nocne okrycie.

Przy okazji cechuje się bardzo dobrym wchłanianiem wilgoci. Z tego powodu bawełniana kołdra będzie idealnym rozwiązaniem na lato. Do tego, podobnie jak ubrania z bawełny, kołdra zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Jest też na tyle dobrym izolatorem, że kołdry bawełniane są zazwyczaj cienkie i lekkie.

To również bardzo praktyczne rozwiązanie. Bawełnianą kołdrę można bowiem prać w wysokich temperaturach, co ułatwia pielęgnację. Z tego powodu bawełniane kołdry są szeroko wykorzystywane w szpitalach czy domach opieki, ale również w hotelach.

Kołdra poliestrowa

Jaką kołdrę wybrać, jeśli naturalne wypełnienia Cię nie przekonują? Okrycia z wypełnieniem syntetycznym z poliestru należą obecnie do najpopularniejszych na rynku. Ich dużym atutem jest konkurencyjna cena, są bowiem tańsze od większości kołder z wypełnieniem naturalnym. Ale mają również inne zalety.

Kołdry poliestrowe to nieprzyjazne środowisko dla roztoczy. Do tego posiadają właściwości antystatyczne, co sprawia, że kurz się na nich nie gromadzi. To więc idealne rozwiązanie dla alergików.

Kołdry poliestrowe dość dobrze izolują, ale nieco gorzej u nich z cyrkulacją powietrza. Przy okazji są jednak cienkie. Warto więc postawić na nie latem, gorzej spisują się zimą.

Kołdra silikonowa

To kolejna kołdra syntetyczna – odmiana poliestrowej. Uważana za wyrób wyższej jakości. Można wybierać między kołdrami wypełnionymi silikonowym granulatem lub włóknami. Kołdry z granulatem wyróżniają się bardzo dobrą sprężystością, porównywalną z kołdrami puchowymi. Dzięki temu pozostają lekkie i nie odkształcają się, co zapewnia im dobry wygląd i właściwości na lata.

Podobnie jak kołdry poliestrowe, są rozwiązaniem zupełnie bezpiecznym dla alergików. Kołdry silikonowe nadają się zarówno na lato, jak i na zimę, silikonowe granulki są bowiem dobrym izolatorem. Co ważne, łatwo je pielęgnować – można bowiem bez obaw prać je w pralce, i to w dość wysokich temperaturach.

Jaki rodzaj poszycia kołdry wybrać?

Wypełnienie ma bardzo duży wpływ na właściwości kołdry, ale ważne jest również to, jak spisuje się w kontakcie ze skórą. Oczywiście na kołdrę zakładamy zazwyczaj pościel, ale tkanina poszycia kołdry także ma znaczenie.

Najpopularniejsze materiały poszycia kołdry to:

 • bawełna: naturalny materiał, który zdaniem wielu jest najlepszym surowcem na poszycie kołdry. Bawełna jest bezpieczna dla skóry i przyjemna w dotyku, a do tego wytrzymała – kołdry z takim poszyciem można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Będzie też pochłaniać wilgoć. Najpopularniejszą bawełnianą tkaniną na poszycia kołder jest gęsto tkany inlet, ale warto rozważyć również batyst – miękki i przyjemny w dotyku, przeznaczony zwłaszcza dla osób o delikatnej skórze;
 • biopercal: to również materiał pozyskiwany z bawełny, ale wyłącznie z upraw bio, bez używania pestycydów. Poszycie z biopercalu jest wytrzymałe i miękkie. Takie kołdry dobrze sprawdzą się u osób z wrażliwą skórą, a także u alergików;
 • jedwab: ten przewiewny materiał bardzo dobrze sprawdzi się zwłaszcza w kołdrach letnich i całorocznych. Jest bardzo cienki i delikatny, nie gromadzi kurzu. Nada się więc dla alergików. Dodatkowo jest wykończeniem ekskluzywnym;
 • outlast: nowoczesne włókno termoizolacyjne. Poszycie z tego materiału dba o regulację temperatury, może więc w razie potrzeby pomóc w schłodzeniu lub ogrzaniu organizmu. Jest przy tym wytrzymały. To idealne rozwiązanie do kołder całorocznych, a także dla osób, które obficie się pocą;
 • bambus: bambusowe poszycie kołdry jest bardzo praktyczne. Włókna tej rośliny wyróżniają się właściwościami antybakteryjnymi, poprawiają też przewiewność kołdry. Do tego jest dość tani, łatwo więc kupić niedrogą kołdrę dobrej jakości z poszyciem z bambusa.

Jakiego poszycia kołdry unikać?

Jeśli wiesz już, jaką kołdrę wybrać pod kątem tkaniny poszycia, powinieneś zwrócić też uwagę na materiały, których w poszyciu lepiej unikać. Pierwszy to poliester, który można spotkać w najtańszych kołdrach. Co prawda szybko schnie i nie wchłania wilgoci, ale w kontakcie ze skórą nie jest zbyt przyjemny. Poliester zdecydowanie lepiej sprawdza się w roli wypełnienia kołdry.

Lepiej nie wybieraj też kołdry z poszyciem z mikrofibry. Ten materiał słabo się do tego nadaje. Mimo że jest odporny na pranie w wysokich temperaturach, niemal zupełnie nie przepuszcza powietrza. A to dla tkaniny na poszycie kołdry cecha dyskwalifikująca. Dodatkowo mikrofibra może się elektryzować, co również nie jest zbyt miłym uczuciem w przypadku kołdry.

Kołdra – jaką wybrać na poszczególne pory roku?

poranek pod kołdrą

Kiedy zastanawiasz się, jaką kołdrę wybrać, z pewnością spotkasz się też z pojęciami kołder letnich, zimowych czy całorocznych. Producenci często bowiem przygotowują swoje produkty pod kątem użytkowania w określonych porach roku.

Kołdra letnia

Latem większość osób preferuje lżejsze kołdry, bo też i temperatura wokół nie wymaga aż tak dobrej izolacji. Kołdra letnia sprawdza się więc w wysokiej temperaturze, przy wysokiej wilgotności. Takie okrycia są lekkie i cienkie, ale przede wszystkim bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Dzięki temu pomagają w uniknięciu nocnych potów.

Jaką wybrać kołdrę na lato? Najlepiej bawełnianą ukrytą w poszyciu z wysokiej jakości tkaniny z tego samego materiału. Pod taką kołdrą z pewnością każdemu będzie komfortowo. Dobrym rozwiązaniem mogą być też kołdry syntetyczne z poszyciem outlast, które będą pomagać utrzymać prawidłową temperaturę ciała.

Kołdra zimowa

Na zimę poszukaj kołdry wypełnionej materiałem, który będzie dobrym izolatorem. Zimowe noce bywają chłodne nawet w dobrze ogrzewanych mieszkaniach. Kołdra na tę porę roku powinna więc dobrze dbać o Twoje ciepło.

Z tego powodu świetnym rozwiązaniem będą kołdry puchowe. Nawet przy niewielkiej wadze bardzo dobrze ogrzeją Twoje ciało, a przy okazji – jeśli postawisz na kołdrę z zawartością puchu co najmniej 80 procent – szczelnie je okryją. Dla tradycjonalistów dobre będą kołdry z pierza. Najlepsze kołdry zimowe w dobrej cenie znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/koldry-zimowe.

Zimą często otulamy się mocniej i dokładniej niż w innych porach roku. By można było naciągnąć kołdrę aż po same uszy, potrzebne będzie okrycie o nieco większych wymiarach niż zazwyczaj. Warto więc rozważyć na przykład kołdrę 180×200 cm.

Kołdra całoroczna

Jaką kołdrę wybrać na cały rok? Kołdra całoroczna nigdy nie będzie tak idealnie skrojona do spania, jak te przeznaczone na konkretną porę roku. Jest jednak tańszym rozwiązaniem niż zakup osobnych kołder na zimę i lato.

Całoroczne okrycia są za to uniwersalne. Najlepiej w tej roli sprawdzają się ponownie kołdry puchowe, ale dobre będą również okrycia z wypełnieniem silikonowym. Do tego warto wybrać poszycie z outlastu lub jedwabiu, ale dobrej jakości bawełna również dobrze się spisze.

Podsumowanie: jaką kołdrę wybrać?

Jeśli nie wiesz, jaką kołdrę kupić, weź pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim zastanów się, dla kogo ma być przeznaczona. Następnie rozważ rozmiar kołdry, pamiętając, że powinna być nieco większa niż rozmiar łóżka. Kluczowe dla właściwości kołdry jest jej wypełnienie – mogą być nim materiały naturalne, ale i syntetyczne. Dopełnieniem będzie rodzaj tkaniny poszycia. Rozważ też, czy interesuje Cię kołdra całoroczna, czy też może osobna kołdra na lato i na zimę. W sklepach kołdry często są pogrupowane właśnie w takich kategoriach.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Domowe sposoby na białe zęby – 5 bezpiecznych metod

Domowe sposoby na białe zęby – 5 bezpiecznych metod

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 258 wyświetleń
10 nowoczesnych aranżacji na dekoracje z mchu

10 nowoczesnych aranżacji na dekoracje z mchu

 • Przeczytasz w 7 minut
 • 205 wyświetleń
Znaki na metkach – co oznaczają i jak je czytać?

Znaki na metkach – co oznaczają i jak je czytać?

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 475 wyświetleń
Pościel na lato – jaką wybrać?

Pościel na lato – jaką wybrać?

 • Przeczytasz w 6 minut
 • 27 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl