Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > RTV i AGD > Jaką spawarkę kupić?

Jaką spawarkę kupić?

Jaką spawarkę kupić?

Spawarki ułatwią Ci wiele prac w warsztacie, domu i na podwórku. Możesz ją wykorzystać do reperowania metalowych elementów, ale i tworzenia własnych konstrukcji. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model. Jaką spawarkę kupić? Przedstawiamy pięć sprawdzonych modeli i praktyczne porady, które pomogą Ci dobrać sprzęt do Twoich wymagań.

Jaką spawarkę kupić? Na te parametry trzeba zwrócić uwagę

Kiedy zastanawiasz się, jaką spawarkę kupić, powinieneś skupić się na kilku najważniejszych parametrach i cechach tych urządzeń. To przede wszystkim:

 • możliwa technika spawania,
 • cykl pracy spawarki,
 • amperaż spawarki,
 • funkcje dodatkowe,
 • klasa izolacji,
 • gabaryty spawarki.

Technika spawania – MMA, MIG/MAG czy TIG?

Spawarki do codziennego użytku operują najczęściej trybami MMA, MIG/MAG lub TIG. Czasami, jak mogłeś przekonać się w naszym przeglądzie popularnych modeli, łączą w sobie zresztą wszystkie te możliwości. Która z metod spawania może jednak okazać się najbardziej przydatna?

Początkującym oraz tym, którzy nie mają wobec spawarki wielkich wymagań, wystarczyć powinna możliwość spawania MMA. To spawanie za pomocą topliwej elektrody otulonej, najbardziej podstawowa technika. Co prawda spoiny nie zawsze są idealne pod kątem estetycznym, ale będą solidne i dość łatwo je wykonać. Spawanie MMA nadaje się do większości materiałów, trzeba jednak pamiętać, że praca nie będzie zbyt szybka.

Tym, którzy spawają więcej, szybciej i częściej, polecamy spawarki operujące metodą MIG/MAG. Popularne migomaty to możliwość spawania półautomatycznego, co znacznie przyspiesza pracę. Spawarki MIG/MAG są droższe, ale tańsze w późniejszej eksploatacji.

Majsterkowiczom z reguły nie będzie natomiast potrzebna możliwość spawania trybem TIG. Takie spawarki są w stanie łączyć nawet bardzo cienkie elementy, ale technikę dość trudno opanować. W codziennym użytkowaniu rzadko będzie przydatna. Inna sprawa, że migomaty zwykle i tak posiadają możliwość spawania TIG-iem.

Cykl pracy, czyli sprawność spawarki

Cykl pracy spawarki podawany jest w procentach. Oznacza część z 10 minut, przez jaką sprzęt jest w stanie pracować bez potrzeby przerywania spawania. I tak na przykład cykl pracy 80 procent oznacza, że spawarka może pracować przez 8 minut, po czym potrzebuje 2 minut odpoczynku,

Zbyt niski cykl pracy będzie powodować częste przerwy w pracy. Próba pracy większej niż sprawność spawarki to przerywania spawania oraz kłopoty z przetopem. Jakie urządzenie wybrać więc pod kątem cyklu pracy? Najlepiej kupić spawarkę o sprawności co najmniej 40 procent.

Do użytku amatorskiego wystarczyć może nawet 20 procent. Prezentowane wcześniej modele spawarek wyróżniają się sprawnością 60 procent, co pozwala już na bardzo szybką i wydajną pracę.

Amperaż spawarki, czyli prąd spawania

Na funkcjonalność spawarki wpływ również zakres jej prądu spawania. Wyraża się go w amperach. Wpływa na moc spawarki oraz na to, jakie rodzaje materiałów będziesz w stanie spawać. Im większy amperaż, tym bardziej uniwersalne jest urządzenie.

W spawarkach do użytku “domowego” powinien wystarczyć prąd spawania o maksymalnej wartości około 200 A. Taki amperaż umożliwia swobodne spawanie stosunkowo cienkich elementów. Jeśli chcesz łączyć grubsze kawałki metali, potrzebujesz większego prądu spawania, w okolicach 300 A. To wiąże się także z obsługą elektrod o większej średnicy, które również są konieczne do spawania grubszych fragmentów metali.

Zbyt niski prąd spawania będzie osłabiać spoinę. Zbyt wysoki będzie z kolei najpewniej podtapiać spawany fragment, co znacząco utrudni pracę. Warto pamiętać, że należy dobierać ten parametr również do poszczególnych rodzajów metali.

Dodatkowe funkcje ułatwiające spawanie

O najważniejszych funkcjach dodatkowych spawarki już wspominaliśmy przy opisach poszczególnych modeli. Ich obecność jest o tyle ważna, że faktycznie ułatwiają codzienną pracę. Oczywiście szczególnie przydatne będą wszystkim początkującym. Ale nawet wówczas, gdy masz już większą wprawę w spawaniu, takie ułatwienia będą mocno usprawniać spawanie.

Jaką spawarkę kupić pod kątem funkcji dodatkowych? Taką, która będzie oferować:

 • funkcję Hot Start: to automatyczne, chwilowe podwyższenie prądu spawania w momencie zajarzenia łuku; dzięki temu elektroda nie przywiera do materiału i rozpoczęcie pracy jest znacznie łatwiejsze;
 • funkcję Anti Stick: pomaga w przypadku zwarcia elektrody ze spawanym materiałem, minimalizując lub odcinając napięcie, dzięki czemu będziesz mógł łatwo oderwać elektrodę;
 • funkcję Arc Force: stabilizuje łuk spawalniczy; można ustawić różny stopień jej natężenia, przy mniejszych elektroda wtapia się mniej, przy większych głębiej;
 • funkcję VRD: zmniejsza napięcie wyjściowe do 20V w stanie rozładowania; jeśli ją włączysz, zmniejszysz ryzyko porażenia prądem;
 • tryb synergii: w ten sposób spawarka niemal automatycznie ustawi odpowiedni prąd spawania, dostosowując wszystkie parametry do konkretnego materiału.

Klasa izolacji spawarki

Europejskie normy dzielą spawarki na cztery klasy izolacji urządzeń. Chodzi o odporność na ciepło oraz o izolację termiczną sprzętu. Przy małych spawarkach bywa stosowana klasa izolacji B, do 130 stopni Celsjusza. Nawet do podstawowego użytku najbezpieczniej jednak wybierać urządzenia o klasie izolacji F, czyli do 155 stopni Celsjusza. Największe spawarki powinny być z kolei wykonane zgodnie z klasą izolacji H, gwarantującą bezproblemową pracę do 180 stopni.

Gabaryty urządzenia

Przy wyborze urządzenia do spawania weź pod uwagę także jego wielkość. Spawarki, zwłaszcza te o podwyższonych parametrach, czasami mają duże rozmiary i sporą wagę. To znacznie utrudnia ich przenoszenie i ewentualną pracę w terenie. Jeśli więc nie potrzebujesz spawarki o wielkim amperażu czy rozbudowanych funkcjonalnościach, warto szukać mniejszych urządzeń. Spawarki do 4-5 kilogramów wagi można bez problemu przenosić. Do większych przydaje się specjalny wózek, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jaką spawarkę kupić? Top 5 urządzeń

Jeśli szukasz spawarki do codziennych, niewielkich prac, z pewnością nie chcesz wydawać na nią fortuny. A profesjonalne urządzenia czasami kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Wybraliśmy pięć solidnych i funkcjonalnych modeli w znacznie przystępniejszej cenie.

1 Migomat Red Technic Flux 220A Synergy IGBT RTMSTF0086

jaką spawarkę kupić - Red Technic Flux 220A Synergy IGBT RTMSTF0086
Migomat Red Technic IGBT RTMSTF0086, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

To bardzo wydajna i funkcjonalna spawarka o szerokim zakresie użytkowania. Można nią skutecznie spawać wszystkimi trzema popularnymi metodami, czyli MIG/MAG, MMA oraz LIFT-TIG. Dzięki temu będziesz w stanie nią wykonać właściwie każdą pracę związaną ze spawaniem, jaka Ci się zamarzy.

Można nią spawać w trzech trybach – ręcznym, półautomatycznym oraz synergicznym. Ten ostatni to automatyczny dobór parametrów spawania, który gwarantuje najwyższą jakość spoiny, zwłaszcza przy obróbce stali nierdzewnej i aluminium.

Spawarka RTMSTF0086 posiada szereg funkcji ułatwiających pracę, takich jak Hot Start, który upraszcza rozpoczęcie spawania. Zakres prądu spawania to 30-220 A, a dla trybu TIG nawet 15-220 A. Cykl pracy spawarki przy maksymalnym prądzie spawania wynosi 60 procent.

Aktualnie możesz kupić ten model za 799 zł.

2 Migomat Red Technic RTMSTF0001

migomat Red Technic - poręczny i funkcjonalny
Migomat Red Technic RTMSTF0001, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Druga propozycja marki Red Technic na naszej liście to nieco mniej rozbudowana spawarka, która jednak wciąż ma do zaoferowania mnóstwo możliwości i udogodnień. Podobnie jak model powyżej, tak i RTMSTF0001 operuje wszystkimi najważniejszymi technikami spawalniczymi.

Dysponuje nieco mniejszym zakresem prądu spawania, do 210 A. Sprawność urządzenia przy maksymalnym obciążeniu wynosi 60 procent. Parametry tego modelu umożliwiają spawanie metalowych elementów o zróżnicowanej grubości. Idealnie nadaje się zwłaszcza do spawania drutami samoosłonowymi, czyli metodą FCAW. Dzięki temu nie będziesz potrzebować dodatkowych butli z gazami osłonowymi. Pracę ułatwią Ci dodatkowe funkcje spawarki, takie jak Hot Start czy Anti Stick, zapobiegający przywieraniu elektrody.

Aktualna cena tego modelu to 599 zł.

3 Migomat inwertorowy Powermat 3w1 PM-IMGT-200L

jaką spawarkę kupić - Migomat inwertorowy Powermat 3w1 PM-IMGT-200L
Migomat inwertorowy Powermat 3w1 PM-IMGT-200L, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Lekkie i kompaktowe urządzenie – samo waży 6 kilogramów – które sprawdzi się zarówno w warsztacie czy garażu, jak i w terenie. Migomat Powermat to możliwość spawania najważniejszymi technikami, a także prąd spawania o zakresie 8-200 A. Przy maksymalnej wartości urządzenie wyróżnia się sprawnością 60 procent.

Urządzenie jest oparte o tranzystor IGBT, dzięki czemu zapewnia wysokie napięcie i łatwość sterowania, ale również szybkość przełączania. Z tą spawarką każda Twoja praca w warsztacie będzie przebiegać sprawnie. Wszystkie parametry spawania będą widoczne na wyświetlaczu. W spawarkę wbudowano czujnik termiczny, który wyłączy urządzenie przy przekroczeniu cyklu pracy dla ustawionego rodzaju spawania. Dzięki temu sprzęt jest chroniony przed przegrzaniem.

Aktualna cena urządzenia to 569 zł.

4 Spawarka inwertorowa Red Technic RTSIT0003

jaką spawarkę kupić - poręczny model Red Technic RTSIT0003
Spawarka inwertorowa Red Technic RTSIT0003, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Jeśli nie zależy Ci na bardzo szybkiej pracy, jaką zapewniają opisane wcześniej migomaty, rozważ zakup tej spawarki. Choć nie pozwala na spawanie w trybie MIG/MAG, to jednak będzie w stanie zaspokoić oczekiwania większości majsterkowiczów.

W trybie MMA operuje prądem spawania 20-355 A, w trybie TIG 15-355 A. Tranzystor IGBT ułatwia sprawną pracę, a całe urządzenie wyróżnia się intuicyjną obsługą. Przy ustawianiu parametrów spawania kluczowe jest główne pokrętło, które służy również jako przycisk. Bez problemu przygotujesz urządzenie do spawania dzięki dużemu wyświetlaczowi.

Sama spawarka jest niewielka, waży tylko nieco ponad 4 kilogramy. Mimo to ma sprawność na poziomie większych i bardziej rozbudowanych modeli – wynosi aż 60 procent.

Aktualnie spawarkę Red Technic RTSIT0003 można kupić za 299 zł.

5 Spawarka inwertorowa Powermat IGBT PM-IMG-315L

Żółta spawarka inwertorowa Powermat IGBT PM-IMG-315L
Spawarka inwertorowa Powermat IGBT PM-IMG-315L, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Jaką spawarkę kupić, jeśli sięgasz po takie urządzenie sporadycznie i używasz go do prostych prac? Sprzęt Powermat PM-IMG-315L nadaje się do tego idealnie. To niewielkie i tanie urządzenie, które jednak będzie w stanie poradzić sobie z solidnym łączeniem metali metodą MMA.

Zakres prądu spawania tego sprzętu to 20-315 A. Mimo niewielkich rozmiarów – ważny niespełna 2 kilogramy – cykl pracy tej spawarki to 60 procent. Do tego posiada trzy ważne funkcje, które ułatwiają pracę: Hot Start, Anti Stick i Arc Force. Ta ostatnia stabilizuje łuk spawalniczy bez względu na jego długość.

Spawarka jest wyposażona również w system redukcji napięcia VRD, który wyłącza zasilanie natychmiast po zakończeniu spawania. W zestawie znajdują się również szelki, dzięki którym urządzenie jest jeszcze bardziej poręczne. To również świetny wybór dla majsterkowiczów, którzy dopiero uczą się spawania – zyskają bezpieczne urządzenie łatwe w obsłudze.

Aktualna cena spawarki Powermat PM-IMG-315L to 139 zł.

Podsumowanie: jaką spawarkę kupić? Najważniejsze parametry, polecane modele

Jeśli zastanawiasz się, jaką spawarkę kupić, sprawdź polecane przez nas modele:

 • migomat Red Technic Flux 220A Synergy IGBT RTMSTF0086,
 • migomat Red Technic RTMSTF0001,
 • migomat inwertorowy Powermat 3w1 PM-IMGT-200L,
 • spawarka inwertorowa Red Technic RTSIT0003,
 • spawarka inwertorowa Powermat IGBT PM-IMG-315L.

Do codziennej pracy kup spawarkę, która będzie działać w trybie MMA lub MIG/MAG – ta druga metoda spawania przyda się przy większych pracach. Wybierz urządzenie o cyklu pracy co najmniej 40 procent. Do tego zwróć uwagę na amperaż sprzętu – nawet dla podstawowych prac potrzeba będzie około 200 A. Spawanie ułatwią Ci dodatkowe funkcje spawarki, przed zakupem sprawdź też klasę izolacji urządzenia.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Rodzaje łóżek dwuosobowych – jakie będzie najlepsze do Twojej sypialni?

Rodzaje łóżek dwuosobowych – jakie będzie najlepsze do Twojej sypialni?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 119 wyświetleń
Tynki dekoracyjne – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Tynki dekoracyjne – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 204 wyświetleń
Odpływ liniowy na wymiar – perfekcyjne rozwiązanie do nowoczesnej łazienki 

Odpływ liniowy na wymiar – perfekcyjne rozwiązanie do nowoczesnej łazienki 

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 154 wyświetleń
W góry z plecakiem – 10 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą

W góry z plecakiem – 10 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 14 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl