Jaki nadruk na bluzie wybrać? Poznaj bliżej dostępne metody
- Data publikacji 26 września 2024
- Przeczytasz w 3 minut
- 272 wyświetleń
Wygodna bluza to dziś element ubioru, bez którego trudno wyobrazić sobie garderobę. Modele z kapturem, rozsuwane, “kangurki” – rozwiązań jest wiele i niemal każdy ma przynajmniej jedną bluzę w swojej szafie. Najpopularniejsze są ubrania z nadrukiem. Ich atuty dostrzegają firmy, dla których nadruk na bluzie może być ważnym elementem reklamowym na odzieży roboczej i promocyjnej. Na jaki nadruk warto się jednak zdecydować? Poznaj bliżej metody znakowania tych ubrań.
Sitodruk na bluzach
To zdecydowanie najpopularniejsza metoda znakowania koszulek, ale sprawdzi się również na bluzach. Nadruk na bluzie techniką sitodruku wykonuje się w specjalnych prasach, które wtłaczają farbę w materiał pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia.
Na nadrukach tego typu można skorzystać z kilku kolorów, dodatkowe wymagają dopłaty. Wzór dobrze oddaje szczegóły i nie obciąża bluzy. Wytrzyma ponad 100 prań, musisz tylko uważać na to, by nie prać ubrań w temperaturze powyżej 50°C.
To metoda opłacalna dla firm, bo przy większych zamówieniach koszt pojedynczego nadruku mocno spada. Jeśli chcesz kupić bluzy z logo firmy, zrób to u sprawdzonego producenta. Najlepiej przed zakupem zapoznaj się z opiniami wybranego przez Ciebie sklepu od innych klientów. Wtedy będziesz mieć pewność, że dostaniesz odzież, która spełnia Twoje oczekiwania.
Termotransferowy nadruk na bluzie
Termotransfer bywa nazywany sitodrukiem pośrednim. Przypomina tę metodę pod wieloma względami, ale nadruk najpierw wykonuje się na folii transferowej, a dopiero potem, w prasie, wgrzewa w materiał.
Termotransferowy nadruk na bluzie najczęściej powstaje przy pomocy farb plastizolowych. To ekologiczna metoda znakowania, której efektem jest idealnie gładki wzór. Atutem termotransferu jest również to, że możesz go umieścić w dowolnym miejscu bluzy. Jest metodą o wytrzymałości podobnej do sitodruku i również opłacalną przy większych zamówieniach.
Folia flock na bluzie
Metodą znakowania pokrewną do termotransferu jest folia flock. W przeciwieństwie do farb plastizolowych taka folia po wgrzaniu w materiał pozostawia jednak na nim znak pokryty charakterystycznym meszkiem. Taki nadruk na bluzie będzie dobrze wyglądać szczególnie na modelach z grubszego materiału, o większej gramaturze.
Tą metodą nie da się co prawda wykonać skomplikowanych grafik, ale ma dodatkowy atut. Można bowiem zastosować ją jako podkład pod inny nadruk, zwiększając w ten sposób jego wytrzymałość. Folia flock jest bowiem niezwykle trwała.
Inne metody znakowania bluz
Nadruk na bluzie to jednak nie wszystko. Te ubrania można znakować również metodami innego typu.
Jedną z chętniej stosowanych jest komputerowy haft na bluzie. Tą metodą można wykonać eleganckie, trójwymiarowe wzory, które są niemal niezniszczalne – a przynajmniej nie przez pranie i prasowanie. Haft dodaje też bluzom elegancji, ale nie jest w stanie odwzorować najmniejszych szczegółów.
Na grubych bluzach warto z kolei rozważyć tłoczenie. Ta technika polega na wtłoczeniu części włókien materiału wokół logotypu. Efekt jest imponujący, a znakowanie odporne na ścieranie. Tłoczenia nie poleca się jednak do lekkich bluz.
Na jasnych bluzach poliestrowych sprawdzi się sublimacja. To niezwykle trwała metoda, bo barwnik wnika w głąb włókien i na stałe się z nimi wiąże. To dobry pomysł na znakowanie bluz sportowych – więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://sbiegacza.pl/bluzy-z-nadrukiem-wlasnym-do-biegania-jak-wybrac-odpowiedni-model/.
Podsumowanie: który nadruk na bluzie sprawdzi się najlepiej?
Jeśli interesuje Cię trwały nadruk na bluzie wykonany z kilku kolorów, postaw na sitodruk. To jedna z najpopularniejszych metod znakowania. Podobnym rozwiązaniem jest termotransfer – wzory wykonane tymi technikami wytrzymają po około 100 prań. Jeszcze większą wytrzymałością cechują się nadruki z folii flock, które nie są jednak w stanie odwzorować skomplikowanych grafik. Alternatywę dla nadruków stanowi przede wszystkim haft komputerowy, sublimacja i tłoczenie.