Jakie kroki podjąć po zalaniu przez sąsiada?
Artykuł sponsorowany
- Data publikacji 04 września 2024
- Przeczytasz w 4 minut
- 33 wyświetleń
Zalanie mieszkania przez sąsiadów to zjawisko, które niestety zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać. Według statystyk towarzystw ubezpieczeniowych około 60% zgłaszanych szkód związanych jest właśnie z tego typu sytuacją. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować w przypadku, gdy w mieszkaniu pojawia się nagle woda, która doprowadza do jego zniszczenia.
Jakie są najczęstsze przyczyny zalania mieszkań w budynkach wielorodzinnych?
Jeszcze wczoraj sąsiad podczas pogawędki przed blokiem chwalił się nową łazienką, którą będzie miał, gdy skończy ją odnawiać, a dziś stoisz wraz z nim w swoim mieszkaniu i patrzysz, jak woda w niekontrolowany sposób wlewa się z sufitu i je zalewa. Choć taki przebieg zdarzeń to najgorszy scenariusz, często niestety staje się rzeczywistością dla mieszkańców domów wielorodzinnych. Jego przyczynami są najczęściej:
- awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej,
- nieprawidłowe użytkowanie sprzętu takiego jak pralki czy zmywarki,
- nieprawidłowo przeprowadzane prace remontowo-budowlane,
- drobne wycieki, które wraz z czasem doprowadzają do dużych zniszczeń.
Co robić, gdy sąsiad zalewa mieszkanie?
Gdy Twoje mieszkanie jest zalewane przez sąsiada, liczy się czas, który pozwoli zminimalizować straty. W pierwszej kolejności zadbaj jednak o swoje bezpieczeństwo i natychmiast wyłącz zasilanie w zalanych pomieszczeniach. Następnie udaj się do sąsiada, aby poinformować go o zaistniałej sytuacji. Być może nie ma świadomości tego, że właśnie Cię zalewa. Dzięki temu będzie mógł zareagować. Jeśli to konieczne, wspólnie powiadomcie również zarządcę budynku, że niezbędne jest odłączenie dopływu wody do mieszkań.
W tym samym czasie warto, aby pozostali domownicy zajęli się przeniesieniem mebli, elektroniki i innych elementów wyposażenia z zalanego pomieszczenia. Jeśli nie jest to możliwe, do ich ochrony przed wodą można użyć folii malarskiej lub worków na śmieci, które choć częściowo zminimalizują straty.
Kiedy wstępnie uporasz się z zabezpieczeniem rzeczy w mieszkaniu, zrób zdjęcia lub nagraj film prezentujący skalę zalania oraz jego skutki w postaci uszkodzeń. Będą one dokumentacją, która przyda się podczas zgłaszania szkody u ubezpieczyciela oraz egzekwowania środków na remont od sprawcy.
Zalanie mieszkania przez sąsiada a przepisy
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym osoba, która wyrządziła szkodę (w tym przypadku przez zalanie mieszkania), jest zobowiązana do jej naprawienia. Jeśli zalanie jest wynikiem zaniedbania lub niewłaściwego użytkowania, sąsiad może być pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Wyegzekwowanie od niego środków na naprawę szkód może odbyć się na drodze sądowej. Najczęściej wystarczy jednak rozmowa ze sprawcą zalania, aby osiągnąć ugodę bez konieczności angażowania sądu.
Jak zgłosić zalanie mieszkania do ubezpieczyciela?
W przypadku zalania mieszkania i posiadania na niego polisy ubezpieczeniowej kwestia uzyskania środków na jego naprawę jest o wiele prostsza. W takiej sytuacji możliwie jak najszybciej skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i zgłoś mu szkodę, przedstawiając skalę zniszczeń. W tym celu może być konieczne przygotowanie pisemnego raportu opisującego okoliczności zalania oraz wszelkie działania podjęte w celu minimalizacji szkód.
Po zgłoszeniu ubezpieczyciel może wysłać rzeczoznawcę, który oceni zniszczenia. Do momentu jego przybycia nie dokonuj więc żadnych napraw. Po złożeniu zgłoszenia ubezpieczyciel przeanalizuje roszczenie na podstawie przedstawionych przez Ciebie dowodów w postaci zdjęć lub nagrań oraz opinii rzeczoznawcy i podejmie decyzję. Z pewnością będziesz przez niego informowany o kolejnych krokach i wysokości odszkodowania.
Jak zlikwidować szkody po zalaniu mieszkania?
Likwidacja szkód po zalaniu mieszkania w pierwszej kolejności będzie wymagać osuszania ścian i podłóg. Wentylowanie pomieszczeń poprzez otwarcie okien jednak w tym przypadku nie wystarcza. Konieczne jest skorzystanie ze specjalistycznych usług, które pozwolą skutecznie pozbyć się wilgoci z elementów konstrukcyjnych nieruchomości i przejść do kolejnych etapów napraw. Profesjonalne osuszanie po zalaniu w Bydgoszczy oferuje firma Hydrotakt.
To jak będzie wyglądał sam remont zalanego mieszkania, zależy natomiast od skali zniszczeń. Najczęściej obejmuje on:
- wymianę podłóg,
- odnowienie ścian lub całkowitą wymianę ich elementów konstrukcyjnych,
- odnowienie sufitów.
Zarówno osuszanie po zalaniu, jak i prace remontowe warto, aby przeprowadzali fachowcy, którzy mają doświadczenie przy tego typu zleceniach. Dzięki temu będą w stanie sprawnie przywrócić mieszkanie do użytku.
W przypadku zalania mieszkania szybka reakcja to podstawa. Odłączenie prądu, zabezpieczenie mienia i dokładna dokumentacja uszkodzeń to najważniejsze kroki, które mogą znacząco wpłynąć na dalszy przebieg sprawy. Wbrew pozorom w takich sytuacjach procentują również dobre relacje z sąsiadami, dlatego warto o nie dbać, by w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń móc szybko dojść do porozumienia. Aby zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wydatkami, warto natomiast zainwestować w ubezpieczenie nieruchomości, które może pomóc w pokryciu kosztów napraw po zalaniu.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Agregaty prądotwórcze na gaz na kemping – czy warto, jakie wybrać?
- Przeczytasz w 2 minut
- 147 wyświetleń
Inspirujące książki o biznesie. Biografie milionerów, które wskażą Ci drogę
- Przeczytasz w 5 minut
- 799 wyświetleń