Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Jakie wypełnienie do poduszki? Podpowiadamy!

Jakie wypełnienie do poduszki? Podpowiadamy!

Jakie wypełnienie do poduszki? Podpowiadamy!

Poduszki, które znajdziesz w każdym sklepie z artykułami domowymi, różnią się od siebie rodzajem wypełnienia. Aby zapewnić sobie najwyższy komfort snu, warto wybrać odpowiadające Twoim potrzebom materiały. I to nie jest tak, że któryś jest lepszy, a któryś gorszy. Dużo zależy od tego, co dokładnie preferujesz. Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj ten poradnik. Podpowiem w nim, jakie wypełnienie do poduszki wybrać w zależności od swoich upodobań. Zapraszam do lektury!

Naturalne wypełnienie poduszki – poznaj kilka możliwości

Nie da się ukryć, że większość z nas stara się wybierać naturalne wypełnienie do poduszki. Takie rozwiązania są bardzo praktyczne i co ważne – ekologiczne. Zapewniają wysoki komfort snu, jednak należy bardzo dobrze dopasować je do swoich preferencji. Do tego musisz pamiętać, że niektóre propozycje nie będą wskazane dla alergików. Mimo to zdecydowanie warto je znać. Zacznijmy więc właśnie od naturalnych materiałów. 

Puch – dla wielbicieli delikatności i miękkości

W pierwszej kolejności pod lupę idzie puchowe wypełnienie poduszki. Zacznę może od tego, czym tak właściwie jest puch. Najprościej mówiąc, jest to wsad wykonany z poszycia ptasich piór. W jego skład wchodzą części takie jak chorągiewka oraz przypiórko – a więc te najdelikatniejsze elementy. 

Poduszki puchowe są znane od wieków i stale cieszą się ogromną popularnością. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Takie modele są wyjątkowo miękkie, delikatne i puszyste. Kładąc na nich głowę, poczujesz, jakby tak delikatnie zapadała się w pościeli. Śpiąc, będziesz mieć wrażenie lewitowania na puszystej chmurce. Wiele osób to uwielbia, dlatego też puch bardzo często gości w polskich domach. Zapewnia wręcz komfort na najwyższym poziomie.

Oprócz takich doznań, śpiąc na puchowej poduszce, możesz liczyć na idealne dopasowanie wypełnienia do kształtu Twojego ciała. Materiał otuli Cię swoją miękkością. W razie konieczności lekko Cię ogrzeje lub schłodzi. Taki wsad ma bowiem zdolność do termoregulacji. Dopasowuje się do temperatury otoczenia, gwarantując Ci idealne warunki do snu. Mimo to jest bardzo przewiewny. Z pewnością się na nim nie spocisz ani nie będzie Ci zbyt duszno.

Ogromną zaletą puchowego wypełnienia poduszki jest trwałość i odporność na zniszczenia. Taki model zostanie z Tobą w idealnym stanie na lata. Nie będziesz musiał go wymieniać co kilka sezonów. Oczywiście puchowe propozycje są dość drogie, jednak jest to poniekąd inwestycja. Kupujesz poduszkę raz a porządnie.

Pierze – rozwiązanie nieco twardsze

Za drugie niezwykle popularne rozwiązanie można spokojnie uznać pierze. Muszę jednak zaznaczyć, że pierze i puch to nie to samo. Ten pierwszy wsad powstaje z całych piórek ptasich, a drugi – jak już wspomniałam – z samego ich poszycia. Oczywiście przez to poduszki te będą cechowały się podobnymi właściwościami. Główną różnicę poczujesz tylko w stopniu miękkości poszczególnych modeli – a także ich cenie.

Poduszka z pierza będzie nieco twardsza niż ta puchowa. Nie dla wszystkich będzie to jednak wada. W końcu nie każdy lubi uczucie zapadania się w swojej pościeli. Jeśli więc preferujesz bardziej stabilne rozwiązanie, zdecydowanie warto rozważyć pierze. Można bowiem powiedzieć, że to jest bardziej sprężyste i zapewnia lepszą amortyzację. 

Warto tutaj również wspomnieć, że materiał ten, zanim trafi do poduszki, najczęściej jest w odpowiedni sposób czyszczony. Przez to usuwane są z niego substancje mogące powodować rozwój alergii. Piórka przestają także wytwarzać charakterystyczny zapach, co dla wielu będzie dodatkowym atutem. Oczywiście pierze także ma zdolność do termoregulacji. Zimą oddaje ciepło, a latem chłodzi. 

Dużą zaletą pościeli z pierza jest fakt, iż są to modele zdecydowanie bardziej przystępne cenowo niż warianty puchowe. Niekiedy pierwsze z wypełnień jest nawet dwukrotnie tańsze, a mimo to wyjątkowo trwałe. 

Półpuch – dla osób niezdecydowanych

A co, jeśli nie wiesz, czy wybrać dla siebie puch, czy pierze? Wtedy z pomocą przychodzi wypełnienie poduszki półpuchowe. Jak się pewnie domyślasz, w takiej pościeli znajdziesz połączenie obydwu tych naturalnych materiałów. Model będzie twardszy niż puch, ale też bardziej miękki niż pierze. To idealna propozycja dla niezdecydowanych.

Zapewnisz sobie dzięki temu wysoki komfort snu, optymalną miękkość i delikatność poduszki, a także wszelkie inne zalety tych dwóch rozwiązań. Cena oczywiście także będzie pośrednia. Można więc powiedzieć, że to poniekąd coś w rodzaju złotego środka. 

Bawełna – ciekawe wypełnienie, które warto znać

Do naturalnego wypełnienia poduszek zalicza się także bawełnę. Jej cudowne właściwości zna chyba każdy. Przede wszystkim jest to materiał, który nie powoduje żadnych alergii oraz uczuleń. Poleca się go więc niemalże każdemu. Do tego zapewnia wysoką przewiewność i świetnie odprowadza wilgoć. Jest także bardzo delikatny i miły w dotyku. Mimo to poduszki ze wsadem bawełnianym to rzadkość. Dlaczego?

Niestety taka pościel jest bardzo podatna na odkształcenia. Wypełnienie dopasuje się do kształtu głowy, jednak nie będzie wracać do pierwotnej pozycji. Tym samym po kilku miesiącach konieczna będzie wymiana poduszki na nową. Z racji dość niskiej ceny takich modeli nie będzie to problem natury finansowej. Komu jednak chciałoby się parę razy w ciągu roku kupować poduszkę? 

Oczywiście nie mówię, że to rozwiązanie całkowicie bez sensu. Znajdą się przecież wśród nas osoby, które lubią spać wyłącznie na takiej poduszce lub ze względów zdrowotnych taki naturalny materiał jest dla nich jedyną opcją. Jeśli zaliczasz się do którejś z tych grup, sięgnij po bawełnę, jednak miej na uwadze fakt, że co jakiś czas trzeba będzie ją wymienić.  

Syntetyczne wypełnienie do poduszki – nie takie straszne, jakby się wydawało!

Zastanawiając się, jakie wypełnienie poduszki będzie dla Ciebie najlepsze, nie możesz zapomnieć także o wariantach syntetycznych. Te niestety są poniekąd owiane złą sławą. Powszechnie uważa się, że sztuczne materiały są o wiele gorsze od naturalnych. Może kiedyś tak było, nie będę z tym dyskutować. 

Obecnie techniki produkcji są jednak tak zaawansowane, że wypełnienia syntetyczne są wręcz idealnymi zamiennikami naturalnych wyrobów. Niekiedy nawet ciężko znaleźć jakiekolwiek różnice między nimi. Syntetycznych wsadów nie należy się więc bać, o czym zaraz się przekonasz. 

Silikon – w trosce o alergikach

Za jedno z najlepszych antyalergicznych syntetycznych rozwiązań uznaje się zdecydowanie silikonowe lub silikonowane wypełnienie poduszki. Takie modele poleca się głównie dla dzieci oraz alergików, jednak tak naprawdę może spać na nich każdy, kto ceni sobie wysoki komfort. 

Wsad tego typu jest bowiem bardzo sprężysty, miękki, trwały i zapewnia wysoki stopień przepływu powietrza. Co prawda nie będzie np. ogrzewał zimą, jednak i tak spisuje się świetnie. Szybko odprowadza ewentualną wilgoć z ciała, co zapobiega np. podrażnieniom naskórka. 

Takie antyalergiczne wypełnienie do poduszki składa się najczęściej ze specjalnych kulek. Te bardzo dopasowują się do kształtu ciała. Są też odporne na zniszczenia oraz wygniecenia. Sen na nich to prawdziwa przyjemność. 

Drugi rodzaj wypełnienia to natomiast włókno silikonowane. Tym razem w każdym z tych elementów znajdują się kanaliki powietrzne. Tym samym poduszka jest bardzo sprężysta i oddychająca. Bardzo przypomina przez to naturalny puch. Jest jednak zdecydowanie tańsza – niekiedy ma nawet czterokrotnie niższą cenę. Warto więc się nad nią poważnie zastanowić. 

Poliester – wypełnienie na lata

Za kolejne ciekawe wypełnienie do poduszki można uznać poliester. Ten najczęściej uważa się za wiernego odpowiednika naturalnego puchu. Niekiedy występuje nawet pod nazwą syntetycznego puchu. Jak się zatem znowu możesz domyśleć, taki wsad będzie miał niemalże takie same właściwości, co jego “ekologiczny kolega”. 

Poduszka będzie niezwykle sprężysta, miękka i delikatna. Na lata zachowa swoją jakość i dopasuje się do kształtu Twojego ciała. Co ciekawe, poliester pościelowy występuje pod wieloma różnymi nazwami. Aby mieć pewność, że to dokładnie taki materiał, sprawdź zawsze skład i gotowe. Tam będzie już wyraźna informacja, że dany model składa się np. ze 100% poliestru. 

A jakie są największe wyróżniki takiej pościeli? Oczywiście jej bardzo niska cena, ale też możliwość prania w pralce. Takie modele można spokojnie wrzucić do bębna, bez obaw o zniszczenie. Masz więc gwarancję wysokiej higieny podczas snu. Pranie pozwala bowiem pozbyć się nie tylko zabrudzeń, ale też np. martwego naskórka, a wraz z nim drobnoustrojów. 

Pianka termoplastyczna – idealne dopasowanie do ciała

Mówiąc o syntetycznych wypełnieniach do poduszek, warto również wspomnieć o piance termoplastycznej. Z takim materiałem spotkasz się głównie w modelach profilowanych. Takich, które zapewniają idealne podparcie dla kręgosłupa i są wskazane głównie dla osób zmagających się z częstym bólem karku czy szyi. Oczywiście większość propozycji dedykowana jest wtedy do spania na plecach lub na boku. Czym jednak wyróżnia się taka pianka?

Jej główną zaletą jest to, że zapamiętuje kształt Twojego ciała. Pod wpływem nacisku oraz temperatury dopasowuje się do Ciebie idealnie. Tym samym zapewnia Ci idealne podparcie dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz. Budzisz się wypoczęty, pełen energii i bez bólu. Jeśli więc prawie każdego poranka nie czujesz się najlepiej, być może takie rozwiązanie będzie dla Ciebie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. 

A może ekologiczne rozwiązania? Coś dla wielbicieli natury

Wyżej wymienione rozwiązania to takie, które można uznać za dość popularne. Musisz jednak wiedzieć, że poduszki wypełnia się także nieco mniej znanymi materiałami. Mowa tutaj chociażby o wsadach roślinnych, a nawet wzbogacanych o wyciągi z ziół i… kamieni półszlachetnych. 

Takie modele raczej nie są dostępne w klasycznych sklepach, jednak w sieci z łatwością znajdziesz każdy z nich. Zastanawiasz się więc, czym wypełnić poduszki, jeśli ekologiczne, naturalne i nowatorskie wyjścia to coś, co uwielbiasz?

Naturalne wypełnienie roślinne – cudowne właściwości dla każdego

Jeśli chodzi o naturalne i ekologiczne wypełnienie do poduszki, taką pościel bardzo często wypełnia się wszelkiego rodzaju ziarnami, nasionami i małymi owocami roślinnymi. Każda z propozycji ma oczywiście nieco inne właściwości, które należy dobrać do swoich preferencji. Do najciekawszych rozwiązań można zaliczyć m.in.:

 • poduszki z gryki – miękkie, o właściwościach masujących, dobrze oddychające i odprowadzające wilgoć, dopasowujące się do temperatury otoczenia, o właściwościach antyroztoczowych i antybakteryjnych, polecane dla osób borykających się z bólem głowy, szyi oraz karku,
 • poduszki orkiszowe – dopasowujące się do kształtu ciała, delikatnie masujące i wytwarzające subtelny zapach, polecane dla osób narażonych na ciągły stres,
 • poduszki z gorczycy – o właściwościach rehabilitacyjnych i rozluźniających mięśnie, polecana dla osób starszych głównie ze względu na właściwości rozgrzewające, relaksujące, antyreumatyczne, przeciwzapalne oraz poprawiające krążenie,
 • poduszki z pestek wiśni – służące jako coś w rodzaju termoforu uśmierzającego bóle mięśni, stawów, pleców, karku, zatok, menstruacyjne i reumatyczne.

Oczywiście na takich poduszkach śpi się zdecydowanie inaczej niż na wariantach klasycznych. Często służą jako dodatek, choć są też osoby, które na ich rzecz zrezygnowały całkowicie z uniwersalnego podparcia pod głowę. Zdecydowanie warto jednak je przetestować, ponieważ potrafią zniwelować liczne dolegliwości. 

Poduszki z dodatkiem ziół i kamieni półszlachetnych – coś nietypowego

Wypełnienie poduszki może być także wzbogacone o wyciągi ziołowe czy kamienie półszlachetne. Ma to oczywiście ponownie dodać im cudownych właściwości. Do najpopularniejszych rozwiązań należą w tym przypadku:

 • poduszki lawendowe – pomagające w zasypianiu, wspierające układ oddechowy oraz poprawiające wygląd skóry, o właściwościach kojących, uspokajających i antyseptycznych,
 • poduszki aloesowe – pomagające radzić sobie z nadmiarem stresu, działające jak aromaterapia,
 • poduszki tymiankowe – o właściwościach antyalergicznych, przeciwzapalnych, idealne do inhalacji oraz dla osób narażonych na duży stres,
 • poduszki bursztynowe – polecane przy reumatyzmie ze względu na obecność jonów ujemnych, 
 • poduszki z kryształem górskim – niwelujące promieniowanie elektromagnetyczne i wspomagające regenerację organizmu. 

Takimi ekstraktami i dodatkami mogą być wzbogacone niemalże wszystkie poduszki, jednak najczęściej występują one w przypadku ekologicznych wariantów z licznymi rodzajami nasion, pestek i owoców. 

Jakie wypełnienie poduszki? Podsumowanie

Jak widzisz, rodzajów wypełnień do poduszki jest ogrom. Aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen, koniecznie będzie dobranie rodzaju do swoich preferencji. Jeśli lubisz miękkie i naturalne materiały o wysokiej trwałości, postaw na puch. Gdy wolisz nieco twardsze rozwiązania, lepsze okaże się pierze, a w przypadku pośredniej miękkości – półpuch. Bawełna polecana jest natomiast dla alergików ceniących naturalne materiały.

Syntetyczne wypełnienia są natomiast świetne głównie dla alergików oraz dzieci. Najlepsze będą włókna poliestrowe lub silikonowane, które można bez obaw prać w pralce. Takie modele zostaną w idealnym stanie na lata.

Pianka termoplastyczna polecana jest dla osób śpiących na plecach lub na boku, zmagających się z bólami szyi, kręgosłupa, karku czy głowy.

W sklepach internetowych znajdziesz także w pełni naturalne i ekologiczne poduszki wykonane z pestek, nasion oraz owoców. Mowa tu o wypełnieniu z gryki, orkiszu, gorczycy czy pestek wiśni. Niekiedy pościel wzbogaca się także o dobroczynne ekstrakty lawendowe, aloesowe, tymiankowe, bursztynowe czy kryształem górskim. 

Z pewnością znajdziesz więc najlepsze rozwiązanie dla siebie! 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak i czym wyczyścić przypalony garnek?

Jak i czym wyczyścić przypalony garnek?

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 124 wyświetleń
Jak używać wosku ortodontycznego? Poradnik

Jak używać wosku ortodontycznego? Poradnik

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 121 wyświetleń
Ile kalorii spala bieganie?

Ile kalorii spala bieganie?

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 130 wyświetleń
Jak zacząć oszczędzać? 6 najważniejszych wskazówek na początek

Jak zacząć oszczędzać? 6 najważniejszych wskazówek na początek

 • Przeczytasz w 7 minut
 • 129 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl