Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Japońska toaleta – poznaj innowacyjne rozwiązanie do każdej łazienki

Japońska toaleta – poznaj innowacyjne rozwiązanie do każdej łazienki

Japońska toaleta – poznaj innowacyjne rozwiązanie do każdej łazienki

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się tak zwana japońska toaleta. To rozwiązanie, które zdecydowanie poprawia higienę, a także dba o wysoki komfort korzystania z łazienki. Przy okazji pozwala zadbać o środowisko naturalne i zminimalizować ilość zużywanego na co dzień chociażby papieru toaletowego. 

Czym dokładnie jest jednak takie rozwiązanie i jakie ma funkcje? Odpowiem na te i inne pytania w poniższym artykule. Sprawdź go i przekonaj się, że jest to propozycja, którą zdecydowanie warto znać!

Co to jest japońska toaleta?

Na samym początku zacznijmy od tego, czym dokładnie jest japońska toaleta i skąd właściwie wzięła się jej nazwa. 

Najprościej mówiąc, jest to wielofunkcyjna armatura łazienkowa – najczęściej z funkcją bidetu. To zaawansowany technologicznie sprzęt high tech, który pozwala zadbać o wysoki stopień higieny, wykorzystując wodę kierowaną ze specjalnych dyszy. 

Z ich pomocą, po skorzystaniu z toalety, można włączyć opcję mycia przedniego lub tylnego i tym samym niemalże całkowicie zrezygnować z używania papieru toaletowego. Oczywiście w zależności od modelu, sprzęt ten może mieć także wiele innych przydatnych funkcji, o czym opowiem za chwilę. 

A skąd wzięła się nazwa? Dlaczego na taki rodzaj armatury najczęściej mówimy właśnie “toaleta japońska”? Stało się to za sprawą japońskiej firmy Toto Ltd, która w 1980 roku wypuściła do sprzedaży wyposażenie sanitarne o nazwie Washlet. Było to dokładnie takie rozwiązanie, o jakim właśnie mówię. Było wyposażone w liczne opcje zwiększające komfort i higienę codziennego korzystania z łazienki. 

Stało się tak popularne, że w 2004 roku znajdowało się już w ponad połowie japońskich domów oraz mieszkań. Stąd też dziś używa się terminu “toaleta japońska” – ze względu na to, że właśnie w tym kraju powstało to rozwiązanie po raz pierwszy. 

toaleta japońska z dyszą myjącą
Toaleta japońska to miska wyposażona w specjalną dyszę myjącą – zwiększającą stopień higieny. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Major&Maker.

Jakie są rodzaje takiego rozwiązania?

Obecnie toaleta japońska jest do kupienia na polskim rynku w dwóch wersjach do wyboru. Pierwsza z nich to deska z funkcją bidetu. Jak się zapewne domyślasz, aby zyskać całą funkcjonalność tego rozwiązania, nie ma wtedy konieczności montowania całej nowej misy WC w łazience. Wystarczy do obecnej opcji dobrać pasującą deskę, podłączyć ją do źródła prądu oraz wody i gotowe. 

Dzięki temu w dosłownie kilka chwil zamienisz swojego dotychczasowe WC w zaawansowany sprzęt high tech. Rozwiązanie to jest w pełni funkcjonalne i z pewnością świetnie sprawdzi się w większości mieszkań. Jego sporym plusem jest dość niska cena. Dobre modele przepełnione licznymi użytecznościami jesteś w stanie kupić nawet trzy razy taniej niż całe misy.

I właśnie całe misy w typie washlet to druga z dostępnych opcji. Jest to już kompletna armatura łazienkowa, składająca się z sedesu, deski, panelu sterowania oraz dyszy. Wystarczy zamontować ją w łazience i gotowe. Wiąże się to jednak najczęściej już z koniecznością kucia płytek czy remontu całego pomieszczenia. Najczęściej całą toaletę japońską wybierają więc osoby zmieniające wygląd tego wnętrza. 

Obydwa rozwiązania są jednak w pełni funkcjonalne, dlatego wybór opcji zależy już tylko od Twoich preferencji i tego, czy chcesz pozostawić swoją łazienkę w nienaruszonym stanie. 

Jakie funkcje znajdziesz najczęściej w takich inteligentnych toaletach?

Toaleta japońska, w zależności od modelu, może mieć wiele różnych funkcji. Jakich? Omówię to na przykładzie urządzeń marki Major&Maker. W tym przypadku, decydując się na pełne rozwiązanie, a więc całą misę WC, zyskujesz m.in. funkcje higieniczne, takie jak:

  • mycie z tyłu i mycie z przodu – po skorzystaniu z toalety możesz w ten sposób dokładnie oczyścić najwrażliwsze części ciała, minimalizując zużycie papieru, a także ryzyko pojawienia się infekcji intymnych,
  • enema – mycie pulsującym strumieniem wody, ułatwiające naturalny proces wypróżniania,
  • suszenie – po podmyciu ciało może zostać wysuszone jedną z czterech dostępnych temperatur,
  • tryb dziecięcy – dostosowany do potrzeb najmłodszych, pozwalający na ich dokładne podmycie,
  • tryb auto – wykonujący po kolei wszystkie etapy – od mycia, do suszenia,
  • możliwość regulacji: temperatury wody, suszenia i siedziska (deski), siły strumienia wody, położenia dyszy.

Jest więc to niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu codzienna higiena całej rodziny wzniesie się na wyżyny. Przy okazji pozwala sporo zaoszczędzić i oczywiście przyczynić się do ochrony środowiska. 

Warto jednak przy okazji pamiętać, że toalety japońskie mają także wiele dodatkowych udogodnień, do których należy m.in.:

  • wbudowana lampka nocka – emitująca niebieskie światło, dzięki któremu dotarcie do WC nocą jest o wiele łatwiejsze,
  • dysza samoczyszcząca – element ten sam czyści się po każdym użyciu i jest antybakteryjny,
  • automatyczna spłuczka – spłukująca wodę samoczynnie po skorzystaniu z WC,
  • sterowanie pokrywą i jej opóźnione odpadanie – toaleta zamknie się automatycznie przy użyciu pilota lub czujnika stopy,
  • odświeżanie – wbudowany dezodorant bambusowy zawsze zadba o zniwelowanie uporczywych zapachów,
  • czujnik siedzenia – tryb mycia włączy się w odpowiednim momencie.

Cudowne i wręcz innowacyjne futurystyczne rozwiązanie, prawda? Zdecydowanie warto się nim zainteresować, jeśli zależy Ci na zwiększeniu komfortu korzystania z toalety i uwielbiasz wszelkie rozwiązania high tech. 

toaleta japońska z panelem sterującym
Wszystkie funkcje można włączyć za pomocą specjalnego panelu lub pilota, co zdecydowanie ułatwia codzienne korzystanie z toalety japońskiej. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Major&Maker.

Jak korzystać z toalety myjącej?

Japońska toaleta jest niezwykle łatwa w użyciu. Po skorzystaniu z łazienki wystarczy włączyć odpowiednią opcję mycia, a następnie suszenia i gotowe. Oczywiście wszystko odbywa się bez konieczności podnoszenia się z deski. 

Początkowo należy także dopasować wszelkie ustawienia do swoich preferencji oraz potrzeb. Mowa tutaj o ułożeniu dyszy, temperaturze czy sile strumienia. Na szczęście większość rozwiązań ma możliwość zapamiętania osobistych ustawień. Nie ma więc konieczności programowania wszystkiego od nowa za każdym razem. 

Ile kosztuje toaleta japońska?

Zapewne zastanawiasz się teraz, ile w takim razie kosztuje toaleta japońska. Myślę, że możesz miło się zaskoczyć. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne opcje oraz funkcjonalność całego rozwiązania, wcale nie jest to stosunkowo drogi produkt. 

Dobrej jakości i w pełni praktyczne deski myjące jesteś bowiem w stanie kupić już nawet za 2600-3000 zł. Cała toaleta myjąca to z kolei wydatek rzędu 8-9 tysięcy złotych. Pamiętaj też, że chociażby wspomniana już marka Major&Maker często wprowadza liczne promocje, dzięki którym jesteś w stanie nabyć armaturę high tech nawet o kilkadziesiąt procent taniej. 

Czy warto więc wybrać dla siebie toaletę japońską? Według mnie, zdecydowanie tak. Zyskujesz w ten sposób ogromną wygodę, komfort i co najważniejsze – wysoki stopień higieny pozwalający cieszyć się zdrowiem. Nie musisz także kupować osobnego bidetu, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość miejsca w łazience. 

Źródło zdjęcia głównego: sklep internetowy Major&Maker.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Nowoczesne upinanie firan – jak sobie z tym poradzić?

Nowoczesne upinanie firan – jak sobie z tym poradzić?

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 270 wyświetleń
Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Ile kosztuje dmuchawa?

Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Ile kosztuje dmuchawa?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 156 wyświetleń
Żaluzje aluminiowe: elegancja i funkcjonalność w jednym

Żaluzje aluminiowe: elegancja i funkcjonalność w jednym

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 117 wyświetleń
Biurko z regulowaną wysokością – zalety

Biurko z regulowaną wysokością – zalety

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 113 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl