Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Jeff Bezos – kim jest i jak zdobył majątek?

Jeff Bezos – kim jest i jak zdobył majątek?

Jeff Bezos – kim jest i jak zdobył majątek?

Jeff Bezos to jeden z najbogatszych ludzi świata. Stworzył firmę o globalnym zasięgu, która przynosi mu ogromne zyski, ale na tym nie poprzestał. Zainwestował w technologie, które pozwalają każdemu z odpowiednio grubym portfelem na lot w kosmos. Kim jest człowiek, który osiągnął takie sukcesy? Ile zarabia Jeff Bezos? Majątek, dzieci, życie prywatne i największe inwestycje – tutaj dowiesz się wszystkiego o tym niezwykłym Amerykaninie.

Kim jest Jeff Bezos?

Jeff Bezos to amerykański multimiliarder, założyciel Amazona – największego na świecie koncernu zajmującemu się handlem internetowym. Przez lata Bezos był również dyrektorem wykonawczym firmy. Jego przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie na całym świecie ponad 1,5 miliona pracowników.

Dziś jest także właścicielem Blue Origin, firmy wysyłającej rakiety w kosmos. Należy do najbogatszych ludzi na świecie, przez kilka lat przewodził w rankingach Bloomberga oraz Forbesa, które szacują majątek miliarderów.

Jeff Bezos – pochodzenie

Jeff Bezos urodził się jako Jeffrey Preston Jorgensen. Przyszedł na świat 12 stycznia 1964 r. w Albuquerque – największym mieście stanu Nowy Meksyk na południu Stanów Zjednoczonych. Kiedy przyszły miliarder się rodził, jego rodzice – Jacklyn Gise i Theodore Jorgensen – byli jeszcze nastolatkami. Wzięli ślub niedługo po tym, gdy kobieta zaszła w ciążę.

Małżeństwo nie przetrwało jednak długo. Ted Jorgensen był wówczas artystą cyrkowym, specjalizował się też w grze w hokeja na monocyklu. Korzenie jego rodziny sięgały nie tylko USA, ale również Danii. Jorgensen miał jednak nadużywać alkoholu i rodzice Jeffa Bezosa rozwiedli się już po dwóch latach małżeństwa, w czerwcu 1965 r. Przyszły założyciel Amazona miał wtedy 17 miesięcy.

Matka Bezosa wkrótce ponownie wyszła jednak za mąż. W 1968 r. poślubiła imigranta z Kuby, inżyniera Miguela Bezosa. Biologiczny ojciec Jeffa Bezosa zrzekł się praw rodzicielskich, a Miguel usynowił syna swojej żony – Jeff przejął jego nazwisko. Rodzina przeniosła się do Houston w Teksasie.

Jeff Bezos – wykształcenie

W kolejnych latach Bezosowie przenieśli się na Florydę, gdzie Jeff uczęszczał do szkoły średniej w Miami. W tym czasie dorabiał jako pracownik McDonald’s. Szkołę średnią ukończył w 1982 r. i rozpoczął studia na Uniwersytecie Princeton, jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelni.

Na początku studiów Bezos stawiał na fizykę, później przeniósł się jednak na elektrotechnikę i informatykę. Działał także w kole studenckim, które zajmowało się badaniami i rozwojem przestrzeni kosmicznej. Bezos był wyróżniającym się studentem. W 1986 r. uzyskał tytuł licencjata z wyróżnieniem.

Po zakończeniu studiów miał oferty z firm takich jak Intel czy Bell Labs. Zdecydował się jednak na pracę w firmie Fitel, która zajmowała się telekomunikacją. Szybko przeniósł się jednak do branży finansowej. Został pracownikiem funduszu hedgingowego D.E. Shaw&Co. Wspinał się tam po kolejnych szczeblach kariery, w 1994 r. był już jego wiceprezesem.

Jak Jeff Bezos osiągnął finansowy sukces?

Amazon Jeffa Bezosa stał się gigantem sprzedaży wysyłkowej, a jego znakiem rozpoznawczym są paczki

Właśnie rok 1994 okazał się przełomowy dla dalszej kariery Bezosa. Wówczas bowiem przyszły miliarder zdecydował się rzucić pracę na Wall Street i założyć księgarnię internetową. W tym celu przeniósł się do Seattle w stanie Waszyngton.

Decyzja była podyktowana tym, że właśnie tam znajdowało się centrum logistyczne dużego dystrybutora książek. Ważne były również względy podatkowe. Do inwestycji w branżę internetową Bezosa miała skłonić dynamika rozwoju sieci – w tamtym okresie przybywało użytkowników internetu w tempie 2300 procent rocznie.

Początki firmy Amazon

Jeff Bezos długo zastanawiał się, jaką nazwę powinna mieć jego księgarnia. Pierwszym pomysłem było słowo “Cadabra”. Po namyśle przedsiębiorca stwierdził jednak, że to termin zbyt podobny do słowa “cadaver”, które w języku angielskim oznacza zwłoki.

Ostatecznie wybór padł na słowo “Amazon”, które jest angielskim odpowiednikiem nazwy rzeki z Ameryki Południowej – Amazonki. Zdecydowały o tym dwie główne przyczyny. Bezos zaczął szukać nazwy na literę “A”, bo zgodnie z ówczesnymi schematami wyszukiwarek internetowych wyniki wyświetlały się alfabetycznie i te na literę “A” były widoczne jako pierwsze.

Samo słowo “Amazon” według Bezosa miało zaś odzwierciedlać globalne aspiracje firmy. W końcu Amazonka to rzeka o największym średnim przepływie na Ziemi, z największym dorzeczem, a według niektórych źródeł także najdłuższa na planecie. Co ciekawe, po latach, w grudniu 2023 r., przedstawiciele Brazylii na szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju zwrócili się do właściciela Amazona z prośbą o zapłacenie tantiem związanych z używaniem nazwy rzeki w domenie firmy.

Bezos zarejestrował domenę Amazon.com, a jego nowa firma rozpoczynała działalność w garażu. Na jego suficie wisiał dzwonek, który w pierwszych miesiącach działalności obwieszczał każdy nowy zakup. Zespół był niewielki i ręcznie pakował paczki, które Bezos samodzielnie odwoził na pocztę.

W 1995 r. rodzice pożyczyli świeżo upieczonemu przedsiębiorcy 245 tysięcy dolarów na rozwój firmy. Z czasem przedsiębiorstwo pozyskiwać kolejnych inwestorów. Bezos miał ich ostrzegać, że ryzyko upadku Amazona wynosi aż 70 procent. Zamówień było bowiem coraz więcej, ale zyski wciąż nie były przesadnie duże. Mimo to jego księgarnia internetowa się rozwijała, a w 1997 roku Bezos wprowadził firmę na giełdę w ramach oferty publicznej.

Co stworzył Jeff Bezos? Dynamiczny rozwój Amazona

Jeff Bezos stworzył firmę Amazon, która z czasem z księgarni internetowej rozwinęła się w sklep internetowy oferujący szeroki zakres produktów. Już w 1998 r. platforma rozpoczęła sprzedaż płyt z muzyką i filmami, następnie rozszerzając ją o wiele kolejnych produktów konsumpcyjnych.

Kapitał uzyskany przy wprowadzaniu Amazona na giełdę Jeff Bezos wykorzystał do agresywnego przejęcia głównych konkurentów swojej firmy. Rozbudowa asortymentu oferowanego przez firmę sprawiła, że konieczna stała się budowa centrów dystrybucyjnych w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych. Następnie trzeba było zorganizować sieć kurierów, którzy zajmowali się doręczaniem paczek – już nie tylko z książkami, ale również biżuterią, ubraniami i innymi towarami.

Na przełomie wieków firma Jeffa Bezosa przeżywała kłopoty. Amerykanin musiał pożyczyć od banków aż dwa miliardy dolarów. Największe problemy dotknęły firmę w 2002 roku. By ratować się przed bankructwem, Bezos zdecydował się na drastyczne cięcia. Zwolnił aż 14 procent załogi, do tego trzeba było zamknąć część centrów dystrybucyjnych.

Te działania przyniosły jednak efekt, bo wkrótce firma zaczęła przynosić zyski. Te rosły zresztą w lawinowym tempie. Ważnym projektem biznesowym Bezosa było wprowadzenie w 2007 r. czytników Amazon Kindle do książek i czasopism. Ostatecznie Amazon w 2013 r. został największym na świecie sprzedawcą detalicznym zajmującym się zakupami online.

Bezos z czasem stworzył korporację zajmującą się mnóstwem dziedzin. Sieć dystrybucyjna jego platformy oplotła świat, a Amazon oferował swoim klientom coraz to nowe możliwości. Strzałem w dziesiątkę okazała się usługa Amazon Prime, która pozwala na błyskawiczną wysyłkę produktów do abonentów. W USA subskrybuje ją aż 112 milionów ludzi. Amazon zajął się również streamingiem filmów i seriali – w usłudze Amazon Prime Video. Zdaniem ekspertów za sukcesami Amazona stoi również zbieranie danych o klientach. Firma współpracuje między innymi z CIA.

Dodatkowym paliwem do rozwoju działalności przedsiębiorstwa Bezosa okazała się pandemia COVID-19. Sprzedaż wysyłkowa jeszcze wówczas przyspieszyła – w 2021 r. rekordowe zyski Amazona sięgnęły 33 miliardów dolarów.

Jeff Bezos “podbija” kosmos – firma Blue Origin

start rakiety z napędem odrzutowym

Drugą wielką inwestycją Jeffa Bezosa została firma Blue Origin, która rozpoczęła działalność w 2000 r. Właściciel Amazona stworzył przedsiębiorstwo zajmujące się przemysłem kosmicznym i transportem orbitalnym. Jak przekazują biografowie Bezosa, Amerykanin snuł wizje podboju kosmosu przez człowieka już w czasie nauki w szkole średniej, czemu dał wyraz w mowie przy odebraniu dyplomu.

W pierwszych latach działalność Blue Origin była jednak utrzymywana w ukryciu. Więcej informacji nowe przedsiębiorstwo Bezosa zaczęło udostępniać dopiero w 2009 r., kiedy przystąpiło do programu wspierania prywatnych systemów transportu orbitalnego wspieranego przez NASA.

Blue Origin miało spełniać marzenia Bezosa. Miliarder podkreślał, że działania przedsiębiorstwa mają zmniejszyć koszt dostępu do kosmosu, a także poprawić bezpieczeństwo lotów kosmicznych. Ostatecznie w pełni udany lot bezzałogowy Blue Origin przeprowadziło dopiero w 2015 r. Pierwsza podróż z załogą odbyła się w 2021 r., a jednym z pasażerów był sam Jeff Bezos. Na statku kosmicznym znalazł się także jego brat Mark. Co ciekawe, nie było z nimi pilota – misją kierował komputer.

Przedsiębiorstwo Bezosa realizuje również szereg innych projektów związanych z eksploracją kosmosu. Jednym z nich jest “Blue Moon”, którego efektem ma być dotarcie na Księżyc, a od 2029 r. załogowe loty na Srebrny Glob. Blue Origin mocno stawia na kosmiczną turystykę.

Jeff Bezos – majątek

Dynamiczny rozwój Amazona sprawił, że jego właściciel zaczął w szybkim tempie się bogacić. Na listach najbogatszych ludzi Stanów Zjednoczonych i świata zaczęło się pojawiać nazwisko Jeff Bezos. Majątek Amerykanina 27 lipca 2017 r. na chwilę, po raz pierwszy, stał się największym na świecie. Wyprzedził wówczas Billa Gatesa – szacunkowa wartość bogactwa Bezosa sięgnęła 90 miliardów dolarów, a jeszcze przed końcem roku przekroczyła 100 miliardów.

Magazyn Forbes ostatecznie uznał Jeffa Bezosa za najbogatszego człowieka na świecie w marcu 2018 roku. Jego majątek szacowano wtedy na 112 miliardów dolarów. W latach 2018-2021 właściciel Amazona otwierał też ranking najbogatszych ludzi świata Bloomberga. Pozycję lidera stracił na rzecz Elona Muska.

Pod koniec 2023 r. Bezos był klasyfikowany na trzecim miejscu listy najbogatszych ludzi świata Forbesa. Fortuna właściciela Amazona została wyceniona na 168,4 miliarda dolarów. W szczytowym momencie jego aktywa były jednak szacowane nawet na ponad 200 miliardów dolarów.

Ile zarabia Jeff Bezos?

Za wysoką wycenę majątku Bezosa odpowiadają przede wszystkim akcje Amazona. Pensja miliardera spadła jednak po tym, gdy w lipcu 2021 r. zdecydował się zrezygnować w funkcji CEO Amazona. Objął równocześnie funkcję prezesa wykonawczego.

W pierwszym roku po rezygnacji z funkcji Bezos zarobił 1,6 mln dolarów. Jak jednak przekazał Amazon, pensja miliardera wyniosła jedynie 81 tysięcy dolarów, reszta była związana z kosztami jego ochrony.

Bezos zarabia jednak zdecydowanie więcej na akcjach Amazona oraz innych firmach, których jest właścicielem. Miliarder co jakiś czas spienięża zresztą akcje swojego największego przedsiębiorstwa, za co zgarnia setki milionów dolarów. Obecnie jest właścicielem 10 procent udziałów.

Jego majątek rośnie więc w wielkim tempie, wraz ze wzrostem wartości Amazona. Według różnych obliczeń można przyjąć, że Bezos w rzeczywistości zarabia nawet 150 tys. dolarów na minutę. Oprócz Blue Origin miliarder jest także właścicielem Washington Post, prestiżowej amerykańskiej gazety, którą kupił w 2013 r. za 250 milionów dolarów. Co ciekawe, zapłacił za transakcję… gotówką.

Jeff Bezos – dzieci, żona, partnerka

Jeff Bezos przez lata nie afiszował się zbyt mocno ze swoim życiem prywatnym. Mimo wszystko do opinii publicznej przedostało się nieco informacji na ten temat.

Żona Jeffa Bezosa

Jeff Bezos ożenił się w 1993 roku z MacKenzie Scott Tuttle. Żona Jeffa Bezosa była od niego młodsza o sześć lat. Po ukończeniu studiów pracowała jako researcherka dla pisarzy, objęła też posadę w funduszu D.E. Shaw&Co, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Wzięła z nim ślub po zaledwie trzech miesiącach znajomości, przyjęła też jego nazwisko.

MacKenzie Scott wspierała męża przy tworzeniu Amazonu. W pierwszych miesiącach zajmowała się prowadzeniem firmowego konta i księgowością. Początkowo negocjowała też kontrakty Amazona. Po 1996 r. wycofała się jednak ze spraw związanych z prowadzeniem firmy, skupiając się bardziej na rodzinie i karierze literackiej. W efekcie w 2006 r. za swoją powieść The Testing of Luther Albright żona Jeffa Bezosa otrzymała nagrodę American Book Award.

Para przeżyła wspólnie 26 lat. W 2019 r. Bezosowie poinformowali o rozstaniu. Rozwód otrzymali w kwietniu. Do MacKenzie Scott trafiła połowa wspólnego majątku pary, co znacznie uszczupliło fortunę szefa Amazona. Był to najprawdopodobniej najdroższy rozwód w historii. Była żona miliardera przejęła 4 procent akcji przedsiębiorstwa, dzięki czemu jej majątek na koniec 2022 r. był szacowany na 27 miliardów dolarów.

Po rozwodzie była żona Bezosa zmieniła nazwisko na MacKenzie Scott. Dwa lata później poślubiła Dana Jewetta, nauczyciela pracującego w szkole średniej. W 2023 r. się z nim rozwiodła.

Dzieci Jeffa Bezosa

Jeff Bezos ma czwórkę dzieci. MacKenzie Scott urodziła mu trzech synów. Znane jest jednak tylko imię najstarszego z nich, urodzonego w 2000 r. Prestona. Wiadomo, że podobnie jak ojciec ukończył uczelnię w Princeton. Oprócz trójki biologicznych dzieci Bezosowie adoptowali również pochodzącą z Chin dziewczynkę. Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy to nastąpiło.

Rodzina Bezosów tylko raz pokazała się publicznie w pełnym, sześcioosobowym składzie. Rodzice wraz z dziećmi wspólnie przybyli na premierę filmu “Star Trek: W nieznane” w 2016 r. Trzy lata później Preston towarzyszył ojcu na gali w Smithsonian National Portrait Gallery, gdzie zapozowali do wspólnego zdjęcia.

Po rozwodzie pary dzieci zostały z matką, ale Bezos zachował prawa rodzicielskie i bierze udział w wychowywaniu synów i córki. Wiadomo nieco o jego metodach wychowawczych. W 2017 r. w czasie jednego z prowadzonych przez siebie wykładów przyznał, że pozwolił dzieciom używać noży już w wieku 4 lat, a elektronarzędzi w siódmym lub ósmym roku życia. W ten sposób miał zachęcać swoje pociechy do “brudzenia się” i budowania, a także zaradności, której sam miał nauczyć się od dziadka.

“Podejmował się dużych projektów i zastanawiał się, jak je wykonać. Jako dziecko widziałem, jak rozwiązuje problemy” – opowiadał Bezos.

Jeff Bezos – partnerka po rozwodzie

Nie tylko była żona Jeffa Bezosa po rozstaniu z multimiliarderem znalazła nową “drugą połówkę”. Zresztą to właśnie nowy związek założyciela Amazona miał być przyczyną rozstania z MacKenzie Scott. Wybranką Bezosa została młodsza od niego o sześć lat Lauren Sanchez.

Jak donosiły tabloidy, wcześniej kobieta miała być kochanką biznesmena. Sanchez to prezenterka telewizyjna, aktorka i celebrytka, a także matka trójki dzieci z dwóch poprzednich związków. Kiedy zaczęła się spotykać z miliarderem, sama była jeszcze zamężna. Dopiero związek z Bezosem przekonał ją do rozwodu.

Ujawnienie związku Sanchez i twórcy Amazona odbyło się w atmosferze skandalu. Jeden z tabloidów, National Enquirer, zamieścił bowiem nagie zdjęcia biznesmena. Do tego ujawnił treść jego prywatnych SMS-ów. Co ciekawe, okazało się, że za wyciekiem zdjęć Bezosa stał Michael Sanchez, brat Lauren. Jeszcze bardziej zagadkowy jest fakt, że fotografie miała mu przesłać sama partnerka miliardera. Co nią powodowało, nie wiadomo. Udało się za to ustalić, ile tabloid zapłacił Miguelowi Sanchezowi za opublikowane materiały – 200 tysięcy dolarów.

Mimo tego epizodu związek Bezosa i Sanchez trwa do dziś. Nowa partnerka sprawiła, że miliarder sam zaczął prowadzić bardziej celebryckie życie. Częściej gości na głośnych galach czy pokazach. Zorganizował zresztą Lauren huczne 50. urodziny, na które zaprosił gwiazdy takie jak Katy Perry czy Orlando Bloom.

Drugi ślub Bezosa?

Tabloidy i plotkarskie portale na całym świecie coraz mocniej interesują się życiem osobistym Jeffa Bezosa. W maju paparazzi wytropili parę na luksusowym, wartym pół miliarda dolarów jachcie. Okazało się, że biznesmen zdecydował się oświadczyć partnerce.

Brak oficjalnych informacji, kiedy planują sformalizować swój związek. Spekulacje nie ustają, a sama Sanchez przyznała, że po ślubie chciałaby przyjąć nazwisko męża. W grudniu 2023 r. pojawiły się nawet poszlaki, że jedna z najbardziej znanych par świata powiedziała już sobie “tak”.

Fotoreporterzy przyłapali bowiem dwójkę na spacerze w Miami, a na szyi Sanchez zauważyli naszyjnik z napisem “Mrs. B”, czyli “Pani B”. A to może wskazywać, że para pobrała się w tajemnicy, zaś pani młoda zrealizowała swój zamiar zmiany nazwiska.

Jak Jeff Bezos zarządza ludźmi i firmą?

Jeff Bezos zdobył olbrzymi majątek i osiągnął wielki sukces. Wiele osób zastanawia się więc, jak zarządza swoimi podwładnymi i jak prowadzi biznes. W książce “Flywheels: How Cities Are Creating Their Own Futures” filozofię miliardera opisał były członek rady nadzorczej Amazona Tom Alberg. Opiera się na pięciu filarach:

 • klient na pierwszym miejscu: Bezos twierdzi, że klienci są zawsze niezadowoleni, więc firmy powinny dążyć do wymyślania nowych rozwiązań, które będą odpowiedzią na ich wymagania;
 • inwencja i innowacja: zaspokajanie potrzeb klienta wymusza nieustanny rozwój i innowacyjność;
 • efektywność: Bezos twierdzi, że wypracowywanie nowych rozwiązań powinno się odbywać w małych zespołach, by nie tracić czasu na szerokie konsultacje; z tą zasadą wiąże się “reguła dwóch pizz” – według miliardera zespoły powinny być na tyle małe, by do ich wykarmienia wystarczyły dwie pizze;
 • długofalowa strategia: Bezos od początku działalności biznesowej wybiegał myślami do przodu, dzięki czemu wdrażał nowe technologie przed innymi;
 • optymizm i dobre nastawienie: miliarder przekonuje, że każdy dzień w pracy powinno się traktować z nową nadzieję i zapałem.

Wielu przedsiębiorców stara się stosować do reguł, których przestrzega Bezos. Kontrowersje może jednak za to wzbudzić sposób, w jaki Bezos traktuje pracowników. Wielu ludzi, którzy mieli z nim okazję współpracować, przyznaje, że jest do przesady wymagający i niecierpliwy.

Niektórzy amerykańscy politycy podnosili też kwestię wynagrodzeń w firmie Bezosa. Sugerowali, że Amazon żeruje na pracy wyzyskiwanych pracowników.

“Słuchajcie, jestem za eksploracją kosmosu, musiał to być niesamowity widok. Ale może gdyby Amazon i inne firmy płaciły sprawiedliwie podatki, moglibyśmy wynieść gdzieś wszystkie dzieci – jeśli nie w kosmos – to przynajmniej z biedy. Z poważaniem, Ziemianie” – tak kongresman Adam Schiff z Partii Demokratycznej skomentował na Twitterze pierwszy lot Bezosa w kosmos.

To zdanie nie jest odosobnione. W dodatku miliarder przez lata blokował możliwość funkcjonowania w jego firmie związków zawodowych. Pracownicy Amazona walczą o podwyżki i lepsze traktowanie – nie brakowało świadectw na temat nakładania na nich norm niemal niemożliwych do spełnienia.

Podsumowanie. Ile zarabia Jeff Bezos i jak zdobył majątek?

Jeff Bezos to multimiliarder, jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Jest twórcą i szefem Amazona, jednej z największych firm na świecie, giganta na rynku handlu internetowego. Majątek zdobył głównie dzięki rozwojowi swojej platformy. Dziś zarządza jednak również między innymi firmą Blue Origin, która zajmuje się przemysłem kosmicznym. Należy do niego również “Washington Post”. Majątek Jeffa Bezosa jest obecnie wyceniany na ponad 168 miliardów dolarów. Według wyliczeń miliarder zarabia ok. 150 tys. dolarów na minutę.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Złote klamki do białych drzwi – poznaj 5 nowoczesnych propozycji

Złote klamki do białych drzwi – poznaj 5 nowoczesnych propozycji

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 365 wyświetleń
Rozmiary kołder – poznaj najpopularniejsze wymiary i zasady ich doboru

Rozmiary kołder – poznaj najpopularniejsze wymiary i zasady ich doboru

 • Przeczytasz w 6 minut
 • 184 wyświetleń
Jak wybierać umywalki łazienkowe?

Jak wybierać umywalki łazienkowe?

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 115 wyświetleń
Top 5 kolorów torebek na wiosenne stylizacje

Top 5 kolorów torebek na wiosenne stylizacje

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 102 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl