Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Bez kategorii > Kalendarz biodynamiczny dla ogrodników

Kalendarz biodynamiczny dla ogrodników

Kalendarz biodynamiczny dla ogrodników

Każdy ogrodnik musi doskonale zdawać sobie sprawę, kiedy należy posiać, zbierać czy przycinać uprawiane przez siebie warzywa, owoce, drzewka czy rośliny. Nic więc dziwnego, że kalendarz biodynamiczny jest dla każdego ogrodnika nieocenioną pomocą. Czym jest? Dlaczego warto go stosować? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Czym jest kalendarz biodynamiczny?

Rok w ogrodzie jest przepełniony wieloma, niezwykle ważnymi momentami, by móc cieszyć się okazałymi plonami czy prawidłowym wzrostem roślin. Kalendarz biodynamiczny stanowi perfekcyjną pomoc dla każdego ogrodnika. Nazywany jest także kalendarzem księżycowym bądź lunarnym. Możemy odnaleźć w nim zmieniające się fazy księżyca. Co więcej, kalendarz mierzy czas księżycowy, a nie słoneczny. To sprawia, że kalendarz biodynamiczny przesuwa pory roku względem roku kalendarzowego. Dzięki niemu będziemy mogli poznać idealną porę na wysiew nasion wielu, różnorodnych odmian i gatunków roślin, jak również prace z poszczególnymi częściami roślin. Każdy gatunek preferuję inny czas na wysiew, inną pielęgnację i zwyczaje. Nic więc dziwnego, że kalendarz biodynamiczny jest przydatny. Zawiera w sobie wszystkie, niezbędne informacje, jakie rośliny, i kiedy należy wysiać, z jaką częścią plonu w danym czasie należy pracować, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się zdrowym i obfitym plonem w naszych ogrodach.

Rok lunearny jest krótszy aż o 11,5 dnia, niż rok słoneczny. Jego długość to 354 dni. Pierwszy kalendarz biodynamiczny powstał w naszym kraju, w rejonie Śląska, około 1924 roku. Z faz księżyca do upraw korzystali jednak już mieszkańcy Starożytnego Rzymu.

Dlaczego warto stosować kalendarz biodynamiczny?

Kalendarz księżycowy pozwala na zorientowanie w aktualnym układzie Księżyca na niebie. W związku z tym każdy ogrodnik będzie widział, z jakimi częściami roślin w danym czasie należy pracować. Owoce, korzenie, kwiaty czy liście to odrębne części plonów.

W kalendarzu biodynamicznym możemy odnaleźć poszczególne gatunki warzyw, owoców, roślin ozdobnych, drzewek owocowych, liściastych czy iglastych, wraz z konkretną datą na dany rok, kiedy należy je sadzić, zbierać czy przycinać. Dzięki kalendarzowi księżycowemu nie musimy samodzielnie pamiętać wszystkich, niezbędnych dat. Kalendarz jest mały, poręczny, dzięki czemu zawsze możemy go mieć przy sobie, sprawdzając, jakie prace, w której części ogrodu, będzie trzeba w danym dniu wykonać. 

Co mówi nam kalendarz biodynamiczny?

Możemy wyróżnić kilka najbardziej uniwersalnych zasad, które poznamy, korzystając z kalendarza biodynamicznego. Według nauk płynących z cennego kalendarza, który opracowywany jest na każdy rok, owoce należy zbierać wtedy, gdy możemy odnotować w nich wzrost wody, a więc w czasie, gdy przybywa Księżyca, czyli od nowiu do pełni.

Kolejną zasadą stosując kalendarz lunearny jest fakt, że należy powstrzymać się od wysiewu od ostatniej kwadry do nowiu. To za to idealny czas, by odchwaścić rabaty i grządki, doskonale przygotowując ziemię do uprawy.

Cenną wskazówką jest także stwierdzenie, że wysiew warzyw liściastych powinien mieć miejsce od nowiu do pierwszej kwadry. Jeśli chcemy zasadzić rośliny owocujące, należy dokonać wysiewu od pierwszej kwadry do pełni, a byliny i warzywa korzeniowe od pełni do ostatniej kwadry.Kalendarz biodynamiczny określa także najlepszy czas na przycinanie drzewek i krzewów oraz na rozpoczęcie żniw. Najkorzystniejszym czasem jest moment, gdy w roślinach spada poziom ich nawodnienia, obniża się poziom wód gruntowych. Takie zjawiska mają miejsce, gdy Księżyca na niebie zaczyna „ubywać”. Jest to okres od ostatniej kwadry do nowiu. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak używać wosku ortodontycznego? Poradnik

Jak używać wosku ortodontycznego? Poradnik

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 120 wyświetleń
Perfumy męskie

Perfumy męskie

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 92 wyświetleń
Najlepsza poduszka do spania na boku – jak wybrać model idealny?

Najlepsza poduszka do spania na boku – jak wybrać model idealny?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 104 wyświetleń
Najdroższe zegarki na świecie – przegląd topowych modeli

Najdroższe zegarki na świecie – przegląd topowych modeli

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 123 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl