Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Kuchnia > Karaluchy w domu – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Karaluchy w domu – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Karaluchy w domu – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Czy zauważyłeś w swoim mieszkaniu nieproszonych gości, zwanych karaluchami? Jeśli tak, to musisz niezwłocznie działać. Skąd w Twoim domu te stworzenia? Jak sobie z nimi poradzić i czy ich obecność jest niebezpieczna? Tego wszystkiego i jeszcze więcej, dowiedz się w tym artykule. Tak, wiem…to nieprzyjemny temat, ale trzeba się z nim uporać. 

Skąd karaluchy wzięły się w moim mieszkaniu?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto musi zmagać się z tymi insektami. Od razu powiem Ci, że karaluchy w domu nie są zawsze oznaką nieczystego mieszkania. Nawet jeśli Twoje wnętrza są wysprzątane na błysk, owad może przedostać się do środka i przez wydzielanie specyficznego zapachu zwabić swoich towarzyszy. 

Karaluchy najczęściej pojawiają się na osiedlach mieszkalnych i w blokach. Wszystko dlatego, że wyczuwają duże skupiska pokarmu i lgną do niego. Zostają zwabione zapachem resztek. Mogą dostać się również do wnętrza przez kanalizację

Uwielbiają temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza, dlatego chętnie wkradają się do mieszkań, dzięki swojemu sprytowi i zwinności. Często koczują w kontenerach na śmieci. Dlatego, kiedy idziesz wyrzucić odpady, dokładnie sprawdź, czy jakiś “kolega” nie przywędrował razem z Tobą. 

Karaluchy uwielbiają przebywać również w pobliżu dużych supermarketów. Może się zdarzyć, że wracając z zakupów, przyniesiesz nie tylko produkty, ale i nieproszonego gościa ze sobą do mieszkania – karaluchy. Skąd się biorą w domu? Teraz już wiesz!  

Inwazja karaluchów? Jak jej uniknąć? 

To, że wcześniej wspomniałam, że stan Twojego mieszkania nie ma wpływu na to, czy karaluchy się do Ciebie wprowadzą, nie oznacza, że nieporządek ich nie przyciągnie. Wręcz przeciwnie. Jeśli bardzo zaniedbasz swoje mieszkanie, możesz się ich spodziewać. 

Dlatego, jeśli nie chcesz ich inwazji w mieszkaniu, warto dbać o czystość – szczególnie w kuchni. To tam jesz posiłki, pozostawiasz resztki jedzenia, które przyciągają insekty. 

Odkurzaj dokładnie sypki pokarm, taki jak np. ryż, mąka czy cukier. Wyrzucaj też regularnie śmieci. 

Zadbaj też o szczelność produktów, które przechowujesz. Zapakuj je w plastikowe, metalowe lub szklane pojemniki i dokładnie zamknij. Unikaj towaru zapakowanego w folię, pudełka kartonowe lub papierowe. Takie materiały nie stanowią problemu dla karaluchów i mogą je przegryźć i dostać się do pokarmu. 

Karaluchy uwielbiają ciepło i wilgoć. Dlatego, aby uniknąć niechcianych insektów w mieszkaniu, pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Wystarczy codziennie otworzyć okno w mieszkaniu na około 15 minut (w okresie zimowym około 5 minut). 

Karaluchy w kuchni - skąd się biorą i jak się pozbyć
Jeśli zobaczysz takiego owada w swoim mieszkaniu od razu sprawdź kuchnię i swoje zapasy jedzenia.

Gdzie karaluchy najczęściej się ukrywają? 

Karaluchy mogą się kryć dosłownie wszędzie. Dzięki swoim rozmiarom oraz płaskiej budowie ciała, prześlizgną się nawet w zakamarki, o których nam się nie śniło. Są jednak pewne miejsca, do których lgną najbardziej. 

Jeśli obawiasz się karaluchów w domu, regularnie sprawdzaj kuchnie oraz inne pomieszczenia, w których panują wilgotne warunki np. łazienka, sauna. Owady uwielbiają ciepło, więc będą trzymać się blisko urządzeń, które je wydzielają – kuchenki, mikrofalówki, lodówki. 

Karaluchy najczęściej grasują nocą, ponieważ nie lubią światła. Dlatego też skrywają się w ciemnych i cichych miejscach, aby w nocy wyjść z ukrycia i buszować po mieszkaniu w poszukiwaniu jedzenia, jak złodzieje. 

Czy karaluchy w domu mogą przenieść jakieś choroby? 

Jak to z owadami często bywa, mogą przenosić wiele różnych chorób. Dlatego tak ważna jest ich szybka likwidacja. 

Karaluchy mogą powodować zatrucia pokarmowe, wirusowe zapalenie wątroby, gruźlicę, cholerę. Dlatego pamiętaj o porządku i kontrolowaniu swoich zapasów jedzenia. 

Aaaa karaluch! – co zrobić, jeśli go zobaczysz? 

Niektórzy zaczną krzyczeć, inni uciekać, a jeszcze inni zlikwidują wroga. Niezależnie od tego, jaką postawę przyjmiesz, musisz działać szybko. Tak, jak wspomniałam wcześniej, insekty nie lubią światła i jeśli widzisz je podczas dnia w mieszkaniu, to oznacza, że jest ich już naprawdę dużo. Przeszły Cię ciarki na samą myśl? Mnie też. 

Nie musisz ich zobaczyć, żeby wiedzieć, że są. Dziury w kartonowych pudełkach, przegryziona folia – te oznaki już powinny Cię zaniepokoić. Co więcej, karaluchy wydzielają specyficzny, nieprzyjemny zapach i pozostawiają odchody, które przypominają zmieloną kawę. 

“Widziałem tylko jednego karalucha, czy to naprawdę powód do paniki?”

Nie nazwałabym tego paniką, ale szybkim działaniem. Jeśli zobaczysz, choćby jednego osobnika, może to oznaczać, że zadomowiły się już u Ciebie i w nocy wyjadają zapasy z szafek. 

Co zrobić, jeśli w mieszkaniu są karaluchy? Jak się pozbyć robactwa w szybki i skuteczny sposób? 

Jakie środki chemiczne na karaluchy użyć? 

Masz w domu karaluchy? Jak się pozbyć insektów, które często trudno znaleźć? Specjalistycznymi środkami chemicznymi, które poradzą sobie z przeciwnikiem. Jesteś na polu bitwy, gdzie masz przewagę, ponieważ posiadasz idealną broń, aby ich pokonać.  

  • Trucizna w postaci żelu – pozostaw ją blisko gniazda, w kuchni lub pod zlewem i…czekaj. Teraz karaluchy muszą wyczuć jedzenie i zanieść żel do swojego gniazda. 
  • Trucizna w postaci pasty – wystarczy umieścić ją w różnych zakamarkach domu i czekać aż owady się na nią skuszą.
  • Trucizna w postaci płynu – działa tak samo, jak pasta. 
  • Trucizna w postaci owadobójczej kredy – jak jej użyć? Narysuj na podłodze lub w szafkach linie/koła. Jeśli insekt przejdzie nóżkami po linii, zginie bardzo szybko. Środek owadobójczy w preparacie wykończy karalucha. 
Karaluchy w domu - jak się pozbyć środkami chemicznymi
Pokonaj swojego przeciwnika skutecznymi środkami. Pamiętaj, że ty rządzisz w swoim domu! 

Naturalne sposoby na pozbycie się insektów 

“Nie chce używać środków chemicznych na karaluchy. Jak się pozbyć insektów za pomocą domowych środków i sposobów. Jest jakieś wyjście?”

Oczywiście, że tak. Oto kilka naturalnych środków, które sprawią, że pozbędziesz się intruzów ze swojego domu. 

  • Piwo – wlej je do miseczki i postaw ją blisko gniazda. Co więcej, musisz ułatwić owadom wejście do środka np. za pomocą małej deseczki, kartki. Kiedy karaluchy wejdą do środka, upiją się i potem nie będą mogły wyjść z miseczki. Możesz też nasączyć małe gaziki i rozłożyć je w różnych miejscach w mieszkaniu. 
  • Pietruszka – insekty uwielbiają pietruszkę. Dlatego warto pokroić jej korzeń na pół i położyć blisko gniazda. Kiedy karaluchy obsiądą warzywo, trzeba szybko je przykryć i wynieść z mieszkania. 
  • Liść laurowy – działa odstraszająco na te owady. Wystarczy pokroić liść laurowy i rozkładać go w różnych miejscach. Musisz mieć jednak na uwadze, że to nie zabije karaluchów. Jedynie przeniosą się w inne miejsca, w których nie wyczują zapachu przyprawy. 
  • Groch + cukier + gips = śmiertelna mieszanka – weź garść grochu i rozetrzyj go. Następnie dodaj gips i cukier. Dokładnie wymieszaj, a przygotowaną pastę umieść w miejscach, gdzie pojawiają się insekty. 
  • Kwas borowy w proszku – zmieszaj kwas z cukrem i mąką. Cukier to wabik, mąka to klej, który unieruchamia owady, a kwas to trucizna. Doskonałe połączenie do pozbycia się intruzów. 

Karaluchy w domu to naprawdę duży problem i jak sam widzisz, trzeba działać szybko i konkretnie. Same nie wyjdą z mieszkania. Zastosuj chemiczne lub naturalne sposoby, aby się ich pozbyć. Chroń swój dom, sprzątaj dokładnie resztki jedzenia i nie doprowadź do inwazji karaluchów. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak zacząć robić biżuterię? 7 kroków

Jak zacząć robić biżuterię? 7 kroków

  • Przeczytasz w 9 minut
  • 45 wyświetleń
Stoły drewniane — ponadczasowa elegancja dla domu i mieszkania

Stoły drewniane — ponadczasowa elegancja dla domu i mieszkania

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 57 wyświetleń
ERP dla małych przedsiębiorstw: Czy warto inwestować?

ERP dla małych przedsiębiorstw: Czy warto inwestować?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 190 wyświetleń
Zawód fizjoterapeuty – zarobki, perspektywy rozwoju

Zawód fizjoterapeuty – zarobki, perspektywy rozwoju

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 126 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl