Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Klamka do białych drzwi – jaką wybrać?

Klamka do białych drzwi – jaką wybrać?

Klamka do białych drzwi – jaką wybrać?

Białe drzwi to rozwiązanie, które podbija współczesne wnętrza. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych mieszkaniach o modernistycznym czy industrialnym wystroju. Prawdziwym hitem są we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, ale to uniwersalne rozwiązanie. By jednak nadać mu więcej charakteru, trzeba uważnie dobrać najważniejszy detal. Jest nim klamka do białych drzwi, która może nawiązywać do elementów skrzydła albo wystroju pomieszczenia.

Jaka klamka pasuje do białych drzwi? Design i rozmiar

Pierwsza decyzja, jaką musisz podjąć przed wyborem klamki do białych drzwi, jest związana z jej designem. Do wyboru masz trzy główne możliwości: klamka z długim szyldem, z krótkim oraz klamka okrągła, czyli gałka.

Klamki z długim szyldem pomogą wizualnie wysmuklić drzwi. To będzie szczególnie ważne wtedy, gdy drzwi są duże i masywne. A biały kolor sprzyja wywoływaniu takiego wrażenia nawet wtedy, kiedy wcale nie zdecydowałeś się na wielkie drzwi. Długi szyld zapewnia dużą dekoracyjność. Idealnie sprawdza się w klasycznych wnętrzach, gdzie takie klamki będą wyglądać dostojnie, podkreślając klimat pomieszczenia. 

Klamka do białych drzwi z krótkim szyldem to z kolei idealny wybór do nowocześnie urządzonych wnętrz. Brylują w aranżacjach industrialnych i skandynawskich. W takich nieco surowych w ozdoby stylach będą delikatnie się wyróżniać.

Okrągła klamka do białych drzwi to z kolei rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdzi się w najbardziej dekoracyjnych wnętrzach, z tych urządzonych w stylu glamour na czele. Wówczas możesz pokusić się nie tylko o proste gałki, ale także te bardziej dekoracyjne, wykończone żłobieniami. Będą dobrze kontrastować z białymi drzwiami, które zawsze są przedstawicielami minimalistycznego stylu.

Białe elementy we wnętrzach często wydają się większe, niż są w rzeczywistości. Dotyczy to również drzwi. Dlatego trzeba być uważnym w doborze rozmiaru klamki i dopasować jej rozmiar proporcjonalnie do wielkości drzwi.

Gałka do drzwi, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu iKlamki.pl

Jakie klamki do białych drzwi wybrać? Najciekawsze kolory

Równie ważny jest kolor klamki, jaki dobierzesz do białych drzwi. Podobnie jak w przypadku designu tego elementu, również i tutaj można wybierać między opcjami kontrastowymi, dopasowanymi do samych drzwi a takimi, które są integralną częścią aranżacji całego pomieszczenia.

Czarna klamka do białych drzwi

Wspomniany kontrast to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Stąd dużym powodzeniem cieszą się czarne klamki do białych drzwi. Od razu będą przykuwać wzrok, tworząc efektowną kompozycję z bielą. Dzięki czarnej klamce nie tylko same drzwi, ale i cały wystrój pomieszczenia będzie bardziej wyrazisty.

Czarne klamki do białych drzwi będą dobrze wyglądać we wnętrzach industrialnych, ale sprawdzą się też w bardziej dekoracyjnych aranżacjach – nawet w stylu glamour. W takim wypadku warto jednak postawić na matową czerń, która wygląda bardziej elegancko.

Czarne klamki najlepiej prezentują się na drzwiach minimalistycznych, dość surowych, pozbawionych ozdobnych akcentów. Najlepiej, jeśli we wnętrzu znajdują się inne czarne detale, zwłaszcza wykonane z metalu.

Biała klamka do białych drzwi

Przeciwieństwem kontrastu, jaki wprowadzają czarne klamki, będzie wykorzystanie białych dodatków do białych drzwi. Dodatek w takim kolorze będzie harmonijnym dopełnieniem kompozycji. Takie klamki nie będą się wyróżniać, a wpisywać w aranżację.

Białe klamki do białych drzwi sprawdzą się we wszelkich nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, zwłaszcza urządzonych w stylu skandynawskim. W takich aranżacjach białe drzwi bez wyróżniających się akcentów pomagają optycznie powiększyć pomieszczenie.

Kiedy decydujesz się na białe drzwi z białymi klamkami, pamiętaj jednak o kolorowych akcentach we wnętrzu. Nawet z bielą nie można przesadzić.

Złote klamki do białych drzwi

Jakie klamki do białych drzwi wprowadzą do mieszkania odrobinę luksusu? Z pewnością złote. To bardzo eleganckie rozwiązanie, które w większości aranżacji będzie prezentować się wręcz wytwornie. Co ważne, równie dobrze będą wyglądać na prostych, białych drzwiach, jak i na zdobionych skrzydłach z frezami.

Podobnie jak w przypadku czarnych klamek, tak i złote będą dobrze wyglądać przede wszystkim wtedy, kiedy w pomieszczeniu znajdą się inne elementy w tym samym kolorze. Mogą to być nawet niewielkie dodatki, na przykład złote figurki.

Złote klamki mają też konotacje historyczne. Nawiązują do pałaców i rezydencji arystokracji sprzed lat. W związku z tym można zdecydować się również na złote klamki stylizowane na antyki, a także oryginalnie wygięte w nietypowych kierunkach. Takie rozwiązania nadają się jednak przede wszystkim do aranżacji w stylu vintage oraz retro. W takich pomieszczeniach nie powinno bowiem brakować również innych elementów stylizowanych na przedmioty z poprzednich epok.

złota klamka do białych drzwi
Złota klamka, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu iKlamki.pl

Klamki chromowane

Chromowane dodatki to natomiast kolejna propozycja, która będzie współgrać z bielą. Z tego powodu bardzo dobrze sprawdzą się we wszelkich miejscach, w których dominują jasne, chłodne barwy. Ponownie jest to więc dobre rozwiązanie do większości modernistycznych, nowoczesnych aranżacji.

Chromowane klamki są dostępne w dwóch wariantach – matowym i błyszczącym. Ten pierwszy nie zaburzy harmonii pomieszczenia, będzie jednak podkreślać surowy charakter wnętrza. I, co zrozumiałe, najlepiej sprawdzi się na drzwiach pokrytych matową bielą. Błyszczące chromowane elementy z pewnością będą natomiast zwracać na siebie uwagę. Sprawdzą się więc we wnętrzach glamour, ale także wszędzie tam, gdzie potrzebny jest jakiś wyróżniający się element.

Chromowane klamki również mogą być ciekawym kontrastem, choć nie w stosunku do bieli drzwi, a materiałów wykończeniowych pomieszczenia. Będą przełamywać wnętrza wykończone z naturalnych materiałów, szczególnie z przewagą drewna.

Srebrne klamki ze stali do białych drzwi

Oryginalną opcją będą również klamki z surowej stali nierdzewnej. Ten materiał ma charakterystyczną, srebrną barwę, która znakomicie wpisze się w klimat skandynawski i inne wnętrza, w których dominują jasne barwy.

Stal nierdzewna to niezwykle uniwersalne rozwiązanie. Sprawdzi się bowiem nie tylko przy białych drzwiach do pokoi, ale również łazienek. Warto jednak wzmocnić ich elegancki wygląd innymi srebrnymi elementami w pomieszczeniu.

Klamka dopasowana do krawędzi drzwi

Jaka klamka do białych drzwi będzie oryginalnym rozwiązaniem? Niekoniecznie musisz przywiązywać się do koloru wnętrza. Możesz skupić się na wykończeniu drzwi i dobrać klamkę do zawiasów oraz zamka skrzydła.

Wówczas w grę mogą wchodzić na przykład rzadko spotykane klamki z drewnianymi elementami, które będą pasować do białych drzwi z oryginalnymi, drewnianymi obrzeżami. Część białych drzwi ma też ciemne obrzeża i zamek – w takiej sytuacji warto rozważyć oryginalną klamkę antracytową.

Jak poradzić sobie z białymi drzwiami o kolorowych obrzeżach? Dziś znajdziesz takie skrzydła wykończone delikatną zielenią, a nawet jasnym różem. Wówczas dopasuj klamkę do okuć drzwiowych i zawiasów.

klamka do białych drzwi
Klamka antracytowa, źródło zdęcia: oficjalna strona sklepu iKlamki.pl

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze klamki do drzwi?

Oprócz koloru i designu przy wyborze klamek do każdych drzwi, nie tylko białych, trzeba jeszcze pamiętać o kilku innych zasadach:

 • odpowiedni ciężar klamki: każdy dodatek powinien być funkcjonalnie dopasowany do głównego elementu. W tym przypadku chodzi o ciężar i masywność drzwi. Lekka, mała klamka się nie sprawdzi, trudno będzie przy jej pomocy otworzyć wielkie drzwi. I odwrotnie: pociągnięcie za ciężką klamkę przy lekkich drzwiach będzie otwierać je z niebezpiecznie dużą mocą;
 • właściwy kierunek otwierania drzwi: drzwi dzielą się na prawe i lewe, w zależności od tego, w którą stronę się otwierają. Klamka powinna z nimi współgrać. Oczywiście w sklepach dostępne są również klamki uniwersalne, ale przed zakupem zawsze lepiej to sprawdzić;
 • podwójne wspomaganie: oznacza, że klamka ma sprężyny po obu stronach. Dzięki temu po zaciśnięciu nie opada, a szybko wraca do właściwej pozycji. To sprawia, że zmniejszasz ryzyko obluzowania się klamki.

Podsumowania: jaka klamka do białych drzwi się sprawdzi?

Klamka do białych drzwi może być elementem, który będzie kontrastował z jasnym kolorem skrzydła lub harmonijnie się w to wpisywał. Dobrym pomysłem jest dobieranie klamek pod kątem aranżacji całego pomieszczenia i dopasowanie koloru uchwytu do dodatków obecnych we wnętrzu.

Masz jednak do wyboru wiele opcji. Zdecyduj, czy lepiej sprawdzi się u Ciebie klamka z długim czy krótkim szyldem, a może gałka. Najpopularniejsze kolory to czarny i biały, ale śmiało możesz pokusić się też o klamki chromowane, złote lub srebrne. Oryginalnym rozwiązaniem będzie dopasowanie klamki do krawędzi drzwi.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jeff Bezos – kim jest i jak zdobył majątek?

Jeff Bezos – kim jest i jak zdobył majątek?

 • Przeczytasz w 14 minut
 • 171 wyświetleń
Modne plecaki do przedszkola dla chłopca. Co spodoba się przedszkolakowi?

Modne plecaki do przedszkola dla chłopca. Co spodoba się przedszkolakowi?

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 257 wyświetleń
Nowoczesne hokery barowe — jak dopasować je do twojego wnętrza?

Nowoczesne hokery barowe — jak dopasować je do twojego wnętrza?

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 152 wyświetleń
Wakacje w grudniu – jakie miejsca warto rozważyć?

Wakacje w grudniu – jakie miejsca warto rozważyć?

 • Przeczytasz w 4 minut
 • 133 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl