Końcówki stomatologiczne – rodzaje, które musisz poznać
- Data publikacji 05 kwietnia 2024
- Przeczytasz w 6 minut
- 234 wyświetleń
Świat stomatologii nieustannie się rozwija. Są w nim jednak pewne stałe elementy, które od lat mają swoje pewne miejsce w gabinetach dentystycznych. Wśród nich ogromne znaczenie mają końcówki wykorzystywane w różnych dziedzinach tej branży – prostnica, turbina oraz kątnica stomatologiczna. Dzięki nim możliwe jest nie tylko świadczenie wysokiej jakości usług poprzez wykonywanie zabiegów w jamie ustnej pacjenta, ale także praca z akcesoriami wykorzystywanymi m.in. w ortodoncji czy protetyce. Przedstawiamy końcówki stomatologiczne, rodzaje, które musisz poznać!
Końcówki stomatologiczne – rodzaje niezbędne w różnych dziedzinach stomatologii
Jeśli w kręgu Twoich zainteresowań leżą końcówki stomatologiczne, rodzaje tych urządzeń pozwolą Ci dowiedzieć się więcej na ich temat. Poznaj najważniejsze informacje o kątnicach, prostnicach oraz turbinach, czyli filarach współczesnej stomatologii.
Kątnice stomatologiczne
Kątnica stomatologiczna to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy dentysty. Ma szerokie zastosowanie przede wszystkim z dwóch względów – wpływa na to jej kształt oraz oferowana przez nią prędkość. Zacznijmy od tego pierwszego elementu.
Kątnica ma delikatnie zakrzywioną główkę, dzięki czemu pozwala stomatologowi na w pełni komfortową pracę. Z jej pomocą możliwe jest dotarcie do tych trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i praca pod określonym kątem. Dzięki temu w zależności od zamontowanych na jej główce wierteł, daje bardzo różnorodne możliwości pracy i może być wykorzystywana do wielu zabiegów.
Drugi element to prędkość, jaką kątnica może osiągnąć. To kwestia, której warto przyjrzeć się bliżej, gdyż ze względu na to kryterium urządzenia dzielą się na kilka typów ze względu na oferowaną liczbę obrotów. Wyróżniamy się kątnice szybkie, normalne, wolne lub bardzo wolne – a maksymalna prędkość, jaką mogą osiągać to aż 200 000 obrotów na minutę. Aby ułatwić stomatologowi prace, te urządzenia posiadają kolorystyczne oznaczenia. W ten sposób łatwo można wybrać odpowiedni rodzaj.
- Kątnice stomatologiczne z czerwonym paskiem – oferują prędkość do 200 000 obrotów na minutę.
- Kątnice stomatologiczne z niebieskim paskiem – ich maksymalna prędkość wynosi 40 000 obrotów na minutę.
- Kątnice stomatologiczne z zielonym paskiem – wolne kątnice mogą osiągnąć prędkość do 7400 obrotów na minutę.
- Kątnice stomatologiczne z podwójnym zielonym paskiem – to najwolniejsze kątnice, osiągają prędkość do 2700 obrotów na minutę.
Ostatnią ważną cechą kątnicy jest to, w jaki sposób jest zasilana. W przypadku tego urządzenia zastosowanie ma mikrosilnik. Dodatkowo nawet najszybciej pracująca czerwona kątnica się nie nagrzewa, co pozwala zapewnić komfort pacjentowi podczas zabiegów.
Aby umożliwić komfortową pracę na wysokim poziomie, każda kątnica musi zawierać kilka elementów. To oczywiście główka, na której montowane są różne rodzaje wierteł, a także rączka, którą przykrywa trwała obudowa. W każdej kątnicy znajdują się dwa przewody – na prąd i wodę. Dodatkowo nie może zabraknąć części z napędem oraz oświetlenia, umożliwiającego lepszą widoczność w polu zabiegowym.
Kątnice stomatologiczne – jaką markę wybrać?
Każda nowoczesna kątnica od znanego producenta powinna zawierać wszystkie te elementy. Do najbardziej polecanych należą urządzenia takich marek jak: Sirona Dental Systems, NSK, W&H, KaVo czy Bien Air. Wybierając to urządzenie, zwróć uwagę na rozmiar jego główki – mniejsza główka to gwarancja większej precyzji podczas pracy.
Do czego wykorzystywana jest kątnica stomatologiczna?
Jak już wspomnieliśmy, jej zastosowanie jest bardzo szerokie, jednak głównie obejmuje ono zabiegi w jamie ustnej. Z pomocą kątnicy stomatologicznej można opracować wypełnienia oraz usuwać próchnicę, a także wykonywać leczenie endodontyczne, chirurgiczne czy implantologiczne – podczas wiercenia w kości doceniana jest płynność jej pracy.
Kątnice stomatologiczne świetnie sprawdzają się także do polerowania i wygładzania szkliwa. Zastosowanie kątnic obejmuje również ortodoncję oraz protetykę, co sprawia, że te końcówki stomatologiczne, rodzaje kątnic są podstawą dzisiejszej stomatologii.
Prostnice stomatologiczne
Prostnica stomatologiczna jest określana również jako wiertarka wolnoobrotowa. Wpływ na to ma oczywiście maksymalna prędkość, jaką osiąga. Jest to 25 000 obrotów na minutę, czyli zdecydowanie mniej od 200 000, które oferuje kątnica. Minimalna prędkość to tylko 100 obrotów na minutę! Z tego względu jej zastosowanie w stomatologii będzie nieco różnić się od innych końcówek stomatologicznych. Ale i nim więcej przeczytasz w dalszej części artykułu, najpierw skupimy się na charakterystyce tego ważnego urządzenia.
Prostnica stomatologiczna pod kilkoma względami jest podobna do kątnicy. W niej także znajdziesz szklany światłowód, odpowiadający za podświetlenie urządzenia, oraz dysze sprayu i trwałą obudowę. Istotne jest również zasilanie, które odbywa się za pomocą mikrosilnika. Te końcówki stomatologiczne mają także różnice. Tylko te urządzenia z kolei muszą zawierać również ogranicznik wiertła i trzpień gwintowany.
Główną różnicą jest jednak kształt prostnicy, która nie ma żadnego zakrzywienia i nie jest skierowana pod kątem. Jest w pełni prosta, przez co operowanie nią mocno różni się od innych końcówek. Jednak nie oznacza to, że w jakikolwiek sposób jest to gorsze – a wręcz przeciwnie. W wielu przypadkach to właśnie taki kształt pozwala na doskonałą precyzję i dotarcie do różnych miejsc, także tych nieco bardziej wymagających. Ma to też związek z prędkością prostnicy. To wolnoobrotowe narzędzie jest wręcz stworzone do precyzyjnych zadań!
Ze względu na wolne obroty prostnice mogą jednak wibrować podczas pracy i być nieco głośne. Dlatego podczas wyboru tej końcówki stomatologicznej warto zwrócić uwagę na to, aby te dwa efekty były jak najbardziej zniwelowane. W ten sposób specjalista może zagwarantować pacjentowi komfort podczas zabiegu.
Najlepsze prostnice stomatologiczne – jaką markę wybrać?
Wśród prostnic stomatologicznych dużą popularnością cieszą się modele japońskiej marki NSK, która jest mocno ceniona w branży dentystycznej. Na uwagę zasługują także wysokiej jakości końcówki KaVo, W&H czy Chirana.
Do czego wykorzystywana jest prostnica stomatologiczna?
Zadania prostnicy stomatologicznej obejmują przede wszystkim prace z zakresu protetyki i ortodoncji. Świetnie sprawdza się ona podczas tworzenia protez czy aparatów ortodontycznych, pozwalając na wolne polerowanie z niebywałą dokładnością. Często wykorzystuje się te końcówki do wprowadzania poprawek i ostatnich szlifów.
Prostnice stomatologiczne mają swoja zastosowanie także podczas opracowywania ubytków, kiedy konieczne jest wolniejsze tempo pracy. Może to wynikać z konkretnego przypadku, ale także preferencji pacjenta, dotkniętego bólem w trakcie leczenia. Wolniejsze obroty pozwalają zachować komfort.
Turbiny stomatologiczne
Omawiając końcówki stomatologiczne, rodzaje, które zostawiliśmy na koniec, najbardziej różnią się od tych opisanych wcześniej. To turbiny stomatologiczne, które przede wszystkim odróżnia sposób zasilania. Do ich pracy nie jest potrzebny mikrosilnik, a sprężone powietrze. Z jego pomocą zostaje wprawiony w ruch znajdujący się w tych końcówkach rotor.
Drugą ważną cechą jest ich prędkość. Turbiny to bardzo szybkie wiertarki, które mogą osiągać prędkość od 200 000 do 450 000 obrotów na minutę. Jednocześnie w trakcie pracy jest cicha i nie generuje wysokiego poziomu wibracji, co pozytywnie wpływa na komfort pacjenta. Tempo pracy turbiny sprawia jednak, że generuje ona ciepło. Dlatego, aby nie było to nieprzyjemne dla osoby przebywającej na fotelu stomatologicznym, ząb poddawany zabiegowi jest polewany zimną wodą. Dzięki temu wrażenie gorąca jest niwelowane.
Według informacji zawartych w sklepie tech-dent.pl turbiny wyróżniają się także małą główką. Dzięki niej możliwa jest ergonomiczna praca i łatwe dotarcie nawet do najbardziej trudnych przestrzeni. Praca z zębami trzonowymi nie sprawia lekarzowi żadnej trudności.
Turbina – jaką markę wybrać?
Prostnica stomatologiczna to podstawowe urządzenie w każdym gabinecie. Dlatego warto zdecydować się na końcówkę, która będzie odznaczała się długą żywotnością. Należą do nich prostnice takich marek jak: KaVo, NSK czy W&H.
Do czego wykorzystywane są turbiny stomatologiczne?
Ze względu na prędkość pracy turbiny stomatologiczne mają zastosowanie przede wszystkim w stomatologii zachowawczej czy endodoncji. Służą do opracowywania ubytków i usuwania ich. Są wykorzystywane także do nadawania zębom ostatecznego kształtu.
Źródła:
1. tech-dent.pl/category/sprzet-stomatologiczny-koncowki-stomatologiczne-turbiny, [dostęp 29.03.2024]
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Pielęgnacja włosów farbowanych na ciemno – jak dbać o ich kolor i blask?
- Przeczytasz w 3 minut
- 427 wyświetleń