Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Sport > Korki czy turfy – jakie buty wybrać do gry w piłkę?

Korki czy turfy – jakie buty wybrać do gry w piłkę?

Korki czy turfy – jakie buty wybrać do gry w piłkę?

Niezależnie od tego, czy twoje dziecko uczęszcza na treningi do szkółki piłkarskiej, czy też sam grasz w amatorskich ligach lub z przyjaciółmi w weekend, dobór obuwia do gry w piłkę jest kluczowy. Istnieją różne rodzaje butów dedykowanych do różnych podłoży – od naturalnej trawy, aż po popularne orliki.

W przeszłości do gry w piłkę często używano zwykłych trampków, tenisówek lub korkotrampków. Choć te modele mogą być uznawane za kultowe, w porównaniu do dzisiejszego sprzętu wydają się archaiczne i niepraktyczne. W tym artykule przedstawiamy różne propozycje, które mogą być odpowiednie dla różnych potrzeb i warunków gry.

Do gry na orlikach i twardych powierzchniach – turfy

Tzw. turfy (oznaczane skrótem TF) okażą się idealne na:

 • boiska typu orlik;
 • wszelkie rodzaje sztucznych nawierzchni;
 • twarde podłoża.

Są to wszechstronne buty, które stanowią swoiste połączenie klasycznych korków i obuwia halowego. Ich gruba podeszwa jest wyposażona w gęsto rozmieszczone małe gumowe wypustki, znacznie krótsze niż standardowe kolce czy śruby, jednak wystające na tyle, by zapewnić odpowiednią przyczepność.

Tego rodzaju konstrukcja pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, co eliminuje poślizgi, jednocześnie minimalizując ryzyko zahaczenia o sztuczną trawę długimi korkami. Dodatkowo tego typu obuwie jest bezpieczniejsze dla pozostałych graczy, gdyż metalowe korki mogą potencjalnie zranić innych uczestników gry.

Do gry na trawie – klasyczne korki

Najbardziej tradycyjnym wyborem butów do gry w piłkę nożną są oczywiście korki. Jeśli masz zamiar grać na naturalnej trawie, to właśnie na tego typu obuwie powinieneś postawić.

Najlepiej wybrać modele z tzw. lankami (zalecane dla zawodowców, unikając jednak stalowych, długich wkrętów), gdzie korki wykonane z plastiku lub gumy są osadzone bezpośrednio w podeszwie. Takie buty zapewniają najbardziej efektywną przyczepność do podłoża na tego typu murawie. Choć kształt i rozmieszczenie korków mogą się różnić w zależności od modelu i producenta, zasada ich działania pozostaje jednakowa.

Wkręcane korki np. z metalu są dedykowane dla zawodowców. Stanowią doskonałe rozwiązanie na tradycyjną murawę, zwłaszcza gdy teren jest wilgotny lub grząski.

Co zatem wybrać – korki czy turfy?

Decyzja, jakie buty do piłki nożnej wybrać, zależy od kilku czynników. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj nawierzchni, na której będziesz grać. Jeśli planujesz grać na naturalnej trawie, korki są zazwyczaj najlepszym wyborem, ponieważ zapewniają doskonałą przyczepność i stabilność na tego typu podłożu. Natomiast, jeśli będziesz grać na sztucznej trawie, hali sportowej lub innej sztucznej nawierzchni, możesz sięgnąć po turfy, ponieważ zapewniają one odpowiednią przyczepność bez ryzyka uszkodzenia podłoża.

Nieistotne, na jakie obuwie się zdecydujesz, istnieje kilka uniwersalnych zasad, o których warto pamiętać. Na rynku dostępne są modele:

 • z materiałów syntetycznych – są łatwiejsze w czyszczeniu i mniej podatne na rozciąganie;
 • ze skóry naturalnej – zapewniają lepszą wentylację stopy.

Buty mogą różnić się także pod względem kształtu i typu stopy, a niektóre serie są specjalnie zaprojektowane z myślą o różnych rolach na boisku (np. linia dedykowana napastnikom lub obrońcom).

Bez względu jednak na te czynniki, należy pamiętać, że stopy podczas wysiłku mogą się spuchnąć, a często są dodatkowo osłonięte grubymi getrami. Dlatego też but piłkarski powinien mieć pewną ilość luzu, przynajmniej kilka milimetrów, aby zapewnić komfort i swobodę ruchu.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Enologia – co to za nauka i kim możesz być po takich studiach?

Enologia – co to za nauka i kim możesz być po takich studiach?

 • Przeczytasz w 7 minut
 • 449 wyświetleń
Biurko z regulowaną wysokością – zalety

Biurko z regulowaną wysokością – zalety

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 137 wyświetleń
7 lekcji na temat kreowania marki stosowanych przez gigantów

7 lekcji na temat kreowania marki stosowanych przez gigantów

 • Przeczytasz w 6 minut
 • 69 wyświetleń
Jakie wypełnienie do poduszki? Podpowiadamy!

Jakie wypełnienie do poduszki? Podpowiadamy!

 • Przeczytasz w 10 minut
 • 264 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl