Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Uroda > Krótkowzroczność vs nadwzroczność: różnice i leczenie

Krótkowzroczność vs nadwzroczność: różnice i leczenie

Krótkowzroczność vs nadwzroczność: różnice i leczenie

Hiperopia i miopia to wady w obrębie aparatu wzroku, które diagnozowane są zdecydowanie najczęściej. Dotyczą one zarówno dorosłych jak i dzieci. Jednocześnie, dzięki ich odpowiedniemu rozpoznaniu, można je korygować, a dzięki temu poprawić codzienną jakość widzenia. Wobec tego, czym jest hiperopia i miopia, a także w jaki sposób można te wady niwelować?

Hiperopia – czym wyróżnia się ta wada aparatu wzroku?

Hiperopia to nic innego, jak tylko nadwzroczność lub dalekowzroczność. Jest to wada wzroku, która wynika z tego, że optyczna moc soczewki lub sama długość całkowita gałki ocznej jest zbyt mała. To z kolei prowadzi do tego, że na siatkówce nie tworzy się wyraźny obraz. Nadwzroczność sprawia, że ogniskowy obraz pojawia się tuż za siatkówką, zamiast bezpośrednio na jej powierzchni. Ciekawostką jest fakt, że nadwzroczność najczęściej pojawia się u dzieci, jednak wraz z wiekiem przemija. Nie można jednak wykluczyć tego, że nadwzroczność nie pojawi się także u osób dorosłych.

Czym objawia się hiperopia? 

Zdiagnozowanie wady, jaką jest nadwzroczność, jest bardzo proste. Dalekowidz nie ma najmniejszego problemu z tym, by widzieć wyraźnie te obiekty i przedmioty, które umiejscowione są w dalszej odległości od aparatu wzroku. Jednocześnie nadwzroczność powoduje, że nie jest on w stanie wyraźnie dostrzec tego, co znajduje się w bezpośredniej bliskości.

Czym jest miopia?

Miopia to krótkowzroczność. W tym momencie, nadwzroczność jest jej przeciwieństwem. Krótkowzroczność jest również jedną z popularniejszych wad wzroku, która diagnozowana jest zarówno u osób dorosłych jak u dzieci. W przebiegu tej wady wzroku, moc optyczna soczewki lub długość rogówki jest zbyt duża. To z kolei sprawia, że obraz, jaki tworzy się na siatkówce, jest rozmyty.

Jak widzi osoba z miopią?

Krótkowzroczność – jak już zostało wspomniane – jest przeciwieństwem nadwzroczności. W praktyce oznacza to, że krótkowidz nie ma najmniejszego problemu z tym, by dostrzec przedmioty i obiekty, które zlokalizowane są w bezpośredniej bliskości aparatu wzroku. Problemy jednak pojawiają się w momencie, kiedy próbuje on wyraźnie zobaczyć to, co umiejscowione jest dalej.

Jak koryguje się miopię i hiperopię?

Krótkowzroczność i nadwzroczność w pierwszej kolejności trzeba zdiagnozować. Pomaga w tym wizyta u okulisty i przeprowadzenie testów. Wadę tę można korygować zarówno za pomocą okularów jak i soczewek kontaktowych. Z uwagi na wygodę i komfort noszenia, to właśnie szkła kontaktowe są obecnie wybierane znacznie częściej.

Jakie soczewki dla osób z miopią i hiperopią?

Soczewki przeznaczone do korygowania nadwzroczności i krótkowzroczności to soczewki sferyczne. Charakteryzuje ich to, że mają one jednakową grubość na całej powierzchni. Jednocześnie soczewki sferyczne mogą mieć moc dodatnią oraz ujemną. W przypadku osób dotkniętych nadwzrocznością, zaleca się soczewki plusowe, czyli o mocach dodatnich. Analogicznie dla krótkowidzów, polecane są szkła kontaktowe minusowe, czyli o mocach ujemnych. Dzięki nim ostrość widzenia znacznie się poprawi.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Imitacja cegły – do jakich stylów aranżacji wnętrz będzie pasować?

Imitacja cegły – do jakich stylów aranżacji wnętrz będzie pasować?

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 79 wyświetleń
Luksus w naturalnym wydaniu – meble i dodatki Monnarita

Luksus w naturalnym wydaniu – meble i dodatki Monnarita

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 360 wyświetleń
Złote klamki do białych drzwi – poznaj 5 nowoczesnych propozycji

Złote klamki do białych drzwi – poznaj 5 nowoczesnych propozycji

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 365 wyświetleń
Co to jest copywriting? Jak zostać copywriterem?

Co to jest copywriting? Jak zostać copywriterem?

  • Przeczytasz w 21 minut
  • 338 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl