Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Kuchnia na wymiar – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia na wymiar – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia na wymiar – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia to zdecydowanie najważniejsze pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. Jego aranżacji należy więc poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Najlepszym wyborem są oczywiście meble na wymiar, które pozwalają optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń oraz wyposażyć kuchnię we wszystko, co potrzebne do komfortowego korzystania z jej możliwości. Projektując zabudowę kuchenną na zamówienie, należy wziąć pod uwagę szereg istotnych elementów, których uwzględnienie sprawi, że pomieszczenie będzie nie tylko prezentowało się estetyczne, lecz okaże się także bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.

Ergonomia w domowej kuchni. Dlaczego jest taka ważna?

Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia musi być estetyczna oraz zaaranżowana w ergonomiczny sposób. Z takiego pomieszczenia korzysta się z przyjemnością, chętnie się w nim przebywa, a samo przygotowywanie posiłków staje się szybkie, wygodne i mało pracochłonne. Wszystko to można osiągnąć, kierując się kuchennymi zasadami ergonomii. W zaprojektowaniu takiej kuchni, oprócz własnej wiedzy i świadomości, nieocenione okaże się także wsparcie profesjonalistów – projektantów oraz zakładów stolarskich specjalizujących się w kuchniach na wymiar.

Pierwszą, kluczową zasadą ergonomii jest podział zabudowy kuchennej na 5 stref – zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania. Celem tej zasady jest ułatwienie i przyspieszenie wykonywania czynności w kuchni, poprzez ograniczenie konieczności przemieszczania się, obracania oraz schylania podczas przygotowywania posiłków. Zasada stref kuchennych łączy się z regułą tzw. trójkąta roboczego. Określa ona usytuowanie trzech podstawowych sprzętów kuchennych – lodówki, kuchenki/płyty grzewczej i zlewozmywaka. Powinny one znajdować się blisko siebie, w odpowiednich odległościach oraz rozstawieniu tworzącym trójkąt. 

Nie mniej ważny w kuchennej ergonomii jest także sam układ mebli. W zależności od wymiarów pomieszczenia i naszej wizji zabudowy, meble kuchenne mogą być ustawione w rzędzie, na jednej ścianie lub w dwóch rzędach, na równoległych ścianach pomieszczenia. Popularnym wyborem są także kuchnie w kształcie litery L, G oraz U. W dużych, nowoczesnych kuchniach często stawia się natomiast na zabudowę meblową z tzw. wyspą, która może zostać wykorzystana np. do gotowania, zmywania, a także stanowić dodatkowy blat roboczy z miejscem do przechowywania.

Jak zaaranżować funkcjonalną, dostosowaną do własnych potrzeb kuchnię?

Zamawiając meble kuchenne na wymiar, zyskujemy pełną dowolność w zakresie ich projektowania. Ogranicza nas jedynie dostępna w pomieszczeniu przestrzeń i… nasza własna wyobraźnia! W dzisiejszych czasach nie ma rzeczy niemożliwych, a produkowane na zamówienie meble są w stanie zrealizować nawet najbardziej nieoczywistą wizję ich przyszłego użytkownika. Odnosi się to jednak głównie do ich wyglądu zewnętrznego. Jeśli bowiem chodzi o funkcjonalność, lepiej pozostać na ziemi i zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Pierwszą z nich jest wysokość blatu roboczego. Standardowo blat kuchenny jest montowany na wysokości ok. 85 cm. Nie oznacza to jednak, że nie mamy możliwości jego umieszczenia wyżej lub niżej, w zależności od swojego wzrostu. Ogólna reguła mówi bowiem, że wysokość blatu powinna znajdować się ok. 10-15 cm poniżej łokcia stojącej przy nim osoby. Projektując swoją docelową kuchnię, należy zadbać także o odpowiednią powierzchnię samego blatu roboczego – im będzie go więcej, tym lepiej!  

Nie bez znaczenia pozostaje także wysokość górnej zabudowy kuchennej. Optymalnym rozwiązaniem jest jej dociągnięcie aż do samego sufitu, bez pozostawiania wolnego miejsca. Dzięki temu zabudowa kuchenna będzie nie tylko prezentowała się spójnie i harmonijnie, ale zapewni nam także dodatkowe miejsce do przechowywania rzadziej używanych sprzętów i akcesoriów.

Wreszcie, w czasie projektowania zabudowy meblowej, warto wziąć pod uwagę także oświetlenie, na które w kuchni powinno składać się kilka różnych źródeł światła. W nowoczesnym, ergonomicznym oraz funkcjonalnym wnętrzu musi koniecznie znaleźć się oświetlenie punktowe nad blatem roboczym, które doświetli miejsce przygotowywania posiłków, oświetlenie główne pośrodku sufitu, a także dodatkowe, dekoracyjne oświetlenie nad wyspą lub stołem jadalnym. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Czarne torebki, które pasują do każdej codziennej stylizacji – 3 najlepsze modele

Czarne torebki, które pasują do każdej codziennej stylizacji – 3 najlepsze modele

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 122 wyświetleń
Czy można zadbać o skórę samodzielnie?

Czy można zadbać o skórę samodzielnie?

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 86 wyświetleń
Rodzaje kaw – 22 typy, których musisz spróbować na mieście

Rodzaje kaw – 22 typy, których musisz spróbować na mieście

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 415 wyświetleń
Agregaty prądotwórcze na gaz na kemping – czy warto, jakie wybrać?

Agregaty prądotwórcze na gaz na kemping – czy warto, jakie wybrać?

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 147 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl