Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Kwietnik z palet – jak zrobić? Tłumaczymy krok po kroku

Kwietnik z palet – jak zrobić? Tłumaczymy krok po kroku

Kwietnik z palet – jak zrobić? Tłumaczymy krok po kroku

Szukasz ciekawej i praktycznej dekoracji w ekologicznym stylu? Kwietnik z palet sprawdzi się w takiej roli idealnie! Palety są wdzięcznym materiałem, z którym bez większych trudności poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. Kiedy zrobisz z nich kwietnik, niepotrzebne drewno zyska drugie życie. A Ty ciekawe miejsce na kwiaty. Sprawdź, jak zrobić kwietnik z palety krok po kroku!

Jakie palety nadają się na kwietnik?

Palety to oczywiście podstawa i najważniejsza część kwietnika. Mogą mieć różną wielkość. Najwięcej firm korzysta z tak zwanych europalet. To elementy o wymiarach 1200x800x144 milimetry. Ich średnia waga to około 25 kilogramów. Taka paleta będzie też najczęściej wykorzystywana do budowy kwietników.

Dość łatwo znaleźć także mniejsze palety o wymiarach 800x600x144 mm. Możesz też zastanowić się nad wykorzystaniem większych – o wymiarach 1200x1200x144 mm. Są dużo masywniejsze, dlatego trzeba będzie mocniej je przymocować.

Palety często pozostają po pracach remontowych czy zakupie materiałów budowlanych. Jeśli nie masz własnych, możesz popytać wśród znajomych lub poszukać na grupach na Facebooku. Wiele osób chce po prostu pozbyć się palet. Czasami palety można także dostać w firmach przemysłowych. Pamiętaj tylko, by nie używać palet, które miały kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi.

palety idealne na kwietnik z palet
Na kwietnik wybieraj palety w dobrym stanie

Kwietnik z palety krok po kroku

Palety to podstawa, ale do zmontowania kwietnika potrzeba oczywiście również kilku narzędzi. Piła pomoże podzielić paletę na odpowiednie części. Wystarczy prosta piła ręczna. Wiertarka lub wkrętarka – w połączeniu z wkrętami – będzie służyć do łączenia elementów i przytwierdzania ich do ściany.

Przydać może się również taker oraz nieprzepuszczalna folia. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o ostateczny wygląd kwietnika, przygotuj także szlifierkę – opcjonalnie papier ścierny – oraz lakier i pędzel.

Krok 1

Na początek zdecyduj, jaką wielkość i wysokość ma mieć Twój kwietnik. Po tej decyzji odpowiednio przytnij paletowe deski. Potrzebne będą co najmniej cztery. Kwietnik z palet będzie najbardziej poręczny, kiedy będzie sięgać Ci do pasa. Nie będzie trzeba wtedy nadmiernie schylać się przy podlewaniu.

Krok 2

Czas na skręcanie desek. Zacznij od przykręcenia do siebie dwóch długich. Stworzą dłuższy bok kwietnika. Potem powtórz to z kolejnymi dwoma deskami. Następnie skręć krótsze, które odnajdą się jako krótszy bok konstrukcji. Przy skręcaniu bądź ostrożny – deski palet w czasie wiercenia mogą pękać.

Jeśli chcesz uzyskać kwietnik w kształcie skrzyni, za jej dno posłuży po prostu odwrócony “do góry nogami” kawałek palety. Wystarczy go przyciąć do odpowiedniej wielkości i przykręcić do otrzymanych boków.

Krok 3

Pora na montaż nóg kwietnika. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilniejsza. Przytnij deski na wysokość 20-30 centymetrów i przywierć je do dolnej części kwietnika. Dla dodatkowej stabilności przy ziemi dodaj kolejne deski, już równoległe do podłoża.

Krok 4

Przygotuj kieszenie kwietnika, w których znajdą się Twoje rośliny. Jeżeli zamierzasz je umieścić w doniczkach, ten krok możesz pominąć. Równie dobrze możesz jednak posadzić je bezpośrednio w palecie.

Musisz tylko wyłożyć kieszenie palety nieprzepuszczalną folią. W ich dnie delikatnie przebij kilka dziurek, przez które nadmiar wody będzie spływać na niższe poziomy. Inaczej, gdy przesadzisz z podlewaniem, Twoje rośliny mogą więdnąć lub gnić.

kwietnik z palet bez impregnacji
Kwietnik z palet warto zaimpregnować, wtedy dłużej będzie cieszyć Twoje oczy

Krok 5

Jak zrobić kwietnik z palet, który długo będzie Ci służyć? Trzeba go odpowiednio zaimpregnować! To właśnie na tym etapie prac może przydać Ci się szlifierka oraz lakier z pędzlem.

Przed impregnacją należy bowiem wyszlifować paletowe deski. Jeśli nie masz szlifierki do drewna, możesz zrobić to ręcznie – wtedy sięgnij po papier ścierny o gradacji około 100. Po wyszlifowaniu drewna pomaluj kwietnik lakierem impregnującym.

Jeśli zależy Ci na zmianie koloru palet, po wyschnięciu impregnatu możesz jeszcze pomalować je farbą gruntującą, a na koniec kolorową emulsją. Dzięki temu możesz łatwiej dopasować kwietnik do dowolnej aranżacji.

Krok 6

Przenieś kwietnik w miejsce docelowe. Pamiętaj, by ustawić go tam jeszcze zanim wsypiesz ziemię do jego kieszeni lub włożysz do niego doniczki. Inaczej konstrukcja stanie się bardzo ciężka i trudno będzie ją przesunąć.

Kwietnik z palet – w jakich miejscach warto go umieścić?

Kwietnik z palet to rozwiązanie, dzięki któremu szybko i łatwo znajdziesz miejsce dla swoich kwiatów. Piętrowy kwietnik sprawi, że kwiaty będą mogły znaleźć się nawet tam, gdzie nie ma na nie zbyt wiele miejsca. W jakich lokalizacjach Twoja konstrukcja będzie więc dobrze wyglądać?

Kwietnik z palet na ścianie

Dzięki paletom możemy lepiej wykorzystać przestrzeń na ścianach – zarówno zewnętrznych, jak i tych w pomieszczeniach. By umieścić kwietnik na ścianie, trzeba będzie na niej zamontować hak. Na nim zaczepia się linę, którą przymocowuje się także do samych palet.

Trzeba tylko pamiętać, że taka “podwieszona” konstrukcja nie może być zbyt ciężka. To oznacza, że nie można będzie tam wykorzystywać zbyt wielu dużych kwiatów w pokaźnych doniczkach. Pojemniki powinny być jak najlżejsze. Na kwietnik z palet na ścianie nie wybieraj więc doniczek z betonu czy gliny.

kwietnik z palet może być pionową konstrukcją
Kwietnik z palet przytwierdzony do ściany to spora oszczędność miejsca

Kwietnik z palet w ogrodzie

Skoro piętrowy kwietnik z palet można przymocować na zewnętrznej ścianie, to znaczy, że może dobrze sprawdzić się w ogrodzie. To rozwiązanie idealne do niewielkich ogródków i działek. Dzięki piętrowej konstrukcji zajmie niewiele miejsca, a pomieści sporo roślin. Pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni niż klasyczne donice. W ogrodzie sprawdzi się też kwietnik z palet w kształcoie skrzyni.

Kwietnik z palet wcale nie musi też służyć jako miejsce wyłącznie na kwiaty. Równie dobrze możesz w ten sposób uprawiać zioła, warzywa, a nawet niektóre owoce. Należy tylko zwrócić baczną uwagę na solidne mocowanie. W końcu kiedy warzywa zaczną dojrzewać, ich ciężar będzie rosnąć.

Kwietnik z palet w ogrodzie to także duże możliwości aranżacyjne. Możesz łatwo dopasować go do mebli ogrodowych, malując na odpowiedni kolor. To wcale nie jest trudne!

Kwietnik z palet na balkonie

Kwietnik z palet pomoże też w ekonomiczny sposób wykorzystać przestrzeń na balkonie. Można przymocować go do ściany, ale także ustawić w rogu kwietnikową skrzynkę. Kwietnik na balkonie będzie oryginalną dekoracją, ale może służyć także jako mini-ogródek z ziołami na wyciągnięcie ręki.

Kwietnik z palet w domu

Konstrukcję z palet można ustawić również przy domowej ścianie. Wtedy jednak budowę kwietnika trzeba dobrze przemyśleć. Najważniejsze jest to, by pasował do wystroju pomieszczenia. Kwietnik z palet z pewnością dobrze odnajdzie się we wnętrzach w stylu skandynawskim czy rustykalnym. 

Nieco trudniejsze będzie wkomponowanie ich na przykład do aranżacji glamour czy pomieszczeń w stylu nowoczesnym. Wszystko jednak zależy od Twojej kreatywności! Jeśli szukasz więcej pomysłowych rozwiązań, poznaj też systemy inteligentnego domu, o których przeczytasz tutaj: https://nowoczesny.pl/systemy-inteligentnego-domu-na-jakie-postawic/

Podsumowanie: jak zrobić kwietnik z palet?

Do konstruowania kwietników najlepiej nadają się europalety o wymiarach 1200x800x144 mm. By wykonać kwietnik z palety krok po kroku należy zacząć od przycięcia desek. Najwygodniejsze w pielęgnacji będą kwietniki na wysokość pasa.

Następnie, za pomocą wiertarki i wkrętów, musisz przymocować do siebie najpierw dłuższe, a potem krótsze deski z rozpiłowanych palet. Później przytwierdź do nich krótsze deski, które spełnią funkcję nóg. Kieszenie kwietnika możesz uzupełnić doniczkami lub wyłożyć folią, do której wsypiesz ziemię. Na koniec warto wyszlifować drewno i je zaimpregnować.

Pamiętaj, by ustawić kwietnik w miejscu docelowym jeszcze przed wypełnieniem go ziemią. Kwietnik z palet sprawdzi się w różnych miejscach – można przytwierdzić go do ściany, ale także umieścić w ogrodzie, na balkonie czy w domu.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Najlepsze hiszpańskie dania z ziemniaków

Najlepsze hiszpańskie dania z ziemniaków

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 138 wyświetleń
Odpływ liniowy na wymiar – perfekcyjne rozwiązanie do nowoczesnej łazienki 

Odpływ liniowy na wymiar – perfekcyjne rozwiązanie do nowoczesnej łazienki 

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 155 wyświetleń
Dlaczego wynajem ekspresu do kawy to dobre rozwiązanie?

Dlaczego wynajem ekspresu do kawy to dobre rozwiązanie?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 166 wyświetleń
Współczesne koncepcje zarządzania biznesem

Współczesne koncepcje zarządzania biznesem

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 940 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl