Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Łóżka wodne – co warto o nich wiedzieć?

Łóżka wodne – co warto o nich wiedzieć?

Łóżka wodne – co warto o nich wiedzieć?

Łóżka wodne to posłania, które zapewne kojarzysz z amerykańskich filmów. To właśnie w nich pojawiają się jako elementy wyposażenia bogatych i luksusowych wnętrz. Piękne obrazki, kiedy to aktorzy rzucają się na materac i delikatnie na nim falują, sprawiają, że niemalże każdy zaczyna marzyć o takim łóżku w swoim mieszkaniu. 

Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? Czy warto w nie zainwestować i co można w ten sposób zyskać? Zapraszam Cię na artykuł, w którym dokładnie opowiem o łóżkach wodnych. Dowiesz się z niego wszystkiego, co istotne na ich temat!

Czym są łóżka wodne i jak są skonstruowane?

Łóżka wodne, jak się zapewne domyślasz, to posłania wypełnione wodą. Ciecz wlewa się w tym przypadku za pomocą węża (dołączonego najczęściej do zestawu) do specjalnie zaprojektowanego materaca. Ten wykonany jest z grubego i trwałego materiału winylowego czy PCV. Przypomina nieco ogromny balon, który nabiera objętości, gdy wlejesz do niego wodę. 

Taki materac może mieć wiele różnych form. Najpopularniejsze są modele jedno– oraz dwukomorowe. To właśnie takie kieszenie wypełnia się wodą. Aby jednak gumowaty materiał nie utrudniał Ci snu, całość pokrywa się pokrowcem. Ten wykonany jest już z delikatnych i miłych dla skóry tkanin. 

Sam materac to jednak oczywiście nie wszystko. Cały mebel musi mieć odpowiednią konstrukcję, która będzie zapewniała komfortowy sen, a także chroniła posłanie przed zniszczeniem. Najczęściej więc takie meble mają wbudowane wewnątrz coś na kształt wanny. W niej znajdują się dodatkowo np. gąbki, które stanowią dodatkową warstwę zabezpieczającą. Taka niecka to oczywiście miejsce na umieszczenie wodnego materaca.

Nowoczesne łóżka wodne są uzupełniane często o system grzewczy zasilany energią elektryczną. Dzięki temu wodę znajdującą się w materacu można podgrzać. Posłanie staje się przez to bardzo przyjemne i aż sprzyja błogiej nocnej regeneracji. 

Jak wyglądają łóżka z materacem wypełnionym wodą?

Łóżka wodne swoim wyglądem w niemalże niczym nie odbiegają od klasycznych modeli z materacem piankowym czy sprężynowym. Ich ogólna prezentacja jest niemalże taka sama. Różnią się wyłącznie konstrukcją, która i tak nie jest widoczna gołym okiem. 

Łóżka wodne spokojnie wkomponujesz więc w każdą aranżację. Obija się je bowiem tak naprawdę każdym rodzajem tapicerki. Może to być welur, tkaniny plamoodporne, a nawet skóra ekologiczna. Stawiając na takie rozwiązanie, nie musisz więc rezygnować z ciekawego wydźwięku swojej sypialni.

Wspomnę jeszcze, że wodne łóżka nie zawsze muszą być obszerne i niezwykle duże. Takie zapewne modele kojarzysz z amerykańskich filmów. Pamiętaj jednak, że takie meble występują w wielu różnych rozmiarach. W sklepach znajdziesz nawet modele jednoosobowe – idealne dla singli, dzieci czy młodzieży. Nie musisz więc mieć ogromu miejsca w swoim wnętrzu, by móc wybrać dla siebie takie nietypowe posłanie.

Czy spanie na wodnym łóżku jest zdrowe?

Zanim zaczniesz rozważać zakup łóżka wodnego, warto, abyś wiedział, czy takie rozwiązanie jest w ogóle zdrowe. Od razu uprzedzam, że odpowiedź brzmi “tak”. Dlaczego?

Przede wszystkim materac wypełniony wodą świetnie dopasowuje się do kształtu Twojego ciała. Odciąża dzięki temu kręgosłup i przynosi mu ulgę podczas snu. Dzięki temu możesz uniknąć wielu uciążliwych dolegliwości bólowych. Rano obudzisz się pełen energii oraz siły. 

Woda, która podczas poruszania się na materacu tworzy fale, przynosi także ukojenie całemu ciału. Zyskujesz coś w rodzaju relaksującego i odprężającego hydromasażu. Twoje mięśnie są wtedy w stanie się rozluźnić i zregenerować. Dla osób narażonych na ciągły stres jest więc to wręcz idealne rozwiązanie.

Spaniu na łóżku wodnym przypisuje się także zdolność do poprawy krążenia. Tym samym możesz uniknąć licznych chorób oraz dolegliwości związanych z dysfunkcjami układu krwionośnego. 

Jakie są najważniejsze zalety łóżek wodnych?

Łóżko wodne ma ogrom zalet, których nie da się ukryć. Przede wszystkim przynosi ogromną ulgę dla kręgosłupa, o czym zdążyłam już wspomnieć. Pozwala także rozluźnić mięśnie, co przyczynia się do lepszej jakości nocnego wypoczynku.

To jednak dopiero początek plusów takiego rozwiązania. Zacznę może od tego, że wodne łóżka są rozwiązaniem niezwykle higienicznym. Ze względu na wodne wypełnienie materaca, nie ma tutaj mowy o gromadzeniu się w jego wnętrzu kurzu czy roztoczy. Drobnoustroje nie mają miejsca na to, by się rozwinąć. Czyni to posłanie niezwykle higienicznym i zdrowym rozwiązaniem.

Do tego musisz zdawać sobie sprawę z faktu, iż takie łóżka uznaje się za niezwykle wygodne. Dopasowują się do kształtu ciała, co pozwala szybko znaleźć dla siebie idealną pozycję do snu. Mniej się wiercisz, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na szybkość zasypiania. Dodatkowo możesz podgrzać znajdującą się w materacu wodę, co ponownie przełoży się na wysoki komfort wypoczynku.

Kładąc się na wodnym łóżku, możesz liczyć także na wyjątkowe odprężenie oraz relaks, o którym nigdy wcześniej nawet nie śniłeś. Jest to bardzo przyjemne uczucie, którego wręcz nie da się opisać słowami. To trzeba po prostu poczuć na własnej skórze. 

Czy łóżko wodne ma jakieś wady?

Nie zdziwię Cię pewnie, gdy powiem, że łóżka wodne mają także swoje wady, prawda? Niestety, nie ma jeszcze idealnych posłań pozbawionych minusów. Zawsze znajdzie się jakieś “ale”. Jakie w tym przypadku?

Przede wszystkim takie leżanki są wyjątkowo drogie. Niektóre modele łóżek mogą kosztować nawet do 20 tysięcy złotych. Jest więc to spory wydatek, na który nie każdy będzie mógł sobie pozwolić. Pamiętaj jednak, że cena wynika z wysokiej jakości materiałów użytych do produkcji, a także specjalnych konstrukcji. To wszystko niestety musi kosztować.

Łóżko po dostarczeniu do domu musisz także samodzielnie napełnić wodą. Służy do tego specjalny wąż, który przeważnie znajdziesz w zestawie. Konieczny będzie więc dostęp do bieżącej wody. Do tego modele z podgrzewaczem muszą być stale podłączone do prądu.

Niektórzy uważają także, że na takich łóżkach najlepiej śpi się tylko solo. Możliwe jest bowiem dość mocne odczuwanie ruchów drugiej osoby podczas wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że są dostępne różne rodzaje posłań – w tym takie dedykowane dla dwóch osób – z dwiema osobnymi komorami na wodę.

Bierz również pod uwagę fakt, że takie łóżko może ważyć nawet do 600 kg. Nie będzie więc wskazane przy ciągłych przeprowadzkach czy zmianach wyglądu wnętrza. 

łóżka wodne - wady i zalety - infografika
Łóżka wodne mają wiele zalet, jednak należy pamiętać także o ich wadach. Źródło: opracowanie własne.

Kto zdecydowanie powinien wybrać taki model dla siebie?

Liczne walory łóżek wodnych powinien docenić tak naprawdę każdy z nas. Nie da się jednak ukryć, że są pewne grupy, którym takie rozwiązania są niezwykle polecane. Mowa tutaj przede wszystkim o osobach zmagających się z bólami kręgosłupa. Wodne posłanie jest w stanie złagodzić takie dolegliwości i sprawić, że sen stanie się prawdziwą przyjemnością. Podobnie będzie oczywiście przy problemach z pracą układu krążenia – o czym wspominałam już wcześniej.

Zalety łóżek wodnych powinny docenić także kobiety w ciąży. W tym przypadku posłanie lekko odciąży wszelkie mięśnie i przyniesie wyjątkową ulgę. Materac dopasuje się do kształtu ciała i brzuszka, dzięki czemu znalezienie idealnej pozycji stanie się o wiele łatwiejsze.

Tego typu łóżka są także nieocenione w przypadku alergików. Ze względu na wodne wypełnienie, we wnętrzu materaca nie gromadzą się drobnoustroje czy kurz. Roztocza nie mają jak się rozwijać, a to przecież one właśnie odpowiadają za większość dolegliwości alergicznych.

A czy są jakieś grupy, które zdecydowanie nie powinny spać na łóżku wodnym? Tak. Mowa tutaj o noworodkach i małych dzieciach. Takie miękkie posłanie może być dla nich ogromnym zagrożeniem. Wystarczy, że maluch przekręci się na brzuszek. Materac nie jest przewiewny, więc niestety takie ułożenie grozi nawet śmiercią łóżeczkową. Po takie modele lepiej sięgać wtedy, gdy dziecko jest już w pełni świadome wykonywanych przez siebie ruchów. 

Jakie są rodzaje materacy wodnych do łóżek?

Zdecydowanie najważniejszą częścią łóżka wodnego jest znajdujący się w nim materac. Ze względu na konieczność wypełnienia go cieczą, niektóre osoby obawiają się, że podczas snu będą towarzyszyły im objawy choroby morskiej. Od razu uprzedzę jednak, że posłania właśnie z tego powodu występują w kilku rodzajach do wyboru. Jakich?

Mowa tutaj najczęściej o pięciu stopniach tłumienia fal. Pierwszy z nich to brak tłumienia. Woda ma wtedy swobodny przepływ i śpiąc na takim materacu, możesz odnieść wrażenie dryfowania. 

Druga propozycja to niskie tłumienia fal. Wtedy ruchy wody są nieco mniej wyczuwalne, choć wciąż z pewnością będziesz je czuć.

Trzecia opcja to średnie tłumienie. W tym przypadku jest to taki model pośredni. Fale będą trochę wyczuwalne, jednak w bardzo delikatny sposób.

Czwarty rodzaj materaca tłumi fale w mocny sposób. Te są wtedy niemalże niewyczuwalne. Ciecz będzie tylko subtelnie poruszać się wewnątrz posłania.

Na koniec został natomiast model w pełni tłumiący fale. Tutaj już naprawdę nie czuć ruchów wody. Można powiedzieć, że to rozwiązanie najbardziej zbliżone do klasycznego materaca. To właśnie takie propozycje są polecane dla osób obawiających się o wystąpienie objawów choroby morskiej.

A jak to się dzieje, że jeden model tłumi fale w pełni, a drugi w ogóle? Chodzi oczywiście o konstrukcję materaca. W tych z efektem tłumienia pojawiają się najczęściej specjalne przegrody, które blokują swobodny przepływ wody lub też specjalistyczne włókna mające dokładnie takie samo zadanie.

Do tego warto pamiętać, że modele dedykowane dla par, a więc te większe, mogą być podzielone na dwie części. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz w nocy czuć ruchy wody powodowane np. przekręcaniem się drugiej osoby z boku na bok.

rodzaje materacy do łóżek wodnych - infografika
Materace wodne mogą różnić się od siebie materiałem wykonania, ilością komór czy stopniem tłumienia fal. Źródło: opracowanie własne.

Czy to prawda, że wodne łóżko może pęknąć?

Na temat łóżek wodnych krąży wiele mitów. Jednym z nich jest ten, który mówi, że materac wypełniony cieczą łatwo przedziurawić. Wtedy oczywiście gwarantowane jest zalanie całego mieszkania, a w bloku – także i sąsiadów. Od razu powiem jednak, że przebicie takiego posłania jest wręcz niemożliwe. To nie tak, że rzucisz się na łóżko czy przebiegnie po nim zwierzę domowe z ostrymi pazurami i powódź gwarantowana. 

Materace wodne są produkowane z niezwykle trwałych materiałów, aby właśnie zapobiec takim sytuacjom. Do tego całe łóżko ma wiele dodatkowych zabezpieczeń – jest wyścielone gąbkami, a także ma kształt specjalnej wanny. Dzięki temu przebicie materaca graniczy wręcz z cudem. Trzeba się naprawdę postarać, aby go zniszczyć. 

Jeśli więc wybierzesz dobrej jakości rozwiązanie, z pewnością nie masz się czego obawiać. 

Dbanie o łóżko wodne – nie takie straszne, jakby się mogło wydawać

Zostając w tematyce mitów, warto także wspomnieć o pielęgnacji łóżek wodnych. Pojawiają się informacje, że wodę należy w nich regularnie wymieniać. Oczywiście jest to nieprawda. Ciecz wlewasz raz, a wylewasz ją jedynie wtedy, gdy np. przeprowadzasz się w inne miejsce. Wtedy jest to konieczne ze względu na dużą wagę posłania. W innych sytuacjach woda zostaje we wnętrzu materaca cały czas i nie należy jej wymieniać.

Nie oznacza to jednak, że nie należy dbać o jej jakość. Służą do tego specjalne preparaty, które trzeba dolać do wnętrza materaca przynajmniej raz w roku. Są to środki mające oczyścić ciecz z bakterii oraz zapobiec tworzeniu się w materacu czegoś w rodzaju glonów.

To w sumie jedyna część związana z higieną, o której musisz pamiętać. Co jakiś czas warto jeszcze ewentualnie lekko wyczyścić pokrowiec materaca, używając do tego delikatnych środków piorących oraz niewielkiej ilości wody.

Można więc śmiało powiedzieć, że utrzymanie łóżka wodnego w czystości jest łatwiejsze, niż by Ci się mogło wydawać!

Czy długo zajmuje przyzwyczajenie się do spania na łóżku wodnym?

Na łóżku wodnym śpi się zdecydowanie inaczej niż na klasycznym. Trzeba więc do tego nieco się przyzwyczaić. Niektórym zajmie to dosłownie kilka minut, inni będą natomiast potrzebować nieco więcej czasu. Myślę jednak, że 2-3 noce spokojnie Ci wystarczą. Po tym czasie będziesz już wiedział, jak się ułożyć na takim łóżku i jak spać, aby zapewnić sobie zdrowy oraz komfortowy wypoczynek.

Jeśli do tej pory nie miałeś styczności z łóżkiem wodnym, warto oczywiście przed zakupem chociaż na chwilę się na nim położyć. Może ktoś ze znajomych lub członków rodziny, ma takie rozwiązanie u siebie? A może gdzieś w pobliżu masz sklep oferujący takie posłania? Wtedy warto zapytać, czy jest możliwość położenia się na modelu z ekspozycji i sprawdzenia, czy coś takiego jest po prostu dla Ciebie.

Ile kosztują takie modele łóżek?

Łóżka wodne to dość drogie modele posłań. Jeśli chodzi o całe meble, a więc ramę z materacem, najtańsze propozycje znajdziesz już za ok. 6 tysięcy złotych. Dużo jednak zależy od razu materaca, ogólnego wyglądu łóżka czy dodatkowych udogodnień, takich jak np. system grzewczy. “Wypasione” propozycje mogą kosztować nawet do 20 tysięcy złotych.

Jeśli natomiast chodzi o same materace, te podstawowe znajdziesz w kwocie ok. 1 tys. Musisz jednak pamiętać, że należy do nich dokupić specjalną ramę, która oczywiście nie należy do najtańszych. 

Trzeba więc liczyć się z tym, że na zakup łóżka wodnego musisz przeznaczyć przynajmniej 6 tysięcy złotych. Można więc stwierdzić, że takie rozwiązanie bywa co najmniej 2-3 razy droższe niż klasyczne posłania. 

Czy warto więc wybrać dla siebie łóżko wodne? Jeśli zmagasz się z bólem kręgosłupa, masz problemy z krążeniem, jesteś alergikiem, lubisz miękkie posłania, a do tego nie ogranicza Cię budżet, zdecydowanie zastanów się nad takim rozwiązaniem. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Oliwki czarne a zielone – czym się od siebie różnią 

Oliwki czarne a zielone – czym się od siebie różnią 

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 122 wyświetleń
Znaki na metkach – co oznaczają i jak je czytać?

Znaki na metkach – co oznaczają i jak je czytać?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 167 wyświetleń
Ile kalorii spala bieganie?

Ile kalorii spala bieganie?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 130 wyświetleń
Jak zapakować wino na prezent? 10 pięknych i prostych pomysłów

Jak zapakować wino na prezent? 10 pięknych i prostych pomysłów

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 455 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl